Coca Cola Zero Diyet'i Bozar mı?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mevsres tarafından 21 Mart 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 38 üye.
  1. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Arkadaşlar 17 yaşındayım kilom 64 boyum 1.72 hiçbir zaman şişman olmadım, suratım kollarım her şeyim gayet normal, ama kendimi bilmim bileli biraz da olsa göbeğim var ve onu da eritmek istiyorum.

Diyet sırasında bazıları zorlanırlar, ancak ben her şeyi göze aldım ve 1.5 haftadır hiçbir şekilde kaçamak yapmadan şu diyeti yaptım ve yapmaya devam edeceğim.

Sabah kalkıyorum elimi yüzümü yıkayıp dışarı çıkıp 1.5 saat yürüyorum eve gelip duş alıp kahvaltımı yapıyorum. Kahvaltıda genelde 1 yumurta ve 2 dilim kızarmış kahverengi ekmek veya yulaf ezmesi ve hemen ardından yarım saat sonra Dumbell ile bir kaç çalışma.

Daha sonra öğlen olunca pek bir şey yemiyorum sadece bir kaç atıştırmalık Elma veya çilek gibi, veya enerji versin diye 1 kaşık fıstık ezmesi.

Akşam saat 5 falan olunca tekrar dışarı çıkıyorum 1.5 saat tekrar yürüyorum, eve geliyorum akşam yemeği yiyorum saat 6 buçuk civarı.

Akşam yemeğinde çoğu zaman fırında tamamen yağsız kızarmış 1 adet balık 2 dilim siyah ekmek, veya bazen tavuk göğsü kıyması ile kendim yaptığım yağsız tavuk köftesi.

Şeker gibi şeyleri tamamen hayatımdan çıkardım, ancak bir tek akşam yemekleri şu Cola'sız hiç lezzetli olmuyor.

Daha sonra araştırdım Coca Cola Zero'nun içinde hiç şeker yok ve 1 kutu Coca Cola 150 kalori iken 1 kutu Coca Cola Zero 1 kalorinin bile altında.

Günde sadece akşamları 1 su bardağı Zero içmek diyeti bozar mı?

Asıl soru bu, fakat bir soru daha sormak istiyorum ikisini aynı anda cevaplarsınız. Sizce bu diyeti sürekli yaparsam ne kadar sürede gözle görülür bir fark olur kaç ayda mesela?

Teşekkürler.

2. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Diyetini bozmasada nefsini bozabilir,bugün bi bardak zero yarin 100 gr su bu derken allak bullak bir diyetin olabilir.

Yourbody16 bunu beğendi.
  3. profbodyci

profbodyci Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Şeker yok ama Nasıl o kadar tatlı oluyor diye bir düşün bakalım ? İçinde bir çok tatlandırıcı vb. şeyler var. Bunlar Hiçbir yararı olmayan zararı olan acıktıran şeyler.Bence tüketmemeye çalış ve hayatından çıkarmaya çalış.

Çok içmek istersen haftada 1 gün olabillir ama hergün olmaz !
    Coca-Cola = ZARAR

onur04 ve 3duLa bunu beğendi.
  4. Master_Blaster

Master_Blaster Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    Zerolar sıfır şeker heralde o yüzden bozmaması lazım.

5. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Bu duz mantik malesef dogru degil.

Yukarida diger arkadaslar ucundan konuya dokunmuslar. Ben biraz detaylandirayim.

Bu forumda ve diger yerlerde light ve yagsiz urun tuketen insanlari gordukce geriliyorum. Neden? Yagsiz konusuna girmeyelim temelde ayni prensip var ama tatlandirici uzerinden anlatayim.

Tatlandiricilar (dogal olanlar dahil) seker yerine gecen maddelerdir. Seker kendi basina kokainden 8 kat daha fazla bagimlilik yapabilme ozelligine sahip olan bir besin, bunu bircok doktor ve terapist dile getiriyor. Hatta Dr. David Reuben'e gore seker ile kokain arasinda sadece 1 atomluk kimyasal fark var.

Yani seker beyninizi ve sinir sisteminizi dogrudan etkileyebilen bir madde. Oyle ki, yedikten bir muddet sonra yine istiyorsunuz, yine istiyorsunuz. Seker tukettikten sonra rahatliyoruz, bir muddet tuketmezsek, sekerli birseyler aramaya basliyoruz (ozellikle seker bagimlilari icin soyluyorum.) ve gereginden fazla kalori alarak yaglanmaya basliyoruz. Sagolsun endustrimiz de buldugu herseyin icine seker atmaktan cekinmiyor ki yine gelip o urunden alalim. Bugun supermarkete gittigimde baharatli soslara bile seker atildigini gordugumde sasirmiyorum artik.

E peki tatlandiricilarin ne kotulugu var? Evet kalorileri yok ancak sadece kalori mantigiyla diyet yaparsaniz hem sagliginizdan olabilirsiniz, hem de kilo verseniz dahi bir muddet sonra tekrar alirsiniz. Sonra da metabolizmanizi suclarsiniz. Her besinin vucutta islenisi farklidir. Vucut yagi farkli, proteini farkli, karbonhidrati farkli tuketir. Ucunun de kalorisinin ayni olmasi sizi yaniltmasin. Her kalori ayni degildir, sagliginiz ve kilonuz uzerinde farkli etkileri vardir.

Halbuki tatlandiricili besinler de ayni seker gibi bagimlilik yapmaktadir. Seker gibi davranirlar. Beyninize ve sinir sisteminize etki ederler. Sekersizdir ama tatli birsey ictiginizi zanneder beyniniz. Bir muddet sonra yine tuketmek istersiniz, yine istersiniz, yine istersiniz. Ayni sekerde oldugu gibi.

American Journal of Clinical Nutrition'da yayinlanan ve 66 bin kadinda 14 yil suren bir arastirmanin sonuclarina gore:
    - Seker hastaligina yakalanma riskinin tatlandiricili iceceklerde, sekerli iceceklere kiyasla daha fazla oldugu bulunmus,
    - Diyet icecek icen kadinlar, sekerli icecek icen kadinlara oranla 2 kat daha fazla icecek tuketmisler,
    - Ortalamada ise gunde 3 diyet icecek tuketildigi gorulmus.

Tatlandiricili bir icecek tukettigimizde, vucudumuz seker alindigini zannederek, insulin salgilamaya ve dolayisiyla yag depolama surecine basliyor. Burda onemli bir detay var ki, tatlandiricilarin bir kismi sekerden 200 kat daha tatli, sadece biz farkedemiyoruz. Bunlar bir sure sonra tekrar acikmaniza neden oluyor ve makarna gibi karbonhidrat kaynaklarina yoneltiliyorsunuz. Daha fazla yemek yemeniz, metabolizmanizi yavaslatiyor. Gunde ara ogunlerle birlikte 6-7 ogun tuketen insanlari gordukce yine geriliyorum. Lipolysis (yag yakimi) surecinin baslamasina dogru duzgun olanak tanimiyorsunuz, ozellikle yeteri kadar spor yapmayan arkadaslar icin soyluyorum.

Yapay tatlandirici tuketen farelerde yapilan bir arastirmada, farelerin daha dusuk kalorili bir sekilde beslenmelerine ragmen 2 hafta icerisinde %14 daha fazla yag depoladiklari gorulmus.

Yine tatlandiricili icecek tuketen insanlarda obezite riskinin %200'e kadar arttigi iddia ediliyor.

80 bin kadin uzerine yapilan bir kontrollu arastirmada yapay tatlandirici kullanan kadinlarin bir senede diger kadinlara oranla daha fazla yaglandiklari gorulmus.

Sekerli birsey tukettigimizde, en azindan sekerde bulunan kalorinin vucudumuza "yeteri kadar kalori aldin" mesaji gonderdigini ve doygunluk sinyalini sagladigini fakat kalorisiz tatlandiricilarin seker gibi davranmasina ragmen vucuda "kalori" saglamadigi icin aclik hissinin devam ettigi iddia ediliyor. Yeterli kaloriyi aldigimizda, organlarimiz beynimize "yeterli kalori alindi" mesajlarini iletiyor ve doygunluk hissetmemizi saglayan hormonlar salgilaniyor. Kalori alinmadigi zaman, bir sonraki ogunde, aradaki kalorik farki kapatabilmek icin daha fazla yemek yeme istegi hissediyoruz ve cogu zaman farkina dahi varmadan yemekleri tabagimiza dolduruyoruz.

Tatlandiricili besinler tuketen insanlarin digerlerine gore daha fazla kilo alma ve yaglanma yasadigina dair benzeri bircok arastirma var, asagidaki kaynaklardan tercumeyle veya ingilizcesi olanlar okuyabilirler.

Isin saglik boyutuna bakarsak, aspartamin yine farelerde beyin tumoru, parkinson, alzheimer gibi rahatsizliklara neden oldugu gorulmus. Yine aspartamin migren, depresyon, yuksek kan basinci, cinsel isteksizlik, kramplar, gorme bozukluklari gibi sorunlara neden oldugu iddia ediliyor. 18 bin kisi uzerinde yapilan bir baska arastirmada gunde 1 bardak diyet icecek tuketen insanlarin saglik problemlerini ve metabolik bozukluklarini %30 ila %40 oraninda arttirabilecekleri gorulmus.

Splenda gibi tatlandiricilarin da insulin salgilanmasina neden oldugu iddia edilmistir. Dr. Perlmutter'a gore Agave de %70 oranlarina varan fruktoz miktarlarina sahip olabilmektedir. Dr. Perlmutter illa tatlandiriciya ihtiyac duyuluyorsa steviayi onermektedir ancak piyasadaki stevia urunlerinin bir kisminin dekstroz, gliserin, "dogal aromalar" gibi katki maddeleri icerebildigini ve yine diger tatlandiricilar gibi calistigini unutmamalisiniz.

Beyninizi tatlandiricilarla kandiramazsiniz. Ben kendimi kontrol edebilirim diyen arkadaslari "ben sigarayi istesem su an birakabilirim" veya "istedigim zaman uyusturucuyu birakabilirim" diyen insanlara benzetiyorum. Kendinizi kontrol etseniz ve kilo verseniz dahi, yukarida dedigim gibi, o verdiginiz kilolari ileride tekrar aliverirsiniz. Cunku vucudunuzu sekere veya tatlandiricilara baglamis durumda olacaksiniz. Vucudunuzun aclik, doymamislik sinyallerine diyetiniz boyunca kulaklarinizi kapatin, o diyeti biraz gevsettiginiz anda yine ve hizli bir sekilde kilo almaya baslayacaksiniz. Bu yuzden her mesajimda, seker ve karbonhidrat tuketiminin minimize edilmesini tavsiye ediyorum. Tatlandiricilara ise hic yaklasmayin, diyet programinizi sabote edebilirsiniz.

Kaynaklar:
    tugunchiro.com.au/articles/sugar-is-one-atom-away-from-cocaine.html
    drhyman.com/blog/2013/02/15/how-diet-soda-makes-you-fat-and-other-food-and-diet-industry-secrets/
    naturalnews.com/022785_food_sugar_sweeteners.html
    nydailynews.com/life-style/health/artificial-sweeteners-sabotage-weight-loss-article-1.1467084
    articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/12/04/saccharin-aspartame-dangers.aspx
    empoweredsustenance.com/is-stevia-bad-for-you/
    drperlmutter.com/learn/faq/read-agave-good-alternative-sugar-fact-healthier/

Son düzenleme: 22 Mart 2014
    Hodaft, malevolent, tolga28 ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  6. kartals340

kartals340 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Vinternatt arkadaşımızın dedikleri doğrudur , bende bir konuya değinmek isterim , öğle yemeğinde sadece meyve yemen çok yetersiz geldi bana , protein ağırlıklı beslenmeniz lazım , öğlenyin hir şey yememeniz kötü bence , ve ara öğünlere yer vermeye calısın

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

zafer_zaferoglu bunu beğendi.
  7. Master_Blaster

Master_Blaster Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    Tatlabdırıcı zararlımı bilmem ama diyeti bozmaz bence. Kalorisi olmayan şey diyeti neden bozsun. Arasıra diyet kola içmek zarar vermez bence.

8. kartals340

kartals340 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Bak arkadaşımız ne güzel açıklamış , sen hala diyet kola içmekte zarar yok diyorsun :) sen bildiğini oku kardesim bir doğrusunu biliyoruz ki öyle diyoruz

9. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Diyet yapmak vücuda sadece,kalorisi az yada sifir kalorili yicek icicekler almak degildir.Diyet yapmak ayni zamanda vücudun isine yaramayan bizim tabitrimizle cöp olarak nitelendirilen yiyecek ve iceceklerdende uzak durarak saglikli bir vücut yapisi olusturabilmektir.iddia ettiginiz seylerin nekadar zararli oldugunu arkadaslar zaten yeterince aciklamislar.

ADANALI1980 ve kartals340 bunu beğendi.
  10. Master_Blaster

Master_Blaster Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    Hocam tamamda bşz kar zarar hesabı yapmıyoruzki. Diyeti bozarmı bozmazmı hesabı yapıyoruz. Cevap belli kalorisiz şey diyeti bozmaz.

Atsizat bunu beğendi.
  11. kartals340

kartals340 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Sana bişe sorucam ; Her kalorisiz yiyecek veya içecek diyeti bozmaz mı anlamına gelir ? Bak yukarıda baştan aşağıya okuman gerekiyor , okumadığın cok bellli , kola dediğin şey 0 calori olsa bile sana ZARAR ZARAR , yukarıyı dikkatlice okumanı istiyorum

12. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Dedigim gibi kisa vadede bu duz mantik size dogru gelebilir. Yani "kalorisi yok, diyeti bozmaz" diye dusunmek mantikli gibi gozukuyor.
    Ancak uzun vadedeki sonuclari farkli olabilir.

Vucudumuz sindirime sadece "kalori" boyutuyla bakip calismiyor.

Midemizi o kadar basit dusunuyoruz ki... Bunca yildir bize soylenenlerin etkisi olsa gerek. Midemize yag sokarsak, yine yag olarak vucudumuzun bir tarafindan cikar dusuncesine inandik. Vucuttaki yagin yedigimiz yaglarla bir baglantisi hatta direkt sonucu oldugunu dusunduk. Halbuki yaglanmaya en kolay neden olan besinin karbonhidrat ve seker oldugunu bir cok arastirma ortaya cikarmis durumda. O yetmedi yaglarin vucutta cok farkli, proteinin cok farkli, karb'in cok farkli islendigini gorduk. Elbette ihtiyacinizdan fazla enerjiyi alirsaniz, yag olarak depolanacaktir ancak midenin bu ise bazilarimizin yaptigi gibi "her kalori aynidir" mantigiyla yaklasmadigini gorduk.

Demek istedigim, vucudumuz dusundugunuz kadar basit calismiyor. Hormonlarin ve sinir sisteminizin sindirimdeki rolunu gormezden geliyorsunuz. Brillat-Savarin'in dedigi gibi "Bana ne yedigini soyle, sana ne oldugunu soyleyeyim.". Norolog Dr. Perlmutter'a gore beyin ile mide arasinda dogrudan bir iliski var. Hatta Perlmutter'a gore bircok beyinsel rahatsizlik yedigimiz seylerden kaynaklaniyor olabilir. Beyinle mide arasinda boyle bir bag varken, midenizin sadece yediginiz seylerin kalorisine bakip, gerisini size biraktigini dusunemezsiniz.

Dusunsenize, herkes kalorisiz seyler tuketiyor, bunyesini kandiriyor kilo almamak icin ve midenizin bu konuda hicbir mudehalesi, savunma sistemi yok, sadece isine odaklanmis, yediginiz, ictiginiz seyleri sindiriyor, o kadar. Isi tamamiyle size devretmis "patron ne yiyorsa, iciyorsa sindireyim" mantigiyla calisiyor. Yok boyle birsey :) Acikmamizi, tok oldugumuzu, beslenip, beslenmemiz gerektigini bize soyleyen mide ve beynin ta kendisi :)

"Kalorisiz bir sey tuketirsem, kilo almam" dusuncesi bu basitce dusunmeye bir ornek. Resmin tamamina bakmayi unutuyorsunuz. Bunlar seker gibi davranan maddeler ve vucudunuzu kandirip, enerji aldiginizi dusundurtuyor. Vucut o aradigi enerjiyi bulamayinca size "hani? almis olman gereken enerji, seker nerde?" diye sorup aclik sinyalleri gonderiyor. Tekrar aclik hissediyorsunuz. Ya ara ogun yemenize ya da bir sonraki ogunde daha fazla yemek yemenize neden oluyor. Yok ben yemiyorum diyebilirsiniz, ancak arastirmalar uzun vadede, tatlandirici kullanan insanlarin daha cok yaglandigini gosteriyor.

Yani uzun vadede daha sik araliklarla yemek yemege alistiriyorsunuz metabolizmanizi. Boylece metabolizmanizi yavaslatiyorsunuz ve yavas metabolizma daha az enerji yakmaniz, fazla kalori almaniz ve diyetinizi sabote etmeniz demek. E hani kalorisizdi? :) Kalorisi yok ama zincirleme etkisiyle uzun vadede yaglanmaniza sebep olmaya baslayabilir.

Isin daha da kotu yani, daha once de dedigim gibi, sporu biraktiginiz anda sık sık acikan bir yapiya sahip olabilir ve verdiginiz kilolari hizlica geri alabilirsiniz.

Burdaki anahtar sozcuk "doygunluk". Ne kadar uzun sure tok hissederseniz, o kadar verimli yag yakarsiniz. Suradaki grafige bakalim.

Kaynak: weightology.net/weightologyweekly/?page_id=319

Yesil olanlar, insulin artmasi sayesinde yagin depolandigi sureci gosteriyor. Yani her ogunden sonra yag depolama surecine giriyorsunuz. Mavi olanlar ise bu surec bittigi zaman girdiginiz "lipolysis" yani yag yakimi sureci. Bu surecte insulin dusuk. En sondaki mavi alanda ise 8 saatlik uykunuzdaki yag yakimini gorebiliyorsunuz. (Dikkat: Kas insasindan bahsetmiyoruz, yag yakimindan bahsediyoruz.)

Kalorisiz olan ancak tatlandirici iceren icecekler de ayni seker gibi insulin salgilanmasina neden oluyor. Bu icecekleri fazla tuketmeye baslarsaniz (seker gibi bagimlilik yapmaktadirlar), beslenme seklinizi yavas, yavas sabote ediyorsunuz ve metabolizmanizi bozmaya basliyorsunuz. Yag yakmaya calisan bir insanin en son yapmasi gereken sey sık araliklarla yemek yemesidir benim gorusume gore.

Kisa vadede evet, kalorisi yoktur, sismanlatmaz diyebilirsiniz ancak uzun vadede, doygunluk hissinizi sabote eder, daha sik acikirsiniz, bagimlilik yapabilir ve gereginden fazla kalori almanizla sonuclanabilir. Zamaninda bardak bardak icerdim bu bahsettiginiz meretlerden. Her canim sıkıldıgında bir bardak koyardim. Ayrica yemekle birlikte tuketirdim. Ancak yemekten kisa bir muddet sonra yine birseyler yeme istegi hissederdim. Kendinizi kontrol edebileceginize inaniyorsaniz (ki yukarida bunu "ben uyusturucuyu istedigim zaman birakirim" diyen insanlarin lafina benzetiyorum.) ve tatlandirici maddelerin saglik uzerindeki iddia edilen olumsuzluklari da umursamiyorsaniz (asitli iceceklerin dislere verdigi zarardan bahsetmedim bile.) yemekle birlikte tuketmeniz kilo almanizi direkt etkilemeyebilir.

Toplam kalorinizi, yemek yeme sıklıgınızi ve bu meretlere baglanmamayi aklinizdan cikarmamalisiniz. Bunun yerine beslenmenizden cikarmak daha kolay bir secenek olabilir ancak herkesin kisisel tercihidir. Eskiden ben de yemegimin yaninda bu meretin yerine ne icebilirim diye kara kara dusunuyordum, simdi su veya cay icmeye alistirdim kendimi. Evet gazli iceceklerin verdigi keyfi vermeyebilir bunlar ama maksat keyifse uyusturucular da keyif veriyor :)

Saglikli gunler.

Son düzenleme: 25 Mart 2014
    Hodaft, bunny58, Ay.Ak. ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  13. Mustafa Salı

Mustafa Salı Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    15 yaşında çocuğa dert anlatmaya çalışıyosunuz yazık ya bırakın ne halt yiyiyorsa yesin onun köyü sizinkinden daha büyük

kartals340 bunu beğendi.
  14. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Benim niyetim birisini birseye ikna etmekten ziyade diger okuyanlara bilgi verebilmek. Yoksa ben de neyin ne oldugunun farkindayim ;)

Ay.Ak. bunu beğendi.
  15. kartals340

kartals340 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Vinernatt kardesimin ellerine sağlık ben bile okudukça kendime yeni bilgiler ekledim , Konuyu açandan çok diğer misafirlere , üyelere faydalı olması dileği ile :) Güzel paylaşım tesekkürler :)

16. GurbetciMemo

GurbetciMemo Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Bozmaz ama gereksiz.

Sent with Motorola Moto G on Tapatalk.

17. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Bir hafta öncesine kadar benim de vazgeçilmez bir alışkanlığımdı coca-cola zero. Her gün akşam öğününde uzun-ince kutulu olanlardan bir bazen iki adet içiyordum. İnsan içmemesi gerektiğini biliyor ama ne kadar etkisi olabilir ki diye düşünüyorsun. Bir alışkanlığı bırakmak için zararını bilmek değil, bırakmaya hazır olmak gerekiyor bence. Vinternatt'ın mesajı etkili oldu ve içmemeye başladım artık.

Şalgam mutlaka bir şey içilecekse alternatif olabilir. Kalorisi zero gibi yok neredeyse, ama içindekilere bakmayı unutmayın, koruyucu sodyum benzoat içerenler zerodan daha zararsız değil.

kartals340 bunu beğendi.
  18. Master_Blaster

Master_Blaster Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    Bitane kola zero içtimde insülin patladı açlıktan öldüm diyeni görmedim bunlar abartı şeyler bence. Gereksiz abartılıyo

19. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    bozmaz ama icinde koruyucu madde bi dunya kimyasal var, hic icilmez diye yeasak koyarsan bi bakmisin eskisinden daha cok iciyorsun, gunde bir bardaga azaltmak en iyisi

20. panzer1699

panzer1699 Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    18
    Ona bakarsan baklava vs gibi bir tatlı tükettiğinde de içinde insülin patlaması,çabucak acıkma vs hissetmiyorsun.Düz mantık düşününce kalorisi yok.Yukarıda açıklanmış bu durum.Tekrar tekrar aynı şeyleri yazmanın anlamı yok.İsteyen kendine göre yorumlar artık.

Sayfayı Paylaş