bulk yaparken dikkat edilecek konular..

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve onkirk tarafından 28 Eylül 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. onkirk

onkirk Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Bulk yapmadaki gerçek

Kas geliştirmek için bulk yapmak iyi bir fikir mi?
    Hadi kilo alalım!

Hacim kazanmak için yememiz gerekiyor değil mi? Sanırım hepimiz bunda hemfikiriz. Eğer doğal olarak bu sporu yapıyorsanız, kas gelişimini sağlamak için yeterince kalori ve besin tüketmiyorsanız önemli ölçüde bir kas gelişimi elde edemezsiniz. Yeterince besin tüketmiyorsanız vücudunuz en yüksek seviyede kas –gelişimi yakalayamaz. Aslında yeterince yemezseniz, çok sıkı çalışmanıza karşı kas kaybı yaşarsınız.
    bu yüzden de büyümek için diyetinize uymak mantıklı görünüyor. Ne kadar fazla yersen o kadar fazla büyürsün, değil mi?

İsterseniz o kadar da emin olmayalım!

Eğer yeterince besin tüketmiyorsanız kas gelişiminiz zayıflaması doğru olsa da bu şu anlama gelmiyor: . Ne kadar fazla yersen o kadar fazla büyürsün! Esasında Ne kadar fazla yersen o kadar fazla büyürsün doğru ancak; bu daha kaslı bir hale geleceksin anlamına gelmiyor.
    Bu da beni kızdırmıyor değil. Ben bir kişinin estetik ve kaslı bir fiziğe sahip olmaya çalışırken yaptığı en büyük hatanın şu olduğuna inanıyorum: daha fazla kas gelişimini sağlamak için vücuda çok fazla yağ sokarak aşırı miktarda abur cubur (çöp) tüketmek.

Sizinde bildiğiniz gibi eğer bu işi doğal olarak yapıyorsanız vücudunuz kısıtlı bir kas gelişimi kapasitesine sahiptir. Geliştirebileceğiniz kas miktarı vücudunuzun tüketilen proteini yeni kas inşa etmek için ne ölçüde sentezleyebileceğine bağlıdır. Bu da(vücudunuzun protein sentezi kapasitesi) sizin doğal testesteron seviyenize bağlıdır.
    İstediğiniz miktarda yiyebilirsiniz; ancak basitçe vücudunuzun protein sentezleme limitini doğal olarak değiştiremezsiniz. Vücudunuzun kasa çevirebileceğinden daha fazla yemek yemek sadece size daha fazla yağ sağlar.

Bir benzetme

Bu olayı açıklamak için bir inşaat işçisini örnek verebilirim.
    Düşünün ki kaslarınız bir ev ve siz inşa etmeye çalışıyorsunuz. Ev inşası için kullanılan tuğlalar da a. Asitleri simgeliyor, işçilere verdiğiniz para da( böylece işi yapabilsinler) karbonhidratları ve yağları simgeliyor.
    Son olarak da işçiler de protein sentezleme işlemindeki faktörleri simgeliyor( büyük ölçüde de testesteron). İşçilere tuğlayı getiren kamyon da insülini ( besinleri kas hücrelerine ulaştırmada önemli bir rol oynayan) temsil etsin.
    Eğer işçilere yeteri miktarda tuğla(protein) vermezseniz binayı yeterince hızlı inşa edemezler. Sonuç olarak da ev hızlı inşa edilemez. Aslında işçilere ödeme yapmazsanız çılgına dönerler ve greve giderler ve evi yıkmaya başlarlar. (katabolizma. aşırı az miktarda kalori alımı). Bu yüzden de kas gelişimini desteklemek için yeteri miktarda protein ya da kalori tüketmeme daha yavaş bir kazanım sağlar.

Şimdi bir bakalım; eğer işçilere daha fazla tuğla yollarsanız(daha fazla protein) ne olur? Böylece evi daha hızlı inşa ederler çünkü hammadde(tuğla) eksikleri yoktur. Ancak bu
    Noktada daha fazla tuğla yollamak evin daha hızlı inşa edileceği anlamına gelmez çünkü işçiler bu kadar işi ancak yeterince zamanları olursa yapabilirler. Örneğin; elemanlarınız günde 1000 tuğla işleyebiliyorsa onlara 2000 tuğla vermek işe yaramaz. Onların iş kapasitesini aşar. bu yüzden de fazla tuğlalar ziyan olur.
    Aynı durumda işçilerin maaşlarını arttırırsan ( kalori alımı miktarı) motivasyonları artar va evi daha hızlı inşa etmeye başlarlar. Ancak tuğlalarda olduğu gibi işçi maaşlarındaki zam da bir etki yapmayabilir. İşçiler fiziksel limitlerine ulaşacaktır. Bu limite ulaşıldığında maaşlarını istediğiniz kadar arttırın eve daha fazla tuğla ekleyemezler.
    Söylemeye çalıştığım şey şu: vücudunuza besin yüklemesi yaparak kas geliştirmezsiniz. Besin ve kalori takviyesi tatmin noktasına ulaşana kadar işe yarar. Bundan sonra ise ekstra her kalori yağ olarak depolanır.
    Bu yüzden de ne kadar yersen o kadar hacim kazanırsın tezi doğru olmasına karşı ekstra kilolar yağ formunda olacaktır, kas dokusu olarak değil.

arkadaşlar dün bi çırpıda bu kadarını çevirdim.. geri kalanı da en kısa sürede eklicem buraya..
    konunun devamındaki başlık da şu:

Gerçekte ne kadar kas inşa edebiliriz?

referans:
    http://www.t-nation.com/readTopic.do;jsessionid=B0804E9061497303494D26DED2906850.hydra?id=1268956

UZİKONİGRASSE, dishiwelet, jemholie ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    for about more info, please look my website on you
    Yer:
    the gorgeouskykhan home center
    mrb...

*tek kelimeyle süper, bayıldım...
    *tuğla-protein, kas-bina ilişkisini biliyordum ama işçi maaş zammı-steroid kürü ilişkisi aklıma gelmemişti, şimdi her şey, yerli yerine oturdu, teşekkürler... :)
    *onun için, + rep, ee tabi, rep'ler ne için var? :D
    *ayrıca, tabi ki, benim rep'im 1000'ler seviyesinde olmadığı, 100'ler seviyesinde olduğu için ve büyük yıldız'ımı korumak için, "14" gibi rep vermek yerine "1.4" rep veriyorum, öbür türlü daha çok verirdim... ;)

saygılar... 8)

3. onkirk

onkirk Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler..

teşekkürler gorgeouskykhan..
    umarım senin gibi birçok kişinin işine yarar bu bilgiler..
    ben zaman buldukça bu tip çevirileri eklicem buraya..
    siz okurken yeni birşeyler öğreniyosunuz ben de çevirirken :)

4. onkirk

onkirk Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0

Bu sorunun kaynağı şu inançta saklı: vücudumuz koca kasları çok kısa sürede inşa edebilir.
    Ortalama bir vücutçu konu kas yapmak olunca gerçekçi olmayan beklentilere sahiptir. Kesin bir rakam veremem ama özellikle gençlerin oluşturduğu bir grup vücutçu bir ayda 20 pound’luk kas gelişiminin ‘normal’ olduğunu düşünmekte. Hatta gördüğüm bazı vücutçular iki aylık bir period da sadece 10 pound’luk bir kas gelişimi sağladıkları için yakınıyorlar! Böyle kötü haberleri vermeyi sevmiyorum ama vücudunuz (eğer kas geliştirici ilaçlar kullanmıyorsanız) bu kadar kası bu kadar hızlı inşa edemez… Hatta yanına bile yaklaşamaz…
    Normal olarak büyük beklentileri olan insanlarla ilgili bir sorunum yok. Bununla birlikte; bu kadar hızlı gelişebile inancı, yanlış diyet yaklaşımlarına ve ilaç kullanımına yol açabiliyor. Bu yüzden de ben burada taşları oturtmaya çalışıyorum. Pek çoğunuz benim söylediklerimden pek hoşlanmayacaksınız ama dost acı söyler..

En iyi muhtemel durumlarda (mükemmel diyet, antrenman ve supplement kullanımı ve de dinlenme stratejileri) ortalama bir erkek haftada 0,25 -,50 pound arası kuru kas gelişimi sağlayabilir. Bu vücudunun doğal olarak sana sağlayabileceği maksimum kas kütlesidir. Bu da ayda 1 ya da 2 pounda denk gelir. Bu gelişim size göre çok olmayabilir fakat bir yıllık çalışmanın ardından ise 12 ile 20 pound arası bir gelişim sağlanır.
    Şunu anlayın ki vücudunuza daha az yağ sokarak daha fazla kilo alabilirsiniz. Çünkü kas kütlenizi arttırdığınız zaman bu kaslardaki glikojen ve su depolarını da arttırıyorsunuz.. Daha fazla kas eşittir daha fazla glikojen…İdmanlı biri 100gr kas başına 40gr glikojen depolayabilir. Bu yüzden de eğer 10 poundluk(4545gr) yeni bir kas geliştirirseniz ayrıca 4 poundluk (1.8kg) bir glikojen depolamış olursunuz. Böylece 10 poundluk bir kas gelişimi sağlarsanız, kilonuz 14 pounda kadar çıkabilir.(eğer hiç yağ almadıysanız) ayda 3pounddan fazla kilo alıyorsanız biraz yağlanabilirsiniz.

arkadaşlar hepsini aynı anda çevirip koyamıyorum malum okul da var bi yandan:)
    ama bu şeklide de sanırım güzel olucak
    yazı dizisi şeklinde:) idare edin artık çevirdikçe koyucam buraya

Sıradaki konu: BİR DÜŞMAN: VÜCUT GÖRÜNTÜSÜ

dishiwelet ve amexes bunu beğendi.
  5. onkirk

onkirk Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0

iki kere gelmiş bağlantıda sorun vardı...
    neyse sildim şimdi:)

6. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Cok yararli bilgiler Onkirk,

Devamini sabirsizlikla bekliyorum.
    Emegine saglik.

7. 4BesT

4BesT Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    helal olsun ustad forumdaki guzel paylasmlardan birine imza atmissin... devaminida getir iinsallah...

8. ifadeci

ifadeci Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    dostum adam 6 sene önce yazmış ...

AngryHun bunu beğendi.
  9. 4BesT

4BesT Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    tesekkür etmemek için bi bahane göremiyorum =)bench_O

10. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    devamınıda getir demeseydin iyiydi o zaman :)

AngryHun bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş