creatin kullanmakla hata mı yaptım?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve adoniss tarafından 11 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. adoniss

adoniss Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var,2 haftadır creatin ile ilgili forum daki bütün yazıları okudum bilgi edindim,öğrenmediğim bir bilgi kalmadı creatin hakkında,ve creatin monohidratın en etkili olduğu kanaatine vardıktan sonra,MHP monohidrat creatin satın aldım 40 tl ye.üç gün önce yüklemesiz alıma başladım öyle 5 gram tavsiye edilen doz da bile değil.sadede gelelim uzatmadan,herhangi bir sağlık problemimde yok ama sağ böbreğimde aşırı bi sızlama başladı aldıktan 6 saat sonr****orkmaya başladım doğrusu hemen kullanımı kestim,birde aşırı idrar yaptırıyor.şimdi bu konuda bilgisi olan arkadaşlarda tavsiye yorum bekliyorum acaba sizinde başınıza geldimi creatin ile ilgili bir problem.şimdi doktora gitsem ne diyeceğim,ben vücüt geliştirme yapıyorumda creatin aldım doktor bey acaba ondanmı oldu desem bana ne der kimbilir herneyse.yardım lütfen.

2. hogan

hogan Üye

Beğenileri:
    1.244
    Ödül Puanları:
    103
    bende aynı ürünü kullanıyorum
    bende öyle bir sorun olmadı

3. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Yaklaşık 1.5 yıldır creatine monohydrate kullanıyorum ve sadece ramazanlarda ara veriyorum. Şimdiye kadar başıma hiç gelmedi. Hatta düzenli olarak check up yaptırırım ve böbrek fonksiyonlarında herşey normal, kandaki kreatin değelerim bile normal çıktı. Bilmiyorum günlük ne kadar su içiyorsunuz ama bir sporcu olarak 3.5-4 lt den az su içmemenizi öneririm. Buna devamlı yüksek proteinli beslemede eklenince böbreklere iyi yükleniyoruz. Belki bir sağlık probleminiz olabilir böbreklerinizle ilgili, bence bunun için bir doktora görünmenizde yarar olacaktır. Ama direk ben creatine kullandım ondan oldu derseniz doktorda uğraşmaz creatini kes der. Onun için tahlillerden sonra acaba spor yaparken creatine kullanabilir miyim diye sorarsanız doktorun ön yargısını bir nevi kırmış olursunuz.

4. antijen

antijen Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    kreatinin antrenman günleri dışında bile kahvaltıda 1 ölçek alınmasının kalp sağlığı açısından iyi olduğu yazıyordu mens health de. böbrek ağrınızın sebebinin kesin kreatin olduğunu düşünüyorsanız bence bi tahlil yaptırın çünkü zaten vücutta bulunan bir şey kreatin. sadece sağ böbrekte bi ağrının olması da çok ilginç ağrı olursa 2 böbrekte birden olması gerekir çünkü normalde 2 böbreğe de aynı miktar kan aynı maddeleri taşıyor birinin etkilenip diğerinin etkilenmemesi ciddi bir şeye işaret olabilir. mutlaka bi doktora görünün derim

5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    çok uzun süre kullanmadığınız taktirde fazla büyük bi sorun olmaz...

ancak, uygulamalar 2-3 haftayı geçmese iyi olur...)))

aralar 1 ay..

6. hogan

hogan Üye

Beğenileri:
    1.244
    Ödül Puanları:
    103
    yanlış bir bilgi.
    steroid kürü sanki:D

7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bilgi niye yanlış olsun ki?!.. hiç çevrende kreatini uzun süre kullanıp, kas sertleşmesinden tutun da , sarılık bile olan sporcular gördünüz mü ki?!...(((

kreatin, uzun süre kullanımlarında çok kötü sonuçlar alabileceğiniz bir olaydır!...hele hele ,yanında yeterli şeker almama durumlarında...

performans sporları için oluşturulmuş bir malzemedir ve antrenörlerce ancak belirli kısa dönemlerde kullandırılır!...

8. adoniss

adoniss Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    bilgiler için teşekkürler,şu an için ağrının geçmesini bekliyorum.ağrım geçerse tekrar deneyeceğim,tekrarlarsa aynı ağrıyı creatin kullanımını keseceğim tabi ki,çoğu sporcunun kullandığı creatin i kötülemek istemiyorum hata yapmayalım fakat bir daha denemeliyim diye düşünüyorum.gelişmeleri paylaşırım sizlerle.bu arada bol su içiyorum gün içerisinde.

9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    su yanında "maydanoz, limon ve engnar " da kullanıver...

10. Santos

Santos Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Cambridge

3.5 - 4 litre suyu nasıl içiyorsunuz gerçekten anlayamıyorum 1 günde. Heleki bu soğuk havalarda insanın hiç su içesi bile gelmiyor. Ben sıvı olarak ağzıma sudan başka birşey değdirmeyen biri olarak 1 günde 2 litre su bile içemiyorum. :)

11. utkux54

utkux54 Üye

Beğenileri:
    293
    Ödül Puanları:
    73
    ah kardeşim
    doktordan çekinme ben
    cilt doktoruma bile soruyordum hoş zorunluydum kreatin ve zoretanin kullanıyordum
    karaciğerimde ağrı oluyordu yüklendiğimde(bayağı bir)
    zoretanin kullandığım için
    böbrekde ağrı varsa alkolden olabilir
    dikkatli olmalısın ayrıca alkol kullanılırken creatin kullanılmaz diye biliyorum
    çünki içtiğin kreatini direk idrar yoluyla atalır diye öğrendim.
    ve sağ dediğinde dikkatimi çekti böbrek değilde karaciğer olmasın

12. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076

lutfen bılımsel dayanaı olmayan bılgılerle forumda bılgı kırlılıgı yaratmayalım kreatın bır supplementtr ısterse adam yıllarca alsın yıne bır sorun olustrmaz ama sız ole bır anlatmısıznız kı sankı steroıd hatta sarılık dıyerek kreatını anaplonlamı karıstrdınız dıye dusunuyor ınsan

13. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar cok uzun sureli kullanımlarda bir olumsuzluk olur yada olmaz bilemiyorum. ben genelde 5 hafta kullanırım 1 hafta ara veririm. daha bi şey olmadı. umarımda olmaz :D. en onemlisi bu urun bazı bunyelerde asırı su tutuyor. bu gibi bir olumsuzluk yasarsanız. benhjce once bu konuya odaklanın. yok bu agrı kreatinle ilgili diyorsanız oncelikle miktarı azlatarak baslayın. 5 gr almayın. mesela ilk 2 hafta 2-3 gr alın daha sonra 5 e cıkın mesela. yakın arkadaslarımdanda bu gibi şikayetleri olanlar var. ve her seferindede monohidrattan geliyor.bir kere cell mass aldırdım birine. cok para verdik ama agrı sızıda kalmadı saol dedi. ayrıca creatini donem donem kullanırsaznız daha cok fayda gorursunuz.3 hafta kullanın 3 haftada ara verin derim ben.

14. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    yahu neyin bilimselliği ?!...bunu doktorlar bile söylüyor: "kreatin kullanmayın " diye?!...etrafımı, kullanan ve "alreji, diare, kas sertleşmesi " hatta "sarılığa "bile yakalanan performans sporcuları dolu...doktorlar , % 99 kreatin neticesi olduğunu söylüyor...

kretain 'in "et özütünden "elde edildiği ,naturel bi malzem olduğu zararlı olamayacağı savlarına sığınanlara şunları söyleyebilirim "herşeyin dozu önemli" ...

neticede ,herşeyin fazlasının zararı mevcut...kreatini biraz anlamak isteyenlere şunları söyleyebiliriz:

kreatin, performans sporcuları için hazırlanmış ,piyasaya sürülen ve antrenörler tarafından belirli periyotlarda ,intervallerde kullanılması için sporculara önerilen bir "amino asit" türü...ve tabiatta bu ette ,eser miktarda mevcut...sen bunu ekstrakt edip ,özüt halinde çıkartıp ,konsantre şekilde "vücuda " devamlı yüklersen , vücutta oluşacak "radikal asit küllerini " atmada metabolizmanın, arıtma ünitelerinin ne kadar yük altına gireceğini hesap edenler acaba var mı?...

kreatin temelde tabiatta insan vücudu tarafından "karaciğer ve böbrekte " diğer proteinlerden üretilen bi malzeme...glycine , l-arginin, l-methionin den vücut tarafınca üretildiği için, temel alınması gerekli besin malzemesi değil...

bunu çok iyi kavramak gterekir!...yani, "insan vücudu "tarafından üretilebildiği!...)))

15. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    böbreğindeki sızı bir anlık bir şeydir eminim..ara sıra bendede olur 2 saat sonra bi şey olmaz..bendede sağda oluyor..creatine kullanmıyorum üstelik.

16. randyorton

randyorton Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    OHIO
    Yer:
    USA
    kullanmam bir daha ve kimseyede tavsiye etmem

Bende 3 haftadır Optimum Micronized Creatine kullanıyorum ilk yükleme yaptığım günlerde mide bulantısı yaptı.. son 2 günder sol böbreğimde sabah uyandığımda feci bir ağrı var creatini hemen kestim. yabancı sitelerde böbrek ağrısı yaptığı görülmüştür bazı kişilerde ve bıraktıktan sonra geçmiştir diye yazıyor
    1 yıldır protein tozu kullanıyorum hiç böyle bi ağrı görmedim ben onun için kullanmam bir daha ve kimseyede tavsiye etmem faydasını görmedim diyemicem ama sağlığınız daha önemli bence.

17. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    güzel kardeşim, tekrar edeyim "kreatin türev" enerji sistemi içinde ilk 15-10 saniyelik güç oluşumunda kullanılan bi olgu, vücut bu süreden sonra zaten diğer enerji fazlarına geçer...)sen "vg ci olarak kreatin alsan ne işine yarayacak?!...((hadi olursun 100 metre koşucusu anlarım, ya da "powerlifting "ci...
    zaten, vücudun kendisisnin ürettiği eser malzeme...yani, hassas bi döbgü, sen bunu grlarla alırsan tabi ki kötü olur, ve hele bi de sürekli kullanırsan...(

18. scandsucker

scandsucker Yeni Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    valla hem protein hem kreatin ve aminoasit kullanan kişler olarak cok bol su tuketmemiz zorunludur aksi takdirde kendimize zarar vermiş oluruz. cunku bu besinlerin hepsi bobreklere yuklenir ve su gerektirriler. o yuzden bol bol su....doktor ve kendi ve arkadaslarımın deneyimlerinini sonucu...

Sayfayı Paylaş