Crosstraining !...Mücadele Sporları için Gerekli mi?!...))

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve ercan gürgöze tarafından 6 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    mücadele sporları yapnalar ,hele özellikle üst seviyede olanlar genelde son senelerin modasıyla "crosstraining " yaparlar...aslında lüzumlu mudur?!...

antrenörlerin veya ,arkadaşların bu konudaki yorumları nelerdir..)

2. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Kişiden kişiye değişir,yani her antrenman herkese aynı verimi sağlamaz,6 yıldır Sanda ile uğraşıyorum,kick boks ve güreşin karışımı bir spor,hani çok bilmişlikte olmasın şudur budur demek istemiyorum ama BENCE,bu işin temelidir.Dağ tepe koşarım ben mesela,yere sağlam basmanı ve dayanıklılığını arttırır,nefes açar,ki bunlarda mücadeleyi uzatır,unutma bu tür sporlarda ayakta kalan kazanır.

3. rocky4141

rocky4141 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    ben güreş türevi harici sporlar için pek olmazsa olmaz olduğunu düşünmüyorum..sonuçta sadece kendi sporunun çalışmalarını uygulayan birsürü dövüş sporcusu var.kum torbası,pad vs..bu çalışmalar harici ekstra ağırlık ya da kuvvet antrenmanı yapmadan başarılı olanlar var.uzun aerobik koşuların da mücadele sporlarına ne gibi faydaları olacağını hala anlamış değilim.kimileri her gün 3 dk lık raundlar için her gün 3 saat koşar maraton atleti gibi.bence cross training yapılacaksa bile patlayıcı bir kondüsyon oluşturmalı.yani tüm performansımızı 3 dk lık raundlara yayabileceğimiz şekilde oluşturmalıyız.

4. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Daha önce hiç profesyonel maçlarda yer almadığını düşünüyorum,çünkü emin ol ringde 3 dakikada 3 saat koştuğundan çok yoruluyorsun.Ben kendim saatlerce durmadan antrenman yapabiliyorum,fakat antrenmanlarda bile yıllardır normal maç sürelerince dövüşebiliyorum,üzerine cıkabildiğim sürelerde pek kayda değer değil,maçta atılan yumruklar torba veya lapaya vurulanlardan çok daha fazla yoruyor insanı.

Eren turgut bunu beğendi.
  5. rocky4141

rocky4141 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    profosyonel değil amatör maçlara çıktım..yanlış anlaşıldım sanırım ben uzun süreli antrenman yapılmasın ya da koşulmasın demek istemedim..benim karşı çıktığım uzun süre hafif tempolu koşmak..3 dklık roundlarda elbette dediğiniz gibi çok yoruluyoruz.fakat bu 3 saatlik koşular laktik asit birikimini azaltmaya yarıyor bildiğim kadarıyla.bence koşu yapılacaksa bikaç set sprint koşulmalı 100 m ya da 200 m..hiç durmadan 20 km koşmak eğer bir maratona çıkmayacaksak o 3 dk için yaramaz diye düşünüyorum.sonuçta beyaz kaslarımızı bu kadar geliştirmek 3 dkda pek bi işimize yarayamaz değil mi

6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    güzel yorumlar ...)

olmadan da yapılabilinir aslında, yani başarılı olunabilkğinir...koşusuz, haltersiz vb vb...)

ama, zaman biraz daha uzun ve son derece optimizasyon yapılmış bir program yapılmalı...

neticede, "torba, pad,ellik vb " ve "serbest vücut ağırlığı hareketleri "de yeterli olabiliyor...ancak,daha uzun süre ve hassasiyet gerekli...))

7. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Zaten uzun koşular bacakları güçlendirmeye yönelik olup,yapılan kısa sprintler kondüsyonu arttırır,ben her 500 metre cross koşuda 100 metre sprint taraftarıyım :) ercan ında dediği gibi,bu kondüsyonu torbada,pad de çalışarakta sağlayabiliriz elbette,ama dediği gibi,uzun süre gerekli.

8. rocky4141

rocky4141 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    evet bu dediğiniz güzelmiş.yani 500 m ye 100 m sprint.500 m 75-85 sn sürer neredeyse bi round kadar..fakat bacak kuvvetlendirmek için tonla egzersiz varken 1 saat ya da daha fazla koşmaya üşenirim ben =).ama 500 m 100 m olayını denemem lazım..ben gerek yok dedim ama kendim istasyon çalışması uyguluyorum..bikaç hareketi art arda yaparak çalışıyorum..öyle pek body icmanı gibi değil ama hareketler güreşçi hareketi gibi genelde.bunu da kendi egomdan yapıyorum tamamen.yani biraz da olsa kas falan görünsün diye =)

9. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Koşu pek hacim yapmaz bacağa o yüzden tercih edilebilir,dediğin gibi,ne ağırlıklar bastım,üstüne birde antrenmanlarım,şimdi kot pantolon giyemiyorum,tayt havası katıyor üstümdeyken :D güzel bi programla yaklaşık 2 haftadır hafif ağırlık bol tekrar giriyorum bacaklar için,umarım birazda olsa sıkılaşma olur. :)

10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    her sporun türü farkdıdır ,bu nedenle yapılacak olan antrenman tiplemeleri buna göre yapılır...)

koşuya gelince, uzun olup olmaması,kısa olamsı vb tamamıyle yapılacak olan işin süresi, yoğunluğu,yüklemesi vb ile ilintilidir...))

Sayfayı Paylaş