Chia Tohumu..Bitkisel omega kaynağı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve brhmcr tarafından 6 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. brhmcr

brhmcr Guest

Ispanaktan daha fazla demir, portakaldan daha fazla C vitamini, keten tohumu ve somon balığından daha fazla Omega 3, sütten daha fazla kalsiyum, muzdan daha fazla potasyum, yabanmersini ve yeşil çaydan daha fazla antioksidan ve soya fasülyesinden daha kaliteli protein içeren bir gıda hayal edin. İşte o gıda son dönemde süper gıdalar listesine hızlı bir giriş yapan chia tohumundan başkası değil

Chia çekirdeği aslında nane ailesinden gelen ve salvia hispanica olarak adlandırılan bir bitki.

Son dönemde Amerika oldukça populer olmaya başlayan chia bitkisi salatalarda , yemekler kullanılmaktadır.Dünyanın en yüksek Omega 3 içeriği olan besini; Chia bitkisi tohumudur. Chia tohumu suya teması halinde jelimsi bir yapıya dönüştüğü için, Güney Amerika'da su veya meyve suyu içinde tüketilmektedir. İçeriğinde 0 gluten ve sodyum vardır, ve içeriğinde sağlığa zararlı hiç bir madde eser miktarda bile olsa yoktur. %20 protein, %34 yağ ve %25 diyet fiberleri ve yüksek oranda antioksidan içerir. Chia tohumu yağı %64 Omega 3 içermektedir (yani Chia tohumu %22 Omega 3 içermektedir).

Genel besin değerlerine bakacak olursak :

20 şeker hastası üzerinde yapılan araştırmada, şaşırtıcı sonuçlar elde edilmiş. 3 ay boyunca, günde 4 çay kaşığı Chia çekirdeği yiyen hastalarda;

- Kan pıhtılaşma oranı %20 düşmüş
    - İltihaplanma %30 azalmış
    - Omega-3 yağ asitleri oranı %80 artmış
    - Büyük tansiyonları 6 birim düşmüş.

http://care.diabetesjournals.org/co...INDEX=0&sortspec=relevance&resourcetype=HWCIT

Kaynakça:
    http://organikanne.net/tag/chia-tohumu/
    https://www.e-fidancim.com/Sifali-Chia-Bitkisi-Tohumu50-tohum,PR-3295.html
    http://www.zengardentr.com/Chia-tohumu-salvia-hispanica-mucize-bitki-chia-seeds,PR-2538.html
    http://www.happyhealthylonglife.com/happy_healthy_long_life/energy/

thekinger bunu beğendi.
  2. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    Aktarlarda var mıdır Türkiye'de?

Son düzenleyen: Moderatör: 6 Ocak 2013
    serkankull bunu beğendi.
  3. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    Teşekkür butonuna baştım ancak bu yetmez bu bilgiler için. Cidden çok enteresan ve zengin içerikli bir besin.

Komplex supplementler gibi tek besinde çok fayda.

En yakın zamanda denemek isterim hem kapsülünü hemde doğalını kullanmak düşüncem var.

İşte yeniden bir Brhmcr farkı ellerine sağlık. Başlığı gördüğümde senin tarafından yazıldığı direk aklıma geldi.

serkankull ve (silinen üye bunu beğendi.
  4. SpReaD

SpReaD Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Aydın
    Merakımdan soruyorum bitkisel Omega 3 ile hayvansal Omega 3'ün vücut üzerindeki etkileri farklı düzeyde midir? hayvansal proteinle bitkisel protein gibi.

Bodysoft bunu beğendi.
  5. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Lif ve omega oranı beni acayip etkiledi. Hemen bulup kullanmak istiyorum.

burada varmış:

http://www.chiaseedsdirect.com/

türkiyede yok sanırım bi kaç kişi gg üzerinden satmış mehmet öz bahsetmiş bir ara o zamanlar satılmış

hem beyazı hem de siyahı varmış

Son düzenleme: 6 Ocak 2013
    dishiwelet bunu beğendi.
  6. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    emegine saglık bu bitkiyi nereden bulabiliris? kesinlikle kullanılmalı

1 kişi bunu beğeniyor.
  7. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    dishiwelet bunu beğendi.
  8. Message

Message Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Ispanakta zaten çok demir yoktur çok çok az demir içerir diye biliyorum. Demirinin yanlış hesaplandığı ve çok az demir içerdiği açıklanmıştı ben mi yanlış biliyorum yoksa?

9. brhmcr

brhmcr Guest

Demir = iron

Ancak buna takılmaya gerek yok.

10. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya

11. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123

12. brhmcr

brhmcr Guest

800 gramı ABD'de Wallmart'ta 5 dolara satılmakta.

Polonya'da ise kilosu 70pln ( 36 lira civarı).

13. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya

14. nockeee

nockeee Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Ben de omega 3 bakimindan zengin yaglar ararken bu basligi buldum, iyi oldu. Chia tohumunu nasil ve hangi gidalarin yaninda yiyebiliriz? Brhmcr zannedersem sen kullaniyorsun, bana tavsiye verebilir misin bu konuda?

15. brhmcr

brhmcr Guest

Yemek dahi yapabilirsin :) ama işte Amerika'da yaşamıyorsun. Şaka bir yana Amerika'da yemek yapıyorlarmış :)

Genel olarak salatalara ek koyuyorum, su da jelimsi bir yapı alıyor direk ağza atılıp su içilebilir.

Yogurt, protein shake, fıstık ezmesi, kefir herşeyin içine karıştırılabilir :)

İngilizceniz varsa bayan güzel anlatmış.

[YOUTUBE]b_5EprOmOS0[/YOUTUBE]

16. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Hazine değerinde ki soruyu bu genç arkadaşımız sormuş. Kendisini tebrik ederim. Konuyu tüm merak edenler için biraz detaylandırmak isterim.

Öncelikle Omega-3 için Chia bitkisinin tüketilmesini ben kişisel olarak pek önermem. Biraz sonra açıklayacağım.

Chia bitkisini Amerika'da Prof.Dr. Mehmet Öz meşhur etmiştir. Kendisini "sağlık konularını şova dönüştürdüğü" için pek sevmem hatta bu sebepten dolayı kendi meslektaşları tarafından da sıkça eleştirildiğini biliyorum ama çok iyi bir kalp cerrahıdır ve ne yazık ki TV programı uğruna mesleğini geri plana atmıştır. (Tabii daha fazla kazandığı kesin!)

Chia bitkisini Omega-3 için neden önermem :
    Hemen belirtmeliyim ki Chai bitkisinin vücuda herhangi bir zararı yoktur, aklınıza kötü bir şey gelmesin. Gerçek anlamda Omega-3 olmadığı için önermem!

Önce Omega-3'e Omega-3 denmesinin sebebini tam olarak kavrayabilirsek, Omega-3 arayışlarımızı daha isabetli yapabiliriz diye düşünüyorum. Omega-3 isminin elbette ki kimyada bir formül karşılığı var ancak bu ince detaylara girmeden de sadece temsil ettiği yağ grubu incelersek olayı daha net anlayabiliriz sanırım. Omega-3, 3 temel yağ asidini temsil eder;

- ALA (alfa-linolenik asit)
    - EPA (eikosapentaenoik asit)
    - DHA (dokosaheksaenoik asit)

Bu yağ asitlerinden en değerlileri EPA ve DHA'dır. Chia tohumunda bolca bulunan ALA'da değerlidir ancak vücut bunu zaten EPA ve DHA'ya dönüştürecek ve asıl yararlı etkisi de bu andan itibaren başlayacaktır. (Chia tohumu bitkisel kökenli olduğu için EPA ve DHA içermez.)

Kısaca bitkisel kaynaklı Omega-3 (ALA) ile hayvansal kaynaklı Omega-3'lerin (EPA/DHA) kalite düzeyi kesinlikle bir olmadığı gibi vücuda sağladığı yararlar açısından da bir değildir. Diğer bir değişle ALA hiç bir zaman EPA ve DHA'nın yerini tutamaz.

Peki Chia tohumunda bolca bulunan ALA'nın hiç mi yararı yok?
    ALA tıpta F vitamini olarak geçer. Kimyasal analizinde 3 karbonlu olduğu tespit edilince Omega-3 grubuna dahil edilmiştir ve EPA ile DHA yağ asitlerinin oluşmasına katkıda bulunur. Örneğin ALA'dan zengin Chia tohumu yediğinizde vücut bunu çok az bir miktarda (elinden geldiğince) EPA ve DHA'ya dönüştürecektir. (Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bir yazısında da bunu belirtmişti.) Onun için sadece ALA kaynakları tüketerek bunun vücudumuzda EPA ve DHA'ya dönüşmesini beklemek güvenli bir yol değildir. Yani siz istediğiniz kadar ALA alın vücut bunu çok düşük bir miktarda EPA ve DHA'ya dönüştürecektir. Güvenli yol direkt EPA/DHA almaktır. Bunun adresi de soğuk su balıklarıdır.

EPA ve DHA niye daha önemlidir?
    EPA ve DHA ilk başta antienflamatuar (iltihap karşıtı) etkisinden dolayı vazgeçilmez bir takviyedir. Ayrıca kas-iskelet ve bağışıklık sistemi üzerine olan faydaları ise saymakla bitmez. Kemiklere olan olumlu etkisi, eklem iltihabını minimize etmesi hatta yok etmesi, Romatoid Artritli hastaların daha az ilaç kullanmasına neden olması, depresyonu önlemesi, var olan depresyonu hafifletmesi, öğrenme ve algılamayı geliştirmesi, hücre gelişimine katkıda bulunması ve tabii ki sağlıklı bir kalp ve göz sistemi için EPA/DHA eşsiz bir Omega-3 yağ asididir.

Tabii ki Chia tohumu da kullanın, salatalarınıza ekleyin, yoğurdunuza ekleyin ama hiç bir zaman gerçek anlamda bir Omega-3 takviyesi aldığınızı düşünmeyin.

Ayrıca Chia tohumunu "Amazon" ormanlarında aramaya da gerek yok, hemen elinizin altında en az onun kadar Omega-3 (ALA) içeren Semizotu ve Keten Tohumu bulunmaktadır. 100 gram Semizotu yaklaşık 400 mg ALA içerir. Keten tohumu da müthiş bir Omega-3 (ALA) kaynağıdır. Zaten piyasa da satılan bir çok ucuz Omega-3 hapları keten tohumundan üretilmektedir.

Ama yukarıda da belirttiğim gibi asıl önemli olan EPA ve DHA yağ asitleridir. Eczanelerde satılan Omega-3 takviyelerinin fiyat farklılıkları da buradan gelir.

- Bitkisek kaynaklı Omega-3'ler (ALA) en ucuz Omega-3 takviyeleridir.
    - Deniz mahsüllerinden üretilen Omega-3'ler (EPA/DHA) nispeten daha pahalıdır.
    - Soğuk su balığından elde edilen Omega-3'ler ise en pahalı olanlarıdır. (Kapsül sayısı azdır!)
    - Bir de karma Omega-3'ler vardır. (Hayvansal/Bitkisel) Ucuzdur.

Umarım biraz olsun aydınlatabilmişimdir.

kill_bill, moothy ve SpReaD bunu beğendi.
  17. Aydemir Ay

Aydemir Ay Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Chia çok önemli bir üründür. Özellikle spor yapanların kullanması gerekir.
    Sanalpazar.com da 100 gramı 18 TLye satılıyor.

18. Espin

Espin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,
    6 yıldır grappling sporları ile uğraşıyorum. Siklet atlayacağım bu yüzden kilo alırken gücümü ve kas oranımı arttırmam gerekiyor. Chia tohumunu bu yüzden yeni keşfettim.
    Biraz araştırdım bir kaç türkçe kaynakta okudum
    http://www.iyibitki.com/chia-tohumu-ve-faydalari/
    http://www.cumhuriyet.com.tr/foto/foto_galeri/215415/1/2015_in_antioksidani_chia_tohumu.html
    ve görüldüğü kadarı ile teori de çok faydalı. Bayağı övgü almış. Benim sormak istediğim aranızda kullananlar varsa pozitif etkisi hissediliyor mu? Yoksa yalnızca gene pompalanmış reklam ve ticari amaçlı bir ürün mü?
    Fiyatı miktarına göre oldukça pahalı. Almaya değer mi yoksa supplementler ve protein tozlarına mı yöneleyim? Protein tozuda pahalı ancak en azından etkisini hissediyoruz.
    Cevap veren vermeyen herkese teşekkürler

19. atilla_hakan

atilla_hakan Üye

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Oparatör
    Yer:
    kocaeli
    Merak ettiğim bir konu takipteyim