crossfit düşünceleriniz

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Aknegen tarafından 15 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Aknegen

Aknegen Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Buraya yeni bir crossfit salonu açılmış sizce ise yarar mi crossfit az zamanda düzgün bi vücuda kavusursun diyor hoca görüşleriniz neler ?

2. sosunaverenso

sosunaverenso Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    38
    Valla videoları hosuma gidiyor gidebileceğin bi salonuna yakın olsam denemeden geçmezdim :d

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

3. keromero

keromero Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Men's Fitness dergisinin 2014 ocak sayısı (sayfa 110) 300 spartalı ve Spartacus oyuncularının nasıl bir çalışma programıyla o vücutlara sahip olduklarının cevabı cross fit anrenmanlarıymış. Bu belki o aktörlerde işe yaradı ancak sıfırdan başlayanlar için bana pek inandırıcı gelmiyor zira bu aktörler bu spora sıfırdan başlayan kişiler değildi en azından hemen hepsinin belli bir spor geçmişi vardı . Piyasada p90x, freelethics tarzı programlar crossfit antrenmanlarına benzer özellikler taşıyıp crossfitin hafifletilmiş şekli zira bu programlarda bile uzmanlar belli bir süre vücudunuzun esneklik kazanması hareketlere adapte olup sakatlanmamanız için bir geçiş aşaması yaşamanız gerektiğini öğütlüyor. Hayatında bir gram kaldırmamış birisini durmaksızın 10-12 tane barfiks çekmesini beklemek garip olur. Bana kalırsa crossfit,p90x,freelethis her ne olursa olsun uzun cardio antrenmanlarıyla birleştirilmiş bu tarz esneklik ,dayanıklılık,vücut ağırlığı ve serbest ağırlık kontrolüne dayalı programlara başlamadan önce en azından bir süre vücudunuzu bu programlara hafiften hazırlamak gerek . Direkt bu programlara başlayıp zorluğunu görüp vazgeçmek ,ağrıdan duramamak ve hemen bırakmaktansa hafiftende olsa sabırsızlanmadan önce vücudu hazırlayıp (en azından 1-2 ay hafif cardio ufak ağırlık egzersizleri vs. ) daha sonra başlamak gerekir diye düşünüyorum. Sonuçta spor yapmak hareketsizlikten kurtulmak isteyen bir arkadaşımızı biz de kazanmak isteriz.

İyi çalışmalar doğru yoldasın.

Trapez~ bunu beğendi.
  4. Aknegen

Aknegen Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Hocam ben kendim bb ile ugrasiyorum zaten bu kendim için değil bir arkadaşım başlamak istiyor bana dediği vb sevmedigini ve rutin antrenman yapmak istemediğini anlattı bende ona bunu önerdim ancak doğru bişey mi yaptım bilmiyorum size danışmak istedim

5. Lionss

Lionss Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    28
    Cross fit degilde street workut bana göre daha iyi malzeme sorunu olmadan heryerde yapılıyor parkurcu arakdaşlarım var parkurun yanı sıra kaykay ve st workut yapıyorlar kısa zamanda güç kazandırıyor

6. mserkanxxx

mserkanxxx Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Yeni başlayanlar içinde programları vardır elbet adama kalk bugün ' cindy ' yap diyecek halleri yoktur bence denemekte fayda var keşke biraz yaygınlaşsa

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Öncelikle buraya dediğiniz yer neresi? Aşağıda ilk linkten resmi CrossFit box/salonları görülebilir. Diğer linkten ise soyad, il, bölge veya ülke yazarak antrenörleri görebilirsiniz. Bunlar dışında CrossFit yaptırdığını iddia eden insan ve salonlardan uzak durmanızı tavsiye ederim.

Official CrossFit Affiliate Gym Locator

CrossFit Training

8. keromero

keromero Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    iyi yapmışsın tabi ki , arkadaşının fiziksel aktivite boyutunu bilmediğim için karar almasında danışacağı kişi sensin bence aktivitesi yeterliyse crossfiti denemekte fayda var :) diğer taraftan yazılmayı düşündüğü salonun yetkili crossfit salonu olup olmadığını da araştırmanızı öneririm zira lisanslı crossfit salonları iki elimizin parmağını geçmeyecek kadar az lisanslı antrönörler de pek fazla değil.Ancak kendisine crossfit antrenmanı yapabilecek fiziksel ortam varsa ve hareketleri düzgün ve standartlara uygun yapıp yapmadığını danışabileceği antrenörler mevcutsa o salona da gidebilir kolay gelsin.

9. Aknegen

Aknegen Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Hocam öncelikle salonu açan adam Yunus Bıçaklı, Salon Ispartada

Yunus Hocanın elde ettiği resmi dereceler ;
    2010 nisan vücut geliştirme Avrupa şampiyonası Türkiye milli takım seçmelerinde masterlar kategorisinde Türkiye 6. Lıgı (antrenör olarak)
    2010 ekim vücut geliştirme dünya şampiyonası genç bayanlar fitness kategorisi Türkiye şampiyonu (antrenör olarak)
    Antrenör olarak bu dereceleri elde etmekle beraberinde sporcu olarak da şu başarıları elde etmiştir…
    2012 nisan vücut geliştirme Avrupa şampiyonası Türkiye milli takım seçmelerinde büyuk erkekler kategorisinde 17 rakip içerisinde Türkiye 2. Liği (sporcu olarak)
    2013 nisan vücut geliştirme Avrupa şampiyonası Türkiye milli takım seçmelerinde atletik fizik kategorisinde 34 rakip içerisinde Türkiye 4. Lüğü (sporcu olarak) başarılarını elde etmiştir…
    Toplamda 7 yıldır fitness ve vücut geliştirme antrenörlüğü yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye vücut geliştirme fitness ve bilek güreşi federasyonu Isparta il temsilciliği yapmakta.

Yanı benim daha önceden gittiğim salonunda hocası zaten çokta seçeneğiniz yok küçücük yer sonuçta :D ama crossfit yetkisi izni vb. belgesi var mı bilmiyorum. Sizce denenmeli mi?

10. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Yunus Hoca eminim tecrübeli ve bilgili bir kişidir, zaten yazmışsın bir çok başarısını. Ama CrossFit ve Vücut Geliştirme apayrı iki şey, bu branştan elde ettiği tecrübelerin çok ama çok azı CrossFit için kendisine yararlı olacaktır. CrossFit'in biraz daha popülerleşmesi ile Vücut Geliştirme hocalarının ilgisi arttı, internette, salonlarda bir çok insan görüyorum yaptırdığını iddia eden, ama çoğu ne yaptığını kendi de bilmiyor maalesef. Bu yüzden ben CrossFit'in belgeli antenörlerden öğrenilmesi taraftarıyım.

11. Aknegen

Aknegen Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Hocam sonuç olarak yollayayım mi bizim elemanı :D

HTC One mini cihazımdan gönderildi

12. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Yanlış öğrenilen bir şeyi düzeltmek öğrenme sürecinden daha uzun sürüyor, mesela yanlış, eksik öğrenilmiş bir koparma veya silkme tekniğini düzeltmek çok ama çok zor. Bu yüzden CrossFit biraz daha yayılıp, bilgili bir antrenör bulmadan yapmamasını tavsiye ederim.

Aknegen bunu beğendi.
  13. keromero

keromero Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    bence bahsettiğiniz hocamız hemen hemen tüm crossfit hareketlerinin standardını biliyordur diye düşünüyorum . Söylediğinize göre de arkadaşınızın bulunduğunuz ilde çok bir seçeneği de yok crossfit adına :) sonuçta arkadaşınızın yarışmalara katılma gibi bir düşüncesi yoksa gitmesinde sakınca yok (bilindiği üzere crossfit hareketlerini standartlara uygun yapmazsanız yarışmalarda puanlama ona göre yapılıyor ).Kim bilir belki ilerde kendisi crossfit konusuna daha fazla ilgi duyup kendi başına lisans almak isteyebilir yani lisans yok diye bu sporu yapmaktan vazgeçmek yerine bu konuya daha fazla ilgi duyup gerekli adımları atmak gerekir diye düşünüyorum. İnşallah arkadaşına faydası olur kolay gelsin ;)

14. Aknegen

Aknegen Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Hocam tek seçenek var aslında :D bencede denesin bizde bb başlarken çaylaktık :D bakalım belki beğenip verim alırsa ben bile geçmeyi düşünüyorum :p biraz fark katar hayatıma monotonluktan çıkar. Gitsinde bakalım deneme seanslarına buraya yazalım :)

keromero bunu beğendi.
  15. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Bu mesajda benden bahsetmişsiniz gibi geldi geçtiğimiz seneye dönüp bakınca. :) Bende bana yardım edecek neredeyse kimse olmadan kendi kendime çözmeye çalıştım bu işi ve bir şekilde antrenör oldum. Heves tabii ki önemli, ama arkadaşa örnek verirken kendimden yola çıktım aslında, koparma ve silkme tekniğini bir iki arkadaş izleyerek öğrenmeye çalıştık, ama mutlaka eksikler oluyor, bu yüzden şuan halterciler ile çalışıyorum teknik ilerletmek için.

Birde CrossFit yapabilmek için neden yaptığını çok iyi anlamak gerek bence, "Ben neden ve hangi kazanımlar için bunu yapıyorum?" sorusunu sormadan yaparsanız, sakatlık, yanlış hareket standartları ve boşa geçen bir zaman zarfı elde kalan tek şey olur. Bunun için de ülkede kollektif bir bilinç oluşması lazım bu spora dair, ama şu an bu yok. Antrenörler ve salonlar artmadan bunun olma imkanı da yok, bunların artması için de Türkiye'de Level One Course açılması gerek, İstanbul'daki arkadaşlar nedense pek ilgi göstermiyorlar kurs işine.

Önyargılı davranmak istemiyorum, ama hangi vücut geliştirme hocası ile CF hakkında konuşsam ben mi yanlış biliyorum bu işi hissine kapılıyorum. Adam benim aylarca çalıştığım, emek verdiğim işi, okumadan, yapmadan hatta izlemeden, sadece bir iki yerde gördüğü (oda CF olmuyor genelde) şeyle kendinden çok emin bir şekilde anlatıyor.

Neyse uzatmayayım, arkadaşın istiyorsa tabii ki yapsın, yapsın ki daha fazla insan kazansın bu spor. Ama en azından işi bilen birilerine ulaşsın, başka il veya ülke bile olsa.

keromero bunu beğendi.
  16. WadeFB

WadeFB Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    53
    bitane caps vardi crossfitle ilgilide bulamadim.
    before after yapmislar, 6 ay once ve 6 ay sonra
    sonuc= aynı resim
    :D

17. Aknegen

Aknegen Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Hocam siz 6 ay koşsanız aynı kiloda kalır mısınız ?

HTC One mini cihazımdan gönderildi

18. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    İşte bunları komik bulabilmeniz için CrossFit ile Vücut Geliştirmeyi karşılaştırmanız gerekir. Halbuki ikisi tamamen ayrı sonuçları hedefleyen iki ayrı disiplindir. Bu karşılaştırmayı yapan adam zaten CrossFit'ten anlamıyordur, Vücut Geliştirmenin de aslında ne olduğunu bildiğini pek zannetmiyorum.

19. WadeFB

WadeFB Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    53
    arkadasim yapana saygim var tabi ama bana gore bodybuilding ten sıkılan amerikan halkinin uydurdugu bisey crosfitt. hani o iri kaslı adamlar cikiyor ya hocalik yapıyor, onlarin hepsinde bb alt yapısı var. crosfittle oyle vucut yapılmaz. ha bana bilgisiz bb den anlamiyo diyebilirsin ama emin ol senden fazla yildir bu sporu yapiyorum ve bilgim kendimce ileri duzey

20. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Ben sizi kastetmedim direk yukarıdakileri söylerken, genel yaklaşım hakkında bir eleştiri yaptım. Ama siz yinede biraz daha araştırsanız iyi olur bu işin tarihini ve yapanları. Söylediklerinizden CrossFit ile ilgili pek bilginiz olmadığı anlaşılıyor. BB hakkında ukalalık yapmak istemiyorum, herkes bildiği şeyi konuşsun.

sthammer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş