Buz ve Soğuk Suyun Yağ Yakımına Etkisi.

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Mrozguryilmaz tarafından 10 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Mrozguryilmaz

Mrozguryilmaz Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Dün nette gezinirken bir profitness cının sitesine göz attım buz ve soğuk suyun yağ yakımına büyük etkisi olduğundan bahsediyordu. içtiğimiz soğuk suyu vücut ısıtmak için kendi ısısını yükseltiyormuş ve bu ısının yağ yakımına etkisi varmış. konuyla daha geniş bilgisi olan arkadaşlar varsa paylaşırlarsa herkez bilgilenmiş olur saygılar.

2. lucifer_666tr

lucifer_666tr Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    inş.müh.
    Yer:
    ankara
  3. Mrozguryilmaz

Mrozguryilmaz Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    evet murat tavman enteresan bilgiler paylaşmış ama anlaşılır bir dil kullanamamış türkiye de ben dahil çoğu kişi anlamaz yazdıklarını ama soğuk su ve buz olayı mantıklı geldi bana.

4. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Konuyu geçenlerde yabancı bir sitede görmüştüm. Aynen %30 oranı veriliyordu. Ben de soğuk su içmeye başlıyorum.

5. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Bu konu daha önce tartışıldı.

Soğuk su içmek veya soğuk hava'da vakit geçirmenin bir takım zararları olduğu aşikardır.

Vücut soğuk'da ısısını muhafaza etmeye çalışacağından fazladan kalori yakımı meydana gelmesi elbette ki kaçınılmazdır. Ama bu tip yöntemlere başvurulmaması gerekir. Sakıncalıdır!

canavar bunu beğendi.
  6. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    1 lt soğuk su içtik diyelim. bunun ısıtılması ne kadar ekstra kalori harcatabilir ki...

yada kalın giyindik vucudu ısıttık o zamanda metabolizmamız artar. bu kadar ince hesaba gerek yok

7. Mrozguryilmaz

Mrozguryilmaz Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Önümüz malum yaz sıcaklarda soğuk su içmenin ne zararı var? Varmı bilimsel bir araştırma zararlarını anlatan varsa paylaşın hep birlikte öğrenelim.

8. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    ek olarak yaz ortasında şişen bademcikler, üşüten mide, hastalanan beden ve sonucunda katabolik bünye ile kaybolan emekler...

1 bardak soğuk sudan medet ummayın. gidin 500 metre fazla koşun, hem daha fazla sağlıklı olursunuz hem de daha fazla yağ yakarsınız

Bodysoft bunu beğendi.
  9. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Bir önce ki mesajımda Porf. Dr. Günhan Erdem'in soğuk su ile ilgili söylediklerini yazmıştım.

Kısaca özetlemiş...

Zayıflama amaçlı kullanıldığında oluşabilecek zararları yönünden mi bir araştırma arıyorsunuz?

10. Mrozguryilmaz

Mrozguryilmaz Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Yağ yakımına %30 etkilerinden bahsediliyor şimdi diyorsun 500mt fazla koş onun yerine o zaman diyette yapmayalım hergün 2km fazladan koşalım bumudur olay ?

Bende demiyorum size terli terli buz gibi soğuk su için bademciklerinizi şişirin gün içerisinde yazın zaten hava sıcak bu havalarda içilen soğuk suyun bünyeniz çok zayıf değilse bademcik şişmesine neden olacağını sanmıyorum murat tavman direk diyet listesine koymuş günde 3 sefer buz parçacıkları olarak .

http://www.murattavman.com/Besinler.aspx

11. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Sevgili Mrozguryilmaz,
    Soğuk su içerek yağ yakımı bu kadar kolay olsaydı milyar dolar'ların döndüğü zayıflama sektörü diye bir şey olabilirmiydi sizce?

Herkesin evinde buzdolabı var, soğuk su her an yanıbaşımız da... Sizin belirttiğiniz gibi %30'luk bir etki sözkonusu ise (ki bu bilgi bilimsel değildir) spor'a ayırdığımız vakti kısabilir, daha rahat yiyip içebiliriz demektir.

Murat Tavman'ın sitesini inceledim, görüşleri sadece kendini bağlıyor bunu da ayrıca belirtmiş zaten lakin ne bir bilimsel çalışma ne de görüşlerini destekleyen bir bilim adamının açıklaması falan yok ortada.

Kaldı ki sözkonusu site de bir su markası da oldukça ön plan da!

Soğuk su içilmez diye bir şey yok, birden kafaya dikilmediği sürece, yudum yudum içilirse (Porf. Dr. Günhan Erdem'in de belirttiği gibi...) bünyeniz de elveriyorsa (üst solunum yolları ve mide hassasiyetiniz yoksa) tüketilebilir, niye tüketilmesin.

Sorunun başladığı nokta, zayıflattığını iddia etmek!

Elbette ki bünye soğuk su ile karşılaştığı zaman bir şok'a uğruyor ve ısıyı dengelemeye çalışıyor, bu dengeleme sırasında da bir miktar kalorinin harcanması ise kaçınılmaz ama bu harcanan kalorinin kayda değer bir oran olup olmadığının bilimsel bir tespiti benim bildiğim kadarıyla yoktur.

Varsa böyle bir bilimsel çalışma, bu bölüm altında paylaşılırsa yerinde olur. Ama internet'de yer alan ve geçerliliği bilimsel açıdan sıfır olan bilgilerle önerilerde bulunmak yanlış olur.

12. Mrozguryilmaz

Mrozguryilmaz Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    FITNESS VE SU

[​IMG] Sen fit olabilmek icin daha hala okul yada is cikislarinda gidip yapilacak bir spor olarakmi goruyorsun bunu?Devam et…Bir kac ay sonra aynaya bakip, ilerleyemedigini gordugun zaman belki benim bu tarz makalelerimi okumaya karar verirsin. Herzaman yasadigim, gordugum vede kendi fizigimde elde ettigim maximum fitness ve performans dogrultusunda bir seyi adim gibi iyi biliyorumki, fitness bir spor degil, fen bilimine dayali bir yasam tarzi. Bu sayfalarda yazdiklarim, bu yasam tarzinin 5% i bile degil belki ama savundugum teoriyi kanitlamama yetiyor.
    Sana, su ile ilgili bilmediklerin ve duymadiklarindan bahsedecegim. Eger vucudunun gelisimi ve fit bir yapida olman senin icin onemliyse, bu yazimi okuduktan sonra eminimki su tuketimin yukselecek.
    Su, vucudun her metabolic aktivitesinde cok kritik rol oynar. Ozellikle kas gelisimi, thermogenesis(isi uretimi) vede hardcore fat loss(yag yakimi) icin. Aslinda su, “beta-oxidation” surecinde, gliserol ile serbest yag asitlerinin birbirinden ayrilmasini vede enerji uretimi icin hareket etmesini saglar. Su, doganin bize sundugu en mukemmel fat-burner(yag yakici) dir.
    Ictigin su, kaslarin gelisimini nasil etkiler peki? Kaslarinin “hydration” durumu, onlarin gelisim yetenekleri uzerinde cok onemli rol oynar. “dehydration” bir durumdaki kas lifi catabolic duruma gelir vede cok kolay sekilde yakilir. Sonuc olarak, kaslarin kuculur vede gucsuzlesir. Bu biz fitness athlete leri icin cok kotu haberdir! Cunku bizim en buyuk amacimiz herzaman fit olabilmek, yani maximum kas orani, minimum yag oraninda bir vucut yapisina sahip olabilmektir. Diger taraftan, eger kas hucresi surekli “hydrated” durumunda ise, ozaman kas hucre yikimi yerine, kas gelisimini sitimule etmesi icin bir suru anabolic tetik yollar.
    Simdi sana su ile ilgili belkide su ana kadar hic duymadigin bir fen bilimi gerceginden bahsedecegim. Su, thermogenicdir(isi uretici). Dogru duydun! Fakat suyun bu ozelligini kullanabilmen icin onun iyi niyetini su istimal edip, cikarlarin amacli kullanabilmektir. Nedemek simdi bu? Ictigin su eger soguk ise, vucudun o suyu kendi normal derecesine getirebilmesi icin metabolic hizini arttirmasi lazim. Bu dedigimi basit bir deneyle test edip onayliyabilirsin. Gunun herhangi bir saatinde buz gibi bir su ic vede elini kalbinin ustune koy. Ne kadar hizli atiyor dimi? Metabolizman bu ictigin soguk suyu kendi vucut isi derecesine getirebilmek icin hizlanmaya basladi bile. Iste butun bu sure zarfinda harcanan enerji senin icin bir yag yakimidir. Hemde oturdugun yerden. Yaklasik 500ml bir soguk su icmen senin vucudunda 30% luk bir thermic effect olusturur ki buda suyu ictiken sonra 10 dk ile 40 dk arasinda degisen bir enerji harcanmasidir. Bu habere sevinmis olman lazim eger amacin yag yakim periyodunu ve kilo vermeni hizlandirmaksa. Tabii ben burda 500 ml ornegini verdim. Sen gun icerisinde bundan bir hayli fazla su tuketiceksinki metabolizman surekli hizlansin vede isi enerjisi harcasin. Benim normal zamanlarda ictigim su miktarini bilen ailem vede cevremdeki arkadaslarim bana takilmadan duramazlar…”aman tanrim! Gunde kac kere tuvalete gidiyorsun” yada “ o suyun hepsini nasil soguk olarak icebiliyorsun” diye…
    Peki bu kadar fazla su icmek sisirmezmi? Cevabim tabiikide, hayir! Yine biraz fen bilgisine girecegim ki iyice anlayasin. Insan vucudunun 70% inin sudan olustugunu artik sokakta yuruyen hemen hemen herkes biliyor. Bu suyun ¾’u hucrelerin icinde bulunuyor. Geri kalani ise hucrelerin disinda. Hucreler yari-gecirgen bir yapiya sahiptir yani bazi maddeler cok rahat bir sekilde hucre yapisina girer ve cikarlar. Su, bu maddelerden biridir. Ote yandan, vucudun duzgun bir sekilde fonksyonlarini surdurebilmesi icin, hucre ici ve disindaki suyun dogru bir dengesi olmasi lazim. Iste vucudun, bu dengeyi “electrolytes” dedigimiz bir aksyon ile sagliyor. Mesela potassium(K+) ve sodium(Na+). Bunlarin her ikiside hucrelerin hem icinde, hemde disinda bulunurlar. Normal sartlarda, hucrelerin icindeki sivi daha cok K+, disindaki sivi ise daha cok Na+ bulundurur. “Electrolyte” larin bu hucre ici ve disi consantrasyonu dengesini saglayan bir pompa vardir. Bu pompa, K+ leri iceri vede Na+ lari hucrenin disinda tasir. Kafan karisti biraz biliyorum ama bu fen bilimi detaylarina girmemin bir sebebi var. Na+ ve K+ lerin bu konsantrasyonu ictigin suyun vucudunda nereye gidecegini belirler. Eger hucre ici konsantrasyon yuksekse, su iceri dogru akacak vede hucrenin boyunu dahada buyutecektir. Bunun tam tersi durumda, eger hucre disi konsantrasyon yuksekse, ozaman su, hucreyi terkedecek vede hucre boyu buseferde kuculecektir. Bu durumda, su, hucreyi terkettiginde bobrekler tarafindan filtrelenir vede gerisini tahmin edin artik. Bu senaryo ile ben gunde sayisiz karsilasiyorum fakat beni en cok rahatsiz eden kismi suphesiz cardio seansimi yaparken vede uyurken basima gelmesi. Benim fitness dunyasindaki bir iki kader arkadasim ne demek istedigimi cok iyi anlamislardir. Yani burdan anlamis olmalisinki, ictigin fazla su seni asla sisirmez. Sen ne kadar icersen ic, elbet vucudun kendi dengelerine gore fazlasinindan kurtulur.
    Amacin fitness ise, bugune kadar az su iciyorsan, bu yazimi okuduktan sonra arttirmaya baslarsin umarim. Su icmenin gerek kas gelisiminde, gereksede yag yakiminda ne kadar buyuk rol oynadigini artik biliyorsun.
    Murat Tavman, Jr
    “su, doganin en mukemmel yag yakicisidir”

http://www.murattavman.com/Makaleler.aspx

13. Fυякαη Acαя

Fυякαη Acαя Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Kemerburgaz
    Kendimi bildim bileli hep soğk us içerim . kar yağdığı zaman bile hep dolaptan buz gibi su içerim. 89 kiloyum yağ oranım %9.6 çıktı.

14. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Arkadaşlar, bir şeyi yanlış anlıyorsunuz sanırım. Su bir yağ yakıcı değil. Böyle bir iddia da yok. Sadece metabolizmayı belli bir süre arttırıyor.

Günde 8-10 kez 10-15 dakika(farazi değerler) metabolizmayı %30 arttırıyorsa ve soğuk suya karşı hassasiyetiniz yoksa, zaten sürekli içtiğiniz bir maddeyi, soğuk içmenin ne gibi bir zararı olabilir. Ekstra bir harcama yapmıyorsunuz, yeni bir şey almıyorsunuz.

Soğuk suyu kilo vermekle ilgili püf noktalardan biri olarak kabul edin, mucize bir yağ yakıcı değil.

15. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    soğuk su içmenin yağ yakımına etkisi %30sa, soğuk havada ince giyinmenin etkisi kaç o zaman daha fazla olabilir. :Dne de olsa vücut daha çok ısınma ihtiyacı hisedip daha fazla yağ yakıyor olmalı değil mi ama...a32

%30 diyen biri varsa ordan koşarak uzaklaşmak lazım... o zaman herkes böyle yapardı, tüm dünya bilirdi ve bunu uygulardı, kimse tuhaf stereoidlerden medet ummazdı, kalbini bile bile zorlamazdı. soğuk suyu içer %30 fazla yağ yakardı. hele gene bu %30 diyen birisi, çıplak beden üzerine aşçı kıyafeti giyip bazı ürünlerin reklamını yapıyorsa ve sitesinde ürün satıyorsa, ışınlanırım ben ordan...

soğuk su içenlere de afiyet olsun derim thums:

Efrahim bunu beğendi.
  16. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    :))))) tabi ki soğuk su için daha fazla kalori gerekir,ancak bu gereken kaloriyi yenen fazladan bi gofretle hemen karşılamak da son derece kolay...)

ancak, besinlerin hazmolması ,sindirimi, özümlenmesi için bayağı bir kalori gerektiğini bir kenarda tutmak lazım...) yani kısaca:

bazal metabolizma + alınan besinlerin sindirim için harcanan enerji + hareket,devinim için gereken enerj = günlük gereken enerji miktarı...

17. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Sevgili Mrozguryilmaz,
    Murat Tavman'ın sitesinden ilgili makaleyi buraya atmanıza hiç gerek yoktu lakin o makaleyi okudum ve bilimsel bir geçerliliğinin olmadığını belirttim.

Makaleyi buraya attığınız için, okumuş olmama rağmen "acaba gözden kaçırdığım bir şey var mı" diye sizin hatırınız için tekrar okudum. Gözden kaçırdığım bir şey olmadığını gördüm.

Ama bu olay bana şunu gösterdi ki "bilimsel tespit" kavramından herkes aynı anlamı çıkarmıyor/çıkaramıyor.

Bir konunun bilimsel tespitler ışığında aydınlatılabilmesi için oldukça uzun araştırmalar gerekmekte ve bu araştırmaların sonuçları da çeşitli yöntemlerle doğruluk sınamasına tabi tutulması gerekir.

Hele ki tıp alanında ki bilimsel araştırmalar çok daha sıkı kurallara sahiptir.

Araştırma en genel tanımıyla, birtakım olguların ortaya çıkarılması için bilgilerin aranması ya da bu amaçla yapılan her türlü sistemli çalışmayı içeren inceleme olarak tanımlanır.

Murat Tavman'ın sitesinden kopyalayıp buraya yapıştırdığınız yazı tamamıyla kendi kişisel görüşleri olup herhangi bir bilimse tespit'i içermemektedir.

Soğuk suyun kilo verdirdiğine yönelik bir araştırmayı hangi bilim adamı/adamları, hangi üniversite, hangi bağımsız kuruluş, hangi sürede hangi kriterler doğrultusunda yapmışlar?

%30 rakamı nasıl bulunmuş? Kaç kişilik bir grup üzerinde, hangi yaş aralıklarına, hangi periyodlar da uygulanarak bu sonuca ulaşılmış?

Kadın/erkek motabolizma farkı kriterlere eklenmiş mi?

Sonuçlar hangi bilim dergisinde yayınlanmış?

Bu kadar kolay değil bu işler!

18. Mrozguryilmaz

Mrozguryilmaz Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Sadece bana mantıklı gelen bir yazıyı tartışmaya sundum soğuk su içince metabolizma hızı belirli bir süre yaklaşık %30 oranında artıyormuş bunuda sadece bir püf nokta olarak görmekte fayda var demiyorumki çatır çatır yağ yakar soğuk su daha detaylı araştıracağım .

19. taxi driver

taxi driver Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    çok minimal bir etki sağlayabilir fakat %30 oranı biraz komik kaçmış

20. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Bakın aynı hatayı halen sürdürmektesiniz!

%30 rakamı nasıl bulunmuş? Bu verilere nasıl ulaşılmış?

Gözünüz kapalı böyle her okuduğunuz şeye inanırmısınız siz? Yapmayın!

İnternet dünyanın en büyük çöplüğüdür, her yazana/yazılana inanırsanız yandınız demektir!

Sayfayı Paylaş