Creatin mi glutamin mi?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve sir_ tarafından 18 Eylül 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 33 üye.
  1. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    Glutamin önemsiz olurmu hiç ? Büyük supplement firmaları arasındaki teknoloji,mühendislik,ürün geliştirme savaşlarından glutaminde nasibini almıştır. Çokta iyi olmuştur bizim işimize yarıyor bu :) glutaminde mühendislik harikası mhp-glutamine sr 'dır. Çünkü 1 ölçeği (5 gr) kanda 12 saat kalma ve bünyede uzun saatler boyunca çalışma özelliğine sahip. Hatta Optimum Nutrition bu teknolojinin patentini almak istemiş ama mhp kendilerine satmamıştır. Glutminin vücutta kas yapımı, kas tamiri, katabolizmayı önleme,bağışıklık güçlendirme, sinir-stres psikoloji sağlığı (beyin zarından geçen tek aminoasittir) ve bunlar gibi birçok faydası olan bir aminoasittir. Glutamin insan vücudunda en fazla bulunan aminoasittir ve kaslarda depolanır. Kaslarımızı yorduğumuz, antreman yaptığımız günlerde vücutta en fazla eksilen aminoasittir aynı zamanda. Bu aktivitelerden sonra glutamin desteği gerek yeni kas oluşumuna,gerekse katabolizmayı önlemek için önemlidir. Arkadaşlar demişki glutamini yiyeceklerden alıyoruz zaten. Evet dışarıdan alıyorsunuz ama hangi oranda alıyorsunuz? Normal bir insanla bir vücut geliştirmecisinin glutamin ihtiyacı bir olurmu? 1 ölçek glutamini (5 gr) yiyerek almaya çalışsak bir oturuşta bir bütün hindi yememiz gerekir. Eğer her antremandan sonra 1 bütün hindi yersek aldığımız kaloriyi,maddi durumumuzu,vaktimizi nasıl kontrol altında tutabiliriz? Bir önceki mesajda dediğim gibi, amacımız kas kütlemizi arttırmaksa ilk önce yöneleceğimiz ürünler kas tamiri ve yıkımını önlemek üzerine olmalı. Daha sonra imkanlarımız el verdiği ölçüde diğer supplementlere yönelmek daha mantıklı. Şu anda glutamin veya kreatin ürünlerinden sadece birtanesini tercih edeceksen,bence bu glutamin olmalı. kolay gelsin :)

Achilles1980 bunu beğendi.
  2. dominic

dominic Üye

Beğenileri:
    213
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Vienna-Turkey
    tam supplement firmalarının istediği müşteri profilisiniz :) X marka whey pronun içine 6 gr. creatine phosphate koysalar, bu çok yaralı bir madde olduğunu düşünüceksiniz bu mantık ile.

ımmortal

Normal insanlardan çok daha fazla hayvansal protein tükettiğimizi anlatmaya gerek yok sanırm. bütün hindi çok daha fazla glutamin içeryor emin ol.

kaldıkı glutamine önceki başlıklarda, kas gelişimine negatif etkisi olduğu araştırmalar ile belirtilmiş. buna alıp almamak, inanıp inanmamak size kalmış.

113 gr tavuk etinde yaklaşık 6 gr BCAA bulunur benzer araştırmaları yabancı kaynakalarda bulabilirsiniz.

http://lifestyle.iloveindia.com/lounge/nutritional-value-of-chicken-6474.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Egg_%28food%29

3. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    ''X marka whey pronun içine 6 gr. creatine phosphate koysalar, bu çok yaralı bir madde olduğunu düşünüceksiniz bu mantık ile.'' demişsiniz. Ben bir supplement almadan önce içeriğini çok iyi araştırır,dünyada bu supplementin yeri neresi,tercih edenler kim,hangi ihtiyaçlar için piyasaya sunulmuş gibi sorulara cevap bulmadanda almam. Glutaminin ne olduğu ve insan bünyesindeki faydaları çeşitli bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. En basitinden bir vikipedia'ya bakmanızı öneririm. Daha sonra elbette ürünlerin içerisindeki aminoasit miktarlarına göre tercih yaparım, bir ürünün, bir ölçeğinin içindeki 6 gr creatin iddalı olur gerçekten :) ama ben kullanılacaksa pure kreatin kullanma taraftarıyım. üçüncü husus, optimum nutrition gold standart whey proteinini bir mühendislik harikası yapan, tek bir ölçeğinin içerdiği 24g protein,5.5g bcca ve 4g glutamin ve çeşitli aminoasitleridir. Bu işlerden anlayan ve bu ürüne kötü diyebilecek birini tanıyormusun? Türkiyede supplement almak maddi yönden sıkıntı, bir supplement alacaksam araştırıp,içeriğindeki öğelerin yeterli dozda bulunduğu bir ürün tercih etmek mantıklı geliyor bana.

4. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Yazmıyayım yazmıyayım diyorum ama yok bunları duyunca tutamıyorum kendimi. Glutaminin ne olduğu ve insan bünyesindeki faydaları çeşitli bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır diyorsun ya Immortal bana lütfen bilimsel kaynak göster. Söz veriyorum yarın satın alıcam bende :) Hatta senin aldığın markadan satın alıcam. Ayrıca kullanıp tüm etkilerini paylaşıcam eğer olursa :)

5. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    iyi vücut yapmışsın glutaminle bide normal beslenen insanla denkmiyiz demişsin gerçekten komik normal bi insan hergün yarım kilo et 15 yumurta yemiyodur heralde

6. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    http://en.wikipedia.org/wiki/Glutamine

References

1. ^ Weast, Robert C., ed. (1981), CRC Handbook of Chemistry and Physics (62nd ed.), Boca Raton, FL: CRC Press, p. C-311, ISBN 0-8493-0462-8 .
    2. ^ a b c d Brosnan, John T. (2003), "Interorgan amino acid transport and its regulation", J. Nutr. 133 (6): 2068S–72S, PMID 12771367, http://jn.nutrition.org/cgi/content/full/133/6/2068S .
    3. ^ Guyton, Arthur C.; Hall, John E. (2005), Textbook of Medical Physiology (11th ed.), Saunders, p. 393, ISBN 0721602401 .
    4. ^ J. Carlos, Aledo (2004), "Glutamine breakdown in rapidly dividing cells: waste or investment?", BioEssays 26 (7): 778–85, doi:10.1002/bies.20063, PMID 15221859 .
    5. ^ a b Yuneva, Mariia; Zamboni, Nicola; Oefner, Peter; Sachidanandam, Ravi; Lazebnik, Yuri (2007), "Defiency in glutamine but not glucose induces MYC-dependent apoptosis in human cells", J. Cell Biol. 178 (1): 93–105, doi:10.1083/jcb.200703099, PMID 17606868, PMC 2064426, http://jcb.rupress.org/cgi/content/full/178/1/93 .
    6. ^ Newsholme, P.; Lima, M. M. R.; Procopio, J.; Pithon-Curi, T. C.; Doi, S. Q.; Bazotte, R. B.; Curi, R. (2003), "Glutamine and glutamate as vital metabolites", Braz. J. Med. Biol. Res. 36 (2): 153–63, doi:10.1590/S0100-879X2003000200002, PMID 12563517, http://www.scielo.br/scielo.php?scr...0100-879X2003000200002&lng=en&nrm=iso&tlng=en .
    7. ^ Newsholme, Philip (2001), "Why Is L-Glutamine Metabolism Important to Cells of the Immune System in Health, Postinjury, Surgery or Infection?", J. Nutr. 131 (9): 2515S–22S, PMID 11533304, http://jn.nutrition.org/cgi/content/full/131/9/2515S .
    8. ^ a b Glutamine, University of Maryland Medical Center, http://www.umm.edu/altmed/articles/glutamine-000307.htm, retrieved 2009-09-06 .
    9. ^ Welbourne, TC (1995), Increased plasma bicarbonate and growth hormone after an oral glutamine load, American Journal of Clinical Nutrition, Vol 61, 1058-1061, Copyright © 1995 by The American Society for Clinical Nutrition, Inc: American Journal of Clinical Nutrition, http://www.ajcn.org/cgi/content/abstract/61/5/1058.
    10. ^ "L-glutamine", exactantigen.com, http://www.exactantigen.com/review/L-glutamine.html, retrieved 2009-11-27
    11. ^ Morlion, Bart J.; Stehle, Peter; Wachtler, Paul; Siedhoff, Hans-P.; Köller, Manfred; König, Wolfgang; Fürst, Peter; Puchstein, Christoph (1998), "Total parenteral nutrition with glutamine dipeptide after major abdominal surgery: a randomized, double-blind, controlled study", Ann. Surg. 227 (2): 302–8, doi:10.1097/00000658-199802000-00022, PMID 9488531, PMC 1191250, http://www.annalsofsurgery.com/pt/re/annos/fulltext.00000658-199802000-00022.htm .
    12. ^ Lee, Wha-Joon; Hawkins, Richard A.; Viña, Juan R.; Peterson, Darryl R. (1998), "Glutamine transport by the blood-brain barrier: a possible mechanism for nitrogen removal", Am. J. Physiol. Cell Physiol. 274 (4): C1101–7, PMID 9580550, http://ajpcell.physiology.org/cgi/content/full/274/4/C1101 .
    13. ^ "Glutamine", Vitamins Supplements Guide, http://www.vitamins-supplements.org/amino-acids/glutamine.php, retrieved 2007-11-01 .
    14. ^ Jian, Zhu Ming; Cao, J. D.; Zhu, X. G.; Zhao, W. X.; Yu, J. C.; Ma, E. L.; Wang, X. R.; Zhu, M. W. et al. (1999), "The impact of alanyl-glutamine on clinical safety, nitrogen balance, intestinal permeability, and clinical outcome in postoperative patients: a randomized, double-blind, controlled study of 120 patients", J. Parenteral Enteral Nutr. 23 (5 Suppl): S62–66, doi:10.1177/014860719902300516, PMID 10483898 .

Ben glutamin ürünü üretip satmıyorum. Merak eden,maddi durumu elverenlere tavsiyemdir sadece. Bütün dünyada bilinen kullanılan,üzerine sektörler oluşmuş,faydaları ıspatlanmış,growth hormonunu arttıran bir üründür glutamin. Sitedeki sayısız faydasınıda boşverin, sadece kaslarla ilgisini okuyun en azından.

7. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    İlk önce bu değerli bilgiyi payşatığın için teşekkürler İmmortal.. Yalnız içeriğini senin ve benim bile değiştirebileceğim bir yazıyı referans olarak göstermen ilginç. Ayrıca alttaki referanslardan hangisi acaba body building için işe yararlılığı konusunda beni ilgilendirmeli ? Okudun mu acaba ? :)

8. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    Rica ederim nicelerini bulsamda paylaşabilsem keşke :) İçeriğini sen ve ben değiştirebiliyorsak bırakalım kalsın içerik, referanslara bakalım. Bilimsel temellere dayanan araştırmalar (üniversitelerin araştırmaları dahi var) yıllarıyla,başlıklarıyla ve linkleriyle verilmiş, onlarda bir yanlış yoktur. 9. madde,6. madde ve 8. maddeler kaslar üzerindeki etkileri için yazılmış olan cümlelere referans niteliği taşıyor. Hatta 9. maddede 'Glutamine is also marketed as a supplement used for muscle growth in weightlifting, bodybuilding, endurance, and other sports. Evidence indicates that glutamine when orally loaded may increase plasma HGH levels by stimulating the anterior pitutitary gland.[9]' şeklinde kas kütlesi ve dayanıklılık artışı sebebiyle tercih eden sporcular ve spor dallarını vermiş en bariz olarak.

9. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Tekrar sormak zorundayım. Acaba hangi deney ve ya araştırma sonucunda burda glutamine kaslarda recoverye ve ya kas gelişimine etkisi vardır gibi bir sonuç çıkmış hala görebilmiş değilim. Anlatılan oral yolla alınan glutaminin etkisinin olabileceği. Sonuçlar belli belirsiz.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11822473

We conclude that glutamine supplementation during resistance training has no significant effect on muscle performance, body composition or muscle protein degradation in young healthy adults.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11834123

These data indicate that the short-term ingestion of glutamine does not enhance weightlifting performance in resistance-trained men.

Ayrıca çoğu insan kullanıyor diyorsunuz ya Amerikalılar bile artık kullanımından yavaş yavaş vazgeçiyor. BB.com un supplement science bölümünde glutamine diye aratırsanız çok şaşıracağınıza eminim..

10. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    Energy Drinks

Glutamine has not been proven to give off energy in energy drinks.

Tamda üzerine bastığım noktaya değinmişsiniz. Wikipedia'da yazmış benim en başından beri savunduğum noktada burası, glutamin bir enerji verme,performans arttırma supplementi değildir. Ayrıca yaklaşık 14 tane bilimsel araştırmayı paylaştım, kasların büyümesinde ve dayanıklılık artışında ıspatlanmış ve dünyada birçok çeşitli spor dallarıyla uğraşan sporcunun tercih ettiği glutamin hakkında halen 'etkileri muallak' denebiliyorsa, bu biraz göreceli bakış açısına girer. Ben bilgi ve birikimlerimi elimden geldiğince burda paylaşmaya çalıştım,hangi ürünü tercih edeceğiniz tabiki size kalmış. Ayrıca bende kreatin ürünleri kullandım, kreatinin neolduğu hakkında da oturup tartışacak birikimi görüyorum kendimde. Ama bu konu için cevabım kesinlikle glutamin olur. Ayrıca bb.com 'un yaptığı 2010 'un en iyi supplementleri anketinde glutamin ürünlerinede yer verilmesi ve daha önceden bahsettiğim mhp glutamin-sr 'ın 9.3 gibi en çok puanı alarak en iyi glutamin ürünü seçildiğinide size söylemeliyim. Konuyla yeteri kadar ilgili olduğumu düşünyorum :)

11. angel_f!re

angel_f!re Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    glutamine iyidir
    creatine biraz daha iyidir
    glutamine+ creatine en iyidir :)

12. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    :) Tekrar tekrar sormak zorunda kalıyorum bilimsel 14 adet makalelerinizin hangisinde glutaminin kas büyümesi ve recovery üzerinde gerçekten etkisi olduğu yazıyor. Ben burda bir noktayı mı kaçırıyorum acaba ? Ben bakın bir üstte yüksek doz düşük doz nasıl alınırsa alınsın bir etkisinn olmadığını bilimsel kaynaklarla gösterdim.

Son düzenleme: 11 Kasım 2010
  13. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    ''We conclude that glutamine supplementation during resistance training has no significant effect on muscle performance, body composition or muscle protein degradation in young healthy adults.'' Performans konusunda hemfikriz.Gösterdiğiniz kaynklarda kas büyümesi üzerine bir araştırma yapılmamış,bu cümlede performansa,vücut bileşimine veya protein leveline etkisi olmadığı gösterilmiş sadece. Benim gösterdiğim 9. made American Journal of Clinical Nutrition'ın 95 yılındaki bilimsel çalışması, Increased plasma bicarbonate and growth hormone after an oral glutamine load, referans olduğu cümle 'Glutamine is also marketed as a supplement used for muscle growth in weightlifting, bodybuilding, endurance, and other sports. Evidence indicates that glutamine when orally loaded may increase plasma HGH levels by stimulating the anterior pitutitary gland.[9]' vücutta büyüme hormonunun,kas kütlesi ve dayanıklılığını arttırdığını kanıtlayan bilimsel bir kaynak. Bilimsel kaynak gösterdim diyorsunuz ama benim gösterdiğim 14 bilimsel kaynağı pek önemseyip bakmıyorsunuz heralde.

14. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Sevgili Immortal,
    Evidence indicates that glutamine when orally loaded may increase plasma HGH levels by stimulating the anterior pitutitary gland.

demek cidden gh ın kas kütlesini recoverysini olumlu etkiliyor mu anlamına geliyor yoksa ön hipofiz salgısını harekete geçirip plazma gh ı etkileyibilir mi demek. May, could be gibi umarım anlaşılmışımdır. Dese ki there is a relation between orallly loaded glutamine and GH o zaman derim ki tamam bu araştırma bana bişey ifade ediyor.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17111006

Addition of glutamine to essential amino acids and carbohydrate does not enhance anabolism in young human males following exercise.

Buyrun anabolizme etkisi.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:22 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:18 ----------

Direk recoveryle alakalıda bir bilimsel makale buldum. Onuda paylaşayım. Hepsi bir arda olsun.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/...ez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum

Even using protein breakdown as a measure of recovery, the effects of glutamine are mixed at best. Though one investigation demonstrated an inhibition of total body proteolysis as measured by improved leucine flux after glutamine supplementation [21], a separate study showed glutamine supplementation did not affect urinary levels of 3-methylhistidine, another marker of protein degradation [14]. Therefore, whether considering buffering capacity, time to fatigue, or protein balance, glutamine supplementation fails to consistently demonstrate any positive ergogenic benefit on measures of recovery from exercise."

"Unfortunately, this appears to be another example of commercial marketing trumping scientific evidence that in this case demonstrates how nonessential glutamine supplementation is to athletic performance."

Yapılan tüm araştırmalar sonucunda recovery konusundada başarılı olmadığı ortaya çıkmış. Sonunda da bir pazarlama harikası olduğundan bahsedilmiş.

15. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    Sevgili Achilles1980, 'Evidence indicates that glutamine when orally loaded may increase plasma HGH levels by stimulating the anterior pitutitary gland.' ın anlamı, glutamin ağız yoluyla alındığı zaman, hipofiz bezlerini etkileyerek, plasma high levelini arttırabilir.(growth hormondur buda). 'Growth hormone: (also referred to as 'Human Growth Hormone', 'HGH' or simply, 'GH'), release under influence of hypothalamic Growth Hormone Releasing Hormone (GHRH); inhibited by hypothalamic Somatostatin.' Sen ise demişsin ki GH 'ye etkisi olduğunu görsem derimki birşey ifade ediyor. Gördüğün gibi HGH ve GH aynı şeydir. Yapılan bütün araştırmalar glutaminin faydalarını ortaya koymuştur,ayrıca, verdiğin linklerin hepsindeki ortak görüş, antreman sırasında bir performans artışı sağlamadığı ve protein seviyesine etkisi olmadığıdır. Bunlara katılıyorum ama paylaştığın linklerdeki bilimsel açıklamalar kas kütlesi oluşumu hakkındaki araştırmalar değildir. :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:51 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:40 ----------

Ayrıca kıbrısta öğrenci olduğumu söylemek isterim,bu vücut geliştirme açısından bir avantaj çünkü kıbrıs küçük biryer olduğu için neredeyse her spor salonunda bir milli vücutçuyla beraber çalışabiliyorsunuz, konuşma, fikir sorma, danışma fırsatı bulabiliyorsunuz. Kulaktan dolma bilgilerle değil, kendi araştırmalarımın yanısıra bu işi profosyonel yapanlardan edindiğim bilgi ve birikimle glutaminin faydalı olduğunu iddaa edebiliyorum.Hatta supplementlerimide kendilerinin yardımıyla ve önerileriyle temin ediyorum.

16. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Sevgili sayın İmmortal :) glutamine supplementation fails to consistently demonstrate any positive ergogenic benefit on measures of recovery from exercise." ve We conclude that glutamine supplementation during resistance training has no significant effect on muscle performance, body composition or muscle protein degradation in young healthy adults.

cümlelerinde kırmızı ile yazan yerler acaba recovery ve kas yıkımından bahsetmiyor mu acaba ?

Ayrıca GH ın ne demek olduğunu biliyorum. Yukarda bahsettiğin cümlede geçen may cümlesi bilimsel verinin ne kadar kesinlik içerdiğini göstermek için söyledim. May = olabilir may not = olmayabilirde anlamında kullanılmış. Beni yanlış anladığını düşünüyorum.

Hala ben senden glutaminin recovery ve kas gelişmesinde etkisi olduğunu gösteren bir veryi sunduğunu düşünmüyorum ve bekliyorum. Ayrıca yukarda bahsettiğin makalede 2 gr. glutamin alımının gh üzerinde etkisi olabileceğinden bahsetmiş. Onu da olabilir diye aksetmiş kesinlik ifadesi yok. Ne yani 2 gr için glutamin takviyesi mi alalım protein tozlarında varken ki hiç olmasada olur. Bunuda sanırım altı kırmızıyla yazılan yerler yeterince açıklıyor. Hala senden bu konuda bilimsel maakle bekliyorum.

17. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    Achilles1980 :) 14 tane bilimsel makale verdim. wiki'ye girdiğin zaman iddaada bulununan cümlelerin sonunda numaralar var. Referans numaraları, sayfanın en altında hangi bilimsel araştırmanın sonuçlarından alındığı yazar. Ben nasıl senin gönderdiğin linkleri okuyorsam, birzahmet 'http://en.wikipedia.org/wiki/Glutamine' adresindeki bizi ilgilendiren kısımların hangi bilimsel makale ve araştırmalardan alındığını alttaki referanslardan bularak okuyabilirsin. Bütün referansların tarihi,konusu,kaynağı açıkça belirtilmiştir. Ayrıca sadece kas üzerindeki etkilerine değil; bir vücutçuyu ilgilendirecek diğer faydalarını da okumanı tavsiye ederim. Ayrıca yinelemek isterimki çevremde bu yola başkoymuş profosyonel vücut geliştirmecilerinde ortak kanısı glutaminin faydalı olduğu yönündedir :) Benim merak ettiğimi sorabildiğim,danıştığım akıl hocalarımdan birtanesi 2006 yılı kıbrıs 1.si türkiye 2.si ve şu andada 2 sene sürecek bir vücut geliştirme programıyla dünya şampiyonasına hazırlanan, kıbrıs ve türkiye milli sporcusu Selcuk Baskahraman'dır. Başlık bayağı saptı ve beni açıkçası sıktı, glutamin faydalımı değilmiye geldi olay. Şahsi fikrim gereklidir,kullanıyorum,kullanmaya devam edeceğim ve tavsiyede ederim.Herkesin beklentileri doğrultusunda istediği supplemente yönelmesi normaldir. Achilles1980 senin supplement tercihlerine ve düşüncelerinede saygı duyuyorum,iyi tartışma oldu :) kolay gelsin..

Despo bunu beğendi.
  18. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    :) Ben teşekkür ederim esas ama yok öle bırakmam hemen :) 14 bilimsel makalenin hangisinde glutamin kas gelişimi ve recoverysinde etkilidir diye kanıtlanmış beni ilgilendiren kısım bu. Okumadığımı düşünmen ilginç. Vücuda diğer faydaları hasta insanlarla yapılanlarla sınırlı yani aids ve ümmine sıkıntıları olanlarla. İllaki faydalıdır ayrıca ben faydaız bir amino asit demiyorum zaten. Sadece bizim için kullanılıp kullanılmamasının öenmlilik arz edip etmediği. Kavga etmeden ilk defa tartışabildim bravo bana :D

dominic bunu beğendi.
  19. serdar maral

serdar maral Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bu kadar bilimsel veriyi ne ararım nede bulurum nede anlarım.şampiyonaya katılmıyosanız eğer alacağınız whey protein yetrde artar bile.günde 7 yumurta, 2 kutu ton balığı, yarım tavuk, 200 gr, lor peyniri 20 gr keçi peyniri yiyorum ve emin olun 6 ay oldu başlayalı her gün hiç aksatmadan yiyorum idman sonuda bir ölçek whey protein içiyorum gece yatmaya yakında 3 yumurta beyazı 100 gr lor peynirini 500ml sütle mikserden geçirip içiyorum.faydasını gördüm mü? hemde nasıl gördüm .sizin gibi bu işin artık duayeni olmuş insanlara akıl vermekten ziyade kendi beslenmemi yazdım çünkü ilk başlarda b creatin ve glutamın olayına bende kafayı fena takmıştım şimdi çok ama çok saçma geliyo.

20. lazur

lazur Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    rize
    aldıgın ıkı urundede glutamin zaten var kreatin al derim...

Sayfayı Paylaş