Bu sporla ugrasanlarin yasadigi bilgi kargaşası...

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve audision tarafından 20 Ocak 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. audision

audision Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    12
    Merhaba,

Daha once bi konu acmistim kilolu halimden biktigimi ve bunun ustesinden gelmek icin caba gosterigimi falan. P90X e basladim cok agir geldigi icin ve evdede motivasyonumu kaybettigim icin bulundugum ildeki gayet iyi bi salonda dereceleri olan bir hoca ile birlikte su an PT (Personal Trainer) olarak calisiyoruz.

Bu surecte birsey dikkatimi cekti. Gayet fit olan bir cok kisi ile bu konu hakkinda (vucut gelistirme, yag yakimi vs.) saatlerce sohbet ettim. Zaten gunumun 5-6 saatini salonda geciriyorum. Hatta cogu zaman daha fazlasini.

Benim anlamadigim bir konu var. Bu platform dahil bir cok platformda bu sporla ilgili arastirmalar yapiyorum surekli bilgi yukluyorum kendime. Evet internet ortami her bilgi dogru olmayabilir ama yuzyuze vucudu referans olan insanlarin bile bu bilgiler hakkinda kargasa yasadiklarini goruyorum.

Ornegin benim hocam gunde X gram tavuk gogsu yemem gerektigini soylerken ayni sekilde gene yuksek kas kutlesine sahip uzun yillardir bu sporu yapan baska birisi bu kadar protein ile kas yapimi degil yikimi yasarsin diyor.
    Bir diger ornek, birisi 10 - 15dk interval kosu ile nabiz yukseltip agirlik altina girerekte yag yakimi saglayabilirsin diyor ama baska biriside senin daha fazla kardiyo daha az agirlik altina girmen gerek diyor. (Bu kiside baktigin zaman vucudu dogru sekillenmis kas kutlesi iyi gorunen biri.)

Simdi ben anlamiyorum, birinin Ali dedigine digeri Veli diyor ama sonuca bakarsan hepsi vucudunu sekillendirmis ve dolayisiyla tek ortak noktalari bu isin %70inin beslenme oldugu. Ama antreman konusunda hepsi celisiyor. Ama hepside bu bilgilerle sonuc elde edebilmis kisiler.

Benim buradan cikardigim sonuc ise ne kadar hareket o kadar enerji yakimi ve dolayisiyla yag yakimi. Ne kadar duzgun agirlik antremani o kadar duzgun ve orantili kas gelisimi. (Streoidleri beslenmeyi ve supplementleri falan katmiyorum)

Isin garibi X yontemi atiyorum Ahmet hocaya soylediginde olmaz oyle sey diyor. Yada tam tersini baska birine soyleyince. Evet hem fikir olduklari konular yok degil ama celistikleri o kadar cok fazla konu var ki...

Yani sonuc o ki bu sporda bazi konular hakkinda kesin X yaparsan Y olur diye bilgiler yok. Sonuc olarak hepsi hareket ettiriyor ve enerji harcatiyor dolayisiyla yag yakimi oluyor (evet spor oncesi karbonhidrat vs. vs. bunlarda bi cogu zaten hem fikir dedigim gibi beslenmeyi bu konularin BIRAZ disinda tutuyorum.). Sonuc? Antreman suresince severek yapacagin hareketler aktiviteler varken sevmediklerini yaparak spordan sogumak. Motivasyonum tam birakma gibi bi dusuncemde yok uzun suredir cok iyi gidiyoruz.

Herhangi bir isim gecirmedim, ki$iye ozel bi ele$tiri degil. Gozlemledigim ve elbette HAKLIYIM dedigim bir konu degildir. Sadece kafama takilan ve paylasmak istedigim bir konuydu.

Saygilar.

doxux bunu beğendi.
  2. atraksiyonlu

atraksiyonlu Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    43
    Aslında bazı şeyleri sağladığında sonuca giden tek bir yol yok. Ama herkes en optimum yolun kendi yolu olduğunu düşünüyor. En azından ben öyle düşünüyorum.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. audision

audision Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    12
    Ben bu isten hic birsey anlamadim. :) biri tuzsuz ye vucut su tutmasin su atsin diyor, digeri tuz kas icin gerekli. Biri aci tuketme diyor digeri aci metabolizmayi hizlandirir. İyice kafam corba oldu :)

4. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    aklına yatanı dene vucudun olumlu tepki verirse devam.eğer olumlu tepki vermezse değişiklik yap.

5. asilcenk

asilcenk Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Bunun nedeni ;
    1- Herkesin metabolizmasının farklı çalışması ve aynı besinlere farklı tepkiler vermesi,
    2- Herkesin yapmak istediği vücut farklı ılması, (kimisi plaj vücudu yapmak ister, kimisi 45 cm kol ister, kimisi parçalı olmak ister, kimisi yağlı ama iri) işte bu farklı vücut şekillerine ulaşmanın beslenmeleride, antrenmanlarıda farklıdır.
    Bu değişkenler bir çok kaynakta ve bir çok insan/vücut çeşitinde birleşince çelişen ama aslında her ikiside doğru olan ikilemler ortaya çıkıyor.
    En güzeli söylendiği gibi, zaman ile deneme yanılma yöntemi ile senin istediğin vücut şekline ve kendi metabolizmana uygun antrenman ve beslenme şeklini geliştirmen olacaktır.

stefan35 bunu beğendi.
  6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bunun nedeni Türkiye'de bu işle uğraşan hocaların çoğunluğunun İngilizce bilmemesi, bu yüzden hayatlarında tek bir bilimsel makale okumamış olmaları, bilimden uzak olunca da haliyle sadece kendi tecrübelerini ve diğer meslektaşlarının anlattıklarını bilmeleri. Aslında bir ağırsağlam videosunda Sage bunlardan uzun uzun bahsetmişti, buraya linklesem demek istediğim daha iyi anlaşılır ama reklam olarak anlaşılır mı emin değilim.

Anadili İngilizce olan insanlarda çok bilgi kirliliği, kafa karışıklığı yok. Ayrıntılar tartışılıyor, konunun temel ilkeleri belli.

atraksiyonlu, stefan35 ve Pink Zeppelin bunu beğendi.
  7. Mahmutkrdnz

Mahmutkrdnz Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Arena Fitness / Trainer
    Yer:
    Adana
    hayatımda fazla proteinden dolayı kas yıkımı die ne bişe gördüm ne duydum .Gerçekten varmı böyle bişe :)

8. stefan35

stefan35 Üye

Beğenileri:
    1.066
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    öyle bir saçmalık yok tabikide fazla protein vücutta yağa dönüşür sadece fazla kaloriden dolayı

9. audision

audision Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    12
    Benimde arastirip edindigim bilgilere gore en mantiklisi vucudun hangi besine ne tepki verdigini anlayip ona gore beslenmeyi sekillendirmek. Ama hocalarin egolari yuzunden ve bir arkadasin dedigi dil bilmedigi ve yabanci kaynaklardan daha saglam bilgiler alamadigindan klasik merdiven alti bilgileri pisirip pisirip soyluyorlar ve bu ozel antrenor icin bence kotu bi durum.

@Mahmutkrdnz Fazla proteinden degil, az aldigim icin. Bunu soyluyor diger kisi :)).

10. ibrahim_130

ibrahim_130 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    10
    Yer:
    istanbul
    Merhaba arkadaşlar foruma yeni kayıt oldum ama genelde takip ettiğim bir forum. Öncelikle güzel paylaşımlar için herkese teşekkür ederim. Spor yapmaya başlayalı 3 sene oldu. Kilo vermek için başladığım bu yolda kendimi çok kaptırdığımı fark ettim. 25 yaşına kadar kilolu bir hayatım vardı. Kilom ise 130 kiloydu tabi boyda 1,73 olunca insan çok tuhaf oluyor. şimdi geldiğim nokta ise kilom 85 KG açıkçası kilomdan çok sıkıntım yok, farklı bir konuda çok araştırma yaptığım için net bir sonuca ulaşmadım sizinde bilginizi almak istedim.

Normalde idmanlarımı haftanın 4 günü olarak yapmaktayım. Askerlik dönemi sebebiyle ara verdiğim için idmanlara başlayalı 3 ay oldu. Askerden öncesinde ve sonrasında yaşadığım sorunum şu şekildedir.

Verdiğim kiloyu kontröllü olarak 1.5 yıl içerisinde verdim. Herhangi bir mide küçültme ameliyatı geçirmedim. 2 aylık bir dönemde sadece Lekarnetin kullandım. Düzenli beslenme ve düzenli spor yaparak bu şekilde bir ilerleme sağladım. Geldiğim noktada beğenmediğim ve sürekli beni rahatsız eden konu ise bel kısmında oluşan sarkmalar. Doktor gerdirme ameliyatı diyor ama sıcak bakmadığım bir konu. Bu sarkmalar için çok araştırma yaptım. Düzenli çalışmalarım devam ediyor. Hızlı bir sonuçta aramıyorum kaç senelik oturmuş bir kilonun kalıntıları diyebilirim.

Ama sizce bu düzenli çalışmaların sonucunda sarkmalar toparlarmı.

Konu açamadığım için buraya yazdım.

Sayfayı Paylaş