Bulk Dönemi - Antreman Saati

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve absumetal tarafından 22 Nisan 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. absumetal

absumetal Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,

Sitenizin kayıtlı üyesi olup, vücut geliştirme konusunda izleyici tarafındaydım.

Temmuz 2012'de 172 cm boy ile 85 kilo geliyordum. Düzenli bir beslenme ve düzenli bir spor ile Aralık 2012'de 63 kiloya kadar indim.

Aralık 2012'den bugüne kadar spor salonuna gidemedim. Fakat evde düzenli olarak antreman yaptım (yürüyüş, dumbell, şınav ve mekik), fakat bu antreman vücut geliştirmekten ziyade kilomu korumaya yönelikti ve başarılı da oldum. Aralık 2012'den beri 62-63 kilo arasında seyrediyorum.

Bugün spor salonunda, daha fazla kilo vermemin gereksiz olduğu ve bulk dönemine geçebileceğim söylendi. Kısmetse Ağustos 2013'te asker olacağım ve o zamana kadar düzenli olarak idman yapabilirim.

Vücudum ham olmadığı için protein takviyesi kullanmayı düşündüm ve bunun üzerine Optimum Whey Protein ve 300 gr'lık kreatin siparişi verdim.

Haftada 5 gün ağırlık çalışıp 1 gün kardiyo yapmayı düşünüyorum.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/uye-fotolari/-verilen-30-kg-ve-hacimlenme-calismam-26168-2.html

Verdiğim linkteki arkadaşın uyguladığı beslenme programı çok hoşuma gitti ve ben de bu programı kendime göre uyarlayıp 16:00 - 18:00 arası idman yapmak yönünde karar aldım. Fakat şöyle bir durum var, spora arkadaşımla gidiyoruz ve o bu saatin geç olduğunu, kendisine uymadığını belirtti. Araştırdığım kadarıyla vücut geliştirme için en ideal saatler 09:00-12:00 arası ile 16:00-18:00 arasıymış.

Bu durumda, 09:00-12:00 zaman aralığında spora gideceğiz gibi görünüyor ve tam olarak bu noktada kafama takılan çok önemli bir sorun var;

Yukarıda belirtmiş olduğum linkteki beslenme programı gayet güzel ve gün içine dağıtılmış, spordan önce pirinç lapası yenmiş vs.

Şimdi ben yine o programı şu şekilde değiştirsem, BULK dönemi açısından sakıncalı/verimsiz bir durum olur mu?

08:00 - 100 gr yulaf, 3 tam yumurta, 1 bardak yeşil çay, omega 3 tablet,

09:30 - Bir ölçek protein tozu + 5 gr kreatin

10:00 - Antreman

11:30 (Antreman Bitişi) - Üzüm suyu + Bir ölçek protein tozu

13:00 - 100 gram makarna/bulgur/pirinc lapası, 150 gr tavuk veya balık

15:30 - Bir avuç Badem veya fındık, Meyve

18:00 - 100 gram makarna/bulgur/pirinç lapası, 150 gr kırmızı et

20:00 - Salata + Lor Peyniri (SON ÖĞÜN)

-------------------------------------------------------------

Bu beslenme programı ve özellikle BULK idmanına başlama saati sizce uygun mudur?

Beslenme programı konusunda ekleme veya çıkarma gibi tavsiyelerinizi kesinlikle dikkate alacağım.

Oldukça uzun yazdım, bunun için lütfen kusuruma bakmayın.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

2. kratos1

kratos1 Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Saatin çok önemli olduğunu düşünmüyorum ki 2 saat öncesinde sağlam bir kahvaltı yapmış oluyorsun. Beslenme olarak işin özünü kavramışsın zaten dicek birşey yok.

Benim tavsiyem antrenman sistemine olucak. İlk olarak bulkta antrenman günleri ve tekrar sayıları az olup mümkün olduğunca ağır girmen lazım. Bundan dolayı da iyi dinlenmen lazım. Yani haftada 3-4 gün ağırlık idmanı yeterli. Kardiyo iyice azaltılmalı haftada 1e vs düşmeli ve bence ayrı bir gün yapmaman herhangi bir antrenman sonunda 15-20dk vücudunun dinlenmesi açısından daha faydalı olur.

absumetal bunu beğendi.
  3. denizgnr97

denizgnr97 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Powerline Sport Center
    bencede saat fazla önemli değil önemli olan vücudun o ana kadar yeterli glikojeni depo etmesi ve kasların hazır ve dinlenmiş olması ama spor öncesinde en azınan 2 ana bir ara öğün yapılması taraftarıyım bulk için.

Sayfayı Paylaş