Boyun ve trapez sakatlanmaları

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve oric tarafından 28 Şubat 2007 başlatılmıştır.

1. oric

oric Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    İyi günler

Vertical pull down aleti ile çalışırklen, bugüne kadar barı ön taraftan göğsüme doğru indirerek çalışıyordum. Şimdi set sonlarında daha az kilo ile enseye doğru çekiyorum fakat antrenman sonrası boynumda ve sırtımda hassaslaşma yaşıyorum. Ağrı da değil, sanki sakatlanmaya ramak kalmışçasına bir sızı. Antrenman öncesi ısınma ve esnetme yapıyorum. Enseye doğru verticall pull down'ın doğru tekniği yakın tutuş mudur ? Vücut ne kadar öne eğilmeli, aşağıya çekerken kafa aşağıya mı yoksa ileriye mi bakmalı

Özetle bu hareket boyun ve trapez sakatlanmaları açısından riskli midir ? ne önerirsiniz ?

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    sağlık bölümüne taşınmıştır ayrıca bu harekettte posturun duruşu çok önemlidir s dizaynına uygun şekilde durarak yapılmalıdır ama ben genede çekiş hareketinden değilde press ten sakatlandığını tahmin ediyorum

3. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Enseye yapılan press ve barfiks hareketlerinin omuz eklemi sakatlıklarına neden olma ihtimalleri bir hayli yüksek.
    Bu nedenle genel olarak enseye press ve pulldown tavsiye edilmez.
    Kimi insanlarda çok ağır kilolarda bile bu hareketler sakatlık yapmasa bile, çoğunlukta uzun vadede problemlere yol açan sakıncalı hareketler.
    Senin yaşadığın durumda kademeli olarak eklemlerin zarar görmesine işaret.
    Geçen gün bir doktor dostumun söylediği önemli bir hususu paylaşmak istiyorum.
    "Eklemler kolay sakatlanmaz, ancak zarar gördükleri zaman düzelmezler."
    Bu gerçekten akıldan çıkmaması gereken bir husus, eklemlerin gördükleri zararlar hafif hassaslık olarak şu anda kendilerini belli belirsiz hissettirebilirler, ancak bu durumda, sıkıntı yaratan hareketleri yapmayı bırakmak lazım.
    Enseye lat pulldown, yüzde 20 insan için zararsız ve faydalı bir hareket olabilir, ama müsabık olmayan, sağlık için yapan birisi için, azıcık bir zararı varsa bile yapılmaması lazım.
    Pulldown hareketlerinin dar tutuş, geniş tutuş, v tutamacı ile, ters tutuş ile, neutral tutuş ile icrası mümkün, enseye tutuş 6 varyasyon içerisinde yalnız bir tanesi, riskli olan tek icra şekli.
    Hareketi yapmayı bıraktıktan sonra sıkıntının zamanla geçeceğine eminim.
    Son olarak, rotator cuff egzersizlerini tavsiye ederim.
    Bu egzersizler, omuzun etrafındaki destekleriyici küçük kasları güçlendirerek, omuzun stabilitesini arttıran, omuz sakatlıklarını önleme konusunda çok önemli koruyucu egzersizler.
    Rotator Cuff egzersizleri üzerine forumumuzda yazılar bulunmakta.

Sayfayı Paylaş