Cardio Antrenmandan Önce Mi? Yoksa Sonramı Yapılmalı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Neo tarafından 10 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 20 üye.
  1. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    Cardio antrenmandan önce mi? yoksa Sonramı yapılmalı?

ben geçenlerde bacak egzersizinden sonra 15 km filan tempolu koştum sizce doğrusu ne olmalı
    ayrıca bu koşu sonrasında ertesi gün eskisine nazaran bacaklarda daha az ağrı hissettim ama antrenman sonrası sağlam takviyeler aldım (Whey pro, Creatin)

yorumlarınızı bekliyorum
    yaş 21 kilo 76 boy 182

2. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Selam

Shawn Ray de Ronnie'de , defisnasyon donemlerinde CArdio'yu antreman sonrasına baırakıyorlar... ama hemen sonra deil, once yemek yiyorlar, daha sonra gun icinde yapıolar..
    boyle bi imkanın yoksa, bence anterman oncesi yap.. antremandan hemen sonra protein ihtiyacını karsılaman lazım zaman kaybı olmasın...

3. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    peki cardio egzersizlerini antrenmandan önce yaparsam antrenmanda enerji kaybı olabilirmi

ben şu sıralar bulk dönemdeyim ve mide bölgesi biraz yağlı yada su mu topladım bilemiyorum yaza yakın biraz definasyona girmeyi düşnüyorum bu durumda ne yapmalıyım yani örneğin bulk döneminde hiç cardio yapma yaza doğru yap vs.vs.

ve cardio egzersizleri kas pompası için çok mu gereklidir. cardio olmadan sağlam ve estetik bi vücut yapılmazmı

saygılar

4. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    bulk donemının amacı kılo kazanmaktır,alınan kalori miktarı arttırılır,ozaman kardio yaparak tezat bir duruma düşmüş olursun..bulk donemınde yağ bağlamak kacınılmazdır,eğer cok yağlı bir vücuda sahip degilsen kafana takma..sen yemene bak,yaza dogru cardio destekli programınla kurtulursun sorunundan...ayrıca antremandan once cardio yapma ,senın oncelikli amcın vücut geliştirmek unutma..

5. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Cardio’yu idmandan sonra yapmanin faydasi, vucut hemen yag yakmaya baslar, zira normalde cardio’da ilk 20 dakika agirlikli olarak glikojen ve karbonhidrat kullanilir.
    İdmandan sonra cardio yaptiginda cardio boyunca harcadigin kalorilerin buyuk bir bolumu yaglardan karsilanacaktir, bu da daha fazla verim demek J
    Bence idmandan sonra, kan sekerin dusmuyor ise, 25-30 dakika hafif tempo kosunu yap.
    Yalniz anlamadigim bir sey var, bacak idmani sonrasi nasil 15 km. kostun???
    1,5 demek istedin sanirim.. Bence bacak idmanindan sonra bisiklet yap, zira ciddi bir bacak idmanindan sonra kosacak durumda olmaman lazim, hele 15 km.!!!
    1,5 km. normal sartlarda, saat 9 km. hızla, 15 dakikada kosulur, ilk baslangic icin aslinda yeterli, zamanla bunu 25-30 dakikaya, yani 2,5-3 km. ye cikarman yeterli olacaktir.

hkatar, mtcinar, By_ZoKa ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  6. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    yaa bende şimdi dikkat ettim 1.5 kilometre koştum zaten hayatımda hiç 15 km koşmamışımdır :D yani bir nokta unutmuşum kusura bakmayın ama bravo buna bile dikkat ettiğinize göre hiç bir şeyi ezbere yapmıyorsunuz bravo Karasan

saygılar

7. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Neo, Bulk donemindesin, aynaya cok bakma, mide bolgesindeki yaglanmaları kafana takma.. ii bi diyet ve cardio programıyla 1 ay da hepsini temizlersin... simdi sen yemeye ve sıkı antremanlarına konsantre ol bence

8. Neo

Neo Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu danismanligi
    Yer:
    izmir
    zaten bi 20 dakka koştum baktım mideme hemen şekle girmiş anlamadım zaten midem çok iyidir de çabuk su topluyo heralde yağ değil galiba bu olabilirmi?

9. shehim

shehim Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Developer
    Yer:
    Çek Cumhuriyeti - Prag
    Neo senin sorunun bi degisik halini sorucaktim baska bi konu acip..ama sen soruma yakin acmisim..insallah bir mahsuru yoktur burda sormamim...

Benim BB'ye baslayali 2,5 ay oldu ve fazla kilolarim var...Sizce kilo vermek isteyen birisi antremandan sonra en fazla nekadar kosmali...yani fazla cardio kaslarin gelisimini etkilermi...
    bugun mesela 30 dk kosu 200 mekik yaptim birazda bisiklet kullanicaktim ama ustadlara bi sorim dedim... :roll:

10. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    30 dakika kosmak 200 mekik yeterli.. kilo wermek icin,
    ama beslenmene dikkat etmessen hic bi onemi yok...
    sekeri kes/yagı azalt/ saat 15:00 ten sonra carbaonhidrat alımını azalt

yeterli olacaktır..

Bu arada fazla cardio kas gelisimini kesinlikle etkiler... büyüyemessin

Saygılar

gokko bunu beğendi.
  11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    cardioyu acık havada yapmak salonda yapmaya gore 2 kat daha etkili eger salona yakın yerde stad gibi yerler varsa ant dan önce koşmak cok iyi gelir koşu bitiminde vucut sogumadan kendinizi salona atmalısınız

307KD bunu beğendi.
  12. kobra

kobra Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Öncelikle herkeze selamlar.yaş 18. Ölçülerim boy 195 cm,100 kg'ım.bel ve göüs bölgemde sarkmalar var.Sizce cardio mu yapmalıyım yoksa vücut geliştirmemi ?? ben 2 aya yakındır günde ortalama 4 lt su içiyorum ve 2 tane dambulla günde 30-45 dk arası çalışıyorum.110 kg dım 100 kiloya düştüm sizce bu yöntemle devam etmelimiyim? cardioyu da ekleyip düzenli bi programla daha mı etkili olurum????? şimdiden tşk ler

13. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Kardio eklersen kesinlikle kilo vermeyi hızlandırırsınız tabi diyetinizede özen göstermeniz gerek,fazlalıklardan kurtulduktan sonra b.b'ye ağırlık vermeniz daha manıklı olur bence...

14. @COMMANDO@

@COMMANDO@ Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Vücut geliştirme yapmalısın eğer zaman kalırsa yani 45 dakikaya sığdırabilirsen kardi

Vücut geliştirme yapmalısın eğer zaman kalırsa yani 45 dakikaya sığdırabilirsen kardio yaparsın, hareket araların da 30 saniye dinlenirsin, kardiyonun hareket aralarında 15 saniye dinlenirsin. Vücuda fazla su enjekte etmenin bir faydası yok, vücudun ne kadar susarsa o kadar içersin.

15. yvzmst

yvzmst Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    antremandan sonra cardio yapıyorum. benim sorum, supplement aldıktan sonramı yoksa cardio bittikten sonra supplement i almak daha dogru olur. teşekkürler

16. bossyildirim

bossyildirim Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    yvzmst adlı arkadasımızın sorusunuz cevabını bende merak edıyorum

17. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    antreman süresi ile alakalı bu bence..antremanınız 1 saat kadar sürdü ise ve cardio ile devam edeceksiniz önce basit şeker alımı ile glikojen açığını kapatmalı ve devamında protein shake ile katabolik süreci enaza indirmeye çalışmalısınız..bunların devamında cardio yapabilirsiniz..

zira antreman devamında ilk 15 dk glikojen depolarının dolma hızının en yüksek olduğu zaman dilimidir..

yvzmst bunu beğendi.
  18. ace

ace Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar. Ben de Flexor'un verdiği dumbell'larla yapılan 4 günlük şu çalışma programına başlamaya karar verdim.

1.85 boyum ve 82 kiloyum yani kilom ideal ancak göbek bölgesinde aşırı yağlanma var ve ben de hem bu yağlanma için hem de genel sağlık için koşu yapıyorum. Şimdi onun verdiği şu 4 günlük sistemde;

---------------
    Pazartesi 1.Gün Göğüs-kol
    Salı 2.Gün Omuz - Arka kol
    Çarşamba Off
    Perşembe 3.Gün Sırt
    Cuma 4. Gün Bacak
    ---------------

Koşuyu hangi günler yapmalıyım? Antrenmanın olduğu günler mi yoksa boş bırakılmış günlerde mi? Ben boş günlerde düşünüyordum hatta bir gün ağırlık bir gün koşu diye başlayacaktım ki buradaki tüm mesajları okudum ağırlık çalışmasının akabinde yapılırsa daha iyi yağ yakacağını söylemişsiniz o yüzden sorayım dedim. Ve acaba ağırlık çalışması yapıldıktan sonra dinlenilen günde koşu yapmak kasları yorup gelişmelerini engeller mi?

Son olarak Flexor'un verdiği bu antrenmanlardan kaç dakika sonra yapılmalı koşu antrenmanı ve ikisinin arasında yine normalde tavsiye ettiğiniz gibi meyve suyu, çikolata gibi basit şekerler yenmeli mi?

Teşekkürler şimdiden.

19. snnozlm

snnozlm Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Eğer imkanın varsa sabah koşularından yanayım. Açık havada yapılan koşular her zaman daha etkilidir. Aslında koşu değilde tempolu yürüyüşlerin daha sağlıklı olduğu söyleniyordu. Bir araştırırsın forumda yeterince bilgi olduğuna eminim.

Benim oyum sabah koşu(kardiyo) yapman yönünde.

ace bunu beğendi.
  20. ace

ace Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Şu konudaki 5. mesajdaki makaleye göre düşük tempolu uzun süreli cardio çalışmaları yarardan çok neredeyse zarar getiriyor denmiş. O yüzden ben de öyle yapmayı düşündüm. Ancak antrenman olduğu günlerde mi, off günlerde mi yoksa her gün mü yapmam gerektiğini bilemedim, o konuda tam bir bilgi yok. Ve antrenman sonrasında yapacaksak da kaç dakika sonra yapmalıyız ve arada neler yemeliyiz bunu merak ediyorum?

Sayfayı Paylaş