Bu adam benim idolüm... İşte 120 kg dumbbell press! İşte 507 kg Hummer Tire Deadlift!

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Kayra Bey tarafından 6 Nisan 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Kayra Bey

Kayra Bey Yeni Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Ben bu adamın üzerine tanımıyorum diyebilirim... 120 kg dummbell press aslında biraz farklı bir hareket... Strongman turnuvalarında çok önem arz ediyor, ağırlığı önce omuz hizasına getiriyorlar, ondan sonra da "TEK" eliyle havaya kaldırıyorlar...

İşte o 120 kg dumbbell press video'su;

https://www.youtube.com/watch?v=TaTZ2rvuWc0

İşte o Hummer Tire Deadlift video'su;

https://www.youtube.com/watch?v=fcbYHCQRCsA

Ben bu adamı görünce kendimi gerçekten zayıf hissediyorum... Benim yaptığım en fazla 50 kg dumbbell press idi... Tek elimle en fazla 50 kg havaya kaldırabildim... Deadlift olayında da bu adam benden tam 2 kat daha iyi... Ben 250 kg'ı geçemedim...

İşte böyle.thums:

kerem191, Deliammo, Furko2424 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. judgementday

judgementday Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    Bacaktan güç almasa iki eliyle o ağırlığı kaldırabilir mi acaba.

Pappy ve Furko2424 bunu beğendi.
  3. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Çalışma prensipleri vücut geliştirmeyle ters orantıda. Bu sporda hareketten çalma üst düzeyde. Bu tür sporlarda güç kadar teknikte çok önem arz eder.

VG de tam tersine nokta bölgeye çalmadan maximum stres uygulama prensibiyle çalıştırılır.

Profesyonel bir vücut geliştirmeciye power lifter tekniklerini öğretirseniz en az bunlar kadar (belkide daha fazla) ağırlık kaldırabilirler.

Pappy, mista, Furko2424 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  4. zapatista

zapatista Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    bursa
    o göbek nedir hocam öyle 500 kg kaldırsa ne olur o göbekle :)

Furko2424 ve NacHo bunu beğendi.
  5. Kayra Bey

Kayra Bey Yeni Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Göbekli olabilir ama ben zaten bu adamın görüntüsüne takılmıyorum, şahsen ben de bu kadar güçlü olsam, ben de görüntüme takılmazdım. :)

Bu arada, Ronnie Coleman, Johnnie Jackson gibi VG'ciler, benim bildiğim en güçlü VG'ciler... Bu adamlar Power Lifting nedir biliyorlar, fakat bu adamlar bile bir Strongman kadar değiller... Zaten olmaları da beklenemez... Bir Strongman ile bir VG'ci aynı kategoride olamaz... Biri güç istiyor, diğeri vücut... Daha önce yaptığım hesaplamalarıma göre bir VG'ci, bir Strongman'in en fazla %80'i kadar güçlü olabilir...

Furko2424 ve NacHo bunu beğendi.
  6. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Kayra aradaki farkı ben sana açıklıyım.

1. Video bir power lifter

2. Video Ronni Coleman farkları açıklıyıcam.

[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=iupuYGv-ons[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=pM7uyP6cXgY[/YOUTUBE]

Birinci videodaki power lifterin bacakları olabildiğince açık duruyor. Bu hem yükü dağıtır hemde squat mesafesini kısaltır. Bizim bildiğimiz squatla alakası yoktur. Belki half squata denk gelebilir ki yarı profesyonel VG ciler bile 200 kg ( 440 pound ) half squat atabiliyorlar. Artı power lifterlar hareketi sadece bir kere yaparlar.

İkinci videodaki Coleman 800 pound (363 Kg) X 2 Squat atıyor hareket gayet nizami bacaklar düzgün deep squat diyebileceğimiz bir hareket.

Dr.Science, Pappy, mista ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  7. bypala03

bypala03 Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    haklısın ama tom hypes den daha iyi daha sağlam strongman cılar var kıyasladığın adam coleman ondan iyisi yok vg de .

mista ve Furko2424 bunu beğendi.
  8. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    1200 -1300 pound squat atan power lifterciler olduğunu biliyorum (daha fazla kaldıranda olabilir) , ben sadece tekniği göstermek için bu videoyu ekledim.

Power lifterler hareketti dağıtma ve çalma tekniklerinde uzman kişilerdir.

Benim iddiam en iyi power lifter bile Coleman'ın çektiği gibi nizami X2 bir squatı bu kilolarda (800 pound + ) kaldıramıyacağı yönünüde.

2. bir konu ise siklet durumu Coleman yarışma dışı ağırlığı ortalama 145 kilo Coleman'ın rakibinin sikleti de bu kilolarda olması gerekir. 200 kiloluk adamların sikletiyle mukayesi abes olur.

Son düzenleme: 7 Nisan 2012
    Pappy, mista ve Furko2424 bunu beğendi.
  9. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Bir röportajında ronny iyi bir vg ci olmanın yanında iyi bir ağırlıkçı olduğunu da söylemişti bunun üzerine yoğunlaşsa bu branştada dünyada rakip tanımayacağını ama en fazla ağırlık kaldıran adam olmanın pek te umrunda olmadığını vücut görüntüsüne daha fazla önem verdiğini söylemişti.. Röportajın orjinalini arıyorum bulursam mutlaka yazarım..

10. zgr

zgr Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    23
    Pappy, mista ve Furko2424 bunu beğendi.
  11. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123

1. Ben 800 pound ve + yani üstü dedim savickas 725 pound kaldırmış arada 40 kilo var ve artı fark atmalarıda gerekiyor. Squat atanlar 40 kilo farkın ne demek olduğunu iyi bilir. Bu adamlar daha güçlü dememiz için 900- 1000 pound gibi nizami kaldırışlar olmalı .

2. Ronni Coleman yarışma tartısı 128 kg yarış dışı Bulk en fazla 145 kg arasında gezen bir adam. Savickas'ın yarışma tartısı 170 kg yarışma dışı ağırlığı hakkında bilgim yok.

3. Savickasın bacak açma mesafesi omuz hizasını geçiyor. Fazla olmasa da cheating var.

Pappy, mista, Furko2424 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. zgr

zgr Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    23
    Bu adam ronnie'den daha iyi demek istemedim sadece biraz hakkını yemişsiniz.Ronnie belki strongman olsa adını orda da tarihe yazdırcaktı(belki daha iyi belki daha kötü olucaktı bunu bilemeyiz).
    Haltercilerin çok iyi sıçrayabildiklerini okumuştum bu demek değildir ki bir halterci basketbol oynasa basketçilerden daha iyi sıçrayabilir.
    Birbirine çok benzeyen iki sporun sporcuları antremanları elbette farklı verdiğin örnek videoları gibi, ama tamamen farklı antremanlarda diyemezsin.

13. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Ben antrenmanları tamamen farklı diye bir cümle kurmadım ki.

Mesajım böyleydi:

"Çalışma prensipleri vücut geliştirmeyle ters orantıda. Bu sporda hareketten çalma üst düzeyde. Bu tür sporlarda güç kadar teknikte çok önem arz eder. "

Power liftingde cheating belli kurallar nisbetinde serbest onun için teknikte önemli. Fakat vucut geliştirmede önemli olan kas gelişimi sağlamaktır hareketten çalma tekniklerinin size pek bir getirisi olmaz. Kayranın eklediği birinci videoda çalışan adama bir bak lütfen bodybuildingte böyle bir antrenman mantığı var mı? Cevabını kendin vericeksin zaten.

Pappy, mista, Furko2424 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    hem vücut ve hem de "power "de dünya rekorlarına oynamak kolay bi iş değildir..."olimpik halteri" saymıyorum, zira her yönüyle kendine has bir daldır...bu meyanda "vg " ile kesinlikle bağdaşmaz...zira, denge, stil, sürat ,zamanlama vb vb çok fazladır ve ayrıca çalışma prensipleri de kesinlikle örtüşmez...

vg ve power bir arada götürülebilinir...sebebi, hareketlerin daha basit olması ve zaten iç içe olmasıdır..zaten, eskiden bu 2 grup iç içe seyreden gruplardı, daha sonra "olimpik "ten oldukca ayrı bir kulavarlara çekildiler...

ancak , eğer hem "vg" de hem de "power "de en iyi, dünya şampiyonu olacağım derseniz, bu mümkün olmaz...zira, "her yiğidin "bir yoğurt yeyişi vardır ve artık "ihtisaslaşma sporun her dalında "son şiddet kendisini göstermekte...)

eskiden en başarılardan "vg" ve "power "de "franco columbu " vardı , ancak power de belli bi seviye sonrası gidemedi...

coleman a gelince , "power "şampiyonu olması mümkün olmaz...) zira, sprcuların idmanından tutun da "kas ,fiber, tenon, ligament içerikleri, oluşturulan kasım elektrik şiddeti vb " bile son derece de farkldıır...)

Son düzenleme: 7 Nisan 2012
    Efrahim, Furko2424, NacHo ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Zaten elmayla armudu yarıştırmak mantıksız. Konu Kayra 'nın bu iki branşın sporcularını karşılaştırmasından açıldı. Bende bu kıyaslamanın yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Teknik olarak birbirinden farklı iki branş ve bu iki sporcuda branşlarının en iyileri. Bırakın herkez kendi kulvarında yarışsın.

mista, Furko2424, NacHo ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  16. Kayra Bey

Kayra Bey Yeni Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Aynen öyle, herkes kendi kulvarında yarışsın. :)

Furko2424 bunu beğendi.
  17. KayraX

KayraX Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam merhaba, Ronnie abimiz burada Squat Suit kullanmıştır. Bunu da belirtmekte fayda görüyorum. Yani ekipmanlı olarak yapmıştır. Zydrunas abimiz ise tamamen RAW olarak yapmıştır. Bu arada, rekorlar da ilginç. Dumbbell clean and one hand jerk 145 kg ediyor bir dünya rekoru olarak. Mesela bu senenin World's Strongest Man şampiyonu 130 kg yapabildi. Bilgi olsun. Bu arada, bilgili birisiniz ve parlak bir zekaya sahipsiniz. Saygılar.

Son düzenleme: 2 Eylül 2013
  18. omerk

omerk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Mr. Olympia ve WSM felsefesi birbirine tamamen aykırı şeyler. Birincisinde estetik ikincisi ise güç üzerine kurgulu. Vg'de sporcular on seasonda deüretik diyetlerle definasyona girdiklerinde belli bir miktar güç kaybı yaşıyorlar. WSM'de devasa ağırlıkları kaldırırken cheating dediğimiz olay var yani hareketin nizamiliğini bozarak yan kaslardan da faydalanarak hareketi tamamlama. Sonuçta her iki grupta da devasa kütleli sporcular varken ezici bir çoğunluk doğanın insana verdiği estetik duygusu gereği birinci gruba hayranlık duyuyor. Sonuç olarak vg'nin doğal süreci gereği 4 setin son ağırlığını kaldıracak kadar vücudu zorlamak gerekir. Tek seferlik extreme ağırlıklar hemen herkes için ciddi sakatlıklara sebebiyet verebilir.

19. KayraX

KayraX Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bu iki branşın neden kıyaslanmaması gerektiğini anlıyorum bu arada. (Geç bir cevap oldu, kusura bakmayın) Sonuçta biri daha çok şekile önem verirken, diğeri daha çok kuvvete önem veriyor, daha doğrusu patlayıcı kuvvet. Tamamen ayrı diyemesek de, aynı demek de büyük haksızlık olur bu iki branş için de. Ayrıca benim de dikkat ettiğim üzere VG'ciler cheating olayından uzak dururken, Powerlifter ve/veya Strongman diye tabir edilen kişiler bunu çokça yapıyor. Yine de bir VG'ci bu adamların %80'i kadar güçlü olabilir demiyorum artık, artık VG'ciler de en güçlü olabilir diyorum. Buna en güzel örnek, Stan Efferding. (O da bu işi bir Powerlifter gibi yapıyor ama sonuçta en iyisini yapıyor.) Stan Efferding aslen VG'ci ama Powerlifting'de de 125 kg klasmanında RAW olarak çoğu rekoru elinde tutuyor.

Edit: Yine de VG'cilerin de en güçlü olabilmesi için Powerlifting olayından vesaire geçmiş olması gerekiyor.

Son düzenleme: 15 Aralık 2013

Sayfayı Paylaş