Bugün Salonda Başıma Gelen! (Kanundan anlayanlardan yardım bekliyorum)

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Paradise tarafından 4 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. Paradise

Paradise Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba Arkadaşlar
    Bugün salonda göğüs çalışmam vardı şu an dev set sistemine göre antrenman yapıyorum ve yaptığım programda son haraket cable cross olduğu ve cabloda önceden başka bir hareket yaptığım için birinin ben diğer hareketi yaparken sehpayı çekip aleti son harekete hazırlaması gerekiyor. Bunun için doğal olarak hocadan yardım isiyorum. Ama bugün bunu söylediğimde hoca bana açıkça (bir kaç saçma mazeret uydurup) yardım edemeyeceğini söyledi. Anladığım kadarıyla hocaların bana partner olarak yardım etme gibi bir zorunluluğu yokmuş. "Ne antenman ne beslenme programı istemiyorum" sadece antrenmanda yardım istiyorum ve aldığım cevap bu!
    Konu ile ilgili sizlere danışmak istediğim ise; Bu olay bir kenara, salondaki hocalar işe yarar program yazmayı bir kenara bırakın hatasız program bile zar zor yazabilen "beden eğitimi fakültesi mezunu (!)" hocalar ve yönetmelikte bulunması zorunlu olan pek çok "temel" aletin eksik olduğu ve bu da yetmiyomuş gibi olan aletlerin de bir kısmda hem tasarım hatası hem de sayı olarak eksik olan bir yer.
    Acaba bu tuz biber eken son olaydan sonra ben bir şekilde slonun eksiklikleri ile ilgili yönetmeliğe uyulmadığı vb. bir sebepten şikayette bulunmak istesem elime ne geçer? Bana konu ilgili olarak yardm ederseniz sevinirim arkadaşlar.

2. moqqlass

moqqlass Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    benimde başıma senin yaşadıgın olaylara benzer şeyler geldi tek tepkim salonu bırakmak oldu :) binlerce salon var ..

mjacksonwithus, cenksoydan ve Paradise bunu beğendi.
  3. ataduyan

ataduyan Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    yönetmelikte belirtilen şeyler salonda ve hocalarda yoksa salon kapatılabilir ruhsatı iptal edilebilir.ancak salon şu anda dediğin gibiyse orda bi gevşeklik var muhtemelende izinsiz açılmış bir yer olabilir.

Paradise bunu beğendi.
  4. Paradise

Paradise Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle her ikinize de teşekkürler.
    @ataduyan; Az önce vgff federasyonunun yönetmeliğinde bulunan alet listesine baktım; Salonda yaklaşık olarak 7-8 tane alet eksik ve 2 tane olması gereken bazı aletler 1 tane. Buna göre tam olarak nereye gitmem lazım direk federsyona mı şikayet etmeliyim???
    BİR KEZ DAHA SONSUZ TEŞEKKÜRLER

NOT:
    Aletlerin uzun uzun listesini yazmıştım ama mesajı gönderince kayboldu modlar bu konuda yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleme: 4 Aralık 2009
  5. Paradise

Paradise Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada unutmuşum, salon özel bir okulun binasında. Acaba buranın sahibi burayı okulun bir parçası gibi ya da dernek gibi mi gösteriyor? Eğer öyleyse yine aynı prosedür mü işler???

6. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ben federasyonun sitesine giremedim nedense, orda federasyonun mail adresi var oraya gir bir mail at durumunu bildir bakalım cevapları ne olacak

Ama şu da bir gerçek ki federasyon listeye kurallarına göre teftişlerde bulunsaydı Türkiye'de pek de spor salonu kalmazdı, yaklaşık 2 hafta önce ilk bodye başladığım mahalle arası spor salonuma ziyarete gittim mali krizden çoğu aletlerini satmak zorunda kalmışlar.

Paradise bunu beğendi.
  7. BuRaK_eFe

BuRaK_eFe Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    hocanın antrönör belgesi yoksa salon kapatmaya kadar gider o iş

Paradise bunu beğendi.
  8. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Şuanda salonları açık olanların çoğu girseniz antrönörlük belgesi asılı gözükür.Halbuki benim hocamın dediğine göre tabi ben onun yalancısıyım(Kendisi uluslararası antrönör,antrönör denetleyicisi) diyorki o belgeler başkasına ait.Bilemem ne kadar doğru söylüyor.Kanımca sadece antrönörlük belgesinden birşeyler yaparsın.Aletlerden birşey yapabileceğini sanmıyorum ama tabi Hocalarımız daha iyi bilir kanunu vs.Ama ücret konusunda federasyonun bir standartı olmadığına göre,gittiğin salonun sana verebileceği hizmetinde bir standartı yok demektir.Yani biri eksik aletli olabilir biri ilgilenmiyebilir.Yani salonlar hizmetlerine göre para alırlar.Biri sana hiç birşey yapmaz,sadece aletleri kullandırır.Ne bilgi verir ne hareketleri doğru yapıp yapmadığına bakar,ölçü almaz,beslenmene yardımcı olmaz.23-30 lira alır ayda.Tabi şimdi biri çıkıpta benimkide öyle ama çok iyi diyebilir,ben aldığı ücrete karşı verdiği hizmetten bahsediyorum.Sizinkinin nasıl olduğunu veya sizin az ücretle kötü salona gidebileceğinizi kastetmiyorum.İlla çok para vermek gerekmez tabi ama geneli böyle.başka Biri Seninle ilgilenir,program yazar,temiz ortamı vardır,aletleri güzeldir.Ortamı,kültürü yüksek insanlardan oluşuyordur bu 110 ytl 80 ytl dir.Bazı yerler vardır tamamen ticari amaçlı olabilir.50 tane spor vardır içinde(plates vs),üstelik salonda epey büyüktür(alış veriş merkezi kadar) bunlar sadece havadır.Üyelikleri yıllıktır ve pahalıdır.Yani sen muhtemelen gittin baktın o salon ucuz ona gittin.Ama herşeyin bir karşılığı var.Eğer sen 30-40 ytl veriyorsan ondan da birşey bekliyemezsin.sadece aletleri kullandırır.Ama profesyonel antrönör istiyorsan ve ilgi istiyorsan o zaman iş tuzlu.Ama sanırım sen zaten kendi kendine yetebilen birisin o yüzden ucuz salona gitmen uygun.Ama adam birtek yardım etmedi diye sinirle ben bu adamın başına ne çorap örebilirim diye düşünmekte ayıp ve etik değil.Çünkü adamın senden aldığı belli verebileceği belli.Git delikanlı gibi suratına söyle.eğer sen verdiğin paranın karşılığını alamadığını düşünüyorsan git konuş.Ama kuş kadar para verip sonra adamın sana en ufakta olsa yardım etmesini istiyorsan bu düşünce yapını değiştir.Sana yardım edip etmemesi onun insiyatifinde.

TuGhAn, Paradise ve y2j bunu beğendi.
  9. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.023
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Salondan alabıleceklerın salona verdıgın parayla degıl hocanın sana aktarabılecegı bılgı bırıkımı ve hocanın ınsancıllıgına baglıdır.. Bu konuda ıntegrale katılmıyorum.. Ben mesela İzmır'de oturuyorum ve burada bıle az mıktarlara ıyı salonlar var.. 50 lira ısteyıpte on numara hocası olan (bılgılı, tecrubelı, ılgılı) salonlar gordum..

Insanların sırf 100 lıra vermıyorlar dıye hocalarının dostlugundan ve ılgısınden mahrum kalmaları bence sacma.. Kaldıkı 50 lıralık sakin bır salonda (benım sahsı gorusum ve tecrubem) hocalarla ve tum dıger uyelerle arkadaslık ve yardımlasma daha ust sevıyede olabılıyor..

Asıl konuya gelırsek hocanın senınle ılgılenmesı kanunen bır zorunluluk degıl ama etık olarak zorunluluktur bana gore.. Aletlerı alıp salona atıp hadı bakalım calısın demek bır sporcuya yakısmaz..

Ben senın yerınde olsam gıder durustce rahatsızlıgımı dıle getırırdım.. Boylece adamın onune 2 secenek cıkar.. Ya hatasını anlar senı duzgun durust acıksozlu bırı olarak gorur, arkadas olursunuz yanı samımıyetınız ılerler ve senınle ılgılenır ya da aynı tavırlarına devam eder.. Bır duzelme olmazsa salonunu degıstır derım.. ;)

Paradise bunu beğendi.
  10. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    14.493
    Ödül Puanları:
    123
    Türkiye vgf özel spor salonları talimatı adı altında bir başlık açarak bu talimatı tartışmaya açmıştım her nekadar anlam veremediğim bir şekilde üyelerimiz ilgi göstermemiş olsada..
    (sanırım klasik türk hastalığı olan homurdanalım ama yüksek sesle söylemekten kaçalım hastalığı yüzünden)
    http://www.bodyforumtr.com/vbforum/vgf-zel-spor-salonlar-talimat-t20236.html?t=20236&highlight=%F6zel

bu talimatı sende okumuşsun..her türlü spor salonu için özel makine alet listeleri var..hatta ben 5yıldızlı bir otelde çalışıyorum vg.yi.. burda olması gereken aletler daha fazla ama amatör salonlar kadar alet ancak var..

bununla ilgili ve spor salonu sıcaklık değerleri ile ilgili federasyona , gençlik spor genel müd.ne bilgi edinme emailleri attım ama kanunen cevap yazmaları gerektiği halde cevap gelmedi..
    yaşadığım şehirde gençlik spor il.müd.de şube müdürü arkadaşıma sordum salonları bu yönetmeliğe göre denetliyor musunuz diye .. malesef dedi..

buyrun burdan yakın..

ama bizler herzaman bilinçli olalım..vg konusunda hakkımızı arayalım..direnç gösterelim..yoksa bu memleketin hali harap..

ben 2 salonu protesto ettim sıcaklık ve rutubet yüzünden ayrıldım..ama ayrılırken yüzlerine vurun eksiklerini eğer anlayışsızlarsa..
    şimdiki çalıştığım yerdede sıcaklık sorunu oldu..otel genel müdürüne ileterek ancak kısmen çözdürebildim..

düşünün salon hocası çözemedi, spor salonu müdürü çözemedi, genel müdüre anlatmak zorında kaldım ve 100lerce kişinin vg çalıştığı yerde ancak 1-2 kişi itiraz etmiş sıcaklığa..

millet uzun kollu giyiyor ama gidip niye bu salon soğuk demiyor..kafa_

senin konuna gelince..

bu konuda yani alet eksik, hoca ilgilenmiyor konusundan birşey çıkmaz gibi geliyor şikayet edersen ama yinede şansını dene..yazılı dilekçe ver..en azından salon hakkında il müdürlüğüne menfi bir yazı gitmiş olur onlarda şikayet edilmiş olurlar..

dilekçenin sonuna şunları da ekle..

"sorun çözüme kavuşturulamazsa bir üst makama havalesini ve adı geçen spor salonuna şikayetimle ilgili gerekli yazılı tebligatın yapılmasını bilgilerinize arz ederim.."

bak ozaman enseci salon hocaları nasıl tutuşuyor..

pastnova, Despo, TuGhAn ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Ben senin yerinde olsaydım basardım şikayeti. Bunlar yüzünden adam akkılı salan işletenlerin işi zora giriyor bi yerde. Başkasının hakkını gasp ediyorlar. Onların ne farkı varmışki böyle salon açıp ondan bundan para söğüşlüyorlar. Bence şikayet et ve salonunu değiştir.

Paradise bunu beğendi.
  12. kutlukan

kutlukan Üye

Beğenileri:
    401
    Ödül Puanları:
    73
    Hocayla kişisel ilişkilerin iyiyse sana yardım eder yoksa mecburiyeti yok verdiğin aidatın karşılığı istersen programı yazar ve nasıl yapıldığını öğrenene kadar gösterir ve salondan faydalanmanı sağlar,gerisi kişisel çalıştırmaya girer,bizde 1-2 ay sonra salon açıcaz ha benden istese bi öğrenci yardım ederim o benim kişisel kararımdır ama tüm hocalar mecbur diye bir şart yok,herkesin yapısı farklıdır.

okankut ve Paradise bunu beğendi.
  13. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Bence zorunda. Sen bir dükkana girdiğinde alacağın ürünün yerineni bulamadığında dükkan sahibine sorarsın o da gösteriri veya getirir. Getirmezse ordan bir şey alırmısın veya git kendin bul der ise?

Adama boşu boşuna hoca demiyorlar eğer yardım etmezse bunun hocalığı nerde? Spor bedeni eğitmek olduğu kadar kişisel gelişimdirde. Türkiye'de bu bilinç daha oturmamış. Ama insan işine biraz saygı duyar. Adama "madem hocalık yapamayacaksın neden salon açıyorsun" derler.

Paradise bunu beğendi.
  14. kutlukan

kutlukan Üye

Beğenileri:
    401
    Ödül Puanları:
    73
    Salona üye olurken eğer varsa tabi imzaladığınız sözleşmeyi okuyun hizmet satın alma ile markette peynir alma arasında çok büyük fark vardır...Spor salonu üyeliğinin neleri kapsadığını okuyun bence,aidatın içinde her bench yapana yardım et her yana açış yapanın başında dur diye yazmaz...salona gelen aradaki farkı öder her idmanda hoca kişisel olarak çalıştırır.

Paradise bunu beğendi.
  15. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Markette çalışan zaten hizmet için oradadır insanlara hizmet için.Ve rafları düzenlemek için.Ana amacı budur.Bu yüzden para alır.Oysa spor salonları çeşitli şekillerde hizmet verebilir.Biri havlu verir,çıkışta masaj salonu üyeliği verir,sauna verir,duş verir genelde sosyetik mekanlardır buraları.Biri tutar temiz ortam,nezih insanlar,güzel bir hoca,iyi ilgi verir,biri tutar sadece makinaları kullandırır.Bu tür spor salonlarına gittiğinizde sözleşmeden flan da bahsedildiğini sanmıyorum sadece konuşuluyordur.Bir salona gidiyorsunuz adam 100 ytl diyor diğeri 30 ytl.Sizin bu aşamada hangisinin size ne kadar hizmet verdiğini bilmeniz lazım.30 YTLLİK sana demekki birşeyleri eksik verecek.Babasının hayrına mı 30 ytl.adam sana fiyatını söylüyor.Demekki birşeyleri eksik veya fazla yapacak.tabiki ucuz salon kötü demek değil oda ayrı mesele daha öncede dedim.bakarsın fiyatına sonra kendi çapında araştırırsın 2 salonuda hangisi iyiyse ona gidersin.Ama foruma gelipte arkasından iş çevirip,ne çorap örerim ben bu adamın başına demek ve yandaş aramak hiç etik değil.Sonuçta o salonu sen seçtin.Ayrıca ne malum belki adamın babası kanser oldu onu öğrendi morali bozuk sana yardım etmek istemiyor kırmakta istemediğinden bahane uyduruyor?Ne malum.Birilerinin ekmeğiyle oynamak bu kadar basit olmamalı.Birşyleri yanlış uyguluyorsa kapansın ama bunu bu tarz yapmak yanlış.Bu tür konularda(salon seçimi) iyi araştırmak gerekli.Ama ne yazıkki benim ailemde dahil.biz türkler bu tür konulara önem vermiyoruz.Bakkala gidince peynirin iyisini,fasulyenin iyisini alıyoruz ama iş sağlığa gelince.Salon işte ne olacak 2 hareket tamam diyoruz,veya diş macunu,şampuan alımında giriyoruz markete,şampuan ya,yeter diyip en ucuzunu alıyoruz.Böyle oluncada dişler fırçalamaya rağmen bozuluyor saçlar bozuluyor.

Son düzenleme: 5 Aralık 2009
    Paradise bunu beğendi.
  16. Paradise

Paradise Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Benim en çok zoruma giden sadece antrenmanda yardım istemem dişında başka bir külfetimin olmamasına karşın bu durumdaki bir salonun hocasının bana bu muameleyi yapmiş olması. Pazartesi ilk iş federesyonna mail atıp konu ilgili olarak ne kadar kayda değer bir yardım alabileceğimi öğrenmek. Arkadaşlar hepinize yardım ve önerileriniz için teşekkürler.

NOT:mad:integral ben salona gittiğimde normal ücreti 90-100 lira iken kampanya ile 65 e düşürmüştü Yani fiyetın hızmete etkili olduğunu pek düşünmüyorum

17. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    O zaman elinden geleni yap derim.O kadar para alıyor.birde hizmet vermiyor.Bu arada Kusura bakma zaten senin üzerinden genel konuşmuştum ama ucu senin konun olduğu için sanada dokundu.

Paradise bunu beğendi.
  18. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.742
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Bizim salonda bir salon sahibi var kendisi de geçmişte vg yapmış ve dereceleri olan biri bir de yanında çalıştırdığı hoca. Geçen yıllarda o hocalardan bir kaç tanesi yardım istememize rağmen mırın kırın etti olayı tekrarlayınca salon sahibine şikayet ettik başka hoca geldi. Mesela 4 set bench yapıyorsanız son sette yardım etmeli istediğiniz zaman. Ha ilk setten itibaren adamı meşgul edemezsiniz. Ben her programda bir kere yardım alırım 1 set (son setlerde). İlla partnerden yardım alınacak diye kaide yok. Partner olmayabilir ayrıca güvenemeyebilirsiniz de. 110 kilo bench e girdiğiniz zaman işi bilenden yardım almak gerekli. Bilmeyen birinden alacağınız yardım sizi sakatlayabilir de.

zigbog ve Paradise bunu beğendi.
  19. snatcher

snatcher Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    ya dostum bu salonlarin cogu boyle gurel ozgur diye biri var avcilarda sozum ona sampiyon bide, ya bu adamin bir salonu var akillara zarar hava yok icerde yaptigi program berbat bise ben gittiydim o salona prdan biliyorum aletler berbat ya bir squat bile yok hack squat makinasi millattan once kalmis yani berbat bir yer, ben de kendi kendime dusundum ya dedim burayi kontrol etseler spor salonu olacak bir yer bile degil apartman alti yani turkiyedeki salonlarin cogu bu durumda almislar igneyi sismisler vucut yapmislar sonrada salon acmislar hocayim diye ya biraksinlar bu isleri , turkiyede bu isi bilen cok insan yok gercekten bu is turkiyede gelismemis ben avrupada yasiyorum burdaki salonlarla orasi kiyas bile edilmez.. sende en iyisi ya sikayet et yada baska salona gec...

Paradise bunu beğendi.
  20. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    76
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Bunun gibi olaylar yüzünden salona gitmeye çekiniyorum işte. Bir de vardiya düzeni var tabi. :)
    Salon kurallarını bilmem gitmediğim için ama hoca bir el atsa ölmez herhalde. :)

Paradise ve zigbog bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş