Bu Programı Uyguladım, Sanırım Kabız Oldum :) :S

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve gkrt_07 tarafından 25 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. gkrt_07

gkrt_07 Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    Gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum.

En son uyguladıgım programa ilave olarak, aksam öğününde Tavuk- balık-hindi olarak değişik kombineler yapıyorum.

fakat son 5-6 gün içerisinde tuvalete çıkamama gibi bir sorunum var.
    kabız oldum galiba
    programı değiştirmeli miyim? ne yapmalıyım bu sorunun üstesinden gelmek için?
    sadece idrar yapabiliyorum.. :S

İşte Program:

Sabah 9.00 : 2-3 Yumurta Beyazı + Lor Peyniri veya Az Yağlı beyaz peynir + Zeytin + Domates + Yeşil Çay + Belki Kepek Ekmeği + Biraz Yoğurt.

Ara: 11.30 Yeşil Çay ya da Sade Kahve (Şekersiz -Sütsüz)

Öğlen 13.00: Haşlanmış tavuk ile Salata Hazırlıyorum, İçerisinde Domates/Salatalık/Maydanoz/Göbek/Beyaz Peynır / Haslanmıs Yarım Patates bulunuyor + Bazen Yanında Yoğurt bir kase (200gr)

Ara Öğün 15.00: Yeşil Elma

Ara: 15.30 : Yeşil Çay

Akşam Yemeği 17.30 - 18.00 civarlarında: 200gr Izgara Tavuk + Yarım Domates + Yarım Biber Tüketiyorum.
    Bugün 1 kaşıgı dolruracak kada pilav tırtıkladım Zararı Dokunur mu

Saat 8 gibi spora gittim malesef bu saate kaldı, 20dk düşük tempoda koşu Sonrasında 10dk yüksek tempoda bisiklet. + 10 dk eliptik.

Sonrasında 30 Crunch-Sıkıştırma (Normalde 3x20 ama o kadar yapamıyorum :S ) İlk seti tamamlıyorum, 30sn kadar dinlenip 2. set için yatıyorum 8 de falan kalıyorum :/

Diz Çekme 3x20
    Yarım Mekik 3x20
    Twist 200 Adet.

9 da Bitti İdman, Salon kapandı malum

İdmandan 15dk sonra 200ml Meyve suyu içiyrm (Kayısı)

21.30 gibi eve geliyrm:

2-3 Kaşık Yoğurt +
    1 Kaşık Lor Peyniri +
    Çok Küçük parça Haşlanmış tavuk +
    10dk sonra
    1 Yeşil Elma yiyorum.
    Saat 22.00 gibi Yeşil Çay İçiyorum.

2. PizzaBoy

PizzaBoy Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba Dostum

Bende 1 haftadır Karatay diyetini uyguluyorum ve aynı sorunla bende karşılaştım.
    Lifli gıdaları çok fazla almadığımı farkettim. Bol su içemiyorum nedense ama en son kuru kayısı yöntemiyle galiba sorunumu çözdüm :)

Gerçi Karatay diyeti ile ilgili sıkıntılarım mevcut ama bu benim bu diyeti yanlıs anlamış olmamdan kaynaklanıyor olabilir. Tansiyon sorunum yokken bu diyete başladığımdan bu yana tansiyonum yükseliyor. Lifli gıdalar ve bol su dışında çok fazla aykırılığım olmadı. Neyse belki daha sonra bi başlıkta sorarım bunu.

Bol su iç ve kayısı ye sorunun çözülür bence.

3. as55

as55 Üye

Beğenileri:
    240
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Samsun
    ben genellikle kabız olduğumda geleneksel yöntemleri kullanıyorum. aç karına kayısı suyunu bünyeye veriyorsun sabah, öğleden sonra motor bozulmaya başlıyor :D

4. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    akşam ögünlerine sebze eklersen bu sorun ortadan kalkar.
    corba içmeyi de unutma.

5. Kolega

Kolega Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Çok güldüm başlığa :D

Sanırım kabız oldum nedir ustaya :D

ZeusS_ bunu beğendi.
  6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    tabi ki olursunuz..normaldir...

neticede posalı,lifli beslenmeme ve üzerine "çay, elma "gibi maddeleri(bolca teanin içeren) yer ,içerseniz bu gayet normaldir...ayrıca, miktar azlığı etkisi de mevcut...(az yiyen az çıkar !)

insan sindirim sistemi salt etoburluk,hayvansal gıda için pek uygun değildir...bağırsaklar,mide , ağız boşuna uzun , bir sürü enzim boşuna tekamül eden olgular,evrim vb değil ,nedenleri açıktır......neticede ortalama bir insan "hepcil " olarak dizayn edilmiş durumda ...bu arada "etcil "olup , arada sırada "ot vb" yemek " hepcil" sayılmaz...

**yediğiniz , yarım domates-biber , 1 elma "lif ,posa "açısından fazla yeterli olmayan malzemeler...yani sizi "hepcil " sınıfına sokmaz...

**ayrıca, yediğiniz miktar olarak bağırsakları fazla doldurmayan miktar içeriyor...

**eğer illa bu diyete devam edeceğim derseniz , " bir yarım su bardağı kepeği gazoz ile doldurun ve için...ve gün içinde yiyeceğiniz 7-8 tane çiğ kestane, 2 yaprak çiğ lahana de bu konuda yardımcı olacaktır...hiç yoktan iyidir...)

dishiwelet ve Danny Boy bunu beğendi.
  7. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    gazoz falan icmeyin arkadaslar

yok daha neler ya

bagırsak florasınının en buyuk sorunu unlu sekerli gıdaların bagırsak florasındaki zararlı bakterileri cogaltması

herkesin bagırsagında faydalı ve zararlı bakteriler var onlar vucudun cöpcusu konumunda

Yedigin yogurt yerine kefir tüketmeye calıs Bagırsak florası icin cok faydalı Ayrıyeten yesilligide arttır Lahana marul ıspanak pırasa roka dereotu maydanoz tere bunları diyetine sok hem sekersiz hemde vitamin mineral deposu meyvelere göre kat ve kat hemde lifli

simdi gecici cozumler yerine bataklıgı kurutmak en dogru olan degil mi ? Unlu sekerli gıdaların bozdugu bagırsak florasını bu kadar kısa sürede duzeltemezsin

ben senden daha az sebze yiyorum bazen sadece yag ve et yiyorum cogu gun boyle oluyor hic bir sorunum yok ama diyete ilk basladıgımda bende aynı sorunu yasamıstım Senelerdir karbonhidratlar yuzunden vucudumuza zarar verdik vucudun kendini düzeltmesi icin bir muddet temiz (karbonhidratlardan uzak ) kalmalıyız

dishiwelet ve ZeusS_ bunu beğendi.
  8. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    hocam bu durumu benım bır arkdasımda yasamıstı 6 gun tuvalete cıkamadı doktor 10 gun cıkamassa lavaj yapıcaz dedı neys ebnım aklıma geldı bu kestane :) gıdıp aldık 1 gun kestane yedı yanı bı yarım kılo yamıstır ınanın gun sonunda kabızlık gectı ustune bırde ıshal oldu :)

ıse yarıyor kestane ama cıg :)

ercan gürgöze bunu beğendi.
  9. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    kestane sinemaki kayisi ise yarayabilir de

Sorulmasi gereken neden bagirsaklarda sorun var onu cozmek lazim gecici cozumler degil

Kefir ve yesillik tuketimi bagirsak florasini duzenler

Ayriyeten ev tursusu da

10. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bu keto beslenmeyi yeni deneyenlerde yada farkında olmadan yediği ketoya denk gelenlerdeki kabızlık vakalarına akıl sır erdiremiyorum açıkcası...
    Abi bizde acemiydikte hiç böyle şeyler yaşamadık yaaa...
    Salatamızı sebzemizi canavar gibi yedik yahu ;)

Aslında sıkıntı sanırım lif kaynaklarının bir besin türü olarak algılanmamasında!
    Aynı bir Kh, protein gibi temel bileşik muamelesi görmesi lazım aslında...
    Yani günlük lif kaynağını almayan bir adamın o gün hiç yağ yememiş gibi suçlu hissetmesi lazım...

Eğer durum gerçekten ağırsa kestane vb. geçici çözümlerle bir an rahatlama sağlanabilir ;)
    Ama yani Heldic baştan sona haklı kalıcı çözümlere el atıp beslenmenizi düzene sokmazsanız, sürekli kabız ile cırcır arasında gidip gelinir diye düşünüyorum ;)

Geçmiş olsun :)

Dn: Kolega nın yoruma bittim tek geçerim başlığın yıldızı olmaya aday :D

11. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    bence lif hic o kadar da onemli degil gibi mesela ben dun sadece 2 sogan 2 domates sarimsak ve badem yedim geri kalani et yag peynir yumurta hic bir sorunum yok :)

Insanoglu buzul cagini yasamadimi hemde uzun bir sure ot mu yetistirebildi sadece yag et yedi

Fakat kanser vakalari ise sanayii devriminden sonra basladi sanayi devriminden sonra noldu seker her eve bol bol girdi
    Seker mi suclu yag ve et mi :)

Kanser hastalarina kanserin yerini belirlemek icin seker veriliyor kanserli hucreler seker ile cogaliyolar

Ayni sekilde bagirsaklarimiza zarar verende sekerler

Tum kötuluklerin anasi :)

dishiwelet bunu beğendi.
  12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    kestane iyidir...bunu ben de vaktiyle " halter yaparken" , bağırsakların düzenli boşaltılması konusunda kendi kendime bulduğum bi yöntem...tabi ki "çiğ "...)gerçi haşlanmışı da belli bi reahvet veriyor ,ama çiğ muhteşem...

bu tip diyetlerde en önemli sorunlar:

**yenilen malzemenin az olması , gerek "kütle " , gerek "hacım " , gerekse içerik açısından
    **lif olmaması , yani kalan posanın az olması..(olmayan şey çıkamaz !..)
    **çalışması gereken "enzim sisteminin" ağız enzimleri nin vb) devreye girememeleri .. (Tükürükte bulunan enzimler amilaz, karbonik anhidraz, lingual lipaz, fosfataz, kallikrein enzimleridir.)
    Amilaz, nişasta ve glikojenin α (1®4) glikozidik bağlarını hidroliz eder.

bunların yeteri kadar devreye girmemeleri önemli sindirim sorunları yaratır...

dishiwelet ve Danny Boy bunu beğendi.
  13. gkrt_07

gkrt_07 Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında ara öğünlerde 3-4 tane kuru kayısı indiriyorum mideye azcık hareketlenme oluyor ama wc gidince duruyor :)

Aslında Maydonoz ve yeşillik bol tüketiyorum,, salatalardan eksik etmiyorum.
    Yogurt yerine kefir tercih edeceğim akşam öğünümde.

Öğlen öğünümde Haşlanmış sebzeler tükettim;

Brokoli / Lahana / Bezelye / Havuç / Patates / Brüksel Lahana / Karnabahar / Kereviz

Akşamdan Haşlamıştım, Öğlen için hazırladım, biraz hareketlenme oldu :)

Sabahta Aç Karna 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı sirke koyup içtim (ılık)
    üzerine kayısı kompostosundan 5-6 kayısı alıp yedim, faydasını yine az çok gördüm.

Lif oranı yüksek olan besinlerin genelde yağ oranı da yüksek oluyor, ne önerirsiniz?

Bir de "İÇİM KEFİR " buldum internette, faydası dokunur mu?
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/lker-im-kefir-t48433.html

çilekli ve portakallı olarak mevcut , besin değerlerini görmedim ama birazdan cıkıp markete bakacagım, şeker oranı sanırım yüksektir değil mi ?

14. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    ben kefir öneririm. bağırsağı düzeltiyor şişenin üstünde yazar zaten.

bende bu durumdayken bol su ve kefir tüketmiştim. 2 gün sonra düzeldi.

ama birdaha kefir içermiyim ? sanmıyorm. çok berbat tadı var :(

15. kazaam

kazaam Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    aç karnına 5 tane kuru kayısı 1 bardak soğuk su kesin çözüm :)

16. HUMOR

HUMOR Üye

Beğenileri:
    251
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    EDIRNE
    benm nacizane fikrim yoğurt tüketimini azaltman konusunda olacaktır.aynı sorun bendede 1 kase yoğurt yesem dahi oluyor.Zaten ishallere yoğurt verilmeside bu olayı bir nebze açıklıyor.Tabi her bünye aynı olucak diye bir durumda yok kendimden yola çıkarak belirtiyim istedim .

Son düzenleme: 26 Şubat 2012
  17. eLvin

eLvin Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Yeşil Çayı 1-2 gün kullanma bende bayadır yeşil çay içiyodum içmeyi bıraktım kabızlığım kesildi.

18. gkrt_07

gkrt_07 Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    Altınkılıç'ın çileklisini aldım biraz önce

Kefirix 250ml. (Çilekli)

Kcal: 236
    Protein: 8.5gr
    Yağ: 7.5 gr
    Karbonhidrat: 31,75gr
    Kalsiyum: 312,5 mgr.

250ml.deki besin değeri.

Tadını çok begendim ama Yağ oranı bıraz tadını kaçırdı tabı ıctıkten sonra :/

Yarın sabah deneyeceğim :)

19. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    yagdan korkma cilekli yerine sadesini alsan daha iyi

Ben ekeri kullaniyorum

20. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    **** lif oranı yüksek besinlerin yağ oranları fazla yüksek olmaz !...zira, dendiği üzere lif oranı yüksektir...

tabi , liften ne kastediyorsanız ?!...)

***sebzeleri, meyvaları vb yemenle birlikte "sorunun "geçtiğini ne güzel özetlemiş ve doğru yolu bulmuşsın zaten...fazla zorlaman pek doğru olmaz!...)

Danny Boy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş