Creatine'lerin Karşılaştırılması - Hangi Creatine Formu Daha Etkili

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve BeachBoy tarafından 28 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123

SRG araştırma grubunun yaptığı değişik kreatinler üzerindeki analizlere göre, sporcularda şaşırtan bir sonucu ortaya çıkarmıştır. Piyasada ciddi reklamı yapılan kreatinler ele alınır. Bunlar başlıca; Creatin Alkalyn, Creatin force(Goldfield), Crea-Vitargo(Bms), Creatin Liquid(serum), Creatin Ethyl Ester, Tri creatin malat ve Crea-genic ile Creatin Monohidrat.

Yapılan deney sonucunda:

KUVVET ARTIŞI:

Yüksek(%20-30 arası): Kreatin Monohidrat /Kreatin Force/Kreatin etil Ester/Kreatin-Vitargo/ Kreatin Alkalin / Tri Kreatin malat / Kreatin Genic

Düşük(%8): Kreatin Likit Serum

HACİMLENME:

Yüksek(5-9kg): Kreatin Monohidrat / Kreatin-Vitargo

Orta(3-6kg): Kreatin Force/ Kreatin etil Ester/ Kreatin Alkalin/ Tri Kreatin malat /Kreatin Genic

Düşük(2kg): Kreatin Likit Serum

KONDİSYON:

Yüksek(%15-19): Kreatin-Vitargo /Kreatin Monohidrat / Kreatin Force/ Kreatin etil Ester/ Kreatin Alkalin/ Tri Kreatin malat / Kreatin Genic

Düşük(%8): Kreatin Likit Serum

**Genel olarak kreatin çeşitlerinin etkilerine baktığımızda ortalama aynı etkiyi verdiği gözlemlenir. Ben sadece iki kreatin üzerinde durmak istiyorum.

1) Kreatin Likit Serum içeceği hakkında verilen reklamlar tutarlı olmadı. Kullanıcılardan alınan olumsuz haberler sonrasında satışlarında %80 düşüş yaşamaları da tesadüf değildir. Üretici şirketlerin reklamlarında bu kreatin maddesinin kolay sindirildiği ve hiç yan etki bırakmadığı ayrıca daha hızlı kaslara ulaştığı, diğer kreatinlerden kat kat fazlaca etkisini gösterdiği ve vücuda su depolamadığı açıklandı. Haris et al, ve SRG grubunun araştırmalarına göre bunun hiç de böyle olmadığı görüldü. Bilimsel çalışmalarda diğer kreatinlerin kan plazmasında 2,5gram alınması dahilinde yüksek çıkış göstermesi fakat Kreatin Likit alındığında bunun görülmemesi her şeyi apaçık açıklıyordu. Bazı uzmanlar ise içilecek kreatinlerin 3-5 kat daha fazla dozda alınması gerektiği savunuldu. Sonuç itibariyle Kreatin Likit serum ürünlerini önermiyoruz.

2) İkinci olarak Kreatin Alkalin maddesi hakkında bazı açıklamaları yazmayı uygun buluyorum. Öncelikle Alkalin versiyonunda vücuda hiç su depolanmadığı bildirilir. Maalesef bu öyle anlatıldığı gibi değildir. Kreatin maddesini hangi bileşim ile beraber modellerseniz modelleyin, mutlaka su depolanacaktır çünkü depolanan sular kaslara doğru girinti sağlar ve hacimlenmesini doğurur. Bu şekilde anabol ve ati katabol görevini üstlenir. Siz sadece kreatin maddesinin gereğinden fazla su depolamasını engellersiniz.

Fakat bunu Alkalin almayarak da elde edebilirsiniz. Kreatin ve kafein maddesini beraber alırsanız aynı sonuca ulaşabilirsiniz. Hatta daha enerjik ve aktif bir etki ile idmanlarınızı kuvvetlendirirsiniz. Mide’de çözülme ve kana karışma olayında bilimsel bir uzmanlığın bulunmadığı ve gıda raporuna dahil edilmediğini açıklamak isterim. Bunu söylemekle alkalin versiyonunu kötülemek gibi bir niyetimiz yok. Fakat her mevzuyu çıplaklığı ile bilgilendiren bir anlayışımız var ve yapılan büyük reklamların arkasında bazı negatif durumlar yer alıyorsa bunu belirtmek bizim hakkımızdır.

GÜVENİLİRLİK:

Bizim önerimiz, her zaman saf kreatin (pure creatine) kullanmanızdır. Unutmayın ki, ucuz ve basit kreatin ürünleri daha fazla toksik etki ve zarar vermektedir. Ne kadar ucuz ve basit olursa o kadar fazla yan etki görülebilir. Bazı şirketler Çin’den ithal edilen kreatin hammaddelerini kullanıyorlar. Burada marka ismi vermek istemiyorum. Sadece sizlere ‘Creapure’, ‘Creatin Ethyl Ester’, ‘Creatin Genic’ ve ‘Creatin Force’ maddelerini öneririm.

Sonuç olarak , birbirinden farklı kreatin formlarının performans artışı bakımından birbirlerine üstünlüğü olmadığı görülmüştür.

KAYNAK:

* Effect of creatin monohydrate, creatin alkalyn, creatin ethyl ester, creatin force, Tri creatin malat and creatin-genic studies muscle hypertrophie. Synergy Research Group. Sport Supplement F/32/2 10.2009

* Few adverse effects of long-term creatine supplementation in a placebo-controlled trial. Int J Sports Med. 26(4):307-13 May 2005

Ekli Dosyalar:

• craa.jpg
      craa.jpg
      Dosya Boyutu:
      45,8 KB
      Görüntüleme:
      858
    Danny Boy, moothy, asteq ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  2. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    asteq, NacHo ve Azi bunu beğendi.
  3. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Bu konuları bende okumuştum draft. Bu konularda creatine formları hakkında açılamalar mevcut ama karşılaştırma ve sonuç bildirgesi yapılmamış. SRG araştırma grubunun araştırması tüm formların performans olarak birbirine kıyasla aynı olduğunu açıklıyor.

Tabi creatinler konusuna bir artısı olmadığını düşünüyosanız konuyu kapatabilirsiniz.. Önemli değil..

Kara Kalem ve Azi bunu beğendi.
  4. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Doğru bir creatin seçmişim :D

5. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Beachboy konuyu kapatmak adına değil de forumda bulunan konuyla ilgili makaleleri de eklemek istedim. Creatine formları hakkında daha geniş bilgi edinmek isteyenler için.

Birde son zamanlarda popüler olan farklı bir creatine formu:
    http://www.bodybuilding.com/store/pmh/concret.html

asteq ve Azi bunu beğendi.
  6. ernesto33

ernesto33 Üye

Beğenileri:
    263
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Varşova/Polonya
    Creatinin geleceği deniyor hakkında çok araştırdım foruma 3 5 şey yazim diye ama şu an için üreten ve araştıran çok az yer var.Bu yıl sonuna doğru patlicağını ve tr de en az 2.5 katı fiyat oynicağını tahmin ediyorum:(

7. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Muhteşem bir ürün. 1 aydır kullanıyorum bitmeden daha 2. kutuyu sipariş ettim

8. Ahmt9

Ahmt9 Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    28
    Tri Kreatin malat / Kreatin Genic/ Kreatin etil Ester bence bu üçünden biri

Tri Kreatin malat biraz onde gibi

Kreatin Genic weiderin krea genic diye bi urunu var kullananlar güç artışı olarak memnun.

9. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    kretein-vitargo bazlı bir ürün bileniniz var mı acaba ?

10. ernesto33

ernesto33 Üye

Beğenileri:
    263
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Varşova/Polonya
    Duymuştum mantığı aynı insülin ne kadar hızlı artarsa o kadar creatin hücreye giriyor.Vitargo'da bilinen en hızlı karb olduğundan aslında mantıklı:)

Sayfayı Paylaş