CHITOSAN PLUS

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve zaen83 tarafından 22 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Herkese merhaba.

Karnımda bulunan yağlardan kurtulmak için HARDLINE Carnipure L-Carnitine aldım. Sporla birlikte bir ay kullanacağım. Sipariş ettiğim siteden bu ürünle beraber bedava Universal Naturals CHITOSAN PLUS yollamışlar. Bu ürünü L-Carnitine ile birlikte kullanmamda bir sakınca var mıdır? Ayrıca son kullanma tarihi 30 mayıs 2006. Belliki ellerinde patlamasın diye yollamışlar. :roll: Bu Hardline L-Carnitine Türkiyede üretilmiş. Güvenebilir miyim? :?

Saygılar.

2. kerem

kerem Yeni Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşım Carnitine için bence en etkili ve güvenilir ürün eczanelerde satılan Carnitene adlı İtalyan malı ürün. Yaklaşık 1.5 aydır kullanıyorum hemen hemen 8 kilo verdim. Ve epey iyi derecede yağ yaktım. Çok güzel bir ürün. Tavsiye ederim. İstersen araştır. Kullandığım için öneriyorum. Güzel hızlandırıyor..

3. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Ben aldım artık zaten çok geç. Çok fazla yağlı değilim zaten. 4 5 kilo versem yeter.

4. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    for about more info, please look my website on you
    Yer:
    the gorgeouskykhan home center
    galiba gununfirsati.com'dan aldın...

son kullanma tarihi mayıs'ta olsa,farketmez çünkü forum'da da bakarsan 6 ay oynar daha ; ek zaman var , bir nevi saatimizde 5-10 dakika oynar gibi... Ayrıca Carnitine ile Chitosan olur uygun... AMA Cla ile Chitosan birlikte olmaz,kullanılmaz ; kaynak mı istiyosun ; al bak Hardline Cla kutusunun üstüne ; yazar ki ; chitosan içeren ürünlerle kullanmayınız...

5. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    for about more info, please look my website on you
    Yer:
    the gorgeouskykhan home center
    Vademecum - Modern İlaç Rehberi sayfa 423 ; CARNİTENE (Santa Farma) Çiğneme Tableti 10 tanelik - 13,42 ytl ; kerem sayende öğrendim :) nasıl olsa ilaç bu ; supplement'tan daha etkili yani Hardline Carnitine alacağına bunu al ; alacam , bi de bunu deneyim , bu daha etkili olsa gerek , hem sende bayağı etkili olmuş... 1 tableti 1000 mg- 1 gr carnitine gayet iyi genelde supplement'larda bir tanesi 500 mg... hem 10 küsür ytl ; taksit taksit alır gibi... :)

6. kerem

kerem Yeni Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    TAbii ki al ve dene . Yalnız kiloya göre almak gerek. Mesela 100 kiloluk birisi yaklaşık 2,5 ila 3 gr. Almalı. 80 kilolarda olan birisi ise 2 gr. almalı. Parça parça idmanlardan 30 dk. kadar önce alırsan çok iyi sonuç elde edersin. İYi çalışmalar...

7. edobey

edobey Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    özel sektör
    Yer:
    gebze kocaeli

FORMÜL
    Carnitene® 1 g Çiğneme Tableti; Beher tablette etken madde L-Karnitin iç tuz 1 g; tatlandırıcı olarak şeker bulunur.

Carnitene® % 30 Oral Solüsyon; 20 ml şişede etken madde L-Karnitin iç tuz 6 g; koruyucu olarak sodyum metil paraben ve sodyum propil paraben; tatlandırıcı olarak şeker bulunur.
    Beher (3.3 ml) ölçek 1 g; yarım ölçek (çizgi) 0.5 g L-Karnitin iç tuz içerir.

Carnitene® 1 g Enjektabl Ampul; Beher 5 ml ampulde etken madde L-Karnitin iç tuz 1 g: % 10’luk hidroklorik asit 0.014 ml: enjeksiyonluk su k.m. bulunur.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
    L-Karnitin memelilerin enerji metabolizması için zorunlu olan doğal bir maddedir.

L-Karnitin'in uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondri içine girişini kolaylaştırdığı, bu nedenle oksidasyon ve sonradan enerji üretimi için gerekli maddeyi yerine götürdüğü ispatlanmıştır.

Yağ asitleri beyin hariç bütün dokularda enerji üretim maddesi olarak kullanılır; iskelet ve kalp adalesinde başlıca yakıt hizmeti görür.

Primer sistemik karnitin yetersizliği, L-Karnitin seviyesinin plazma alyuvar ve dokularda düşük olması ile tanımlanmıştır. Bu sebeple enerji üretiminde yağ asitlerinin yeterli kullanılamaması sonucu enerji açığı ortaya çıkar ve metabolik denge bozulur: serbest yağ asitleri ve trigliseridlerde artma, ketogenezde azalma, karaciğer ve kaslarda yağ infiltrasyonu ortaya çıkar. Ciddi kronik karnitin yetersizliği hipoglisemi, ilerleyici kas kuvvetsizliği, hipotoni, letarji, hepatomegali, beynin dejeneratif hastalığı, hepatik koma, kardiyomegali, konjestif kalp yetmezliği, kalp durması, nörolojik bozukluklar ve çocuklarda büyüme ve gelişme noksanlığı ile birlikte olabilir.

Primer miyopatik karnitin yetersizliği L-Karnitin seviyesinin kaslarda düşük, plazmada normal olması ve kaslarda yağ birikimi ile birlikte hafiften ciddiye ilerleyici kas kuvvetsizliği görülmesiyle tanımlanmıştır.

Sekonder karnitin yetersizliği, değişik durumlarla ilişkili olarak oluşabilir (genetik metabolik kusurlar, sonradan ortaya çıkan tıbbi durumlar, kronik hemodiyalizde olduğu gibi tedavi sonucu) ve hemen hemen primer yetmezliklerle aynı klinik görünüme sahiptir.

Neşredilen raporlar ve L-Karnitin ile yapılan klinik çalışmalar, plazma karnitin yetersizliği olan hastalara L-Karnitin tatbikinin karnitin seviyesini artırdığını ve bazı hastalarda yağ kullanımında azalma ile birlikte olan komplikasyonları ortadan kaldırdığını göstermiştir.

FARMAKOKİNETİK ÖZELLİKLERİ

İntravenöz yoldan uygulanan L-Karnitin esas olarak renal yoldan atılır; metabolik bileşen, reversibl olarak L-Karnitinin esterlerine dönüşümü dışında tamamen ihmal edilebilir düzeydedir. Buna karşılık oral uygulamayı takiben, L-Karnitin bağırsak bakteri florası tarafından trimetilamin (TMA) ve y-butirobetain açığa çıkacak şekilde yıkıma uğratılır. Sistemik dolaşıma hiçbir değişime uğramadan ilaç miktarı yaklaşık %10-20 civarında olduğundan, oral yoldan uygulanan bir L-Karnitin dozunun yaklaşık %80-90'ının eliminasyonundan bağırsak metabolizmasının sorumlu olduğu düşünülebilir.

Bağırsak metabolizmasının ürünleri olan y-butirobetain ve TMA'nın her ikisi de absorbe edilir. y-butirobetain idrarda değişmeden kalırken, TMA karaciğer metabolizması tarafından idrarda az miktarda değişmemiş TMA ile birlikte bulunan trimetilamin-N-oksite (TMAO) dönüştürülür.

Böbrek fonksiyonları ağır derecede bozulmuş olan ya da diyaliz uygulanan bireylerde, L-Karnitinin oral yoldan kronik olarak uygulanması kanda TMA ve TMAO birikimine dolayısıyla da hastanın idrar, nefes ve terinde ağır bir "balık kokusuyla" karakterize patolojik bir durum olan trimetilaminüriye yol açabilir.

ENDİKASYONLARI
    Primer karnitin yetmezliği,
    Yağ depolanmasına bağlı miyopati,
    Hemodiyaliz uygulanan hastalarda görülen karnitin yetersizliği.

KONTRENDİKASYONLARI
    L-Karnitin etken maddesi için bilinen bir kontrendikasyon yoktur. İlacın terkibindeki maddelerden birine aşırı hassasiyet gösterenlerde kullanılmaz.

UYARILAR/ÖNLEMLER
    Carnitene® ile tedavi esnasında hastanın ilaca klinik cevabı, hayati belirtileri, kan kimyası, plazma ve idrar karnitin konsantrasyonları periyodik olarak kontrol edilmeli ve gerekirse dozaj ayarlanmalıdır.

Mutajenitesi yoktur. Fertiliteyi ve fetusu etkilemez.

GEBELERDE: Yapılmış iyi kontrollü yeterli çalışma olmadığından sadece açıkça gerekli olduğu durumlarda kullanılmalıdır. İnsan sütünün bileşiminde bulunduğundan emzirenlerde araştırma yapılmamıştır.

"Diyaliz uygulanmakta olan veya ağır börek yetersizliği olan hastalarda, eliminasyon börekler yoluyla gerçekleştirilmediğinden, ana metabolitlerin (Trimetilamin [TMA] ve Trimetilamin-N-oksit [TMAO] ) kanda birikmesi nedeniyle oral formülasyonların yüksek dozlarda uzun süreli kullanımı önerilmektedir. Böyle bir birikim, idrarda, nefeste ve terde ağır bir "balık kokusu" ile karakterize patolojik bir durum olan trimetilaminüriye yol açar. Bu fenomen, intravenöz uygulamayla ortaya çıkmaz (Bkz. Frmakokinetik özellikler)."

YAN ETKİLER/ADVERS ETKİLER
    Ağızdan uzun süre Carnitene® verilmesi esnasında bulantı, kusma, ishal, abdominal kramp gibi hafif geçici mide-barsak şikayetleri ve yüksek doz verilenlerde vücut kokusu (balık) bildirilmiştir. Bu şikayetler genellikle ilacın bölünerek yemek esnasında veya yemekten sonra alınması ve/veya dozun azaltılması ile hafifleyebilir veya ortadan kalkabilir.

Gerek oral gerekse intravenöz levokarnitin alan (daha önce nöbet hikayesi olan veya olmayan) hastalarda nöbet ortaya çıkabileceği, daha önce mevcut nöbet hikayesi olanlarda, nöbet sıklık ve şiddetinde artma görülebileceği rapor edilmiştir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ ve GEÇİMSİZLİĞİ
    Bildirilmemiştir.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZU
    Carnitene® 1 g Çiğneme Tableti; Erişkinlerde 50 kg ağırlığındaki hasta için tavsiye edilen doz günde 2-3 defa 1 g (1 tablet) 'dır. Çocuklarda günlük doz 50-100 mg/kg; günde en çok 3 g'dır.

Günlük doz 3-4 eşit parçaya bölünerek gün boyunca, 3-4 saat ara ile tercihen yemek esnasında veya yemekten sonra çiğneyerek alınır.

Hemodiyaliz uygulanan hastalara günde 1 tablet.

Tedaviye az dozla başlanması (erişkinlerde 1 g; çocuklarda 50 mg/kg), hastanın toleransı ve verdiği klinik cevaba göre dozun artırılması uygundur.

Tavsiye edilenden yüksek dozlara ancak klinik cevap ve biyoşimik bulgular öngördüğü takdirde ihtiyatla başvurulmalıdır.

Tedavi süresi vakasına göre 1-12 ay arasında değişir. Bazı hastalarda periyodik klinik ve biyoşimik kontroller yapılarak hayat boyu devam edilmelidir.

Carnitene® % 30 Oral Solüsyon; Erişkinlerde 50 kg ağırlığındaki hasta için tavsiye edilen doz günde 2-3 defa 1 g (1 ölçek)'dır. Çocuk ve bebeklerde günlük doz 50-100 mg/kg, günde en çok 3 g'dır. Tedaviye günde 50 mg/kg dozla başlanmalı, tolerans ve klinik cevap gözlenerek yavaş artırılmalıdır. Oral solüsyon sıvı içeceklerle sulandırıldıktan sonra kullanılmalıdır. Dozlar eşit şekilde bütün güne bölünmeli tercihen yemek esnasında veya yemekten sonra ve yavaş olarak alınmalıdır.

Tedavinin devamı yetmezliğin tabiatına bağlı olmakla beraber genellikle 1-12 ay arasında değişir; bazı hastalarda hayat boyu devam edilmelidir.

ORAL FORMLARIN KULLANIMI İLE İLGİLİ UYARILAR

Carnitene® doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Mide-bağırsak ile ilgili yan etkiler ilacın tavsiye edilen şekilde alınması ile hafifleyebilir ve ortadan kalkabilir. Vücut kokusu genellikle yüksek doza bağlıdır ve doz azaltılması ile kaybolur. Hastanın ilaca tahammülü tedavinin ilk haftasında ve her doz artırmadan sonra yakından izlenmelidir.

Carnitene® 1 g Enjektabl Ampul; İntravenöz Carnitene® 2-3 dakikada yavaş olarak veya infüzyon şeklinde yapılır.

Erişkinlerde 50 kg ağırlığındaki hasta için tavsiye edilen doz günde 2-3 defa 1 g (1 ampul) dır. Çocuk ve bebeklerde günlük doz 50-100 mg/kg: en çok 3 g’dır. Günlük doz 4 eşit parçaya bölünerek gün boyunca 3-4 saat ara ile uygulanmalıdır.

Hemodiyaliz uygulanan hastalara her diyaliz seansından sonra intravenöz 1 g (1 ampul) Carnitene® (haftada 3 defa) yeterlidir. Tedaviye az dozla başlanması (erişkinlerde 1 g: çocuklarda 50 mg/kg) hastanın toleransı ve verdiği klinik cevaba göre dozun arttırılması uygundur.

Tavsiye edilenden yüksek dozlara ancak klinik cevap ve biyoşimik bulgular öngördüğü takdirde ihtiyatla başvurulmalıdır.

Tedavi süresi vakasına göre 1-12 ay arasında değişir. Bazı hastalarda gerekli periyodik klinik ve biyoşimik kontroller yapılarak hayat boyu devam edilmelidir.

AMPUL FORMUNUN KULLANIMI İLE İLGİLİ UYARILAR

İntravenöz Carnitene® tedavisi akut yetmezlik sendromlarında ve/veya ağızdan ilaç alamayacak durumda olan hastalarda uygulanmalıdır. Hastanın durumu elverince hemen ağızdan tedaviye geçilmelidir. İ.V. enjeksiyon yavaş (1 amp. için 2-3 dakika) veya infüzyon şeklinde yapılmalıdır.

DOZ AŞIMI ve TEDAVİSİ
    L-Karnitin ile aşırı doza bağlı toksisite bildirilmemiştir. Aşırı doz ishale sebep olabilir. Bu durumda doz azaltılmalı ve destekleyici tedavi uygulanmalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARI
    Carnitene® 1 g Çiğneme Tableti; 30 °C'nin altındaki oda sıcaklığında, çocukların ulaşamayacağı bir yerde ve ambalajı içinde saklayınız.
    Carnitene® % 30 Oral Solüsyon, Carnitene® 1 g Enjektabl Ampul; 25 °C'nin altındaki oda sıcaklığında, çocukların ulaşamayacağı bir yerde ve ambalajında saklayınız.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ ve AMBALAJ MUHTEVASI
    Carnitene® 1 g Çiğneme Tableti; 10 tablet, alüminyum folyoda.
    Carnitene® % 30 Oral Solüsyon; 20 ml şişelerde, 3.3 ml (1/2'si işaretlenmiş) ölçeği ile birlikte.
    Carnitene® 1 g Enjektabl Ampul; 5 ml, 5 ampullük kutularda.

RUHSAT SAHİBİ
    SANTA FARMA İLAÇ SANAYİİ A.Ş.
    P.K. 262 34361
    Şişli - İSTANBUL

RUHSAT TARİHİ ve NUMARASI
    Carnitene® 1 g Çiğneme Tableti; 13.10.1992 92/2
    Carnitene® % 30 Oral Solüsyon; 14.10.1992 91/100
    Carnitene® 1 g Enjektabl Ampul; 08.12.1992 92/16

ÜRETİM YERİ
    SIGMA TAU, Industrie Farmaceutiche
    Riunite S.p.A., Pomezia-İTALYA

REÇETE İLE SATILIR.

8. kerem

kerem Yeni Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Evet carnitene çok güzel bir italyan ürünü. Çiğneme tableti olarak tadı da mükemmel. Gerçekten öneririm..

9. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    CHITOSAN PLUS tam olarak ne oluyor şimdi pek anlamış değilim. :p Zaten annem istedi o kullanıyor. :lol:

10. poetwhitebird

poetwhitebird Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    chitosan vücuttan yağ bağlayarak yağ yakımnın hızlandırılması (yada yağ atılımını) için alınan bir ilaç .Deniz kabuklularından elde edildiğini biliyorum.Tartışılan konu ise chitosan ın gerçekten yararlı olup olmadığı.Ayrıca iştah azaltıcı olduğu da söyleniyor.

11. ahmetuygur

ahmetuygur Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    işletmeci
    chitosan + l carnitine beraber kullanılmaması tavsiye edilio interent sitelerinde

12. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Cevaplarınız için teşekkürler. Dedikleriniz doğrultusunda sadece L-carnitine kullanacağım. Chitosanı sevdi annem. 8) Onuda o kullansın.

13. kunteper

kunteper Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    kardeş chitosanla l-carnitine kulllanmanın bir sakıncası yoktur. chitosan alınan yağların sindirilmeden vücuttan atılmasına yardımcı olur. l-carnitine ise yağ yakımını tetikleyici bir amino asittir.

cla ya gelince chitosan cla ile birlikte kullanılmaz bunun nedeni clanın da bir yağ asidi olması ve chitosanın clanın vücut tarafından emilimini engellemesidir. yoksa bunun da bir yan etkisi yoktur sadece paranı sokağa atmış olursun.

14. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Arkadaşlar bende carniten kullanıyorum eczaneden aldım, daha kullanmaya başlayalı 3-4 antrenman falan oldu. Benim daha etkilerini söylemem için erken, ancak ben bunları antrenmanlardan ne kadar zaman önce kullanmalıyım?

15. kunteper

kunteper Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    antrenmana başlamadan yarım saat önce alabilirsin.

16. timsah48

timsah48 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bende de hem GNC'den Spiriluna var (yosun hapı gibi birşey tam olarak neye yarıyor bilmiyorum, reklamına kanıp aldım) hem GNC'den Chitosan var (1 aydır kullanıyorum aman aman faydasını görmedim, beslenmemde problem olabilir) şimdi de PERFECT'ten L-Carnitine aldım. L-Carnitine'i spordan yarım saat önce alacağım, diğerlerini de öğünlerden yarım saat önce. Doğru mudur?

17. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    sipurilina kullandım bende bir ay filan kilo vermenin aksine kilo verişim durdu ama sende başka etki gösterebilir.kullanmaya başladığım günlerde ishal oldum :D sebebi yosunun bağırsak etrafındaki yağları yakıp bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlaması imiş. perfectin l-carnitine ninde baya bi ucuzluk varmış bildiğime göre ..

18. timsah48

timsah48 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Ben biraz kilo verdim ama Chitosan dolayısıyla mı Spiriluna dolayısıyla mı bilemiyorum. :)
    Perfect L-Carnitine'in sıvısını 70 ytl'ye aldı spor hocam dün bana.

19. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    bu çiğneme tabletini uzun süredir kullanan ve daha öncede normal supplement firmalarınınkini kullanan var mı?
    sonuçlarını ve gözlemlerini yazarsa sevinirim

20. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    sanırım yok

Sayfayı Paylaş