Calisthenic / Program önerisi ?

Konusu 'CrossFit ve Dayanıklılık Sporları' forumundadır ve abseto tarafından 26 Nisan 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Arkadaşlar yaklaşık 3 aydır 5x5 kuvvet programı yapıyordum. Şimdi ise vücut ağırlığıyla çalışmayı düşünüyorum. Zaten önceden de evde sınav barfiks felan cekerdim ancak şimdi daha ileri seviyede düşünüyorum. (Muscle up, Handstand, Front/Back lever, planche vb) yani hareketleri az çok bilsemde üzerlerinde durup hem kuvvet hem teknik olarak kendimi geliştirmek gerek. Sizce nasıl bir program yapmalıyım ? Haftanın 4 günü salondayım 1 veya 2 gün bilek ve önkol çalışmayı dusunuyorum. ( bilek güreşi geliştirmek istediğimden diğer bir alan :D ) diğer 2-3 gün de bu hareketleri yapabilmek için uğraşmak ve barfiks şınav gibi vücut ağırlığıyla yapılan hareketleri geliştirmek istiyorum. Yanı kısaca calisthenic çalışmak istiyorum. Forumda elbet mantıken bir çok bilgi var zaten hep araştırıyorum ancak bildiğiniz bir program var mı ? Sonuçta tecrübe etmiş kişilerin programları elbet daha verimli olur :) şimdiden teşekkürler :)

2. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Kimse mi bi program bilmiyo ya :D

3. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Youtube da milyon program var be kardesim armut pis agzima dus olmus bu biraz.

abseto bunu beğendi.
  4. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    reis iyi diyosunda şimdi biraz baktım zaten araştırmayıp sorcak tipte birisi değilim de :D çoğunu beğenmedim. Yabancı sitelerde beginner programları baya baya kolay :D zor seviye bişey bulsamda ondaki hareketleri yapamıyorum. Yani şu ileri seviye hareketler için ne yapsam bilemedim bir süre bölgesel mi çalışsam felan hiç bi fikrim yok :D (karın kası(özellikle yandakiler) Omuz ve triceps ağırlıklı) sonra ağırsağlamın programları var onlarda kolay geldi. Yani çok kısa sürcek hiç yormiyacak tarzda antremanlar :) ne yapsam bilemedim o yüzden sordum. Sonuçta bu spordada tecrübe etmiş kişilerden faydalanmak daha mantıklı :) Sonuçta başta yönlendircek birisini bulsam ilerde seviyeyi yavaş yavaş yükseltirimde şimdi nasıl başlasam onu bilmiyorum :D nese yani derdimi anlatabilmişimdir umarım :)

5. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    abseto bunu beğendi.
  6. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
  7. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    rezerved.yazın bende calisthenic düüşünüyorum.abseto dostum araştırdınmı kas gelişimi iyi oluyormu bu calisshtenicte

8. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    :D zaten az çok bilgim vardı. Calisthenicle uğraşıp baya gelişenler var.(https://www.facebook.com/sercanulusoyworkout Bu kişi 22 yaşında 6 yıldır yapıyor. 55 kg yeni oldu normalde 50 felandı :D 1.62 boy. Yani baya zayıf diyebilceğin birisi [rahatsızlığı var sanırım böbreğindeydi. Protein felan pek alamıyo beslenmesi sıkıntılı o yüzden ] yinede vücudu baya güzel :D onun dışında kuvvetide cabası) Zaten önemli olan bir direnç uygulamak :D :D calisthenicde daha çok statik kuvvet oluyor ama yinede iş görür her türlü gelişirsin :D bende şuan altyapı için biraz hareketlere çalışıyorum. Diğer biryere yazmıştım programımı. Buyrun bakın eksiklerimi felan söylersiniz :D

-Pazartesi(calisthenic): 2-3 hafta hareketlere alışmak için çalışacağım yani başta barfiks 3x10, sonra barda zıplayarak muscle up (elim dönmüyor normalde belli bir süre böyle yapıp ilerde ayakları çekerek [​IMG] daha da sonrasında clean muscle up şeklinde [​IMG] ) ve yukarda dips... Sonrasında amudda şınav ve amudda dengede çalışmak için biraz çalışacağım. Yani duvara yaslanıp yavaş yavaş bağımsız yapmaya çalışırm [​IMG]sonrasında da karın için çalışmayı düşünüyorum. (eğimli sehpalarda ağırlıkla ters-düz mekik. )
    -Salı(bilek): hammer grip barfiks 3x10 . biceps curl (eğimli masada) 3x8-12 hammer curl 3x8-12 sonra makinadan kabloyla bilek güreşi yaparken ki seviyeye getirip ordan simüle ederek çalışıyorum. Yani tüm vucutla sanki bilek güreşi yapıyormuş gibi çekiyorum(eğiliyorum). son olarakda wrist curl 3x6-8
    -çarşamba off
    -perşembe(calisthenic): pazartesi günüyle aynı. 3-4 hafta böyle devam edip clean muscle up yapabildikten sonra programı değiştirmeyi düşünüyorum.
    - cuma off
    -cumartesi(bilek) salı günüyle aynı.
    - pazar off

ayrıca program dışında evde aklıma geldikçe bilek yayıyla piramit şeklinde çalışıyorum. bu program zaten muscle up handstand push up ve human flag hareketi için altyapı amaçlı ve karın kaslarını güçlendirip diğer hareketlere daha sağlam bir altyapı hazırlamak için [​IMG] onun dışında bilek günleride bilek güreşini sevdiğim ve kendimi ilerletmek istediğim için. (eğer başarılı bir şekilde devam edebilirsem üniversitede yarışmalara katılırım) onun dışında bilek zaten sw hareketlerinin nerdeyse hepsinde çok önemli rol oynuyor [​IMG] (bkz planche [​IMG] )
    Tabi direk 3-4 gün calisthenics çalışmak çok daha verimli geçer ancak ben bilek güreşinde de (okuldaki ortam sağolsun :D ve kendi merakımda var tabi ) kendimi geliştirmek istediğimden 2 gün bilek 2 gün calisthenics çalışıyorum. Programa şınav ve varyasyonlarını da ekleyeceğim bir ara :D ve tabi bu program altyapı amaçlı olduğu için bir süre sonra değiştiricem :D

Sayfayı Paylaş