Crossfit hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Vaas tarafından 3 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Vaas

Vaas Yeni Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Crossfit'i çoğunuz duymuştur. Temel mantık inşaat işçisi hareketleridir. Bu sistemde her gün farklı program yapılır. Vücut sürekli şaşırtılır, hiçte azımsanmacak ağırlıkların altına girilir. Çoğu kişi ilk antremanlarda yüksek nabızlarda dolaştığı için kusar. Ve bunun karşılığı çok geçmeden alınır. Crossfit yapan çoğu kişi bodybuildinge kıyasla çok daha kısa sürede hem kütleli hemde define bir vücuda sahip olur.
    Fakat evime uzak olduğu için 2 vardiya ile gidiliyor bu konuda biraz dertliyim. Sizce body'i bırakıp crossfite geçmeye değer mi ?

2. sthammer

sthammer Guest

başlangıç seviyesinde çok zorlayacaklarını sanmıyorum, temelde oldukça zorlayıcı hareketler..
    vücudu şaşırtmak açısından iyi olabilir, sonuçta tecrübe kazanabilirsin. Antrenman programıma 'thruster pull up' kombinasyonunu eklemiştim, illallah çektiğim bir hareket :)
    kişinin amacına göre değişir, yağ yakımı için biçilmiş kaftan..

dishiwelet ve YuBingJun bunu beğendi.
  3. Solwied

Solwied Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    crossfit ve bodybuilding birbirinden ayrı çok farklı 2 şey bence oraya giden birinin bodyci vücudunu unutması lazım kondisyonun tavan yapıcaktır ama vücut şuanki gibi gelişmeş

he bana sorarsan crossfit başlardım ben olsam ama yaşadığım yerde uygun bi salon yok

fitnessa göre çok daha zevkli

4. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Temel mantık inşaat işçisi hareketleri değildir. CrossFit antrenmanları temelde üç elementten oluşur;

Weightlifting
    Gymnastic Movements
    Metabolic Conditioning

Hayal gücünüz ve sınırlarınız doğrultusunda bir çok aktivite crossfit antrenmanı olarak yapılabilir, amaç tek bir şeyde yoğunlaşmak değil, karşılaşılabilecek her türlü duruma karşı hazırlıklı ve olabildiğince iyi olmaktır. Bunun için 10 temel fiziksel özelliğinizi geliştirmeniz gerekir;

1-) Kardiyovasküler Dayanıklılık: Oksijen işleme kapasitenizin artması.
    2-) Stamina / Dayanıklılık: Vücudunuzun enerjiyi işleme verimliliği.
    3-) Strength / Güç: Kaslarınızın gücü uygulama verimi.
    4-) Flexibility / Esneklik: Tam range of motion yaratılması için gerekli olan esneklik.
    5-) Power / Kuvvet: Birim zamanda uygulanabilen maksimum kuvvet.
    6-) Speed / Hız: Birim zamanda kat edilebilen yol veya iş.
    7-) Coordination / Koordinasyon: Kompleks bir hareketin yapılma verimi
    :cool: Agility / Çeviklik: Bir hareketten diğerine geçişteki verimlilik.
    9-) Balance / Denge: Vücudunuzun ağırlık merkezinin diğer hareketler ile verimli kullanılması.
    10-) Accuracy / Doğruluk: Bir hareketi istenilen doğrultuda veya yoğunlukta yapabilme becerisi.

Hepsini çok iyi anlatamamış olabilirim ama en azından bir fikir verir. CrossFit'de vücudun gelişmesi genetik ve diğer faktörlere de bağlı olmakla beraber vücut gelişmeden daha yavaş olabilir, çünkü sizin endişelenmeniz gereken şey sayısı vücut geliştirmede olacağından daha fazladır. Bu durumu daha yavaş ama daha sağlam temel atma olarak düşünebilirsiniz. CrossFit, amacı sadece güzel bir görüntü yakalamak isteyenler için vücut geliştirmeden daha hızlı olmayacaktır, bunu isteyenler denemesinler bile. Bir-iki tane antrenman deneyerek CrossFit'i sevip sevemeyeceğinizi anlarsınız. Zaten sevdiyseniz normal antrenmanlar sıkıcı gelmeye başlar, bu yönde devam edersiniz.

Yeni başlayanlara Welcome to CrossFit: Forging Elite Fitness sitesine giderek günlük antrenmanları kendilerine göre düzenleyerek yapmalarını öneririm ben. Yalnız normal vücut geliştirme salonlarında yapması zordur, ayrıca kendi başına bir eğitmen olmadan yapılması sakatlıklara sebebiyet verebilir.

angilonit, fatalrhyme95 ve sthammer bunu beğendi.
  5. Vaas

Vaas Yeni Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    9o7u6yt5g3aq<-*

Bu yorumuna katılamıyacağım hocam. Crossfit salonuyla konuşmaya gittiğimde hoca dev gibiydi. Benim salondaki body hocamın 2 katı desem yeridir. Ayrıca salondaki body hocamda sağlamdır yani 18-19 yaşında büyüklerde türkiye 2.si olduğunu söyledi bana ne kadar doğru bilemem ama sağlamdır. Crossfit hocası dev gibi olduğuna göre var bir numara bu branşta hocam :D

6. Solwied

Solwied Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    sadece crossfit mi yapıyomuş yoksa bodyde yapıyo mu mesela rich rich froning o vücudu cf ile yapmadı body ile çıkardı ondan sonra geçiş yaptı cf ye

7. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Kendisi eski bir kolej futbolcusu, vücut geliştirme ile alakası yok.

8. Vaas

Vaas Yeni Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Tabi yapmış. Genç yaştan beri sporla uğraştığını ve spor akademisi mezunu olduğunu söyledi. Son 4 -5 yıldırda crossfit yapıyormuş. Ama hiç kütle kaybetmiş gibi durmuyor hatta kollarının define 43 civarı olduğunu tahmin ediyorum :D

9. Solwied

Solwied Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    düzgün araştır istersen fitnesstan geçti o adam

10. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
  11. halfmanhalfbull

halfmanhalfbull Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    normal bir vücut geliştirme salonunda crossfit yapılabilirmi ben rugby oyuncusuyum daha atlet olmak adına bunu yapmam gerek demek istediğim front/back squat, deadlift, cleans, overhead press, box jump gibi hareketlerle bir program hazırlanabilirmi

12. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Ekipman büyük ihtimalle yetersiz gelecektir, ağırlıkları yere atamaman, ağırlıkların, barların olimpik veya olimpik ölçüde olmaması da cabası. Bunlar tamamsa önünde antrenör sıkıntısı var, CrossFit kendi başına öğrenebileceğin bir şey değil. İyi bir eğitmen eşliğinde olmaz ise gördüğün şeyleri yapmaya çalışırken sakatlanabilirsin. İstanbul'da yaşıyorsan direk boxlardan birine git, İzmit'e de açılıyor birtane, Türkiye'de başka yerde resmi salon yok. Resmi olmayan salonlardan ve level one eğitmen olmayan hocalardan uzak dur. Yeni başlayan ve antrenöre erişimi olmayan birine tavsiyem her zaman crossfit.com olmuştur, 6 ay -1 sene buradaki antrenmanları takip edersen tanışmış olursun CrossFit ile. Hareketleri CrossFit'in youtube kanalında verilen demolardan öğrenebilirsin, son zamanlarda pek atmıyorlar ama eskileri yeterli olacaktır.

İyi çalışmalar.

13. halfmanhalfbull

halfmanhalfbull Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    çok sağolun bilgiler için yeterince yardım oldunuz

14. CCK

CCK Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Ben de kick boxla uğraşıyorum o açıdan crossfit daha uygun gibi. Fakat adam gibi bi crossfit programı aradım da bulamadım nereden bulabilirim arkadaşlar ?

15. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Selam,

CrossFit programlaması ve aslında CrossFit'in kendisi kendileri tarafından "Constantly varied, functional movements, performed at high intensity." olarak açıklanıyor. "Sürekli değişken, yüksek yoğunlukta yapılan fonksiyonel hareketler." olarak çevirebiliriz. Sürekli değişkenden kasıt rutinden uzak, her gün değişen bir spor alışkanlığı, yüksek yoğunluktan kasıt aralıksız veya görece az aralıklı dinlenmeler ile yapılan antrenmanlar ve fonksiyonel hareketler de çok eklemli, yüksek nöroendokrin etki alabileceğiniz hareketler oluyor.

İki seçeneğiniz var, birisi İstanbul veya İzmit'te oturuyorsanız resmi CrossFit salonlarından birine yazılmak. Diğer durumda ise crossfit.com takip edilebilir. Daha ileri seviye sporcular, CrossFit Mayhem, Reebok CrossFit One, CrossFit Invictus, NorCal CrossFit gibi daha bir çok boxın wodlarını takip edebilir, ama ilk etapta crossfit.com daha uygun olacaktır.

CCK ve sthammer bunu beğendi.
  16. wampirao

wampirao Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    28
    Walla bence erkek işi :)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. CCK

CCK Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Çok teşekkürler. Gerçekten ilginiz için yardımcı oldunuz.

18. basakk89

basakk89 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    @Jacklifter ben izmitte yaşıyorum da, birkaç tane crossfit salonu var burada. biri crossfit diye bir yer, birisi crossbox, bir de gymax'te crossfit yapılıyor diye duyduk. hangisi resmi crossfit salonu bunların acaba? ya da hangisini önerirsiniz? teşekkürler.

19. Buchdich

Buchdich Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    43
    Crosssh*t ;)

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

20. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Şu an İzmit'te ne resmi bir box, nede antrenör gözüküyor. Biraz inceledim ve CrossBox dediğiniz yer ile gidip konuşabilirsiniz bence, adam akıllı bir yere benziyor. Ama dediğim gibi resmi bir salon değiller şuan ve antrenörleri hakkında bir bilgim yok.

Sayfayı Paylaş