Boyun fitigi ve egzersiz

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Kong72 tarafından 23 Eylül 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Kong72

Kong72 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    34 yas/1.85/93kg'yim. 6 sene once boyun fitigi olana kadar spor salonuna devam ediyordum, doktor agir kaldirma dedigi icin sonraki senelerde kosu bandi ve hafif egzersizlerle idare ettim, 2 senedir sıkıldım biraktim. 85 kilodaydim, az da olsa kasim vardi, kendimi saglikli hissediyordum, simdi gobegim cikti, kolesterol yukseldi falan.

tekrar spora baslamayi istiyorum ancak boyun fitigini azdirmadan neler yapabilirim? tibbi bir konu oldugu icin kendisinde ya da cevresinde boynuna zarar vermeden formda kalabilen varsa egzersiz onerileri cok isime yarar.

2. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    681
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    boynumuz omurganın diğer bölgelerine göre daha hareketlidir. omur adı verilen 7 küçük kemikten meydana gelir. omurlar arasında da diskler vardır. disklerin omuilik ve kola giden sinirlere doğru taşması durumunda fıtık meydana gelir.

ortopedi doktorları fıtık durumunda her ne kadar ağırlık çalışılmaması gerektiğini söyleseler bile ben buna katılmıyorum. çok ağır olmamak şartıyla ağırlık antremanı yapmak adalelerin kuvvetlenmesine fıtık olan bölgelerdeki ağrının en aza inmesine ,güçlü olan adalenin de vücudu daha iyi taşıyacağı anlamına geldiğinden bence aşırıya kaçmamak şartıyla yapmak çok iyi sonuçlar verir.

bel yada boyun fıtığının bir nedeni de uygun olmayan vücut duruşları ile ortaya çıkar. oysaki fitness yapanların postürlerinde iyi derecede gelişme olacağından fıtığın bir nevi önüne geçmiş olunur.

tabi ağırlık kaldırmanın da bir yolu yöntemi vardır. yerdeki ağır bir objeyi kucaklayıp kaldırmak uygun değildir . e tabi birde adaleniz kuvvetsiz ise bu size ters bir harekt sonucu fıtık olarak geri dönecektir.

uzun lafın kısası yine doktorunuz sizin fiziki yapınızı çok daha iyi bilir ama ağırlık çalışması aşırıya kaçılmamak şartı ile yapılabilir. mutlaka uzman bir antrenörden antreman programı almanızı öneririm.

çalıştığım salonda boyun fıtığı olup ta ağırlık antremanı yapan ve iyi geldiğini söyleyen üyelerimiz vardır.
    dikkat edecekleri hareket mekik. çünkü çoğu insan mekik çekerken boynundan destek alır( ne kdar yanlış olsa da). bu da boyun kaslarının ,omurlar arasındaki disklerin zarar görmesine neden olur. bunun özellikle altını çizmek istiyorum.

kolay gelsin ...

TheSingleWolf, diez ve orfaqua bunu beğendi.
  3. adanalican

adanalican Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    almanya
    merhaba benim de sorunum boyun fitigi C4 ve C5 disklerimde kayma var benbazen sikinti cekiyorum özellikle ön kol ve gögüs calisirken bazende tutuluyor 4 5 gün yatiriyor beni hareket edemiyorum hic ne yapacam sasirdim doktorada gittim masaj yazdi fayda etmedi ama yinede spora devam ediyorum.nasil bir yol izlemem gerekir sizce..

4. desci

desci Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Evet mekik çok tehlikeli bir hareket, onun dışında barfiks , omuz ve sırt çalışmalarına dikkat etmek gerek.

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    14.498
    Ödül Puanları:
    123
    mesajınız üzerinden vakit geçmiş ama ben yine de sorayım , çok iyi ısıttığınız halde mi tutuluyor yoksa boyun ile ilgili açma germe-ısınma yapmıyor musunuz?

6. Helldorad0

Helldorad0 En iyi tartı aynadır Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    mağmur
    1 adet bel fıtığı, hemen üst diskte 1 adet schmörl nodülü olan biriydim. kontrollü yaptığımı düşünüyordum lakin bir de 2 adet boyun fıtıığı çıkması üzerine bu sporu bırakmak durumunda kaldım. sana tavsiyem houşna gitmeyecek ancak bu sporu bırak. bu konunun üzerinden hayli zajman geçmiş tabii ki o yüzden lafım doğrudan bu arkadaşa değil. eğer boyun yahut bel ağrısı kronikleşmiş hale gelmişse, yahut her antrenman sonrası yaşıyorsanız. hemen bi mr çektirip baktırın.

fizyoterapiyle şuan iyiyim. bi ağrım sancım kalmadı denebilir. ancak yürüyüş koşu ve yüzmeden başka spor yapamıyorum.

bazı arkadaşlar, ne olursa olsun kontrollü yapılırsa bu sporu bırakmanıza gerke yok bence falan diyebilirler. itibar etmeyin arkadaşlar. iş öyle dışarıdan göründüğü gibi değil. burbella ağırlık takarken yerden alıp kaldırmalarınız, burbelldan ağırlıkları sökmeniz, dumbelları kaldırıp yerine bırakmanız esnasında bile eklemleriniz riskte.

eğer profesyonel değilseniz, birileri arkanızdan sürekli koşturmuyorsa, ağırlık antrenmanları fıtığı olan yahut fıtık başlangıcı olan biri için hayli tehlikelidir.

Sayfayı Paylaş