Bulk Hakkında Detaylı Sorular

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve shehim tarafından 17 Mart 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. shehim

shehim Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Developer
    Yer:
    Çek Cumhuriyeti - Prag
    Slm ustalar, su bulk olayi hakkinda birkac sorum olucakti.cevaplarsaniz sevinirim..

1-Bulk nedir?
    2-Bulk yapmaktaki amac nedir?
    3-Kisi nezaman bulk yapmali?
    4-Bulk'un yarari nedir?

Tesekkurler...

2. destro

destro Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Selam,

Bu kesinlikle senin soruna cevap olmayacak, zira soruna cevap aramak için başlık açmak yerine arama yapsaydın yada forrumda biraz gezseydin cevap bulabilirdin, benim dikkatimi çeken geçici yada kalıcı pekçok yeni üye var, pek çoğunun Jargon olarak tabir edilen ve bu sporda kullanılan terimlerle problemleri olması kaçınılamaz bir gerçek. Bu sorunu an aza indirgeyebilmek için sadece tanım ve tabirlerin açıklamasından oluşan ekşisözlükvari bir kısım oluştursak ve burada kas isimleri, çalışma biçimleri, supplementler, haraketler, vs.vs. gibi Jargonu oluşturan kelimelerin bu işe yeni başlayan arkadaşlar için anlaşılabilir tanımlarını yapsak nasıl olur?

Bence çok hoş olur ama bu çok zor mudur yada ne kadar kullanışlı olur, yorumlarınız ve katkılarınız ile güçlenecektir.

Sağlıklı Günler...

3. shehim

shehim Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Developer
    Yer:
    Çek Cumhuriyeti - Prag
    5 senedir forumlari gezerim..Sadece bu sitede ve bu sporda yeniyim..Bir konu acicaksam tabii ki arastiririm daha once acilmismi yada herhangi bir yerde anlatilmis mi? Tabii ki de arama yaptim ancak sorumun cevabini bulamadim...Sizin onerdiginiz konuya gelince gayet mantikli ve forumun gelismesi acisindan iyi olur...ANcak bunu yapacak ehlim kisilere bu konu iletilmeli, yeni baslayana degil...OK madem biraz arasaydiniz dediginiz bana bu konu hakkinda forumda nerede detayli bir yazi oldugunu soylermisiniz?

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    1-Bulk nedir?
    2-Bulk yapmaktaki amac nedir?
    3-Kisi nezaman bulk yapmali?
    4-Bulk'un yarari nedir?

Shehim;

İlk sorunun cevabı, bulk, hacimlenme döneminde, kişinin ağır idmanlar ve yüksek kalori alımı sonucunda yağ ve kas dokusu kazandığı özel bir döneme verilen isim.
    Bulk, hem yağ, hem kas kazanılan; glikojenle dolu kasların oluşturduğu şişkin görünümün hakim olduğu bir dönemdir.

Bulk yapmak bir amaç değildir, sonuçtur.
    Yani kimse, aman yağlanayım, hemde kaslanayım demez. Hepimizin amacı, en az yağ oranı ile, yüksek miktarda kas kazanmak.
    Ancak bu pek mümkün değil, ağır çalışma ve hacim kazanma döneminde, alınan yüksek kalorilerin bir bölümünün yağa dönüşerek depolanması kaçınılmaz.

Aslına bakarsan, kişi hiçbir zaman "bulk" olmayı hedeflememeli!
    O eskidenmiş, Arnold zamanında, yarışmacılar, yarışma kilolarının 30 kilo üzerine çıkarlar, dana gibi yerler, sonra dietle definisyona girerlermiş.
    Bunu hala uygulayan vücutçular var(Lee Priest) gibi, ancak bu modası geçmiş bir uygulama.
    Yapılması gereken, hacim çalışması yaptığın (ve bazen güç idmanları yapman iyi olur) dönemlerde, günde kilona göre 500 ila 700 gr. karbonhidrat, 150 ila 220 gram arası protein ve 50-70 gram kadar yağ almak.
    Bu da 3000 ila 4500 kalori civarı bir değer demektir.

Bu dönemde, hem kas hem yağ kazanacaksın, aman hiç yağlanmayayım diye dert etmeyeceksin!
    ama elbette, aşırı yağlanmamaya dikkat edeceksin.
    Kazanılan yağların sağladığı bir avantaj, ağır idmanlarda, dokular arasında yastık etkisi görerek, sakatlıklara karşı bir çeşit koruma görevi üstlenmeleri.

Sonuç olarak bulk görünüm, yüzde 17-22 civarı yağ oranında olunan, yağlı kaslı bir insan görünümüdür, kış ayları bol kalori alımı ve ağır idmanlar için daha uygundur.
    Bu dönemde, 8 kilo aldığında bunun yarısı yağ yarısı kas ise, hiçte fena bir durum değildir.
    Daha sonra ki definisyon(şekillenme döneminde) yüksek protein, orta karbonhidrat ve düşük yağ alımı ile kaslarını koruyup, yağlardan arınırsın, bu arınma dönemi için, yaz aylarına yaklaştığımız Nisan- Mayıs dönemi uygundur, verecek 5-6 kilo yağ dokusu olan birisi, bunu iki ay içerisinde rahatça verir, ve yaza bomba gibi girer.
    Kışın ise gene aynı yüksek kalori alımına ve ağır kiloların kullanıldığı hacim ve güç çalışmalarına geri dönülür.

standaart, mstafa, andromedia ve diğer 35 kişi bunu beğendi.
  5. rechas

rechas Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    iyide arkadasım once sen kullanmasan bu terımlerıde (jargon,indirgeme) bunlar nedır? :badgrin:

6. shehim

shehim Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Software Developer
    Yer:
    Çek Cumhuriyeti - Prag
    tesekkur..

karasan

Cok tesekkurler sorularimi tam olarak cevapladigin icin..iyi ki varsiniz :idea:

7. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Rica ederim Shehim, kafandaki soru işaretlerine cevap olduysa ne mutlu bana.

mc_burax bunu beğendi.
  8. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Valla Karasan oyle guzel anlatmıssın kı hayran hayran okumak dustu bızede.
    Aslında cogumuz yarısmacı olmadıgımız ıcın hayatımızı bulk donemınde gecırıyoruz sureklı, yanı yaza dogru bıraz dıkkat edıyoruz ama sadece bıraz.

Aslında ben sadece bır tek defa gercek anlamda defınısyon uyguladım hem o yazı cok super gecırdım hemde ondan sonrakı kısı, cunku cıddı defınısyon yapılınca daha sonra kısın genel goruntuyu kontrol altında tutmak cok daha kolay oluyor ve ne hıkmetse o kıs kıloları arttırmak ve olcu almak daha kolay oluyor.

Benım yaptıgım defınısyonda bır hatam olmustu, proteını yeterı kadar cok almadıgımdan ve karbonhıdratıda asırı derece dusuk tuttugumdan yanı tedrıcen azaltmadıgımdan bır anda kastan da cok gıttı , ama genede ıyıydı. Bu sene hanımın yemeklerınden azmımı kaybetmezsem oldukca sıkı bır dıyet yapmayı dusunuyorum, cunku nedense ben dıyet yapmaya basladıktan sonra aksam eve bı gelıyorum borek var, ertesı gun mantı , obur gun patlıcan oturtma :?

Valla annem daha cok sahıp cıkıyordu benım dıyete, kadıncagız hergun pırınclapaları,haslanmıs yumurtalar, haslanmıs veya ızgara tavuk gogsu falan ugrasıyordu, bu gıdısle kendıme dıyetısyen tutacam.

9. izzet

izzet Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    Body_Land
    karahasan bulk hakkinda 2 saate yakindir arama yapiyorum ama pek aciklayici bi sey yoktu
    cok tesekkur ederim cok iyi ve net anlatmissin eline ve emegine saglik

saygilar

10. Tolgaa

Tolgaa Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul

Aman yenge duymasın :)

11. arnold_junior_

arnold_junior_ Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    bulk kullanıcam ama yaglanmak istemiyorum bulk kullanırken neleri azaltmalıyım yani mesela gunde 3 ogun et yiyorum marul salatası ve aralarda 1 kase patates makarna pilav ogle ant once ve ant sonra kahvaltı yapamıyorum 68 kilo 179 boyundayım sizce bulk gereklimi fazla yaglanma yaparmı?

12. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    ne bulk i kullancaksin?

13. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bu konuda bahsedilen bulk vücut ile alakalı..

senin bahsettiğin gibi eczanelerdeki toz değil..lütfen dikkatli olalım..

14. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    basit şeker tüketmediğim zamanlarda gayet güzel yiyorum antremanlarda iyi çıkıyor bu ara biraz yedikten sonra uzandım birazda şekerli besinlere geçmiştim 3 kilo almışım 1 ini verdim 2 daha var yağlanmak gerçekten kötü çünkü hafif bi yağ bile olsa rahatsız oluyorum sonra uğraşdur sabah aç karna koşular akşam aç karna koşular en iyisi dengeyi iyi kurmak

15. arnold_junior_

arnold_junior_ Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    evet benim ki eczanedeki bulk...
    bu bulklar konusunda ne düşünüyorsunuz_?
    aradaki fark nedir?
    özellikle diez sizden rica ediyorum..
    teşekkürler

16. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    eczanelerde satılan bulkların açıkçası içeriğini bilmiyorum..tabiki karbonhidrat diye satılıyor ama diğer gainerlar gibi etki edermi bilemiyorum..

canboru48 bunu beğendi.
  17. arnold_junior_

arnold_junior_ Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    sizden ricam ban bi grainer soylemeniz
    giresunda yasıyorum malum bulmam zor
    internet uzerindeki sitelerden taksitle almayı planlıyorum sorun cıkarmı?

ve prograiner,weight greiner,hardline grainer arasındayım sizce en yararlısı nedir boy içinde yarar saglayan olursa sevinirim.

18. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    arnold bunlar ilk defa forumda konusulmuyor,lutfen biraz oku arastir.

19. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    İçeriğini tamamen bliyorum 5 para etmez sakın almayın düzenli beslenme düzenli uyuma alacağınız bulk tan çok daha etkilidir

20. CEW!Q

CEW!Q Yeni Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Sn Karasan.
    Aradan çok zaman geçti fakat size sormak istediğim birşey var.
    Bu bilgilendirmeniz içinde teşekkür ederim.

Ben salonda rastlıyorum. Bulk dönemindeki ileri safhalardaki bady yapanlar bile bulk döneminde olduğu halde neredeyse göbek yok denecek kadar az veya hiç yok.

Bazı kişiler tavsiyeler veriyorlar, bu spora yeni başlayanlar ilk önce bulk olarak ağır idmanlar ve bol bol fazla yağlanmadan yemek yesinler, belirli bir kilo arttıktan sonra 2-3 ay civarındada iyi bir diyet ile bu fazla kilolardan+yağlardan kurtulup vücutlarının çalıştığı emeği alsınlar tarzından.

Fakat ben haftada 3-4 defa düz koşu+cardio çalışması yaptığım halde uyguladığım diyetten biraz uzaklaşınca(mesela 1 hafta diyet uyguluyorum, bir gün dışarda dayanamayıp bir döner, veya günde akşam 1 tabak pilav yiyorsam 2-3 gün boyunca günde 2 tabak paliv vs.) hemen küçücük göbek çıkmaya başlıyor.

Üstelik ileri safhalardaki bulk dönemindeki body yapanların bile bu kadar koşu yapmadığından emin olduğum halde hiç göbekleri olmuyor gibi birşey, bu mantığı biraz açıklarmısınız acaba? Saygılar.

Sayfayı Paylaş