Bulking zorunlu mu?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Kverth tarafından 4 Kasım 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Kverth

Kverth Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Eskişehir
    Başlıkta zaten açık, bulking kas gelişimi için zorunlu mu?

2. laquasse

laquasse Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Değil

LG-H525 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Taarruz

Taarruz Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Değil, bulk yeterli besini vücuda vermek için işi şansa bırakıp eksik kalori almamak için yapılıyor.

İlave katkıları var tabi, yağlı vücut büyüme hormonunda daha fazla olurmuş vs.

Ancak ben etkisinin çok fazla olacağını düşünmüyorum.

Natürel vücut geliştirenlerin bulk yapmasına bence gerek yok. Ben o hatayı geçen sene yaptım.

Yağ yakmak bizim için zor, yılın on ayı vücut geliştirdiğin belli olmadan gezip 2 ay define gezmek için çabalamak saçma.

Prof olursun 2 sene bulk yapıp sonra define olursun tamam, ama bizim gibi adamlar zaten sadece yazın vücut gösteriyor.

Üst karın kası kaybolunca diyet yapmak sonra tekrar yemek en mantıklısı. İkisi bir arada götürülmeli.

Eylül ayında iyice araştırma yaptım, amatör olanların bulk yapmaması tavsiye ediliyor.

O nedenle eylül ortasından beri bol bol yiyor, kilom hızlı artınca duruyorum.

Tavsiyem bu şekilde.

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nanza ve Kverth bunu beğendi.
  4. Kverth

Kverth Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Eskişehir
    Ben de şimdi 75 idim 80 oldum, şimdi kısayım mı? Yandan adonise doğru giden yer biraz simitleşti o yüzden tekrar düşürmem gerek değil mi?
    Teşekkür ederim tavsiyen için.
    --- Mesaj birleştirildi, 4 Kasım 2015 ---
    Daha 3. ayımdayım fitness salonun da, o yüzden bulk yada definasyon saçma geliyor ama arkadaşım kesinlikle yap dedi bende sorayım dedim.

Son düzenleme: 4 Kasım 2015
  5. Taarruz

Taarruz Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Eğer üst karın kasların kayboluyorsa başla bence, ben şunu anladım bu işte ne yaparsan ne yersen ye, eninde sonunda kas oluşuyor, aşırı yersen fazla, az yersen az, tam kaloriyi alırsan olması gereken kadar kas oluyor.

Biz fazla evham yapıyoruz, 19 aydır devam ediyorum, ve düzenim, yemeğim azalıp çoğaldı ama gelişim durmuyor, sonuçta zayıflama amaçlı diyet yapmıyoruz, kısıyoruz biraz.

Bir de mesela ben yaza yüzde 8 9 yağ oranıyla girmek istiyorum. Mart ayında diyet yapsam katı diyet olacak, geçen sene inanılmaz kas kaybı da yaşadım o sert diyet yüzünden.

Ama çok az kısarak yağ yakmak yanında gelişim de devam ediyor, bu sayede kısa sürede sert diyet yapıp kas kaybetmektense gelişim artı yağ oranı azaltma birlikte daha güzel ve mantıklı uzun vade için.

OTTIS ve Kverth bunu beğendi.
  6. Kverth

Kverth Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Eskişehir
    Nedendir bilmem 1 haftadır bulk yapıyorum ve 1 haftada 2-3 kilo aldım 0 şeker 350 karbon yapıyordum ve karnım şişti tuhaf bir şekilde, ölçülerim falan da öyle ahım şahım değil ama hedefim çok da büyük değil.

Ben klasik beslenmeye devam ediyorum o zaman? 200 carb, 50 fat, 150 protein falan alırım, yeterli mi sence?

Yağ oranı düşürerek kas yapmak olmaz diye biliyorum ama yanlışım var sanırım.

7. unknown00

unknown00 Üye

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Kısacası şöyle açıklayayım ; Yağ oranına bağlı eğer yağ oranın fazla ise bu +%15 olarak değerlendiriliyor bulk amaçsız ve saçma olur .
    Bulk bence yapılması gereken bir süreçtir . Nedeni ise en önemlisi büyümek içindir . taarruz ''amatör olanlara bulk tavsiye edilmiyor demiş'' asıl bu saçma ...
    Sen prof değilsin ki , yılların belirli dönemlerinde anabolic kürlere girip kafadan 10-15 kg temiz kas kütlesi alasın .
    Tavsiyem eğer yağ oranın düşükse clean bulk yapıp temizinden 2 yıl yapmanı tavsiye ederim .
    Olmayan kasımı defineye sokup parçalayacaksın ?

zeo64 ve Kverth bunu beğendi.
  8. Kverth

Kverth Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Eskişehir
    Yağ oranım düşük değil, yüksek de değil şöyle anlatayım belki ne kadar en azından tahmini bir sonuç elde ederiz; yatarken kafamı kaldırıp karnıma dokununca karın kasımı hissediyorum ama görünüş olarak sadece göbek var kas gözükmüyor.
    Ben body'ci olacak biri değilim, fit ve sağlıklı olmak için gidiyorum kollarımın 40-45 olmasını istemiyorum ki fazla emek ister o 45 cm kol.Misal 38 cm kol, 120 omuz benim için yeterli, belim zaten 79.
    Yaşım da daha çok genç aslında önermezsiniz bu yaşta belki, yada normaldir başlamak için.15 yaşımdayım daha, ama yine de "fit ve sağlıklı" olmaya fena taktım.
    O son dediğin cümle evet katılıyorum :D Salon da hocaya definasyona gireceğim ben dediğim zaman tüm salon gülmüştü bana :D

9. Taarruz

Taarruz Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Bu sporda temel ölçü birimi mezura falan değil, asıl ölçü birimi ayna.

Aynada gördüğün hoşuna gittiği sürece olduğu gibi devam edersin.

Önce vücudunu tanı, ben öyle yaptım. Nasıl kilo alıp nasıl verirsin, ne kadar sürede verirsin vs.

Günlük kalori ihtiyacını bul ortalama ve bu ihtiyacı karşıla, örneğin spor günleri ihtiyacından az fazla al, izin günü aşma, 1 hafta dene, kilon hızlı artıyorsa fazla değil 100 eksik al. Yine 1 hafta kontrol et.

Unutma normal bir insan yılda en fazla 6, 7 kilo kas yapar. Fazlası yağdır muhtemelen.

Bir yılda bizim gibi kişilerin 5 kilo alması ve yağlanmaması başarıdır bence.

Boy, kilo, günlük aktivite, metabolizman vs bilmediğim için bunları yazdım, forumda beslenmen için alacağın en kral tavsiye senin kendi kendine deneyip bulacağın yoldan daha kral değildir.

Ve bu deneme süreçleri boyunca emin ol kaybın olmayacak, spor yapan ve yiyen adam kas yapıyor, o yüzden zaman kaybederim diye düşünüp kendi yolunu bulmaktan çekinme.

10. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    zorunludur.kilo almadan yerimizde sayarak kayda değer kas kütlesi inşaa edemeyiz(baya yağlı olmak gibi ya da daha spora yeni başlamış biri olmak gibi istisnalar hariç).bunu direk bulk olarak düşünmemek lazım,bulk deyince insanların aklına kontrolsüz yağlanabilme kilo alabilme durumu geliyor.hayır,kontrollü ve olabildiğince uzun dönem devam edecek şekilde kalori fazlasıyla beslenmek gerek.birkaç ayda 5-6 kilo almak değil,bütün bir yıl boyunca 5-6kg almak gibi.yani doğalsanız böyle olmalı,hem kalori fazlasıyla hem kalori açığıyla beslendiğimiz dönemler uzun olmalı.

unknown00 bunu beğendi.
  11. unknown00

unknown00 Üye

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Amacın fit ve sağlıklı olmaksa ; temiz , saglam ve saglıklı ye . Vucut ağırlıgınla çalış tavsiyem budur .
    Barfiks , şınav , dips vb olarak kendi vucut ağırlıgında çalışmaya odaklan yaşın daha erken ağırlık altına yatma tavsiyem bu yöndedir .

Emin ol , saglam ve temiz beslenip , kendi vücut ağırlıgın ile çalışmaya başladıgında istedigin hedefine ulasacagına eminim . İleri ki yaşlarına ter temiz ve saglam bir alt yapı oluşturursun .

Kverth bunu beğendi.
  12. Kverth

Kverth Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Eskişehir
    Bir araştırma yapmıştım, ilk sene 10 kg kas 2. sene 5 3. sene 2-2.5 3. sene 1-1.5 kg kas elde edilirmiş sonrasında 1 kg kas şeklinde devam edermiş.Bende bir bilgi vereyim faydam olsun en azından.

Ya ben en çok karın kasını istiyorum ama o yağsız bir vücut istiyor ve ayna da yağsız halime bakarsam herhalde kolları incecik görürüm, 35 zaten kollar yağ yakarsam 32 falan olur :D O yüzden biraz ikilemde kalıyorum hep kas mı yapsam yağ mı yaksam diye.

Yine de çok iyi şeyler öğrendim teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.

Taarruz bunu beğendi.
  13. Taarruz

Taarruz Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Unknown aslında aynı şeyi söylemişsin, biz amatörler 2 yıl bulk yapınca definasyon süreci ve yağ yakımı kür uygulamadığımız için çok sancılı süreçtir.

Amatör bu işi yapanın 2 sene şişman görünerek gezip üstüne 1 yıl diyet yapmaya çalışması, toplamda 3 yıllık süreyi prof olmayan birinin amatör gözle olaya bakınca çöpe atıyor gibi hissetmesi normaldir.

Güzel vücut olsun diyen biri bulk yaparsa 3 yıl niye uğraşsın, asıl bu saçma. Spor yapanlar ben bu sene yazın güzel görüneceğim der, adama 2 sene bulk yap dersen adam sporu zaten başlamadan bırakır. Foruma bakarsak 2 sene bulk yapanlar çoğunlukla ilerisini düşünmeye başlayanlar.

Onun dışında 2 sene bulk yapıp ben ilerisini düşünmüyorum diyen kaç kişi var ki.

Aynaya bakıp güzel bir vücut görerek yoluna devam etmeli yeni başlayanlar.

Ya da kontrollü ilerlemeli. 2 yıl bulk ve sonrası her babayiğidin harcı değil.

14. Kverth

Kverth Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Eskişehir
    Peki ben barfiks şınav dips vb. hareketler yaparsam kolların ölçüsü omuzun ölçüsü vs. yine artar mı? + basketbol gitmeyi planlıyorum seviyorum çünkü.

15. unknown00

unknown00 Üye

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Tabikide artar .. Şınavın bir sürü varyasyonları var , barfiks gine öyle dips gine öyle .. Ama ek olarak mesela omuzun lateral(yan kısmını) dambıllar ile çalışabilirsin.(Dumbell lateral raises) Biceps ve triceps toplamda 4 hareket olacak şekilde çalışabilirsin ek olarak .

Kverth bunu beğendi.
  16. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Savaş hocanın bir lafı var eğer karın kaslarını kaybetmeye başladıysan durucaksın ağırdan alıcan bende onu yapıyorum şu anda mesela. Mesela benim mide çok büyük değil 65 kiloyum yedimmi tıka basa gece 68 falan oluyorum duba gibi şişiyorum o kadar diyim bende Lordoz da var göbek gibi gözüküyor stretchleride yapıyorum şu anda. Şu kalori olayını ben çok takmıyorum ama genel olarak ben kılpayı yakalıyorum yakalayamadığım zaman ise çok kafaya takmıyorum ve 1 aydır böyle devam ediyordum kilo alamadım 2500 kcal alıyordum şimdi 2700e çıkardım arada bir 3000 e falan çıkıyorum zamana bırakıyorum illaki vucut kilo alcak bu süreçte çok takmamak lazım mesela ben genel olarak her şeyden azar azar yerim kendime kısıtlama yapmam yani öyle yapılabilir bence. Bazılarını görüyorumda adam 75 kgdan 90 kg %10 yağ oranından %14 ile gelmiş adamın hala karın kasları sıkınca gözüküyor adam devasa olmuş genetikmi bilmiyorum ama eğer önem verilirse yapılabilir ben şunu bilirim bu sporu yapıyorsan eğer evde tek olucan kimse karışmayacak veya kimseyi takmıyacan ama öyle olmuyor işte illaki takıyosun motiveyi sıfıra indirebiliyorlar bile.

17. Kverth

Kverth Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Eskişehir
    Bulking yapmamaya karar verdim ya, normal 2400 kcal falan alacağım ona göre karbonları yağları ve proteinleri ünite ünite ayıracağım daha mantıklı gibi.

18. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Çok yağlanmadan kas kütlesini arttırmaktır
    Sana kalmış.
    İster kas kütleni arttırıp öyle kalırsın
    İster bulk sonrası kururusun
    İstersen kas yapmadan zayıf kalırsın
    Sonuçnolarak sana kalmış