Bugün birinci gündü. 1-2 ufak soru

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve The Monument tarafından 12 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. The Monument

The Monument Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Üsküp
    Arkadaşlar foruma yeni olduğum için daha önce uzun uzun tartışılmış konuları bilmediğimden yanlış 2 başlık açmıştım ve haklı olarak kapatılmıştı. Şimdi forumda yanıtını bulamadığım birkaç sorum olacak.
    Öncelikle 1.83 boyundayım ve sabah tartıldığımda 84-86 kg arası çıkıyorum.
    Daha önce spor geçmişim olmadı. Daha net yanıt verebilmeniz için ekte fotoğraflarımı koyuyorum ve görüntü kalitesi için özür diliyorum.
    Bugün idmanımın 1. gününü tamamladım.
    Sadece solgarın multi vitaminini, EAS marka creatine ve Nitrotech protein tozu kullanıyorum.
    Forumda aradım creatin kullanımıyla ilgili söylenen çok şey var. Onlardan derlediklerim ve aldığım kutunun üzerinde yarım yamalak türkçe çeviriden okuduğum kadarıyla günde 4 defa birer çay kaşığı alıyorum. (alacağım) ilkini antreman esnasında içtim. sonra 1 saat sonra aldım.

soru1: diğer 2 ölçüyü ne zaman almam daha iyi? (dediğim gibi yazılanları okudum ama bu konuda bi ortalama çıkaramadım)

soru2: ayda bir ya da 2 ayda bir gelişimim ile ilgili profesyonel yorum yapabilecek bir hoca arıyorum. Malum daha önceki konuda belirttiğim gibi bir eğitmeni olmayan bir spor salonundayım. Hareketlerin nasıl yapılması gerektiği konusunda yardımcı olacak 1-2 kişi buldum ama bakıp ne eksik söyleyen biri olursa çok iyi olur. Yoksa foruma foto koyarak devam edicez artık.

soru3: yağ ölçümü hakkında yazıları okudum. Gncdeki ölçümler iyi değil diyor forum. İyi spor salonlarında da aleti varmış. Ben maliyeti yüksek olmamak koşuluyla nerede ölçtürebilirim? Bazı eczanelerde varmış ama benim gittiğim 2-3 tanesinde yoktu.

Yardımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ekli Dosyalar:

2. qohezyon

qohezyon Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    besin takviyesi için erken değil mi 1.günden?

3. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    Anladığım kadarıyla yağ yakımı için uğraşıyorsun.Eğer öyle değilsede en azından 1 ay sağlam bir cardio yapmanı öneririm.Boyuna ve kilona bakılırsa atacağın suyu hesaba katarsak ilk 1 ayda sağlam bir diyet ve sporla 8 kiloya yakın kilo kaybı yaşarsın.Şu an için creatinde protein tozu da senin için gereksiz gibi duruyor.Sadece öğünlerde protein almaya özen göster; yumurta,tavuk,ton balığı v.b

Aslında diyetle beraber cla ve carnitine de kullanabilirsin başlangıç için.Hem daha rahat antreman çıkarırsın bu supplementlar ile. Eğer ürünlerle ilgili kafanda soru işareti varsa forumu araştırabilirsin aradığın tüm cevaplar forumda mevcut

1 ay cardio dan sonra -aslında 2 ayda yapılabilir- kas çalışmaya başlamak senin için daha iyi olur.Hem salonda cardio yaparken insanları izleyip hareketleri öğrenirsin hem de çevrende ki herkesin sana "aa nasıl zayıflamışsın" şeklindeki söylemleri ile iyice motive olup kas çalışmaya öyle başlarsın.

Ayda bir yorumu da buraya resim koyarsın her ay o şekilde burdaki üyelerde resime yorum yapar.

Yağ oranına da kafanı takmana hiç gerek yok.Sen spor yapmana bak.Onlar daha sonra olucak işler şimdilik tartı üzerinde ne kdar zayıfladığına bak sen.Yalnız kas kaybetmemek için devamlı protein almaya özen göster.

Saygılar

demircan256 bunu beğendi.
  4. The Monument

The Monument Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Üsküp
    Protein tozu ve creatine cok temel şeyler olduğundan bunların geç'i ya da erken'i olduğunu düşünmedim aslında. Doktor bir arkadaşım var. Kendisine danıştım, kullanabileceğimi söyledi.

Aslında hedefim en sonunda fit bir vucüda kavuşmak ama yüzde 10-12nin altına inmeyi düşünmüyorum. Kas kütlesi eklemeyi ve bir 8 ayın sonunda yüzde 12lere inmek istiyorum. Yağ yakımı esnasında gücümden de gideceği için sadece ve yüzde yüzlük bir kardio programı istemiyorum aslında. Hazır vücudumda yağ varken kas kazanmayı, ocak ayından sonra sert bir şekilde kardioyu arttırmayı düşünüyorum.

seneler boyunca beslenme alışkanlığım o kadar kötüydü ki şu anda normal bir beslenmeyle bile ayda kalıcı olarak yavaş yavas 2-3 kilo verebileceğimi düşünüyorum.

Fotoğrafları da burada aylık olarak yayınlayacağım. İnşallah mümkün olduğu kadar çok arkadaşımızdan düşüncelerim ve fotoğraflar konusunda yorum ve eleştiri alırım.

5. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Kreatini ilk bir hafta 20gr al.yani 4 çay kaşığı toplamda.2 çay kaşığı antrenman öncesi,1 çay kaşığı antrenmandan yarım saat sonra,1 çay kaşığı yatarken alabilirsin.Ben öyle yaptım yükleme döneminde.
    Fakat 2 kreatin alımının arasında en az 4 saat olsun ve günde 8 bardak su iç
    İlk 1 haftadan sonra 10 gr.düş. 5 gr antrenman öncesi,5 gr sonrası.
    1 ay sonunda 7 ya da 10 gün ara ver.

ayrıca ilk aylar için kreatin ve protein tozu bana çok gereksiz geldi.özellikle kreatin.çünkü kreatin vücutta su topluyor.Sen ise kilo vermek istiyorsun.

6. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara

Hayır tabiki kullanabilirsin eğer kas çalışmakta ısrarcıysan.Ancak cardio yapan biri için creatine kesinlikle gereksiz.Aslında mantık doğru iyice kas kazandıktan sonra zayıflamak daha doğru olacaktır.Ancak kışın zayıflamak zordur.Eğer öyle bir düşüncen varsa ocaktan sonra değil mayıstan sonra zayıflamya başlarsan daha rahat edersin.

The Monument, murat2 ve demircan256 bunu beğendi.
  7. murat2

murat2 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    legolasında dediği gibi Mayıs Ayına Kadar Kas Kazanıp hacmini artırdıktan sonra sağlam bi definasyon ile güzel bir vücut elde edebilirsin.

Yüksek Protein Normal Karbonhidrat Çok Düşük Yağ İle Devam ;)

The Monument bunu beğendi.
  8. The Monument

The Monument Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Üsküp
    Evet yagli olmama ragmen yag yakma evresini ertelemek ve su anda onumuzdeki 6-7 ay icerisinde olabildigince kas yuklemek istiyorum.
    Bugun agrilar icinde uyandim, oyle olacagini biliyordum. 2. idmanimi yaptim (omuz-triceps)
    Yarini off gecip persembe tek basina bacak girecegim. Su anda ellerime bile hakim olamiyorum, yazi yazarken titriyor kalemi dogru duzgun tutamiyorum.
    Ama gercekten super bir hismis, keske ilerki aylarda hic azalmasa hep boyle devam etse...

9. trfitness

trfitness Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Creatine i bırak. Protein al eğer besinlerden yeterince bir şeyler toparladığını düşünmüyorsan. Multivitamin almıyorsa ona başla, illa bir şeyler yutmam gerekiyor diyorsan da köpek balığı kıkırdağı al eklemler için.

Ağrıyan adaleyi çalışma. Haftada 3 gün yeterli. Diğer günler yürü, koşabiliyorsan koş akşamları. Yüzebilme imkanın varsa yüz.

Amacını iyi belirle, yağ mı yakmak istiyorsun kas kütlesi mi eklemek istiyorsun. Vücudu spora alışkın olmayan bir insan ikisi beraber zorlanabilir.

Supplementlere çok takılma. Eski kafalı ol derim.

10. The Monument

The Monument Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Üsküp
    Amacım öncelikle kas kütlesi eklemek.
    Creatine'i 1 ay bırakmak istemiyorum, vucudum nasıl tepki gösterecek, creatine e toleransım var mı onu öğrenmem gerek.
    Multivitamin alıyorum.
    Eklemlerim allaha şükür kuvvetli, hayatımda ilk defa dün incline benche girdim 8 tekrar 70 kg girdim bileklerden bi sıkıntı olmadı.
    2 günden beri protein tozu olmadan 90-100 grda kalıyorum. onun için +35gr kazanmak için nitrotech i alıyorum.

Göbeği çok dert etmiyorum şimdilik :) Aynaya bile bakıp psikolojimi yormak istemiyorum. Yapmam gerekenleri yapıp 1 ay sonra tartıya çıkıp ve resim ekleyip neredeyim diye bakıcam.

11. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara

Maşallah daha önce spor geçmişiniz olmamasına rağmen 70kg*8 çok iyi incline için.Genelde yeni başlayanlar 10kg yapabilirler ancak.Makine mi diye soracağım ama incline ın makinasıda yok sanırım.Umarım doğru yapıyorsundur hareketi.Gerçeten çok iyi başlangıç için :)

Kolay gelsin.

12. The Monument

The Monument Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Üsküp
    Makinemtrak :)
    barı sabit tutan 2 tane dikey çubuk var, squat yapılan bir bölüm alta sehpa çektiler benim incline yapmam için.
    İlk 1 ay benchi ve incline i orda yapıcam formu tam oturtana kadar. 4. hafta sonunda normal bench sehpasına terfi ederim o zaman :)

13. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara

Yanlış anlamadıysam Smith Machine den bahsediyorsun.Tamam şimdi oldu 70 kg.:)

14. bigforce01

bigforce01 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    ya abi (abi diyorum büyük gösteriyosun 18yaşındayım).senin dezavantajın şişman olman.bu yüzden takviye yapmayı kesinlikle bırak daha kötü olucaksın.ilk 1 2 ay cardio yapman lazım
    yani full koşu full mekik yak şu yağları.ne zaman alt tarafın üst tarafından daha ii oldu.o zaman kol omuz göğüs calısmaya basla.en doğrusu bu bnm için.2yıldır ilgeleniyorum bodyle.beni dinlemek dinlememek sana kalmıs ama.bnm sölediklerimden başka bişi yaparsan ilerleme gösteremessin !

15. The Monument

The Monument Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Üsküp
    Ben 28 yaşındayım ama tecrübeye her zaman boynum kıldan ince.
    Sen haklısın şişmanım ve kilolarımdan kurtulmam lazım ama ağırlık çalışma ritmine bir girmek istiyorum. En azından benim durumumda spora başlayacak insanlara da iyi ya da kötü (artık sonuçlarına göre değerlendireceğiz) bir örnek teşkil eder. Kayda değer bir ilerleme göremezsem ve/veya yağ oranım haddinden fazla artar ise kardioya zaten yöneleceğim. Hep beraber bakıp göreceğiz. Bu arada 'yak şu yağları' kısmını beğendim :) Ama 'ilerleme gösteremezsin' biraz can yaktı ;)

Bu arada internetten ne olduğuna baktım, evet smith machine. Cehaletimi mazur görün inanın 3 gün içerisinde elimden geldiği kadar yazı okumaya çalıştım, ve devam ediyorum :)

16. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara

Üzgünüm ben buna katılmıyorum.Aslında arkadaşın da yaklaşımı gayet doğru ve popüler bu sıralar.Önce kas kazanıp daha sonra zayıflamak.Çünkü fazla kas fazla kalori yakmak anlamına gelir.

Ama bende yukarıda zaten önce zayıflamak daha mantıklı olucaktır yazmıştım.Ancak anlıyorum ki arkadaş aylardır kafasında kas çalışıcağım diye kendini motive etmiş bunun üzeine odaklanmış.

Bence kesinlikle izlediğin yol yanlış değil.Hatta uzun sürede daha iyi bir başarı elde edersin gibime geliyor önce zayıflayıp sonra kas basmaya göre.

Kolay gelsin.

17. The Monument

The Monument Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Üsküp
    Arkadaşlar ilk haftamı tamamladım. Ve daha da önemlisi bana yardımcı olabilecek bi kişi buldum. Kendisi (eğer doğruysa ki doğru olduğuna inandım) yurt dışında birincilikler almış bi kişiden eğitimler almış, ismini söyledi de adı da soyadı da bi tuhaftı hocasının 'Tu' ile başlıyodu gerisini getiremeyeceğim :) Beslenme konusunda da tüyolar veriyo hepsine uymak zor ama şu ana kadar günde 100 gram doğal yoldan 50 gr da tozdan 150gr proteini hergün almayı başardım. Yeteri kadar lif tükettikten sonra bulabildiğim herşeyi yiyorum :D

Güçlendiğimi ve vücudumun yavaş yavaş şekillendiğini hissediyorum. Tam 1 ay oldunca yeni fotoları koyacağım.

18. Selo68

Selo68 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    2 sinide birden yapabilir sin hem kardiyo hemde ağırlk çalışması pazartesi ağılırık salı kardiyo
    çarşamba ağırlık perşembe kardiyo cuma ağırlık cumartesi kardiyo pazar dinlenme.Fazla ağırlık basmazsın.Tekrar sayısı fazla olsun iyi kilo verirsin.Zaten ilk ay kilo verirsin kas kazanamassın ilk ay. Başarılar

Sayfayı Paylaş