Bulk Dönemi Şişlik

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Achilles1980 tarafından 24 Eylül 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Bulk dönem yavaş yavaş kimimiz için başladı kimimiz için ise başlayacak. Bu konuda bildiğim 2-3 şeyi paylaşmak istiyorum. Bilindiği gibi bulk dönemde karbonhidratlar yüksek derecede alındığı için vücut daha fazla su tutar. Vücuttaki bu su tutma olayı yüzünden çoğu sporcu gerçekten çok fazla kaslandığını düşünüp işleri ağırdan almaya ya da definasyon dönemine geçmeye karar verir. Karbonhidratlar düşürüldüğünde vücuttan su atılır ve gerçek ortaya çıkar. Aslında düşünüldüğü gibi kaslanılmamış sadece vücut su tuttuğu için yalancı irilik oluşmuştur. Bunu önlemek için peki neler yapmalıyız ?

1) Sodyum alımınızı azaltın
    2) Su alımınızı yükseltin
    3) Doğal düriyetikler kullanın abartmadan ( mısır püskülü )
    4) Diyet lifler ne kadar yararlı biliriz fakat yüksek miktar diyet lif tüketmeyin.
    5) Tatlandırıcılardan uzak durun.
    6) Potasyumu yüksek besinler tüketin ( Muz, ıspanak, domates,yoğurt balık )
    7) Kalsiyum alımınızı arttırın.
    8) Soda kullanmayın.

Bunların sadece belki biri size şişleğe neden olabilir. Bu yüzden size neyin iyi geldiğini siz yine kendiniz bulacaksınız. Bunlara rağmen hala karbonhidratlar nedeniyel şişlik devam ediyorsa

a) Laktoza karşı hassasiyetiniz olabilir. Bu yüzden laktozsuz ürünleri tercih ediniz.
    b) Buğdaylı ürünlere karşı hassasiyetiniz olabilir. Diyetinizden buğday içeren ürünleri belli bir müddet çıkarark anlayabilirsiniz.
    c) Glutene karşı hassasiyetiniz olabilir bu yüzden glutensiz ürünleri tercih etmeniz mantıklı olacaktır.

Dünyada birçok sporcu buğdaylı ürünlere karşı hassasiyeti olduğunu farketmiş ve diyetlerini ona göre hazırlamıştır. Kişisel fikrim ilk olarak buğdaylı ( wheat ) ürünler gözden geçirilmelidir. Buğday içermeyen karbonhidratlar nelerdir diye yazacak olursak muz, patates ve pirinç bunlardan bazılarıdır diyebiliriz. Glutensiz bir diyet buğdaylı bir beslenmeye göre daha zor olsada hemen hemen aynı yiyecekler tüketilir.

Bunların hepsi dikkate alındığında sporcu hala şişlikten şikayet ediyorsa gaz sancısı çekiyor ve ya vücudu su tutuyorsa kesinlikle doktora gidip sindirim sistemini kontrol etmelidir.

Aşşağıdaki linkte neleri tüketip neleri tüketmeyeceğimiz anlatılmış. Faydalı olabilir.

http://www.wheat-free.org/a.html

Herkese şişsiz bulklar dilerim

umutn, M.Liberation, emregunes ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    sodadan kasıt maden suyumu? ikinci bir soru ise bu şişlikten kurtulmak son derece basit olduğu için bence çokta kafaya takılmamalı. vücuttasu biriktiği doğru ama yaz donemiyle aşırı terleme başlayacak ve işte o zaman senin bu yazdıklarından faydalanmak gerekecek. ve cok iyi bir definisyon yakalanacak. bence bu boyle olmalı bulk donemde boyle yiyecek içecekleri cokta kafaya takmıyorum ben(kendi adıma konuşuyorum) en azından yaz donemi yiyemediğim şeylwride yeme fırsatı elde ediyorum. hayat kısa ve guzel yemek içmek dururken bu ne acele :D ilkbahar ortasına doğru zaten senin tarifene geçiçez. oyuzden fazla kasmayın kışın tadını çıkarın derim :;

Coyote bunu beğendi.
  3. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    :) Şiş şiş dolaşmak hoşuna gidiyorsa tabii kişisel tercih ne diyeyim. Şahsen yüzüm vücudum balon gibi oluyordu benim bulk dönemde. Bu da beni kişisel olarak rahatsız ediyor. Başkasınıda eminim ediyordur ben gibi. Hele ki fiziksel güzelliğin önemli olduğu meslek grubunda çalışanlar için.

Soda maden sodası evet

4. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Hocam yani 4-5 ay bir bulk dönem geçirilecek ortalama ondada vücudumuzda ne diye suyu ekstradan tutalım bunun mantığı neki?

Günlük 4 gr sodyum tuketimi yeterde artar zaten.

Biz gidip 16 gr sodyum alırsak 2-3 kg kas kütlesi alacaz diye 8-10 kg su alırız yani. Yağlanma olayıda caba.

Bulk durumunda çok dikkatli olmak lazım.

Yoksa pirellinin simgesi tombiş lastik gibi olmamalıyız.

Achilles1980 bunu beğendi.
  5. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    ben sodyum olayına zaten girmiyorum. burada anlatmaya çalıştığım yaz döneminde olduğu gibi çok ta kasmanın anlamı olmadığı. bulk donemde en iyi yapılacak şey yağ , karb. , dengesini iyi ayarlamak. antrenman şiddetine göre bunu ayarlaya biliriz. şahsen kahvaltıda karb. alıyorum vede ant. bir onceki ogunde yine karb. alıyorum. ant. hemen sonra yine glisemik indeksi yuksek bir karb. daha. mesela yaz doneminde. sadece ant. oncesi ve sonrası alırım. ve hatta az alırım ant. kısa tutarım. bunlar bilinen basit taktikler. kışın tadını çıkarıp birazda olsa yeme içme taraftarıyım nasıl olsa 3-4 ay sonra eski sisteme doneceğim ki 3-4 ayda yıkılmam ben. saygilarimla ...

6. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    1.si yukarda bahsedilen olayla senin anlattığın farklı olaylar. Yağ karb dengesi yapsan nolucak vücut buğdaylı ürünlere tepki veriyorsa 100 gr makarnaya da tepki verir 2 dilim kepekli ekmeğe de yeri gelir. Anlatılan yukarda çok iyi antreman, yeterli kalori mantığı değil. Başlıkta yazan konu bulk definasyon ilişkiside değil. Kışın şişelim yazın incelelim mantığı değil. Vücudun bazı yiyeceklere gösterdiği tolerans anlatılmış yukarda. İnsanlar sırf bunun için york testi yaptırıyor. Sen yıkılmam falandan bahsetmişsin:) Sen yıkılma zaten yıkılırsın diyen de yok. Sindirim sistemini rahatlatmak ve gün içinde kendini iyi hissetmek istemiyorsan kendi bileceğin iş. Bu yazdıklarım eğer bulk dönemde hazım problemi, şişlik ve ya gaz benzeri yaşamıyorsan zaten söylediklerime bakma bile. Bol bol istediğini ye:)

7. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    gaz şişlik olayı zaten apayrı bir konu buğdaya sodyuma tepki verebilir. bambaşka bişeyede. hatta bağırsak hastalıklarından birine bile yakalanmış olabilirsin. bunları ancak bir doktora yada gastro. uzamanına baş vurarak değerlendirebiliriz. ancak benim anlatmak istediğim diyette bazı deişiklikler yapmaktı. mesela adam makarnaya bugdaya tepki veriyorsa o zaman sein mantıgınla bunları almamalı. bunlarıda alması gerekiyor ama. potasyum kalsişyum magnezyum gibi minerallerden bahsediyorsun. bunlar sodada bulunur gunde bir tane içmekten bir problem çıkmaz(ancak başka yollarlada bunu alıyoruz zaten) sodyum olayı bambaşka bir konudur. musabık sporsular bile sodyum alımını yarısmaya 1 ay kala tammen keser. ancak hemen sonra arttırarak alırlar. kalp ve dolsım sistemi üzerinde cok olumlu ve onemli etkileri vardır(yanlız aşırısının da tam tersi etkileri olur) bilhassa yogun antrenman donemlerinde(ozellikle yazın) asırı terleme ve sıvı kaybıyla bunu kaybederiz ancak yerine koymassakta cok olumsuz ve ciddi netielere yol açabilir. sonuç:
    herşeyden azar azar alınmalıdır. hatta belli donemlerde bazı şeylerden fazlaca alabiliriz. bu tamamen kişin ne yaptığıyla alakalı. sen yukarıda tamamen gaz ve su toplama gibi bir problemden bahsetmişsin. bu konuda genelleme yapmaktan kaçınmalısın. herkesin beslenme stili farklıdır. ama bunları yaşayıpta sorunu burada cozmek isteyen ark.larada tavsiyem doktora gorunmeleridir. bence biz burada sadece ant. ve çalışma prensipleriyle ilgili yorum yapmalıyız. diğer meseleleri doktorlara bırakmalıyız. saygilarimla ...

8. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Oklahoma neyi anlatmaya çalışıyorsun anlamadım. Tüm dünya bu şekilde yaparken neyin karşısında tez yürütüyorsun. Dünyada birçok sporcu böyle besleniyor. Vücudun buğdaylı ürünlere tepki verdiğini görmüş bunun yüzünden de bu ürünleri almıyor. Müsabık sporcudan bahsetmiyorum ben. Dünyadaki tüm sporculardan bahsediyorum. Sodanın içindeki karbonat miktarı yüzünden birçok kişide şişlik etkisi olduğu görülmüş. Sadece sodada mı var potasyum, magnesyum vs. Büyük harfle mi yazayım birkaç tane içip sende bir sorun olmuyorsa içmeye devam et be kardeşim. Sana kimse zorla mı içmeyeceksin mi diyo. Bu yazının temeli şişlik olursa nasıl engellenir. Bende biliyorum sodyum kesilirse şişliğin gideceğini müsabıklar için. Bulk sırasında şişlik konu. Hala yazın definasyonda gider falan demişsin. Şişliğin genel tanımı nedir gaz şişliği, yüz göz şişliği vücut olarak şişliktir. Belirtilen bu yukarda.

Genelliyorum çünkü dünyada sorunu bu şekilde çözüyorlar. İşin komiği doktorların elinden bu mesleği almak gibi bir niyetim yok. Doğru bilmediğim bişeyinde arkasından körü körüne gitmem. Zaten ana posttaki yazımda böyle beslendiğiniz halde yine bu şiş sürüyorsa doktora gidilmeli diye belirtmişim. Ayrıca istediğim ve bildiğim her konuda yönetici arkadaşlar beni uyarmadıkları sürece her konuda yazı yazarım. Beğenmiyorsan yazdıklarımı okuyup okumamak senin elinde. Yararlanabilecek arkadaşlara da attığın postlarla pekte iyi örnek olduğunu düşünmüyorum bu konuda. Sana önerim seninde dediğin gibi mesela bildiğin ant. ve çalışma prensipleriyle ilgili yorum yapman daha uygun olacaktır.

9. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    tamam kardeşim senle konuşamıycaz anladım. sen bir tür alerjiden bahsediyorsun ama yazının başlığı konuya uymuyor onu bi anlasan. bak coyote ne yazmış :
    Hocam yani 4-5 ay bir bulk dönem geçirilecek ortalama ondada vücudumuzda ne diye suyu ekstradan tutalım bunun mantığı neki?

Günlük 4 gr sodyum tuketimi yeterde artar zaten.

Biz gidip 16 gr sodyum alırsak 2-3 kg kas kütlesi alacaz diye 8-10 kg su alırız yani. Yağlanma olayıda caba.

Bulk durumunda çok dikkatli olmak lazım.

Yoksa pirellinin simgesi tombiş lastik gibi olmamalıyız.

alerjiyle ilgili bir durum olduğu aşikarmı sence. adamda olaya yağlanma vs. olarak bakmış. neyse kardeşim bir dahada yorum yazmıycam zaten. sende uzatma olsun bitsin sen haklısın kabul. bir yanlış anlama olmuş saygılarımla ...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:14 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 18:12 ----------

başlık yanılttı bizi tam kavrayamadık olayı kusura bakma. ancak o urunlere alerjisi olan biri zaten reaksiyon verir bu sadece bulk donemde olmaz senin başlığındaki gibi. bulk donemdemi birtek bugdaya reaksiyon veriyor yani buadam? neyse onemi yok . yorum ve değerlendirmelerin içinde saol ayrıca ...

10. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Tamam belli bu mesajından sonra ben hala anlatamamışım olayı. Bir bütün olarak açıkladığımı düşünüyorum.

Su tutması şişlik midir ? evet
    Besinlere karşı toleransla oluşan şişlik var mıdır ? evet
    Fazla sodyum şişlik yapar mı ? evet
    Gaz şişlik yapar mı ? evet

Başlık Bulk dönemi şişlik anlattıklarımın hepsi topluca bu gibi şişlikleri bulk dönemde nasıl olurda geçiririz. Önerilen ne ? Bunlardan biri de olabilir siz kendiniz bulacaksınız yazıyor ana başlıkta.

Cidden bir hatam olupta ben göremiyorsam silelim başlığı gitsin.

11. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
  12. YAMAHA-R1

YAMAHA-R1 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Turizm
    Yer:
    Istanbul
    Konunun biraz dışında olacak ama fikir almak için soruyorum;
    1.5-2 aydır bulk dönemindeyim.Bulk dönemine başlamadan once mide ve bel yağlarım çok fazla değildi.Ama genetik olarakta hiç sixpack im olmadı. Beslenmeme dikkat etmeme rağmen 2 ay içerisinde alt karında ve belde belirgin yağlar birikmeye başladı, dokunulduğunda yumuşak,su yada şişkinlik değil.. Nerede hata yapıyorum anlamadım.
    Beslenme düzenimde yağ yapabilecek 3 bölüm var.
    1.si sabah gevreğimin içine koyduğum 2-3 kaşık tahin ve pekmez, öğlen yediğim 100-150 gram makarna ve antrenman sorası aldığım basit şeker. bunun dışında akşam öğünüm dahi yağsız tuzsuz.
    Bulk döneminde güç artışı için daha fazla karbonhidrat gerekiyor. Daha fazla karbonhidrat almamama rağmen yağlanma devam ediyor...Bu arada programımda cardio yok.
    Sinir bozucu:mad:

13. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123

YAMAHA-R1 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş