Bu nasıl bir rezilliktir?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve -hitman- tarafından 1 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 45 üye.
  1. powerdream

powerdream Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğrenci
    aynı dertten bende muzdaripim. sadece weider için değil diğer tüm ürünler için. fiyatı geçtim örneğin bodybuilding de 3 al 2 öde. yanında 2 lbs bilmem ne yanında tshirt yanında tester toz. yani birsürü hediyede geliyor. şunuda söylemeliyim ben hediyeler gelsin demiyorum. Bu kadar faiş fiyat alınmasın.

Firmaların savunmaları genelde şöyle oluyor. vergi çoook yüksek, kur farkı falan filan. evet haklılar ama bu kadarda fiyatları abartacak kadarda değil.

Bazıları diyorki '' kardeşim o zaman oradan almayın'' almayalım da nereden alalım. YASAKLAR ÜLKESİNDE yaşıyoruz. yurtdışından almak yasak. aarkadaşında dediği gibi ya milli sporcu yada doktordan reçeten olacak. Bende ikiside yok. Buna bizler yani fazladan fiyat ödeyen kiişiler olarak bir çözüm bulmalıyız. Örneğin ben bu fiyatlardan dolayı protein tozu alamıyorum. Almak istediğim tek supplementte protein tozu ama çok pahallı geliyor bütçeme. 3 ay önce gaspari amino aldım 69 a şimdi oldu 89 şaka gibi !!!

NOT: söylediklerim tüm firmalar için geçerli.

2. LordF4T1H

LordF4T1H Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    28
    Herkesin haklı ve haksız olduğu taraflar var.

Weider'in parası olana hitap ettiğini biliyorum ama ülkemizde bu kadarda olmaz yani. Premium Whey daha geçen sefer 250 liraydı 350 liraya çıkmış şaka gibi.

Yurt dışında ki fiyatlardan azıcık yüksek olsa bende Weider'in kombinelerini sürekli rahatlıkla yapabilirim. Fakat tek tabanca misali durumu olduğundan bunun da etkisi var fiyatlar uçmuş resmen. Vergi çok fazla bir şey değil birbirimizi kandırmayalım. Kur farkı da bahane.

Ayrıca şunu unutmayalım, yurt dışında normal mağazaların 40 $ a sattığı ürünü, ülkemizde ki firmalar 40 $ a almadığını çok iyi biliyoruz. Nerden baksan 15-20 $ civarına alıyorlardır. Vergi diyelim Ürün başına 5-10 $ olsun o da zaten olması imkansız. Kur farkı çok olmaz ama 5 $ ona de hadi.
    40 $ lık ürün ortalama 80-100 arası bir şey tutuyor. Bizim paramıza göre.
    Durum şu adam bunu 80-100 liraya satsa yine kar ediyor.

Fakat o fiyata satmak yerine en az 100 lira gibi bir kar koymak ayıptır. Bunun adı ticaret olamaz. %100 ü geçen kar oranları koyuluyor.

torifonta, Suçicek, TIME ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. mpower35

mpower35 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    arkadaşlar yasak diye birşey yok ben şuan bile hala alıyorum ebay dan yada netrition dan alıyorum aldığım ürünleri doktoruma reçeteye yazdırıyorum çünki kanun böyle diyor sıkıntısız alıyorum yani yurt dışından gelmiyor diye üzmeyin kendinizi ;) ürünlerimi sipariş ettim gümrükten aşağıdaki bilgilendirme yazısı geldi bana sarı renkli yeri iyi okuyun ürünlerinizi almak için ya milli sporcu belgesi yada doktorun yazdığı bir reçete diyor ;) bende ürünlerimi doktoruma reçeteye yazdırıyorum ve alıyorum paketlerimi böylelikle 3 te 1 fiyatına orjinal ürünler kullanıyorum hadi geçmiş olsun kardeşlerime rahat olun sadece reçeteye yazdıracaksınız bu kadar bi zahmet onuda yapın artık ;)

T.C.
    GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI
    Gümrükler Genel Müdürlüğü

Sayı:278634/08/05/2014
    18723479/622.03
    Konu
    Ali Acar - Gıda Takviyesi

ALİ ACAR

İlgi : 05.05.2014 tarihli Bilgi Edinme başvurunuz.

İlgide kayıtlı başvurunuz incelenmiştir.

Posta ve hızlı kargo işlemlerini düzenleyen 2014/7 sayılı Genelge'nin 10 uncu maddesinde; 13/6/2010 tarihli ve 27610 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının 65 no.lu alt bendinde tanımlanan "takviye edici gıdalar" ile 6/12/2003 tarihli ve 25308 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi 2003/42 nolu Sporcu Gıdaları Tebliğinin 4 üncü maddesinde tanımlanan "sporcu gıdaları"nın muafen ithalinin mümkün olmadığı hüküm altına alınmıştır.

Söz konusu Kanunda "takviye edici gıdalar", normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla, vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi, amino asit gibi besin öğelerinin veya bunların dışında besleyici veya fizyolojik etkileri bulunan bitki, bitkisel ve hayvansal kaynaklı maddeler, biyoaktif maddeler ve benzeri maddelerin konsantre veya ekstraktlarının tek başına veya karışımlarının, kapsül, tablet, pastil, tek kullanımlık toz paket, sıvı ampul, damlalıklı şişe ve diğer benzeri sıvı veya toz formlarda hazırlanarak günlük alım dozu belirlenmiş ürünler olarak tanımlanmaktadır.

Ancak, bu kapsamdaki ürünleri doktor tavsiyesi ile kullanan kişilerin, hastalıklarına dair resmi hastaneden alınmış bir raporu veya doktorun önerdiğine dair bir reçeteyi, milli sporcuların ise "Milli Sporcu Belgesi"ni ilgili gümrük idaresine ibraz etmeleri halinde söz konusu ürünleri posta veya hızlı kargo yoluyla getirmelerine izin verilir. Rapor veya reçetelerin, eşyanın ilgilisine teslim edildiği tarih itibariyle son bir yıl içerisinde düzenlenmiş olması yeterli olup, her gönderi için yeni bir rapor ve reçete aranmasına gerek bulunmamaktadır.

Bu itibarla, yurt dışından sipariş edeceğiniz ürünlerin, gümrük idaresince takviye edici gıdalar kapsamında değerlendirilmesi halinde, eşyanın rapor veya reçete sunulmadan muafen serbest dolaşıma girişi mümkün bulunmamaktadır. Ayrıca, söz konusu uygulama ile ilgili olarak herhangi bir değişiklik yapılması öngörülmemektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Aynı konuda yapacağınız yazışmalarda yukarıda belirtilen tarih ve sayımızı mutlaka belirtiniz.

byzantion, TIME, Aranel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. panzerkampfwagentiger

panzerkampfwagentiger Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    28
    tek ürün alacaksanız hiç bulaşmayın kargo parası ile hemen hemen aynı şey oluyor. yurtdışı için konuşuyorum

5. Pergamum43

Pergamum43 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    powerdream bunu beğendi.
  6. mpower35

mpower35 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28

bimer e mesaj at e posta dilekçe çok dikkate alıyorlar daha etkili bence forumdaki herkes bimere ortak metin mesaj atmalı ;)

powerdream bunu beğendi.
  7. powerdream

powerdream Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğrenci
    aynen birlikte şikayet oluşturulmalı. bu yasağın kalkması için. avrupada nasıl uygulanıyorsa aynısı olmalı sözde avrupa birliği normlarına uyuyorduk.

ayrıca birşey sormak istiyorum. Reçeteyi yazacak doktor. reçeteye ne yazmalı. marka ismi mesela '' optimum gold standart whey'' yoksa supplenmentin ne olduğumu '' whey protein tozu, gh arttırıcı, multivitamin'' . birde aile hekimi yazsa olur mu ? aile hekimim vg yapıyor ayrıca whey içiyor :) memlekete gidince hmen yanına gidip yazdırmak için uğraşcm. son sorum netrition dan kaç günde geliyor ?

Pergamum43 bunu beğendi.
  8. mpower35

mpower35 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28

reçeteye aldığın ürünlerin order yani ödeme bilgisinde ürünün adı nasıl yazılmışsa aynısını yazacak genel tabirler kullanılamaz mesela protein tozu gibi
    evet aile hekimi yazıyor
    netrition dan en son aldığım ürünler 12 günde gelmişti bazen 8 gün oluyor değişiyor bu ;)

powerdream ve ch1vas bunu beğendi.
  9. Proteintozu64

Proteintozu64 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Milli sporcu tanıdığım var. Ne yapmam gerekiyor getirtmek için ?

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

10. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Bunu görünce gözlerime inanamadım, yazım yanlışı falan zannettim ama doğruymuş.Bu nedir böyle. Tamam weider zengin kesime hitap edebilir(sizin deyiminizle :)) de 2*5lbs optimum fiyatına satılması (içerikleri hemen hemen aynı) inanılır gibi değil. Ben bulgaristanda yaşıyorum burada da arada fiyat farkı var fakat bu kadar da uçuk değil.

@mpower35 Gümrükte herhangi bir vergi alınıyor mu? Alınıyorsa ne kadar? Bilgi verebilir misiniz?

11. mpower35

mpower35 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28

100 usd yi geçmedikçe vergi alınmaz geçerse vergi oranı %20 sanırım sadece posta ücreti var 5,25 tl ;)

ve gümrükten geçmiyor diyenlere gelen siparişlerimin resmi :)

arkadaşlar yeterki mevzuata ve kurallara uyalım hiçbir sıkıntı yok ;)

Ekli Dosyalar:

powerdream ve Predatel bunu beğendi.
  12. vibrant

vibrant Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Bende tanıdık bir doktora yazdırayım demiştim ama tırstı, başıma bir iş gelir mi diye düşündü sanırım.Sonra devlet hastanesinden reçete aldım zor bela ibr sefer.Bir daha da cesaret edemedim.
    Fiyatlar bir yana, yurtdışında satılan GH-Testo ürünlerinin hiçbiri Türkiye de yok.İnsan denemek istiyor..

13. F35

F35 Üye

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    Hayırlı olsun gelmesine sevindim, nerden sipariş geçtiniz?:)

mpower35 bunu beğendi.
  14. mpower35

mpower35 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    nutrex ler netrition dan muscletech hydroxycut elite ebaydan

F35 bunu beğendi.
  15. powerdream

powerdream Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğrenci
    PeNa bunu beğendi.
  16. mpower35

mpower35 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    emek vermişsin çok güzel ama etkili olmaz ortak metinde karar kılıp bimer e mesaj atarsak çok çabuk dikkate alınacaktır ve hızlı sonuç verecektir

17. powerdream

powerdream Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğrenci
    @mpower35 Başarıyla sonuçlanan kampanyalara bakarsan eğer bu platformun ne kadar etkili olduğunu görürsün. Çünkü atılan her imzadan sonra gümrük bakanlığına ve spor bakanlığına bildiri gidiyor. ne kadar çok imza atılırsa o kadar etkili olur. Aynı reelde olduğu gibi bir imza kampanyası sadece bunun sanal ortamdaki hali. Sadece bu forumdakiler destek verse inanıyorumki bu iş hallolur.

Ayrıca Bu konuly ilgili Bir Başlık Açtım görmek isteyen : Yurtdışından Supplement Sipariş Yasağının Kalkması için İmza Kampanyası | BodyForumTR Vücut Geliştirme Forumu

18. Pergamum43

Pergamum43 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    Imzalyp paylastm denemekte fayda var

powerdream ve mpower35 bunu beğendi.
  19. mpower35

mpower35 Üye

Beğenileri:
    45