Bu Rahatsızlığı Çekip de Tecrübesi Olanlar?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Azazel tarafından 29 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Azazel

Azazel Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Herkese merhaba...

Reflü rahatsızlığım var. En son yapılan endoskopide Özofajit Grade B ve Antral Gastrit teşhisi konmuştu. İlaç tedavisi aldım ki muhtemelen gastrit rahatsızlığım geçti; çünkü o yönden şikayetim yok.

Benim sorunum şu yönde; antrenman sırasında resmen boğazımda asit havuzu oluşuyor. Bununla beraber antrenman sonrası günlerde de reflü şikayetlerim artıyor. Antrenman yapmadığım zaman 4-5 gün içerisinde reflü belirtilerim kayboluyor. Kısacası antrenman, reflüm ile zıt bir ilişki içerisinde.

Eylül başında tekrar doktoruma gideceğim. Bu hastalığı olup da vücut geliştirmeyi bir arada götüren arkadaşlarım bunu nasıl başardılar acaba? Proton pompası inhibitörü kullanıp beraberinde antrenman öncesi Gaviscon almama rağmen bu şikayetlerim oluyor. Hatta midemin ağzıma gelmesinden ötürü midem de bulanıyor bazen.

Şimdi ne yapmalı, bu sporu ebediyen bırakmalı mı, yoksa laparoskopiye mi emanet edeceğim kendimi? Eminim benim durumumda olanlar vardır ve tecrübelerini benimle paylaşırlarsa sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...

2. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    antrenman sırasında veya önce soğuk su içiyorsan bundan da kaynaklanabilir. Bende hafif vardı öyle çok rahatsız edicek kadar değildi yani. Yeme düzenimi oturtunca geçti gece yarıları çok yemeğe abanıyodum bunları hayatımdam çıkardım ;)

3. Azazel

Azazel Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    Ben sırf diyetimden dolayı 5 kg verdim. Çok titiz davrandım ama pek bir işe yaramadı sanırım. Aslında dayayacaksın alkole, sigaraya hiçbir şeyin kalmayacak. Hata bizde, kendimize iyi bakarak vücudumuzu şımartıyoruz.

4. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    bu cok yanlıs bır dusunce alkol sıgara hastakıgınızı bır ılerı evreye bıle goturebılır lutfen dıkkatlı olun

5. cagrihalacoglu

cagrihalacoglu Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci, müzisyen
    Yer:
    Feneryolu
    "Sakınan göze çöp batar" demişler ama her zaman temkinli olmakta, sakınmakta fayda vardır..

Antrenman öncesi son öğünü antrenmandan ne kadar zaman önce yiyorsunuz..?
    Belki de öğün - antrenman öncesi zamanı biraz daha arttırmalısınız...

6. druiyigun

druiyigun Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    yemek sonrası, daha doğrusu tam dolu mideyle egzersiz yapmak reflü şikayetini arttırabilir. dikkatli olmak lazım.
    bunun dışında muhtemelen doktorun uzak durman gereken besinleri de(Asitli içecekle,alkol,sigara,zeytin, çikolatalı besinler ... gibi) söylemştir.
    ayrıca öğün sayısını arttır, öğün miktarını azalt, yani mideyi tam doldurma.
    gerekiyorsa ilaç!
    reflü ve gastrit olmayan insan o kadar az ki...
    kolay gelsin.

7. onurcan83

onurcan83 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Dostum ben 3 sene önce günde 3 paket sigara ve her bulduğunda alkol tüketen stresli bir adamdım. Midemin aşırı yanması şikeyetiyle doktor a gittim. Endoskopi oldum. Gastrit, Reflü, Ülser 3 ü birden çıktı. İlaçla tedaviye başladım. İlk iş olarak sigarayı bıraktım, yediklerime sürekli dikkat etmeye çalıştım. 2 sene boyunca proton pompası inhibitörü ve yanma olduğunda da oral süspansiyon kullandım. Hayat tarzımı değiştirdim. 2 senedir de aralık lı olarak vücüt geliştirme ile ilgileniyorum. Spor u seviyorum :)

Gittiğim salonda bir hocam vardı hayatı boyunca spor la içiçe olmuş içki ve sigara azına koymamış biriydi, fakat o da geceleri uykusundan kalkacak kadar mide yanmaları yaşamış, reflü olmuş, o da ilaç tedavisiyle atlatmış. Özellikle Bulk dönemlerinde çok yediği zamanlar şikayetlerinin çok olduğunu sölemişti.

Bunları size örnek olsun diye yazıyorum. Midemde yanmalar devam ediyor fakat eskisi kadar değil. Belki birilerine yarar diye söylüyorum. Mideniz de çok yanma olursa 2*2 yudum süt içerek, 1 avuç leblebi veya galeta yiyerek biraz midenizi rahatlatabilirsiniz. Tabi ki en sağlıklısı bir uzman doktor a gözükmek olacaktır. :)

Saygılarımla...

8. lord___707

lord___707 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    anteramandan 2 saat önce yemek yemiş olman gerekli kardeşim. tabi bunun hazımlada alakası var sen 2 saat önce yersin ama hazım yapamazsın ozaman gene aynı sorunla karşılaşabilirsin. midenin hazmetmiş olduğunu bildiğin zaman antremana gidebilirsin. hazım için kaliteli bir markanın maden suyundan da içebilirsin aynı zamanda içindeki minerallerden de faydalanmış olabilrsin

geçmiş olsun

9. pac89

pac89 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    bende doktora aynı şikayetlerle gittim.endoskopi sonucu refli ve pangastrit çıktı.ayrıca bendeki reflü göğüs bölgemide yakıyor.ilaç tedavisine başlıyacağım.her ne hikmetse antremanlara başlayınca yanma hissi ortadan kalkıyor.Geceleri yatmadan önce soğuk süt içiyorum baya faydalı oluyor.

Sayfayı Paylaş