burun kırılması

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve vücutcuu tarafından 1 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 24 üye.
  1. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    merhaba abilerim ben boksa gidiyorum başladığım 1 ay olacak hemen hemen.boks sakatlanmalarını araştırdım biraz edindiğim bilgilere göre en ağır boks sakatlanması beyinle ilgili olanlar travma sarsıntı vs. bu içten olan bir sakatlık zaten amatör boksta beyin sarsıntısı yaratacak kadar sert bir darbe alınmıyor galiba inşallah öyledir :) groki dediğimiz olay aslında beyin sarsıntısı geçirmekmiş nakavt olmakta aynı şekilde.neyse yüze rastlanan en ağır sakatlık burun kırılması hemde çok yaşanabilir bir sakatlanma nedenide burnun en önde bulunmasıdır yani bir adam yumruk atınca sizde kıpırdamazsanız %70-80 burnunuza gelir zaten.bende bundan korkuyorum bunu önlemek için vazelin kullanılıyorda ne kadar işe yararki başka neler yapabilirim? ya göz morarması yarılma bunlar burun kırığının yanında hiç birşey ne yapabilirim? birde amatörde kask takıyorsun burunda sap gibi ortada kalıyor sinir oluyorum :) ben o aiba kaskı tüm maçlarda kullanıma uygun görenin taa ...... resmen yüzün açıkta kalıyor bence prof ve amatör maçlarda tamamen demirden kapalı kasklar kullanılmalı yinede sakatlık olacak ama sakatlık riski aza indirilebilir.bunu değiştirmenin yetkisi kimse dilekçe gibi birşey veremiyormusunuz bir yere yetkili kim? çok saçma sapan bir kask ben zaten kask takmayacağım ne gerek var ki daha beter buruna odaklanıyor zaten adam.ya ne bileyim bokstan soğumaya başlıyorum sakatlanmaları görünce spor sporda bir yere kadar.prof luk deliliktir bence.antrenmanları spor ama maçları vahşet gibi resmen hele prof maçlar.burun kırılması konusunda ne yapabilirim? ve sizin kask konusundaki görüşleriniz nelerdir? cevaplarınızı bekliyorum boksör abilerim.

---------- Post added at 13:43 ---------- Previous post was at 13:22 ----------

http://www.ehow.co.uk/video_2345605...id=8c25b96d-5b0c-46d4-b4e9-76497bae6fa5&pid=1

burda gösteriyor nasıl vazelin sürüldüğünü.ben olsam bir kutu vazelini sürerdim :) o kadar vazelinden ne olur ki zaten vücut emer onu.

2. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    evet kask demır olsun rakıp san vuruncada elındkeı tum kemıkler kırılsın

mantıklı balsıklar acalım

100 yılı aksın suredır yapılan bır sıddet sporuna yenı kural kımse getıremez

kı kuralları oldukca uygundur

ole beyın sarsıntısı gecırmek kolay degıl endıselnme

daha yasın kucuk kımse sana okadar sert vuramaz kı antronorunde sana zaten gereklı seylerı soler

bıraz daha buyu burun kemıgıbnı aldırırsın

madem ole darbe almaktan cekınıosun yapma bu sporu gıt kos yuz ne ısın var boksat kımse sana gore kural koymaz

GencGrafiker, RmznTR, vücutcuu ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    vücutcu demirden kask mı şaka yapıyorsun sanırım adamın elindeki bütün kemikler kırılır:D korkuyorsan vazgeç korku kelimesi boksta yoktur

vücutcuu ve Ocensers bunu beğendi.
  4. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    o kaskın amacı zaten yüzü değil beyni korumaktır.burun kırılma ihtimali boksta yüksek bunları göze alıyorsan bu sporu yap.

vücutcuu bunu beğendi.
  5. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    counter strike le mi karıştırdın boxu? can yeleği kask falan.boks yapacaksan bunları göze alacaksın.ama atakan arslan var muay thai dünya şampiyonluğu var 21 yaşında kendisi.aynı zamanda modellik yapıyor.burnu normal ölçülerinde.

oktayd, vücutcuu, Ocensers ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    Korktuğun sporu niye yapasın ki ? Oldu olcak karşı tarafa rüşvet var orama vurma şurama vurma olmaz öyle şey kim kime dalarsa yumruklar havada uçuşmalı kask filan amatör maçlarda olabilir belki ama profesyonel maçlarda hayatta olmaz.
    Şahsen ben boks salonuna gidip müsabaka dövüş filan yapmak çok isterim ama boks salonu yok malesef yapamıyorum :(

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 17:10 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17:07 ----------

ayrıca bırak kırılan burun olsun benimde hafif yamuk mesela eskiden çok kavga ediyordum bir kaç kez kafa filan yedim burna ama hastahane gitmedim soruşturma vb. dayakta yemedik hapse filan sabıka işler pamuk sıkıştır bişey olmamış gibi devam benim burum orta kısımdan çok az belli oluyor gerçi ama yamuktur biraz.

vücutcuu bunu beğendi.
  7. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Bu kadar korkma.Amatör maçlarda sakatlanmayla biten maç şu ana kadar hiç görmedim.Amatörde kazanan taraf puanlarla belirlenir.Yüzünün açık kalan kısmını gardını sağlam alarak koruyabilirsin.Yumruk yemekten bu kadar korkuyosan başka spor tavsiye ederim.

Edit :Boks yaptığım dönemlerde kask felan kullanmıyoduk biz.Gerek sokakta gerek ringde aldığım darbeler burnumun şeklini kaydırdı ama tekrar boksa dönücem seviyorum çünkü :)

Son düzenleme: 1 Şubat 2012
    vücutcuu bunu beğendi.
  8. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    hepinize teşekkür ediyorum güzel yorumlar.ama biraz daha sakin olun kızmadan cevap verirseniz iyi olur.boksu seviyorum önüme bir engel çıkmadıkça yoluma devam edecem.boksta sadece yumruk atmayı değil yumruk yemeyide sevmek gerekiyor dayak yemekten kaçış yok biliyorum.demir kask yanlış anlaşılmış bu arada :) benim söylemek istediğim kask bunun gibi
    http://altunayspor.com/resize/700_6R3C5M6O4Z143952.jpg
    ama bu plastik tabi sert bir yumrukta kırılabilir işte bunun kafes gibi olanını düşünün demirden ellere birşey olmaz yavaş vurursansa olmaz.böyle daha çok spora benzemezmi? benim görüşüm bu.mesela tekwando bir spordur ama prof boksa spor demek :) ya yanlış anlamayın boksu çok seviyorum ama gözlerimle görüyorum beyin kanamasından ölenleri ağızı burnu dağılanları bunları görüp devam etmek çok zor.korku yokturda nerden çıktı ya bizde insanız **** robot değiliz :) rocky filmlerinden esinlenip yorum yazmayın ringte dövüşmek inanılmaz zor.neyse bana önerileriniz nedir peki? kask konusundaki görüşler anlaşıldı.ama yorum yaparken biraz daha sakin olun.gittikçe ne kadar ağır zor bir spor olduğunu anlıyorum ama yılmak yok sonuna kadar inşallah.kaş yarılması elmacık kemiği yarılması göz morarması vs. bunlar burun kırılmasının yanında hiç birşey ha birde çene kırılması var ama amatör boksta hiç kimsenin o sertlikte bir yumruk atacağını düşünmüyorum.kısacası amatör boks spordur prof boks ise dövüştür.
    birisi aiba kask beyni koruyor demiş bencede beyni koruyor ama yüzü korumadığı bir kesin.boksun spor olduğunu düşünmeyenlerden görmeyin beni sakın tam tersiyim çünkü.

Son düzenleme: 1 Şubat 2012
  9. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Snirlenmiyoruz zaten :).Bu işi uzun süre yaparsan büyük ihtimal başına gelicek ama burun kırılmasından bu kadar korkma her maça çıktığında burnun kırılacak diye bi kaide yok.Kimse robot değil olamazda zaten.En profesyoneller bile heyecanlanır içinde birazda olsa korku olur ama belli etmezler.Belki izlemişsinizdir Gökhan Saki-Badr Hari maçını orda bile ne kadar belli etmek istemeselerde her iki boksörde heyecanlıydı ve birbirlerinden çekiniyolardı.Kaygın yüzünden sana hak veriyorum sadece söylemek istediğim bu kadar aşırı olmasın kendini kontrol et.Karşında olucak rakibinde bi makine değil oda bir insan kimse yenilmez değildir.Bunu böyle düşün ve korkularının üstüne git.

Ocensers ve vücutcuu bunu beğendi.
  10. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Dövüş sporları fedakârlık isteyen sporlardır, başka bir branşta daha başarılı olacağına inanıyorum.

vücutcuu bunu beğendi.
  11. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    burda bi spor salonu var adamlar turnunavalara katılacak genç boksörlerin burunlarını kendileri kırıyolarmış maçta kırılırsa geri kalkamazmış bende duyunca ürktüm :D

vücutcuu bunu beğendi.
  12. M.JaıWhıte

M.JaıWhıte Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    trabzon
    seni çok uzun zaman beridir takip ediyorum taa foruma ilk dadandığın zamandan beri sen sadece ergenliğin neticelerinin yaşıyan orta boylu orta kilodan biraz aşağı bir çocuksun o sporu spor için yapmıyorsun üstünlük için yapıyorsun herkesten iyi olabileceğin saygı duyulmak için boksda isim olmak profesyonel bokser olmak içinde değil sana zarar verecek hiçbirşeyi yapma tek tavsiyem bu

RmznTR, Ocensers, GencGrafiker ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  13. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    naptınya oldu olcak karnada çelik yelek takalım :D bence kaska filan gerek yok boksta kafa yemezsin zaten sadece yumruk 8-10 yumruktan birşey olmaz buruna gelince kırılsın bişey olmaz tak pamuğu kanamasını durdur yeter yadımali'nin gibi burnumun şekli biraz değişti darbeden dolayı ama önemli birşey değil açıkcası kafana takmanada gerek yok kırılcak kanıcak sadece o kadar yıka biraz sok kanayan tarafa pamuğu tamamdır.Hastahane filan ne gerek var bişey olmaz yani biraz şekli kayar biraz kanar o kadar yani çok sandığın kadar büyük bir sorun oluşturmaz sana.

vücutcuu bunu beğendi.
  14. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    oha bu bana denir mi ya :)

---------- Post added at 05:00 ---------- Previous post was at 04:56 ----------

tabi canım ne olacak ki yıka burnunu sok pamuğu gitsin ohh hemende geçti :) maçta öyle bir durumda direk hastaneye sevkediliyor boksörler.müsabaka doktoru ne derse o oluyor.eğer elle düzeltilmezse tabi yamuk kalır gideceksin hastaneye doktor hemen düzeltir zaten sonra pamuk tampon vs. birde üstüne bandajmı sarılıyor alçımı? merak ettim şimdi ne sarıyorlar burna? eğer erken teşhis edilirse düzeltilebilir ama burunda kalınlaşma olacaktır yavaş yavaş ince nazik burun boksör burnuna döner. öyle bir anlaşmışsın ki kardeş sanki sinek sokması :) o senin dediğin darbe sonucu hafif bir kanamadır 5 dk da durur zaten ama burun kırılması sonucunda oluşan kanamada kan kaybı olur.

---------- Post added at 05:09 ---------- Previous post was at 05:00 ----------

biraz daha açıklarmısın abi yazdıklarını.takip ettiğin için sağol :) boksu spor için yapmıyorum öylemi? ne için yapıyormuşum üstünlük için :) abi benim amacım var hedeflerim var yazdıklarını biraz daha açıkla lütfen.zaten şampiyon olunca saygınlık kazanmak benim elimde olan birşey değil tyson ı ele alalım adam belki saygınlık üstünlük istemiyor ama başarıları onu bunlara zorluyor.şimdi amerikada bir saygınlığı var.elinde değil ama bu saygınlık başarıları olduğu için tyson boksör olmasaydı ne saygınlığı ne üstünlüğü kalırdı sadece tyson değil tüm boksörler böyle.mesela muhammet ali nin bir sözü var

"Şampiyon olduğum zaman,eski kot pantolonumu üzerime geçirip,eski bir şapka takıp,sakal bırakarak,beni kimsenin tanımadığı bir kasabanın sokaklarında yürüyüşe çıkacağım ve beni,sadece ben olduğum için sevecek bir insan bulana kadarda yürüyeceğim.bulduğumda da onu 1 milyon dolarlık arazime tepeden bakan 250bin dolarlık evime götürüp,cadillac arabalarımı,havanın yağmurlu olduğu günlerde kullandığım kapalı havuzumu göstereceğim ve ona 'işte bunların hepsi senin,çünki beni ben olduğum için seviyorsun' diyeceğim." işte aklıma bu yazı geldi abi.muhammet ali şampiyon olduğu için saygınlık kazandı yoksa anlattığı gibi olsa kimse selam bile vermez.umarım anlattıklarımı anlamışsındır abicim sağolasın.

15. acemi Jojuk

acemi Jojuk Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Body
    Yer:
    Rize
    bizim boks hocasına sordum burun kırılması ne gibi zorluklar çıkarır diye acıyı falan boşver müsabaka sırasında akan kan nefes almanı engeller dedi burnundan 8 kere ameliyat olmuş (burnu tulumba gibi) boksa ilk başladığında antremanlarda bile en ufak şeyde kanadığını söyledi antremandan sonrada burnunu sünkürünce bile durup duruken kanıyornıyormuş şimdi balyozla vursalar kanamaz dedi boksta en tehlikeli şey beyin sarsıntısıdır dedi darbe aldıkça kafadaki kemikler bile sertleşiyormuş ama epeyi beyin hücresi gidiyodur

vücutcuu bunu beğendi.
  16. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    aslında hocan doğru söylemiş yumruk yedikçe dahada dayanıklı oluyorsun.yumruk yemeye alışıyor vücudun artık.ama bu dediğin ancak prof seviyesine gelince olacak birşey amatörde yumruk yemeye alışmak zor.hocanında dediği gibi bir zaman sonra balyozla vursan bile kırılmaz.kemiklerde kırıla kırıla alışıyor sanırım dahada sağlam oluyor :) ben yüzde olan sakatlanmaların en büyüğünün çene kırılması olduğunu düşünüyorum amatörde çene kıracak kadar güçlü yumruk atacak adam yoktur zaten amatör boksta amaç puan almaktır hızlı olacak seri yumruklar atacaksın prof bokstaki gibi nakavta gidilmiyor yani adamı ağızını burnunu kırmaya gerek yok bir madalya için.ama prof boksta milyonlar var banada o kadar parayı verseler adamı tanınmaz hale getiririm.çene kırlmasından sonrada en ağırı burun kırığıdır birde diğer kırıklar var ama kimse o kadar sert vuramaz.bir amatör boksörün yumruğu ancak burunu rahatlıkla kırabilir.burun dediğin nedir ki zaten incecik kemik sağlam bir tane geçirdimi çatt.ben en çok bundan korkuyorum.bu dışardan olan sakatlanma birde iç organlarda olanı var sadece kafaya değil vücudada çalışıyorlar karaciğer böbrek mide alt üst olur maçtan sonra kalp krizi ihtimali bile var.hatta çok çok sağlam bir vuruşta göğüs kafesini bile kırıbilir prof boksör ama iyi bir boksör olacak.içten sakatlanmalara bakarsak en ağırı beyinle ilgili olanlarıdır sarsıntı travma vs. buda çok görülüyor nakavt edip seviniyoruz nakavt olan adamda yerde beyin travması geçirmiş durumda yatıyor :) ya bunlar amatör boksta olmaz zaten dediğim gibi amatör boks spordur prog boks dövüştür amatörde önemli olan seri hızlı olmak puan almak nakavt etmek değil ben hiç nakavtla biten amatör maç görmedim hele hele küçüklerde hiç.neyse bunlar boş hikaye önemli olan çalışmak çalışırsan indirirsin hiç birşeyde olmaz buna inanıyorum antrenmanda ter dökmeyen ringte kan döker bu kadar basit.ona göre çalışmam lazım.tyson gibi bir savunmam olsun isterdim herkes demir yumruklarına bakıyor oysa tyson ın en önemli özelliği kusursuz savunmasıdır.sağa sola yatışlar evkivleri yumruklardan kaçışları vs. refleksleri çok kuvvetli.saldırı zaten torba döve döve gelişiyor önemli olan müdafaadır bence.
    işte bir ufc maçında burnu kırılan dövüşçü o burun hemen müdahile edilirse düzeltilebilir ama edilmiyor sadece kanı siliniyor o kadar.
    https://www.youtube.com/watch?v=2gvSALsX2Kg

17. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    hafif darbede sadece az bir kanama olur ve bu kanamayı çabuk durdurursun 1 dakikanı almaz. ama kırılma dediğim kanamayı zor durursun biraz acır ve sızlar bende 2 kez oldu bu olay ama o kadarda abartılcak birşey değil darbe ile kırılmayı biliyoruz yani. ama boks müsabakası önce burundaki kemiği aldıkları ile ilgili doğru sanırım bende öyle duydum çünkü.kısaca kırılan burun olsun önemli değil düzelir o.

vücutcuu bunu beğendi.
  18. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    kardeşim senin burnun kırılmış sanırım nasıl bir duygu? çok acıyormu? ya hiçbir şeyden korkmuyorum burun kırılmasından korkuyorum.çünkü dışardan olan sakatlanmaların en berbatı.basit bir sparring için burnum kırılsın istemem çok önemli bir maç olsa neyse.fazla acıyormu biraz anlatırmısın? zaten gardım sağlam olursa iyi savunma yaparsam böyle birşey kolay kolay başıma gelmez dimi? beyin sarsıntısı olmaz o kadar sert kimse vuramaz.keşke burnum zenci burnu gibi olsa tyson gibi.burun kemiği aldırma ameliyatı gerçekten varmı? varsa ne ücreti ne kadar?

19. acemi Jojuk

acemi Jojuk Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Body
    Yer:
    Rize
    Burna darbe yememek için eskivlerin iyi olması lazım Kırılma işine gelince benm 2 kere kırıldı kırığı sigorta karşılıyo ama bide şu var birinci kırığım sadece kemik çatırdadı ama 2-3 aya eskisi gibi oldu 2inci kırıkta Burun kemiğim ufalandı ufak parçalar damarlara zarar verdiği için alınmak zorunda kaldı doktora sordum kemik ufalandığı için birdaha eskisi gibi olmaz dedi estetiğe yölendirdi ama estetikte burundan nefes alamadığın sürece Sigorta karşılıyo ama NEfes falan ala biliyorsan günlük hayatta kanama gibi risk faktörü olmadımı malesef karşılamıyo Ondan Ringde Burnun kırıldımı hemen Bırakmanlazım (Görüntüye önem veriyorsan) Hemen müdahale edilmesi lazım yoksa birdaha hiç eskisi gibi olmuyor ama bide şu var zamanla darbe çok yedinmi Bende olmadı ama burun Kemeği kıkırdar gibi bir yapıya dönüşüyor bizim salonda bi abi var prof kickboxcu burnu lastik gibi olmuş ama içinde kemik var hissediliyor kıkırdak gibi bişe

vücutcuu bunu beğendi.
  20. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    pek birşey anlayamadım abi ilk kırıldığında doktor düzeltiyor aynı haline geliyor peki parçalı olarak kırılırsa? ama parçalı olarak kırılacağını sanmıyorum yumruk tek bir yerden kırar.ikinci defa kırılınca ne oluyor peki? tedavisi olmuyormu?

Sayfayı Paylaş