Crossfit ve Sakatlık

Konusu 'CrossFit ve Dayanıklılık Sporları' forumundadır ve auctas tarafından 28 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. auctas

auctas Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba Arkadaşlar,
    Crossfit ile ilğili başımdan geçenleri sizler ile paylaşacağım. Öncelikle biraz kendimden bahsedeyim, İsmim Ali 1991 İstanbul doğumluyum. Spor tutkum Küçük yaşlarda fitness ile başladı ve sonrasında çeşitli spor dalları ile devam etti.
    Bir arkadaşım aracılığı ile crossfit ile tanıştım. Youtube'de videoları izledim ve hareketleri spor salonunda ufak ufak yapmaya çalışıyordum. Kısa süre sonra İstanbul'daki crossfit salonlarını araştırdım ve bana en uyğun yere kayıt yaptırdım. Sonuçta en iyi ve doğru hareketleri kendi yerinde öğrenebilirim diye düşündüm. İlk hafta temel hareketlerin yapılışı hakkında ufak bi eğitim verildi 1.hafta sonunda WOD dediğimiz Günlük belirlenen hareket gruplarına katılmaya başladım. İlk başladığım dönemlerde hafta içi 2 gün haftasonu 2 gün olmak üzere 4 gün olarak spor yapıyordum. Kısa süre sonra vucudüm daha sıkı ve güzel bir hal almaya başladı. Her ne kadar spor sağlık için yapılsada bir süre sonra estetik görünüm bizi daha fazla cezbedebiliyor. Crossfit ile birlikte daha aktif bir hayat yaşamaya başladım. Araştırmalarıma devam ettiğimde bir çok boksör aynı zamanda crossfit'de yapıyormuş. Kondisyonumu daha iyi bir hale getirebilmek için aynı zamanda Boks'a yazıldım ve derslere başladım. Haftaiçi 2 gün Boks Haftasonu 2 gün Crossfit olarak devam ediyordum. Beslenme ve takviyelerime son derece dikkat ediyordum. Herşey sakatlandığım o güne kadar sürdü..
    5.Ay'a geldiğimde spor salonunda yapılacak bir yarışma olduğunu öğrendim ve kendimi denemek istedim. Hareketler yarışma öncesindede belirtilmişti en iyi zamanlamayı yapan kişi bir üst sıraya çıkacaktı. Hareketlerden 1. Box Jump ( Kutu üzerine zıplama ) 2.Snatch ( Koparma ) Hareketleriydi. Yarışma öncesinde biraz çalışmak istedim. Snatch çalışmaya başladığım sırada ani bir şekilde belimde bir ağrı hissettim. Crossfit ile ilgili bu tarz ağrılar normal gelmeye başlamıştı pek aldırış etmeden devam etmek istedim ama bu sefer biraz daha fazla bi ağrı hissettim ve sol bacagıma doğru şiddetlenmeye başladı. Daha fazla devam etmeden kıyafetlerimi alarak eve geçtim. Biraz dinlenmenin iyi olacağını düşündüm ve yatağa uzandım. Yataktan kalkmak istediğim zaman vucudumun bel'den aşşagısını hareket ettiremedim. Gerçekten ne olduğunu anlamadım o anda yüzümde aptal bi ifade ile nasıl olur dedim. Kendime bu durumu yediremeyip zor'da olsa ayağa kalktım. Bacagımdaki ağrının şiddeti aşırı derece artmış ve yürüyemeyecek duruma gelmiştim. Durumu evdekilere belli etmemek için bir süre o şekilde devam ettim sonuçta bir çok aile gibi benim ailemde spora bu kadar fazla zaman ayırıp özellikle sakatlanmaya daha elverişli bir sporu yapmamı istemiyordu. Bel kısmına sıcak vs uygulayarak biraz daha iyi bir duruma getirdim fakat aradan 5 gün geçmesine rağmen ağrılarım geçmedi. İş yerinden izin alarak Devlet hastahanesine gittim ve emar çektirdim. Fizik Tedavi uzmanı tarafından kontrol edildiğinde Bel kısmında 2 adet fıtık ve bel düzleşmesi olduğu söylendi. Fıtıklardan 1 tanesine sol bacaga giden sinirlere baskı uyguladığından dolayı özellikle sol tarafımda ciddi ağrı hissetmemi sağlıyormuş. Bunları duyduktan sonra bütün dünyam başıma yıkıldı. Bu kadar spor yapmayı severken bir anda uzak kalmak gerçekten anlatamayacagım bir üzüntüye sebep oldu. Zevkler ve Renkler tartışılmaz. Benim bu dünyadaki en çok zevk aldığım şey aktif olarak spor yapmaktı o yüzden kimine göre bu durumu abartmış olabilirim. Benim hissettiğim bu tutku bir çok arkadaşımda daha var bundan eminim. Sakatlığımın 2. ayına girmek üzereyim şuan ağrılarım devam ediyor. Doktorlar tarafından yüzme önerildi bende haftada 4 gün yüzme sporu yapıyorum bel için iyi geliyor. İşim gereği sürekli oturmak zorunda kalıyorum gün sonunda onunda ayrı bir ağrısını çekiyorum. Belki bir gün tekrar geri dönebilirim. O zaman bu konuyu yeniden güncelleyeceğim.
    Sonuçta No Pain ,No Gain :)
    ALLAH kimseye sakatlık vermesin. Her halimize binlerce kez şükürler olsun ama sevgili abilerim,kardeşlerim dikkatli olun. KAS yaparken Bel çıkartmanın anlamı yok :p
    Bu yazıyı yazarken duygularımı sizlere ifade etmeye çalıştım. Okuyan ve destek olan herkese sonsuz teşekkürler.

2. sıruh

sıruh Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    geçmiş olsun kardeşim

3. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Geçmiş olsun.

Koparma ve silkme çok teknik hareketler, bunları yeterince öğrenmeden CrossFit içerisinde kullanmaya çalışırsanız sakatlık riski tabii ki yükselecektir.

Sporu riskli hale getiren baştan savma programlama, kişinin kendi vücudunu tanımaması ve egosudur, sporun kendisi değil.

Umarım bir an önce iyileşir ve spor hayatınıza devam edersiniz.

4. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Geçmiş olsun.

5. alpaslanözden

alpaslanözden Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık memuru
    Yer:
    didim
    geçmiş olsun sakatlık her saniye herkese olabilecek bişey. muhtemel hızlı gelişim için sabırsızlığınız bu duruma yol açmış görünüyor. yüzme ve yürüyüşlerle bel kaslarını güçlendirmelisiniz.bu durum ağrılar tamamen bitene kadar devam etmeli. en zor iyleşen bölgeler bel ve dirseklerdir. sabretmek zorundasınız inatlaşmanız sadece sakatlığı ilerletir. ancak şunu söyleyebilirim bir gün tamamen iyileşeceksiniz. sabır sadece.

6. freeletics

freeletics Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    38
    Gecmis olsun kardes, yillardir spor yapan birisi olararak aynisi benim de basima geldi 2 hafta once,

Hemde dumble bench press yaparken! Bench pozisyonunda agir kilolarka yanlis sekilde dogruldum biur anlik dalginlikla, yeterince de isinmis degildim. Bel en onemli bolgelerden biri, Ben de spor yasamim bitti zannettim iki gun boyunca yatip coraplarimi bile giyemezken, neyseki simdi agrilarim gecti fizik tedaviye de gittim ilk sorulan soru bacaga inen agri var mi oluyor. AMA fitik bile olsan yavas yavas bazi fizik tedavi hareketleri ile eski sagligina kavusursun.

Gecmis olsun, arkadaslar iyi isinmak cok cook onemli

7. Alican4153

Alican4153 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    geçmiş olsun. bende crossfit yapıyorum,sakatlanıp crossfitten uzak kalmak gerçekten çok kötü bir durum :/

8. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    Öncelikle çok geçmiş olsun. Aynı antrenmanda tempolu şekilde box jump ve snatch yaptıran bu saçma sporu bırakmanız isabet olmuş, zira snatch hareketinin tiplemesi zaten tempo değil stabilitedir. Bana göre bb antrenmanında bile iyi bir ısınma sonrası girilmeli. Yorgunken ve tekrar sayısına odaklanarak bu tip hareketleri çalışmak konsantrasyonu bozacağı için sakatlıklar muhtemel.

Yüzme antrenörüyüm ve yüzmeden çok iyi verim alacağınızı belirteyim. Annem de bu şekilde yenmişti fıtık illetini, ancak sinir basısı zayıfladığında bile crossfit tarzı sporlara başlamayın. Fıtık derecenizi ve fıtığın hangi omurda olduğunu bilmiyorum ama iyileştikten sonra dahi bb ye başlamadan önce fizyoterapistlerle bir değerlendirme yapın.

9. Nebleux

Nebleux Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    geçmiş olsun

Sayfayı Paylaş