Burun ameliyatı ve VG

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve pashacan tarafından 6 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    merhaba arkadaşlar,

5 sene kadar önce burnuma aldığım bir darbe sonucu burnum kırılmıştı.
    3 sene kadar önce ise şelale suyuna atladığımda suratımı kayaya çaktım (bilen bilir şelale suyu bulanık olur ) burnum sola hemen hemen tamamen yatmıs durumdaydı.
    arkadaslarım sıcağı sıcağına bi nebze düzeltmişlerdi burnumu ancak hala bariz bi şekilde sola kavisi göze çarpmakta.
    erkekte burnun estetik tarafı pek mühim olmasada nefes alamamak geceleri bundan dolayı sinir içinde sıçrayarak uyanmaki çeşitli alerjik durumlar burunda fazla hassasiyet gibi durumlar canımdan bezdirmeye basladı.

geçtiğimiz hafta yapılan muayenede iki burun deliğininde kapalı olduğunu ve bu şekilde nefes almaya çalışmanın çok sağlıksız hatta imkansız olduğunu söyledi doktorum ve acil ameliyat olmamın şart olduğunu söyledi.

bu durumun hayat kalitesinde etkilediği belli başlı durumlar;

1- uyku esnasında nefessiz kalma sonucu vücut beyni senin bariz farkedemeyeceğin şekilde defalarca uyandırır ve bu uyku kaliteni alt üst eder.
    örnekse; 12 saat uyudum dediğin bir uykunun totalinde kesintisiz 2 saat uyumus ve geri kalanı bölük pörçük olabilir.ve uyku kalitesinin sonuclarını sanıyorum yazmama gerek yok ..hepimiz uykunun önemini biliyoruz.

2- vücudun oksijen girisi olan bi bölümden oksijen alımın eksik olması öz altı morlukları gibi belirtiler.

3- sporcu olduğumuz için ciddi performans düşüklüğü

4- sürekli baş ağrıları

daha bi cok sey var aslında ama bellibaslı olanlar bunlar

17 ekim'e ameliyat tarihi aldım.bu ameliyat 1.5 saat süren full narkoz aldığın (lokal değil ) ciddi bi operasyon arkasından birçoğunuz bilir kaza geçirmiş dayak yemiş gibi mosmor gözaltları ve suratla 1 aya yakın dolaşıyorsunuz.

ancak beni en çok üzen ve hatta ameliyat olmamayı bile düşündüren durum doktorumun,

"4-5 ay ağır spor yapmak yasak demesi"

bu bana çok ama çok ütopik bir süre geldi.tabi allah büyük kaza bla vermesin ama burun ameliyatı yüzünden 4-5 ay spordan ayrı kalmak gercekten düsündüren bi etken.sizde biliyosunuz bir hafta bile yeri geliyo farkediyo bu spor oldukca nankör 4-5 ay herseyi alır götürür ..

doktorun bahanesi öncelikle burun hassasiyeti ameliyatlı olması
    ağırlık gibi sporlarda yüze basınc uygulaması ve bunun kılcal damarları catlatarak kanama vs yaratması.

bu durum makul bir sebep olmasıyla birlikte 1-1.5 ay gibi bir süre kabul edilebilir bir süre benim için ama 4-5 ay gerçekten kafamı kurcalıyo.

demem o dur ki, bu tür operasyon geçiren sporcu arkadaşlar var ise yada çevrenizde ne kadar süre sonra spora devam etmek mümkün oluyor?

şimdiden teşekkürler

2. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    çok mu uzun yazdım acaba? :)

3. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    vay be bir tek benmişim demek :)

4. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    bu tip bir sakatlık yaşamadım, sana da geçmiş olsun öncelikle. şimdi sağlık her şeyin başı, eğer 4-5 ay ağır spor yapılmayacaksa yapılmayacak bu kadar basit. hem ne olur bir 4 ay spor yapmasan? zaten kas hafızan belirli bir düzeyde olsa gerek, bu 4 ayı çok rahat telafi edersin, sen yeter ki şu önümüzdeki 4 ayı tamamen iyileşerek geçir...

pashacan bunu beğendi.
  5. Tank Jr.

Tank Jr. Üye

Beğenileri:
    178
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    system engineer
    Yer:
    istanbul
    pashacan öncelikle şimdiden geçmiş olsun.. ben de burnumdan ameliyat oldum. ben bebek arabasıyla takla atıp ( o zmnda baya hızlı giderdim :D ) bebekken kımışım burnumu. 25 yaşına kadar bekledim. aynı şeyler banada oluyordu döylediğin özelikle baş ağrısı bittirriyodu beni. ayrıca bademciklerimde yok tabi burnum çalışmadıgı için ağzım açık dolaşıyordum. devamlı faranjit devamlı hastalık. benim doktor 6 ay spor yapmıcaksın demişti ve burnunu darbvelere karşı korucaksın. toplam 1 yıl gibi bi sürede tüm şişliklerin inmesi yeni şeklin yerine oturması sürüyor. hee sorarsan şu an nasıl. eskiye nazaran iyi ama tam anlamıyla düzelmedi. idmanda ağzımı açarak nefes almazsam anında esnemeye başlıyorum. ben body i kopmple bırakmıştım. senini burun kırılması büyük yaşında olmuş benim çocuklugumda oldugu için çooook çektim. ondan riske girmedim. dolmuşta otobüste bile yukarı tutunanların dirsekleri çarpmaısn diye koladım. ben uzun süre bıraktıgım için sana şu kadar sürede tekrar yap diyemem ama doktor 5-6 ay diyorsa yapma. burun bi düzelsin yeterki. sorunsuz çalışsın. vucudu yapioruz bir şekilde. sen özellikle ameliyattan sonra burnundan tamponları çıkma olayını bir yaşa.. yada burnunda tampon varken yemek yeme olayını.. diceksin tamam bir yıl kaldırmıcam yeterki bir daha burnum için doktora gitmiyim :) benim amiliyattan sonra boğazımda yara aldı.. üstüne burnumda tampon hiç hava girmiyor. sen hayal et nasıl oldugunu.. burnunu kapatıp bişiler yutmaya çalış.. ki üstüne boğazın yara içinde.. su içtiğinde bile jilet gibi kesiyor. ben amiliyatta sonraki 10 günde 4 kilo verdim kfadan çünkü gram biş yiyememiştim. allah kolaylık versin kardeşim. çok zor. ama yaşam kalitesi açısından kesinlikle olması gereken bir operasyon.. en ağrısız, belasız, cefasız şekilde geçirmen ümidiyle..

pashacan bunu beğendi.
  6. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    O zaman ağır antrenman yapmazsın da hafif yaparsın. Kışı ağır antrenmanlarla geçirip ilkbahar sonları gibi burun ameliyatını olabilirsin.

pashacan bunu beğendi.
  7. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    NFSERDAR ayrıntılı yanıtın için çok teşekkür ederim öncelikle..
    doktorumun anlattığına göre deviasyon durumu çoğunlukla bebeklikten gelirmiş ki senin yaşadığın bariz bir kaza olarak değil bebeğin suratının üstüne yatma alışkanlığı dahi o bebek burnunu yamultarak nefes alımını imkansız hale getirebiliyormuş ve insanlar tıpkı senin gibi 20-30 nefes için burunlarını kullanamadıklarından kbb doktorlarından bir süre nefes dersi almaları gerekiyormuş?! şaka gibi değil mi? çünkü adam hayatı boyunca normal nefes alabilmenin ne olduğunu bilmeden yaşamış ve bu aslında cok normal 30 senelik edinilmiş bi alışkanlık söz konusu..sorununun tam olarak çözülmemiş olması acaba bundan kaynaklanıyor olabilir mi diye düşündüm ? belki sende bu tarz tedaviler uyguladın yada uygulamadıysan bir araştır derim.
    muhtemelen operasyonunun üzerinden bir kac yıl gecti ..internette burun amliyatı ile ilgili ne okusam herkes tamponların çıkarılması safhasını anlatıyor :) ancak şu an bu tampon durumu delikli ve silikon hale getirilmiş dolayısıyla burnunda varken nefes alamama gibi bir durum kalmamış artık ve çıkarılması silikon olmasından dolayı eskisi gibi değilmiş :) nispeten bundan yırtacağımı umuyorum bakalım..
    tabi ortada 1.5 saat sürecek full narkozlu bir ameliyat sözkonusu muhaklkak yarası beresi temizlemesi herşeyi dert olacak ..
    koruma safhası ise en kötüsü hergün istanbul trafiğinde birisiyle boğaz boğaza gelme durumum olabiliyo en basitinden bu durumda bile eyvallah abi demek zorunda kalıcam sanıyorum :)

esasında benim için işin en boktan tarafı asla sırtüstü uyuyamıyor olmam ..sızacak kadar uykulu olsam bile sırtüstüyken vücudum enteresan bi şekilde kendini uyanırıyo irkilerek ..uzun bir süre sırtüstü uyumak zorunda olacağım için bu bile kafamı cok kurcalıyo ..yaklaşık hasbel kader 5-6 senedir ağırlıkla uğrasıyorum bugüne kadar hiçbi şekilde burnuma darbe carpma vs gelmedi ama bu demek değilki hiçbi şekilde gelmeyecek ..sakınan göze çöp batar olayı var biliyosun :)

gördüğün gibi doluyum walla ya baya korkuyorum her an vazgeçme aşamasına gelebilirim :)

güzel yazın ve temennilerin için çok teşekkür ederim

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:58 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:54 ----------

ya öyle sıkıntılı bir durumki ameliyat arkasından güneşe çıkmak, solaryuma vs girmek kesinlikle yasak ..dinlemeyip normal günese cıkan bir hastanın yüzünde kahverengi lekeler cıktığını okudum ki allah korusun yani..

bunun dışında tüm gözlükleri 3-4 ay gibi bir süre takmak yasak çökme durumu söz konusu..
    gözlerim ışığa çok hassas kışın bile dışarıya güneş gözlüğüyle çıkan bir adamım ki yazın gebertir beni ..
    yani demem o ki bu ameliyat kesinlikle yazı atlattıktan sonra yapılması gereken bişey :skafa_

8. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Bu kafa karışıklıklarıyla yaşamak yerine iyi bir yerde ameliyatı olmanda fayda var. Kışın ameliyatı olursun, güneş hassasiyeti için de gözlük yerine şapka vs ile idare edersin. Antrenmanların da sadece adelelerini çalıştıracak şekilde yapıp hiç bir şekilde zorlamazsın bünyeyi, bu işin en önemli kısmı beslenmene dikkat etmeye devam edersen disiplinden de uzaklaşmazsın, zamana karşı da olabildiğince iyi bir iş çıkartmış olursun.

9. Tank Jr.

Tank Jr. Üye

Beğenileri:
    178
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    system engineer
    Yer:
    istanbul
    deviasyon yapıldı evet. hatta benim imza attıgım kağıtlarda septorinoplasti diyordu ameliat ismine.. daha önce ameliatr oldunmu bilmiyorum. ama böle anadan doğma soyunuosun ameliyat önlüğünü giyiyosun.. sana evrak getiriolar imza atiosun. sakin okuma :D benden tavsiye. biraz kotkutucu olabliyor... tampon olayında bir şey yapılması gerekiyordu zaten. ben 2008 de 28 ağustosda oldum ameliat.. 3 senede tamponları umarım değiştirmişleridir. ben tampon söktürmye gittim. doktor yatırdı. yataga. 30 kere söledi.. sıkı tutun yatağa kesinlikle hareket etme. bir çıkardı. anam dedim :D adam yaptıgı burnu söktü galiba :) benim ameliyat 8.30-11.30 arasıydı. benimki bebeklikten gelen bişi oldugu için bütün kemikler ynlış kaynamıştı. ondan baya bir uzun sürdü. ben gece 2-3 te koridora çıkıp yürüyüş yapiyodum. yoruliyimda uyuyabiliyim diye. devamlı yat yat. ki ben de senin gibi kesinlike sırt üstü yatamam. doktor tembihliyo devamlı yan yatmak yok kesinlike diye. hatta eve gelince alçı çıkana kadar benim yanımda nöbet tutmuşlardı yan dönmiyim diye :) yaşarken zordu evet ama şimdi bakınca iyikide olmuşum diyorum. inşallah sorunsuz bir şekilde yeni nesil tamponlarla bir çırpıda atlatırsın.. bu arada benim hastane devamlı buz getirmişti ameliyattan çıktıktan sonra. gözlerime komuşlardı sonraki birkaç saatte.. morarmayı engelleme konusunda kesinlikle işe yarıyor. ben o kdar büyük operasyon geçirdim nerdeyse hiç morarmadı.. onun dışında dudaklar köfte gibi oluyo :D ona yapıcak bişi yok.. şimdilik aklıma gelenler bunlar :)

10. xfactory9025

xfactory9025 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    bence sadece en düşük ağırlıklarla kendini hiç ama hiç zorlamayan ağırlıklarla ısınma tarzı çalış çalışacaksan.Bazen bench presin son setinde gözümden yaş geldiği oluyor öyle bi geriliyor ki.Forumda bi arkadaşın korneası yırtılmıştı o aklıma geldikçe fazla yüklenmemeye çalışıyorum.Ağır çalışırsan burnunda elbet bir basınç oluşacaktır ve damarların hasar görmesine sebep olabilir.

pashacan bunu beğendi.
  11. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    haklısın ama ben ikizler burcuyum kafa karışıklığı her zaman her olayda peşimi bırakmaz ta ki gerçekleştirene kadar ya tamamen vazgeçicem yada ne olursa olsun deyip giricem ameliyata :)
    dediğin gibi sanıyorum 1-1.5 ay gibi bi süre sonra en azından cardio ve hafif antreman şeklinde bişeyler yapmak durumunda olucam

desteğin için teşekkür ederim.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:56 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:25 ----------

aynen herkesin söylediği şey bandaj çıkarılırken canımdan can gitti anlaşmış gibi herkes :)
    valla doktorlar asla diyorlar ama bakalım ne olacak.
    doktorumun web sitesinden bu durumla alakalı alıntı şöyle;

- Burun içinde tampon kullanıyor musunuz?

Ameliyatta burun içi kıkırdak ve kemiğini her zaman düzelttiğim için özel hava yollu özel silikon tamponlar kullanıyorum.

- Tamponlar burun içinde kaç gün kalıyor?

Tamponlar burun içiğnde yapılan ameliyatın boyutuna göre 2-5 gün kalıyor.Tamponlar özel silikon tamponlar olduğu için hastalarım genellikle bir rahatsızlık belirtmiyorlar.

- Çevremdeki ameliyat olmuş hastalardan tampon alınırken burun içinden uzun uzun bezler çıktığını duydum, bu doğru mu. Tampon çıkartılırken acı çekecek miyim?

Bu ameliyatı olmak isteyen ve biraz araştırma yapan tüm hastalara burun içine konan tamponlarla ilgili çok kötü hikayeler anlatılıyor.'Beynimi çektiler' , 'Doktor çeke çeke uzun bir bez çıkarttı' gibi sözleri hastalarımdan çok duyuyorum.Neyse ki günümüzde bunun çok ilerisindeyiz.Bu tarz yağlı bezler, eldiven parmakları artık neredeyse bu işi yapan hiç bir doktor tarafından kullanımıyor.Benim için herşeyden önemlisi hastalarımın ameliyat sırasında ve sonrasında maksimum konforla bu süreci geçirmeleri.Bu yüzden burun içindeyken hastayı rahatsız etmeyen ve çok kolay çıkan silikon tamponlar kullanıyorum.

nispeten rahatlatıyor insanı ama bakalım :)

yatma konusu en büyük sıkıntı olacak sanırım.

desteğin için çok teşekkürler

12. cycloner

cycloner Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar ben de gecen hafta estetiksiz burun kemiği ameliyatı oldum. Bu hafta fitnessa devam etmeyi düşünüyorum ama abanmasız ısınma ağırlıklarıyla çok tekrarlı programıma devam etsem iyi mi olur acaba? Yoksa 1 hafta daha mı beklesem? 1 haftadan berı ağırlıklara el sürmedım zaten ne tavsiye edersiniz?
    Şimdiden teşekkürler :)

13. SPARTACUS5

SPARTACUS5 Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Doctor
    Yer:
    İstanbul
    Bir ton şey yazılmış okumadım ama aynı ameliyatı olmuş biri olarak sana şunları söyleyeyim.
    Öncelikle düşündüğündn çok daha az sıkıntı çekeceksin.İnternette sağda solda yazan eski yorumlara bakp gózünü korkutma, o zamandan bu zamana teknoloji çok gelişti ve bu ameliyat çok kolaylaştı.4 ay derler fakat iyi bir doktora aml. olursan 2 ay sonra yavaştan başlarsın spora hatta daha da önce.İlk bir haftalık sıkıntılı dönemdn sonra hızla iyileşip 20 gün sonra insan içinde farkedilmeyecek kıvama geleceksin.
    O yüzdn ameliyatı dert etme, sadece iyi bir doktora gittigndn emin ol.Emin değilsen yardmcı olabilirim.
    Ameliyatın ardndan spor performansında dehşet artıcak bilgn olsun.
    2 saatlik ameliyatı(1 bucuk dgil 2 saat sürecek ; ) sorunsuz çıkarmaya odaklan sen.Bu yeterli : )

14. king87

king87 Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Muhendisligi
    Yer:
    Ankara
    Benim de burnumda problem var gibi gelior(tamamen tahmini gibi kucuklukten olusan bir deviation olabilir) Burnumdan rahat nefes alamiyorum gibi...neyse yillik iznimi alinca bir doktora gorunecegim, benim de merak ettigim durumlardan biriydi antremanlarimi ne olcude etkileyecegi. Fakat yazilan mesajlardan okudugum kadariyla telafuz edilen sureler cok uzun. Acikcasi ben tahminim dogru cikmasi durumunda bir operasyonu goze alamayacagim gibi.
    Yine de doktora gorunmem lazim oncelikle.

15. cycloner

cycloner Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam ben ameliyat oldum zaten orayi da okumamissiniz. Benim ameliyat cok iyiydi zaten suan 6. gunumdeyim ust dudagim sisikligi indi bile. Genizdeki mukozali pihti cok azaldi. Tek on dislerimde hasssasiyet var o kadar.

Sayfayı Paylaş