Check-up Yaptırmak

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Berkay Türkkan tarafından 19 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.283
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Merhabalar,

Supplement kullanımının bana herhangi bir olumsuz etkisi olup olmadığını öğrenmek için check-up yaptırmak istiyorum.İstanbul içinde tavsiye edebileceğiniz bir hastane var mı bu amaçla test yaptırabileceğim.

Check-up değil de özel testler varsa bu durumlar için,isimleri nelerdir ?

Son olarak fiyatı aşağı yukarı ne olur ?

Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilirse minnettar olurum.

themertyildiz ve sabrewolf bunu beğendi.
  2. haven

haven Yeni Üye

Beğenileri:
    234
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Hekim
    Yer:
    Ankara
    öncelikle mineral sayımı veya vitamin testi ki B grubu vitaminleri, D ve E grubunu da yaptırmanızı öneririm. prostat hormon seviyenizi basit kan testinden öğrenebilirsiniz. yine şeker doygunluk testi ya da insülin yüklemesi, besin intolerans testi - york testi olarak da bilinir ve hormon testi ile karaciğer enzimlerinize baktırmanızı öneririm. kanınızdaki serbest radikalleri de ölçtürebilirsiniz. bu testler devlet hastanelerinde ücretsiz yapılır ve bu testleri yaptırmak için endokrinoloji bölümlerine başvurmanız gerekir. özelde ise test sayısı arttıkça fiyat da artar. özelde yapılırsa yukarıda saydığım tüm testler yaklaşık 2000 tl ye mal olabilir.

Berkay Türkkan ve sabrewolf bunu beğendi.
  3. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.283
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Özel hastanelerdeki fiyat ciddi derecede yüksekmiş.Devlet hastanesinde böyle bir imkan varken gereksiz olur zaten özele kaymak.

Söylediğiniz testleri yaptırabilmek için devlet hastanesinde endokrinoloji bölümüne gidip nasıl başvuracağım acaba ? Yukarıda saydığınız testlerin isimlerini tek tek söylemem mi gerekiyor ?

4. haven

haven Yeni Üye

Beğenileri:
    234
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Hekim
    Yer:
    Ankara
    öncelikle devlet hastanelerinin dahiliye veya endokrinoloji bölümlerinin polikliniklerine gitmeniz gerekli. daha farklı testlerin ve detayları incelemelerin yapılabilmesi için endokrinolojiyi öneririm. ardından poliklinikteki nöbetçi arkadaşa durumunuzu anlatmanız ve ayrıntılı bir tarama yaptırmak istediğinizi söylemeniz yeterli. yukarıdaki testleri de söyleyebilirsiniz elbette ama zaten çoğunu yapacaklardır. york testini üniversite hastaneleri yapıyor mesela ankarada gazi ve hacettepe ile başkent ün. tıp fak. hastaneleri yapıyorlar. york testinin (besin intolerans testi) ileri safhaları ücretli mi bilmiyorum çünkü ayrıntılı bir dna analizi gerektiriyor.

kiss, sabrewolf ve Berkay Türkkan bunu beğendi.
  5. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    53
    boyle saçma bilgilerle kafa karıştırma yok vitaminlermiş york testiymiş kandaki serbest radikaller miş bunlara gerek olmadığı gibi devlet hastanaelerinde de yapılmaz bu testler
    soruyu soran arkadaş: hemogram üre kreatinin alt ast sodyum potasyum tsh ft4 b12 düzeyi glukoz trig. ve ldl hdl ölçümü yeterlidir ve her hastanede yapılır özel devlet farketmez bunlar pakete tabidir ve ek ücret alınmaz

themertyildiz, eludem ve Berkay Türkkan bunu beğendi.
  6. sabrewolf

sabrewolf Yeni Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğretim Üyesi
    Yer:
    Ankara
    bence yazdığınız testleri sağlık ocakları bile yapıyor ve insanlar daha ayrıntılı bilgiler istiyorlar.. ilginçtir ben york testi yaptırdım ve hayatım değişti bence yapılması gerekli en azından 1 kez besin intoleransı testi yapılmalı..

kiss ve Berkay Türkkan bunu beğendi.
  7. haven

haven Yeni Üye

Beğenileri:
    234
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Hekim
    Yer:
    Ankara
    öncelikle saçma bilgi verdiğimi düşünmüyorum. zaten burası bir tıp forumu değil ve verdiğim bilgilerin saçmalığına karar verecek bir mercii de yok sanırım. dikkat ederseniz tam bir tarama için olması gerekenleri yazdım ben.. testler artırılabilir şu bir gerçektir ki ne kadar çok bilgi olursa karar vermek o kadar kolaylaşır.. sonuçta hangi testin yapılacağına biz forum kullanıcıları değil kişinin gittiği hekim karar veriyor... zaten forumdaki hemen her kullanıcı engin bir supleman ve enzim-hormon bilgisine sahip hatta öyle ki bazı ilaçların farklı kullanımlarını ben burdan öğreniyorum. demek ki daha çok araştırmak gerekiyor.. neyse herkese iyi sporlar.. konuyu açan arkadaşa da geçmiş olsun diyorum...

kiss, sabrewolf ve Berkay Türkkan bunu beğendi.
  8. sabrewolf

sabrewolf Yeni Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğretim Üyesi
    Yer:
    Ankara
    sayın haven bence güzel yazmışsınız ve yalan yanlış bir bilgi verdiğinizi düşünmüyorum, sonuçta ne kadar açıklama yaparsanız yapınız yinede kişinin gittiği hekim belirliyor testleri.

ben şanslıydım ki çalıştığım üniversitenin besyosunda ders veren spor hekimi bir arkadaşıma gitmiştim o da beni endokrinolog bir uzman arkadaşına yollamıştı ve tüm testleri o uzman yapmıştı. biraz sinirlenerek ve üzülerek 600 dolar verdim sgk karşılamadı sanırım bazı testleri. çıkan sonuçlarla beslenme düzenimi yeniden düzenledim. york testinde size alerji yapabilecek pekçok yiyecek hakkında bilgi ediniyorsunuz.. tüm bu işlemler bittiğinde uzman endokrinolog beni bir diyetisyene yönlendirdi ve test sonuçlarına göre bir diyet düzenledik.. tüm bu işlemlerin devlet hastanesinde bu denli detaylı olabileceğini sanmıyorum.. sonuçta serbest radikal ölçümü ve besin intoleransı testini sağlık ocağındaki aile hekimi vs bildiğini sanmıyorum.. bu yüzden kesinlikle uzman doktorlara gidilmesinde fayda var..

kiss bunu beğendi.
  9. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    155
    Ödül Puanları:
    53
    o niki boşa yazmadık oraya 13 yıllıK hekim ve 6 yıllık iç hst. uzmanıyım york cambridge gibi testlerin konuyla alakası yok konuyu açan kullandığı supplerin kendisine bi zararı olup olmadığını sormuş hala aynı şeyleri yazıyosunuz kaldıki ilk 20 yıla yakındır bu sporu yapıyorum ve 16-17 yıldır supp kullanırım(forumdakilerin bi çogu daha dunyada yokken) beslenme ve spor fizyolojisini çok iyi bilirim böyle besin testleri tamamen aldatmaca ve para tuzagıdır tıp literaturunde yeri yoktur ayrıca kullanılan supp lerde ki etken maddelerin bu testlerde oldugunu sanmıyorum cogunda yazar deniz ürünlerinin hazırlandığı tezgahlarda üretilmiştir diye. bir supp. kullandıgında yan etki oldugunda asıl etken mad. denmi yoksa bunlardan mı oldugunu biemezsin .beslenmede esas çeşitliliktir zaten gıda ve solunum allerji testleri vardır çok isteyen gider yaptırır.yoksa bence gereksiz bu testleri yaptıran arkadaşlar guzelce bu testlere bi kaç bin ödeyerek mutlu olsunlar sistemi zengin etsinler isteyen beni dinler isteyende kendi bildiğini yapar bana göre hava hoş

Son düzenleme: 21 Eylül 2012
    Bodysoft ve themertyildiz bunu beğendi.
  10. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    463
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İstanbul
    Supplement :
    Sözlük anlami "ek/ilave" besindir ama VG sektöründe "gelişmeye yardımcı besin" olarak kullanılır.

Supplement'lerin zararı var mı/olabilir mi? Sorusu şimdiye kadar hep sorulmuş ama bir şehir efsanesinden öteye gidememiştir.

Çünkü supplement'ler yapısı gereği vücudun gereksinim duyacağı ve reddetme olasılığı olmayan (spesifik bir durum yok ise) besin/vitamin/aminoasit konsantreleridir. Metabolizmaya zarar vermeleri ancak bilinçsiz kullanımı ile mümkündür! Nasıl fazla su içildiğinde böbreklerin iflas edip zehirlenme yaşanması mümkünse, bilinçsiz ve aşırı tüketilen supplement'lerin zarar vermesi o kadar mümkündür.

Önemli olan kullanılan supplement'in;

- dozu/miktarı,
    - normal beslenmenize yaptığı katkı oranı,
    - VG çalışma sisteminizin derecesi,
    - altta yatan bir rahatsızlığın olup/olmaması,
    - vitamin kombinasyonlu ise bazı tehlikeli vitaminlerin üründe ki oranları, (vücut da birikme açısından)
    - kişinin sürekli kullanması gereken bir ilacın olup/olmadığı...

...gibi etkenler supplement'lerin vücuda vereceği zarar/yarar derecelerini direkt belirleyen unsurlardır.

Bir çok ek gıda alımında vücut da yolunda gitemeyen bir durum varsa bünye zaten bunu anlatmaya başlar. Deride kızarmalar, geçmeyen kaşıntı, küçük kırmızı noktalar, sırt da sivilcelenme, deri döküntüsü, ishal veya tam tersi kabızlık v,b... vücudun bizlere derdini anlatma şeklidir.

Bazı supplement'ler bunlara sebebiyet verebilirler zira her bünye bir olmaz.

Vücudun kullanabileceği protein oranı bellidir. Bunun üzerinde protein alınması yağ'a dönüşür veya kanalizasyona karışır. Vücut alınan yüksek oranda protein'den ancak steroid ve türevi maddeler kullanılıyorsa tam anlamıyla yararlanabilecektir çünkü bu tip zararlı maddeler vücudun ihtiyacı üzerinde protein harcanmasına neden olurlar. Bu da zaten profesyonel VG yapanların işidir.

Dolayısıyla amatör veya yarı-profesyonel VG yapan kişilerin protein namına ne bulursa boş yere tüketmemeleri ve supplement kullanılacaksa bunun sistematik olarak kullanmasını öneririm.

Supplement kullanımının olumsuz bir etkisini öğrenmek için check-up yaptırılmaz. (Ama ben kişisel olarak maddi durumu müsait olanların yıl'da bir kez check-up yaptırması taraftarıyım. Önemli hastalıkları erken yakalamak için...)

Ufak tefek bazı testlerin de durduk yerde yaptırılmasını pek önermem bu hem para hem de vakit kaybı olabilir.

Ama yolunda gitmeyen bir şeyler varsa;

- deride kızarıklık
    - pul pul şeklinde deri döküntüsü,
    - geçmeyen ishal
    - yan taraflara ve bel'e vuran ağrı
    - nokta şeklinde sivilcelenme,

...gibi durumlarda elbette ki vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşunun ilgili bölümlerinden destek alınmalıdır.

Not : Konunun "york" testiyle falan alakası yoktur, doctor rumuzlu arkadaşımız gerekli yanıtı vermiş.

Berkay Türkkan bunu beğendi.
  11. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.283
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Oldukça detaylı açıklamalar duydum. İlginiz için çok teşekkür ederim.

"Nokta şeklinde sivilcelenme" derken,ne kadar bir sivilcelenmeden bahsediliyor acaba ? Normal sivilcelenmeyle karıştırmamak adına soruyorum bunu.

12. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    463
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İstanbul
    Kurdeşen'e (Ürtiker) benzeyebileceği gibi sadece belirli bir bölgeyi tutan (örneğin kol veya göğüs, sırt'ın büyük bölümü) şeklinde de çeşitli kaşıntılı küçük kızarıklıklar olabilir ve kaşıdıkça kabarabilirler... Bu olay tüketilen bir besinden, bir ilaç'dan, bitki çaylarından, bazı karaciğer bozukluklarından (ön belirti) ve hatta sinirsel/stres gibi çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceği gibi, bir besinden yüksek miktarda tükedildiği için de geçici olarak kaynaklanabilir.

Bakarak teşhis konulamaz, en doğru kararı doktorunuz bir takım testlerden sonra verecek ve buna göre sizi yönlendirecek, bir besinden kaynalanıyorsa diyetinizi buna göre düzenleyecektir.

Not : Ergenlik sivilceleri ve vücut da ara sıra çıkan iltihaplı/iltihapsız sivilcelerle karıştırılmaması gerekir.

Son düzenleme: 23 Eylül 2012
    Berkay Türkkan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş