Cardio Olmadan Sadece Body Building Yapılsa Ne Olur Sizce?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve altec tarafından 25 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 19 üye.
  1. cenci

cenci Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ANKARA
    20-25 dk kardio ısınma amaçlı verilir.’vücut ısınmazsa gelişme olmuyormuş’ cümlesi biraz hatalı kullanılmış.Isınma genelde sakatlanma riskini en aza indirmek ve vücudu antrenmana hazır hale getirmek için uygulanır. Gelişmeyle biribir ilişkisi yoktur aslında. Antrenmanlarda genelde göz ardı edilen ısınma-esneme-soğuma alışkanlık haline getirilirse sakatlanma ihtimalide azalır. Kardio başlı başına ayrı bir günde yapılması daha yararlı bir antrenman çeşididir. Antrenman başlarında yapılan ısınma amaçlı hareketlerle ile karıştırılmamalı.

2. Faux Carnival

Faux Carnival Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Cardio kalbimiz için sağlıklıdır. Bu yüzden yapılmalıdır, ama genel bir kanı vardır: "Cardio kas kaybına neden olur." Hem doğru, hem de yanlıştır aslında. Uzun süreli cardio kas yıkımına yol açar. Ancak günde yarım saat cardio'nun da korkulacak bir yanı yok.

3. java

java Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    walla micron hacim bile lazım bana cardio ile uğraşamam kütle çalışıyorum definasyon en son iş

4. WindygirL

WindygirL Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Kardio stresi azaltir,metobolizmayi artirir,growth hormon seviyesini yukseltir
    beyinde kan dolasimini duzenleyip alert olmanizi saglar,kolesterolu dengeler sindirimi kolaylastirir.yani kardiosuz hantal,yorgun sagliksiz olunur

seductive bunu beğendi.
  5. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    GH ve hormon seviyelerini kardiyo olmadan da deparla arttırabilirsin.
    Kolesterolü de yine aynı şekilde düşürebilirsin.
    Bunun yanında fazla kardiyonun yıkıcı etkisi, testo üzerindeki olumsuz etkisi de unutulmamalı.
    Kardiyoyu tek alternatif gibi sunmamak ve özellikle de aşırıya kesinlikle kaçmamak gerek.

6. WindygirL

WindygirL Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bildiklerimi yazdim,ogrendiklerim bunlar...Soylediklerinizin aksini iddaa edecek konumda insan degilim :)))

7. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Growthu squat,deadlift,incline bench press gibi yüksek ağırlıklı temel hareketlerin özellikle artırdığı bi gerçek.Cardio dan nefret ederim,sadece yaz döneminde 2 hafta kadar yaptım ve daha da yapmayı düşünmüyorum ama ne hantalım ne de yorgun ve sağlıksız,çok genel bi yargı yürütmüşsünüz :) ,seneye yaz döneminde cardio yerine Masteer'ın üstte yazdığı yüksek tekrarlı bacak çalışmalarını deniycem sonuçlarını buraya yazarım.

8. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Yanlış gördüğümde düzeltirim. Ama tabi ki fikirlerini belirteceksin. Sadece bu kadar kesin konuşma. VG deneysel bir spordur, kesin yargılar barındırmaz.

9. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    selamlar... Ben yeni fitness programına başladım ve spor hocası bana 20 günlük program verdi. fitnesstan sonra 15-20 dakika hafif tempo cardio diyor. Buraya kadar tamam!!! Ancak koşu bandının üstüne çıkınca, kiloyu giriyoruz: 80 kg yim, yaş istiyor: 25 yaşım... Hız istiyor: 3.0-7.3 aralığı mevcut????? 3.0'a olan en düşüğe basıyorum ve enter diyoprum koşu bandı başlıyor, hızı 4.5 yapıyorum 3. veya 4. dakikadan sonra. Ondan sonra incline yani eğim artıyor git gide ve en son 15.0 oluyor eğim. Ancak hızı 6.0 filan yapınca eğim artmıyor. Neye göre nasıl ayarlamam lazım bu hafif tempolu cardioyu 15-20 dakika önerilmiş kağıtta? Lütfen acil yardım?

10. WindygirL

WindygirL Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Sanirim kardio diye tutturunca cok kotu birsey soyledim,benim soylediklerim bilimsel seyler,isteyen yapmasin:) bence yapilsa daha iyi olur.Bu benim fikrim ben bunu belirtiyorum sadece.Sakin kardio yapmayin arkadaslar hic gerek yok.

11. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    bu kadar alıngan olmana gerek yok. Burası bir forum ve bilgi paylaşımı yapılıyor. kardiyoya karşı çıkan çok görüş var. Sen de neticede fikrini belirtebildiğine göre sorun edeceğin bir şey yok.

marthel ve Karasan bunu beğendi.
  12. zumruduanka

zumruduanka Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    pazarlama
    Yer:
    istanbul

Kardiyonun testosteron üzerine olumsuz etkisi mi var?

13. emre1334

emre1334 Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    benim gibi olursun :D
    altta kütle var ama belirginlik yok :S

14. erdinç

erdinç Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    ben yıllarca kardiyo yaptım çokda faydasını gördüm son 3aydır vg yapıyorum sadece vg eninde sonunda sizi hantallaştırır vücudu sadece kaslardan ibaret düşünürsek yanılırız kalp dolaşım sistemi iç organlar hatta beyin kardiyo aeorobik türü egzersizler sadece yağ yakmaz akciğerin ve kalbin kapasitesini arttırır buda kendiniz,i çok çok iyi hissetmenize neden olur

15. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    hacim çok olsa nolacak onu taşıyacak besleyecek kalp dolaşım sistemi olmadıktan sonra hani o dedikleri "olum bu varya böyle göründüğüne bakma fos aslında" tabiri tam uygun olur bir süre sonra.

16. hsn120

hsn120 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Ben 7 aydan uzun süredir vücut geliştirme yapmaktayım.Boyum 1.71 kilom 70 Başladığımdan bugüne epey yol kat ettim vücudumun her yerinde gelişme görmeme rağmen karın kası konusunda mekik sayısında arttım fakat görüntüde kırmızı çizgilerden başka bişey yok.
    Cardiyo yapmam fayda sağlar mı ?

17. canocan55555

canocan55555 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhbalar arkadaşlar ben 125 kilo 1.81 boyundayım.
    Acaba 90 kiloya düşsem ondan sonrada hiç kardio yapmadan direk ağırlığa başlasam kaslı bir vücuda sahip olabilirmiyim.Zaten 90a indiğimde yağlarımın çoğunu atmış olacağım.Onun için söylermisiniz 181 90 kiloluk bir adam cardio yapmadan kas yapmak istese yapabilirmi

18. Zealotry

Zealotry Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    1.80 boyunda 90 kilo olan biri zaten yağlıdır (spor geçmişi olmayan)
    O yüzden olmaz.

Oran meselesi. 1.80 boyunda 90 kilo olup yağ oranın %7-8 civarı olsa mesela dehşet bir vücudun olur. Ama %20 olursa ki spor geçmişi olmayan bu ölçülerdeki birinin %25 civarı olması muhtemel. Tombul biri durursun.

19. Lavezzi

Lavezzi Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Pazartesi göğüs kol
    carsamba kardio-karın
    cuma omuz sırt arka kol
    pazar kardio-karin UYGUNMUDUR SİZCE?

ve cardionun fazlasi yıkım olur diyolar fazlasi nasil ben interval seklinde 1 saat yapiyorum bu cokmu?

20. Umut74

Umut74 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar yağ yakımı için kardiyo konusunda uzmanlar ve hocalar dahi ikiye ayrılmış durumda. Bir bölümü "Yağ yakımı 22 -23 dakikadan sonra başlar. Dolayısıyla en az 30-40 dakika hızlı tempo yürüyün" demekte. Ayrıca koşma halinde yağ değil, karbonhidrat depolarından yakım yapıldığını, dolayısıyla koşmaktansa hızlı tempo yürümenin daha uygun olduğunu da söylemekteler.
    Bunu yanı sıra 20 dakika kadar koşunun en ideal yağ yakım yolu olduğunu söyleyenler de var. Detaya inersek antreman başında kardiyo yapılması durumunda antreman sırasında da yağ yakımı devam edermiş. Dolayısıyla antreman öncesi yoğun kardiyo yağ yakımını hızlandırıyor ama hacim yapmak isteyenler için de ideal bir durum olmuyor gibi bir sonuç çıkabilir.
    Bu konuda bilgili arkadaşlar beni aydınlatırlatırsa sevinirim. Ben şu an, en az yarım saat hızlı tempo yürümek gerektiği yönündeki düşünceye daha yakın gibiyim ama tam da emin değilim.

Sayfayı Paylaş