burun kırılması

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve vücutcuu tarafından 1 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 24 üye.
  1. M.JaıWhıte

M.JaıWhıte Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    trabzon
    dediklerimin arkasındayım hemşerim lütfen kendine zarar verecek birşeye bağnazca bağlanma profesyonel(!) spor hayatında uzun yıllar(!) başarılar

vücutcuu bunu beğendi.
  2. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    cevaplarınızı bekliyorum

3. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    amatör boksta kendini geliştiremeyenler odun gibi duranların yüzlerinde deformasyon daha fazla olur.

kendini geliştirebilirsen en güzel spor bokstur. ama yerinde sayarsan bahanen çok olur.

boksta yumruk yiyerek güçleneyim mantıgı yoktur.
    mümkün oldukca yumruk yemeden yumruk atmak vardır.
    darbe almamak için eskivleriniz çok iyi olmalıdır ve rakibin boşa attıgı yumruklarda verdiği açık değerlendirmek lazım.

tabi bunu başarabilmek içinde gelişime açık olmak konstansrasyonun üst seviyede olması önemli.
    salonda öğrenilenler gelişimin tamamı için yeterli olmayabilir. bi çok başarılı boksörün saatlerce eski boks maçlarını izlediklerini ordan bişeyler kapabilmek için zamanlarının çogunu harcadıklarını biliyorum.
    bahane degil çözüm arıyorsak başarılı olabiliriz.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:29 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:08 ----------

ayrıca burun kırılması için gerçekten bi çok yanlışın bi arada olması gerekir.

eğer guard dogru alınıyorsa örnegin ön kolu bicepse baglayan kısım sıkıysa doğru guard alıyorsunuzdur. kalkan gibi gelen yumruklardan kendinizi korumanızı saglar ama guard alınırken ön kol ile biceps arasında mesafe aralıgı varsa gelen yumruklar guardınızı açabilir.

burun kırılması için bi çok yanlısın bi arada olması gerekir demiştim onlarıda söyliyim.

iyi eskiv yapamamak
    yüzü fazla yukarı kaldırmak. (eger yüz biraz asagı bakıyorsa burun ucuna yumruk gelmesini engellersiniz ve kırılma riski azalır.)
    yanlış guard alma
    gelişi güzel yumruk atma. yani bi kombinasyon olmadan rakibe acık verecek sekilde yumruk atma.

eger bu hataların bi cogunu yapıyorsanız burnun da çenende suratının her noktası açık hedeftir.

Ocensers ve vücutcuu bunu beğendi.
  4. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    teşekkürler abi hiç kimse olaya bu açıdan bakmamıştı herkes korkuyorsan yapma vs. gibi şeyler yazmıştı.boksu araştırıyorum zaten boksörlerin biyografisini okuyorum maçlarını izliyorum eskiv deyince akla gelen ilk boksör tyson özellikle sağa sola yatışları kusursuz eskivleri var.dediğin gibi çözüm aramak lazım.çok sağol abi güzel bilgiler vermişsin çok çalışmam lazım.

antrenmanda dövüşten önce yüzüme vazelin sürsem olurmu? zaten idman sırasında çok ısınmış oluyorum vücudumda yüzümde burna yüze masaj yaptırıyor hoca yanaklar falan iyice kızarıyor birde terli oluyor yüz kayganlaşıyor kısacası vazelin sürmesem ısınmış durumda iken dövüşürsem sakatlanma olması çok zor vazelinde sürsem olurmu ısındığım için deri emer vazelini yumuşar olurmu??

Son düzenleme: 12 Şubat 2012
    j.claude.er bunu beğendi.
  5. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    heyecanda korkuda olacak sıfırdan başlıyorsun üstüne bişeyler ekledikce güven yerine geliyor.
    tyson rakiplerine göre boyu kısa oldugu icin rakibinin üzerine giderek eskiv yapıyordu mükemmelde refleksleri vardı o ayrı bi format cok özel bi boksör.

vazeline gerek yok. ayrıca 1 aylık sporcusun bana dövüşmen doğru gelmedi.
    ayna karşısında çalışmalısınız ve rakiple karşılıklı ama mesafeli yani darbesiz çalıştırma yaptırılmalı şu aşamada.

vücutcuu bunu beğendi.
  6. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    ayna karşısında çalışıyordum zaten sağ sol direk öğrendim en son çarşamba günü yaklaşık 10 raund torba dövdürdü hoca sadece sağ sol direk atarak.şınav mekikte ve burpee yaptık bir kaç yer hareketi falan yaptırdı en son soğuma yaptık idman bitti.cuma günü çok kar vardı gidemedim cumartesi gölge boksu şınav mekik yaptım evde.bugün dinleniyorum iyice pazartesi bomba gibi olacam haftaya iyi bir giriş yapıcam büyük ihtimal yine torba çalıştırır belki eşli olarak çalıştırır darbesiz dövüştürebilir.şuana kadar hiç dövüşmedim abi ama 2 ay sonra dövüştürüyor hoca önce güçlenmem lazım iyice torba çalıştırıyor ondan sonra başlıyorsun dövüşmeye teknik bir çalışma yapmadık şuana kadar kroşe aparkat öğrenmedik swing te öğretirmi acaba? ya biliyorum aslında kroşe aparkat atmayı gölge boksunu bile sadece direkt atarak yaptırıyor.sağ ayağı çeviriyorsun beli döndürüp kalçadan kuvvet alıyorsun yumruk omuzdan çıkıyor bunları biliyorum.beslenme ve uykuya dikkat edicem.idman sonrası eve gelince muz yiyorum bol su tüketiyorum 1 saat sonrada akşam yemeği.iç eldiven alsammı önerirmisiniz? daha basit olur ama bilekle baş parmağı korumuyor sadece tarak kemiklerini koruyor.çarşamba günü 10 raund torba dövdüğümde ellerimde ağrı oluştu eklemlerde bu normalmidir? bandajsız ve eski patlamış eldivenlerden çalıştığım için tarak kemiğinde hafif bir soyulma oldu baya iyileşti yarın çalışmama engel olmaz inşallah.birde hoca robot gibi durma diyor bana torba çalışırken gerçektende öyleyim oldukça sert vuruşlar yapıyorum ama ayak oyunu yok hiç zaten dengem bile bozuluyor hele torba oynadıkça :) hem etrafında dolanıp hemde vurmak çok zor geliyor bir noktaya odaklanıp vuruyorum.ileride neler yaptırır abi merak ettim.abi sevdiğim bir boksörün stilini taklit etsem birşey olurmu mesela tyson onun gibi olmaya çalışsam sonucu ne olur? boksla ilgili önerilerinide bekliyorum abi.şuana kadar yaptığım en ağır idman torba dövmekti.abi birşey daha dicem bende miyop var sorun çıkarırmı acaba uzağı net göremiyorum birşey olurmu? beslenme konusunda önerilerini bekliyorum.ya kusura bakmayın hocadan çok sizlere soru soruyorum ama bu kadar soruyu hocaya sorsam salondan atar zaten bu arada ben bedava gidiyorum abi salona ücretsiz lisansımda var ama bu lisans gelecek vaad edenler için işe yarıyor hoca öyle dedi.vazelin iyi olmazmıydı abi? 2-3 idman sonra dövüşmeye başlarım vazelin iyi olur bence.boksun yararları ve zararlarından bahsedermisiniz? son olarak bacak kılları sorun yaratırmı ileride maçlara falan çıksam? yaşım küçük olduğundan vücudum tam olarak kıllanmadı ama bacaklarım bir yetiştik kadar kıllanmış durumda hem rahatsız oluyorum hemde spor yapıyorum sorun olurmu tek bir iyi yönü var kışın sıcak tutması :) birşey daha kilom iyimi? yağ kas oranını nerden ölçtürebilirim 5-6 ay sonra bir daha ölçtürüp kontrol ederim.bu kadar soru yeter sanırım tüm sorularıma cevap vermenizi istiyorum lütfen biraz zaman ayırın.lisansım olduğu için sokakta falan kavga etsem birşey olurmu? yanlış anlamayın ben tamamen buna karşıyım hatta boksu bunun için yapanları kınıyorum benim amacın farklı zayıflamak sosyal aktivite yapmak vs. gibi basit amaçlarım yok anlatabildim mi abi önerilerini bekliyorum çok sağol ilgilendiğin için saygılar...

7. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    kırılsın be zafere giden yolda çekilen çile kutsaldır girdik bir defa bu yola tutku haline geldi artık belki salon tecrübem fazla olmayabilir ama isteğim var.bunları dövüştükten sonrada söylerim inşallah yumruk yemeyide sevmek gerekiyor bu sporda.yumruk almadan yumruk atma sanatı.hem burnum kırılsın boksör olduğum belli olur :):) ama bu videoları görünce bana hak vereceksiniz o kadarda basit birşey değil burun kırılması

https://www.youtube.com/watch?v=utAjAIIjhjE

https://www.youtube.com/watch?v=2gvSALsX2Kg

https://www.youtube.com/watch?v=u2yRIrYvwss&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=m2RIzhGS9o8&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=Q7qy6Vfk4u8&feature=related

bu duruma düşmeyi kim ister ki

https://www.youtube.com/watch?v=UHvXCyxqtfw&feature=related

son videodaki adamın yaptığını yapmam imkansız :) izlerken bile midem bulanıyor başım dönüyor :) vazelin sürsem burun esnetme yapsam ısındıktan sonra birazda olsa koruyabilirmiyim burnu?

şunuda itiraf edeyim boks dünyanın en zor sporudur bunu gittikçe daha iyi anlıyorum.

Son düzenleme: 19 Şubat 2012
  8. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    bakarmısınız lütfen

9. Muay-Thai

Muay-Thai Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    13
    Rocky BALBOA'nın bir sözü vardır ;
    "Korku bir ateş gibidir , o ateşi kontrol edemezsen yanarsın ama kontrol edebilirsen o ateşle rakibini yakarsın"

Eğer korkunu kontrol edemeyeceksen hiç başlama bu spora.

Bu arada bunu burun meselesi için değil şu demir kask muhabbetıne dayalı olarak söyledim..

Yoksa bende burnumun kırılmasını hiç istemem , 1-2 seneye kadar aldırıcam burun kemiğimi :)

vücutcuu bunu beğendi.
  10. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    motive edici bir söz sağol.thums:

11. Express

Express Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    benimde burnum kırıldı ama yumrukla felan değil bildiğin kafa yemiştim sokakta :D benim burnum pek acımamıştı ama görüntüyü görünce korkmustum yani hep böylemi kalcak diye ama sonra doktara gittim doktar iki eliyle burnumu düzeltti tak diye oturttu. Onu yaparken acımıştı ve sonrasında şişmişti. ama şimdi görüntü bozukluğu felan yok yani sende boksa basladıysan elbet burnun kırılabilir ama korkma yani, illa boksta kırılır diye bişeyde yok sokakta kavga ederkende kırılabilir. Herşeyi göze almalısın bence

vücutcuu bunu beğendi.
  12. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    sen bu olayı yaşadığın için sana sorayım.abi benim yıllardır burnum bile kanamadı kırılınca acımasa bile büyük bir heyecana kapılırım zaten neyse.çok acıyormu fazla kan akıyormu biraz bahsedermisin? tedavi süreci nasıl nasıl tedavi ediliyor? boksta en çok başıma gelecek sakatlık burun kırılmasıdır.elmacık kemiğinde morarma olması mesela bu hiç bir şey 3 güne geçer.burun kemiği kaç haftada kaynıyor peki?a32

bu arada burun hangi yumrukla kırılır? kroşe genelde çeneye atılır buruna gelirse çok çok fena kırar yandan kırık daha fena olur.sanırım sağ direklere dikkat etmem gerekiyor önden ve sert geliyor çünkü.ya her defasında kırılacak diye bir şey yok tabi.diyelim antrenman kırıldı ne yapacağım hoca ilgilenirmi? veya maçta kırılırsa ne yapacağım? maç biter yenilirim ama tedavi olurmuyum biraz bahsedemisiniz.abi sende bildiklerini yanıtlarsan sevinirim.

Son düzenleme: 3 Mart 2012
  13. Express

Express Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0

düzden yumruk yememeye calıs eğer karşındaki düz ve sert yumruk atarsa burnun ezilir ve kemikleri parçalanır, ama yandan yersen parçalanmaz kırılır ve kayar. Mesela sol taraftan burnuna yumruk yedin burnun sağa doğru kayar ve tedavisi daha kolay olur. Hastanede tedaviye gelince senin şu verdiğin videolardan sonuncu olan vardı ya adam kendi burnunu düzeltiyodu doktor onun aynısını yapıyo işte kayma durumunda ve o an acı veriyo gerçekten :D sonrasında burnun şişiyo ve gözaltların hafif çekilde morarıyo (yani bende öyle olmustu nedense) şişlik 1 hafta sonra iner yavas yavas ve eski görüntüsünü alır yani korkacak bişey yok o kadar ben bi kere yasadım öyle etrafı heyecana verecek bişey değil yani ama yumruk yedikten sonra burnun kayarsa aynaya bakmanı tavsiye etmem bide sen belli ki korkuyosun sakın sen bakma yani insan kötü oluyo gercekten :D

vücutcuu bunu beğendi.
  14. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    kayma bir şey değilde eğer parçalı kırık olursa :( seninde dediğin gibi düzgün ve sert yumruk almamaya çalışacağım.

15. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Burun kemiğinin kırılmasından daha riskli olaylar vardır.Çeneye doğru atılan sağlam bi aparkatın kısa düşmesiyle buruna gelmesi daha büyük sağlık sorunlarına yol açar.Ayrıca burun kırılmasının şiddetinin atılan yumruğun şekliyle(kroşe,direk) alakası yoktur.

vücutcuu bunu beğendi.
  16. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    o yumruğu yemek istemem çok pis olur :) rakibin çeneye vurmak ister hafif oynarsın çat burun gider.

abi dahada riskli olanı var beyin travması.adam groggy oluyor ya işte o anda 1-2 saniye sarsıntıdan dolayı gidiyor adam 10 sn ye sayana kadar çoktan kendine geliyor.birde üst üste gelen sert yumrukları yedikten sonra yere düşen ve bir daha kalkamayanlar vardır bunada nakavt deniyor tıpta ise komaya girmek :) beyin kanaması bile olabilir boksta.tabi bu beyinle ilgili olan sakatlıklar amatör boksta görülmez.amatör bokstaki en büyük sakatlık burun kırılmasıdır :) oda 2 hafta sonra düzelir.amatör boksta çene kırılması bile olacağını sanmıyorum.bu arada bir kaç soru sorayım sizlere.yağ kas oranımı nasıl ölçtürebilirim? yaza doğru maçlara çıkmayı düşünüyorum kendimi denemek için vücut kılları daha çok bacak kılları sorun yaratırmı? boks ve dövüş filmlerinde çenesi güçlü pitbul gibi sırtlan gibi vs. gibi söylemler duydum.gerçekten çene gücü varmıdır herkeste farklımıdır? boksörler çene güçlendirir mi? merak ettim sadece mesela tyson için asi çenesi demir gibi diyorlar.ha unutmadan tyson ın bir boyun hareketi var onu nasıl yapıyor hayret ediyorum boynu kırılmıyormu :) kafasını yere koyuyor ileri geri sağa sola gidiyor.

Son düzenleme: 3 Mart 2012
  17. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Gelen yumruklardan sürekli kaçmaya çalışmak daha riskli olur.Sağlam yumruk yememek senin elinde.Gardını doğru ve sağlam alırsan aparkatı içeri almazsın.

vücutcuu bunu beğendi.
  18. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    http://www.boksders.com/

işte dediğim kasklar bu salonda kullanılıyor trabzon dada olsa keşke böyle bir salon giderdim.bence bunun sadece antrenmanlarda değil amatör maçlardada kullanılması gerekiyor prof demiyorum çok tartışılır zaten prof lar para için dövüşüyor artık sporla alakası kalmamış ringte birer gladyatör savaşçı dövüşçü gibiler sporculukla boksörlükle alakaları kalmamış ringte kini nefreti nakavt etme duygusunu tv den seziyorum işin sonunda para var tabi neyse zaten prof boks başlı başına ayrı bir spor gibi geliyor bana hatta biraz spordan uzak.en azından amatör boksta bu kasklar kullanılsa çok iyi olur amatör müsabakalar daha güvenli olur boşuna boksörlerin kaşı yarılmaz dudağı yarılmaz burnu kırılmaz biraz daha modern olur hemde.sizin görüşleriniz nedir bu konuda?

bir sorum var sizlere antrenmanlarda iç eldiven kullanmak istiyorum sizce iyi koruyor mu? normal bandajın sarması uzun sürüyor.

Son düzenleme: 21 Mart 2012
  19. reddi

reddi Yeni Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    salonda yaptıhımız maçlarda kask taktıhım yada kavallık ,sevkart taktıhım çok nadir olmuştur yumruk yemekten tekme yemekten korkmadım aynı şekilde bende tekme yumruk attım yalnız backfirst dönerek yumruk vurmadım sadece gösterdim
    bu teknik adamı komaya sokar hatta yaptıhımız maçlarda bir gün atılan yumruklar çok sert 2 tane sağlam kroşe yedim başım döner gibi oldu yere filan düşmedim şpaningte 110 kiloluk birinden döner tekme kafama geldi sadece acıdı yani antremanlarda bile koruyucu takmamak iyi olur atılan tekmenin yumruğun gücünü o zaman anlarsın çene kaslarımızı geliştirmek için antremanda sakız çiğneme hareketi ve hafif yumruklar vurma burnumuzada elimizle baskı yapıyorduk kicxboksta karnımıza ve bacaklarımıza tekme atıyorduk.

Son düzenleme: 21 Mart 2012
    vücutcuu bunu beğendi.
  20. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    sizin hocanın aklı yerindemiydi peki? bu yaptırdıkları hiç doğru değil.

Sayfayı Paylaş