Boyun Fıtığı :(

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Hands0me tarafından 15 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Hands0me

Hands0me Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba arkadaşlar ben 3 aydır body yapıyorum yaklaşık 2 aydır boynum ağrıyodu mr çektik ve ufak bir fıtığım varmış doktora sordum yapabilirmiyim diye yap ama zorlama dedi spor hocama sordum oda devam et bırakma dedi. Bu olay başına gelenler veya bilgisi olanlar lütfen bana yardım edin ne yapmalıyım ?

2. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Korkmana endişelenmene gerek yok. Bu sporu yapan 10 kişinin 8inde ya boyunda yada belde ufak veya büyük fıtıklar mutlaka vardır. farkındadır veya farkında degildir.

Senin erkan fark etmen iyi birşey, ilerlemesini önleyebilirsin.

- Antremana başlamadan önce mutlaka iyice ısın, esneme germe egzersizleri yapmadan başlama.
    - Boyun kaslarını güçlendir
    - Bazı hareketlerden kaçın enseye çekiş, ensede press gibi hareketler.
    - Antremanların sırasında boynunun natural pozisyonunda olduğundan emin ol.

Geçmiş olsun.

Hands0me bunu beğendi.
  3. Hands0me

Hands0me Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Teşekkür ederim çok moralim bozuldu umarım iyi gelir

4. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Ben de aynı şekilde bayramda yaptığım ters bir hareket (yüksekçe bir yerden atlama) sonucu geçmeyen bir omuz ağrısı (kola da vuruyordu) sahibi olmuştum. Çekilen mr sonucu ufak çapta fıtık rahatsızlığım olduğu söylendi. İlaç tedavisi ile ağrılarım geçti çok şükür.

Normalde ilk başvurduğum uzman ortopedi uzmanıydı ve fıtık diyen de bu uzmandı. Fakat bu sabah da fizik tedavi uzmanına mr sonuçlarımı gösterdim. Sonuçlara baktıktan sonra bazı hareketlerle muayene de yaptı ve dediği aynen şu:

Yoldan yüz kişi çevirsek ellisinde bu gibi bulgular (mr) çıkar. Yani bunlar hemen her insanda bulunan çok normal durumlar.

Biraz şaşırdım, ben en azından şöyle on seanslık filan fizik tedavi kürü ümidiyle gitmiştim. :)

Özellikle sordum, ben vg sporuyla uğraşıyorum yani ağırlık filan kaldırıyorum bir sıkıntısı olur mu diye, ve o da kesinlikle boyun pozisyonu düzgün olduğu sürece bir sıkıntı olmaz dedi.

Bu arada arkadaşlar boyun fıtığı ile ilgili spor yaralanmaları üzerine özel kliniği bir spor hekimine de danıştım. Kendisine vg sporunun boyun fıtığı oluşumuna tesiri olup olmadığını sordum. Bu uzman da vg sporunda boyun fıtığına sebep olabilecek boyuna aşırı yüklenen hareketler olmadığını dolayısı ile bu rahatsızlıkla bir alakası olmadığını beyan etti.

Bu şekilde ufak fıtıklara sahip kişilerin ihmal etmemesi gereken noktalar kısaca şunlar:
    1- Oturuş pozisyonuna dikkat edilmeli, dik vaziyette (bilhassa uzun süre boyunca eğik boyun vaziyetinde durmak zararlı) oturulmalı ve uzun süreli oturarak faaliyetlerde boyun desteklenmeli. Mesela uzun süre bilgisayar karşısında oturuyorsanız boyun destekli bir koltuk tercih edilmeli.

2- Uzun saatler aynı pozisyonda sabit kalmamalı. Saatte bir beş dk. hareket edilmeli.

3- Öne, arkaya, sağa ve sola olmak üzere 4 yöne baskıdan ibaret olan boyun hareketleri günün belli vakitlerinde (en az üc defa) yapılarak boyun kasları kuvvetlendirilmeli.

İnternette bulunan boyun fıtığı olanların yapmaları sakıncalı hareketler filan bu tarz şeyler ciddi seviyede ilerlemiş fıtıkları bulunanlar için. Bizzat fizik tedavi uzmanının ifadesiyle düzgün pozisyonda olduktan sonra hiçbir sıkıntı olmaz.

Bir de son uyarı, bu gibi rahatsızlıklarda özel polikliniklere başvurmayın. Ahlaksız adamlar sırf para almak için gereksiz tedavileri uygulayabiliyorlar. Benim yine mr sonucunu gösterdiğim böyle para düşkünü ahlaksız bir herif ancak çok ileri seviyelerde uygulanan enjeksiyon tedavisini tavsiye edebildi mesela.

Hands0me bunu beğendi.
  5. Hands0me

Hands0me Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11

yorumun için teşekkür ederim keyfimi yerine getirdin desem iyidir spora devam ediyorum özellikle shrug hareketini düzenli yapıyorum bide dediğin egezersizleri günü her saati yapamaya çalışıyorum benim şuan amacım illerlemesini durdurmak bende özel bir doktora gittim hemen gel fizik tedavi ol dediler devlet doktoruna gittigim de nörolog bana dedi bu fazla ağrı yapmaz ilaç verdi kas gevşetici falan verdi.

6. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    benim boyunda yıllardır var 3 tane fıtık, kaslar güçlendikçe boyun ağrıları azalıyor. eskiden senede 3-4 kere boynum kötü oluyorsa, artık 1 falan oluyor anca.

ama bazı hareketler tetikliyor ağrıyı. o hareketleri ya hiç yapmayıp alternatiflere yönelmek, veya hafif çalışmak gerekiyor. bu konuda en bariz dikkatimi çeken hareket enseye press mesela. lat pull down hareketi de bazen kötü vurur. lat yaparken boyunu öne eğmeden yapmak lazımmış.(enseye yapınca mecburen kafa eğiliyor biraz, göğüse çekmek daha uygun) kafayı eğip omurları açıyormuşuz, o sırada da yüklenince sıkışma daha kolay oluyormuş

Hands0me bunu beğendi.
  7. Hands0me

Hands0me Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Haklısınız enseye çekmeyi bıraktım spor hocam bu konuda uzman ona göre antrenman yapıyorum tavsiyeleriniz için çok sağ olun .

8. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Bir güncelleme daha yapayım. Doğu Karadeniz'in önde gelen birkaç ortopedi uzmanından birine muayene oldum kontrol amaçlı. Kendisine ağırlık çalışmasının sakıncası olup olmadığını sordum. O da çok zorlamamak şartıyla boyun kaslarının kuvvetlendirilmesinin faydası olacağını söyledi.

Yani öyle pireyi deve yapan felaket tellalı doktor müsveddelerine kulak asmayın. :)

9. Hands0me

Hands0me Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Bende onu yapıyorum treapez kaslarına son 1 haftadır önem veriyorum durmak yok :)

Sayfayı Paylaş