Boyun Fıtığı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve desci tarafından 20 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. desci

desci Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    4 ay önce C5-C6 ve C6-C7 disklerinde hafif fıtıklaşma olduğunu fizik tedavi uzmanının MR'ımı istemesi sonucu öğrendim. Bu fıtıklaşma olmadan önce ara ara ağırlık antrenmanı yapardım.

Bu olaydan sonra doktorum bana bir daha ağır şeyler kaldırmamamı ve bu sporu da bırakmamı tavsiye etti. Araştırmalarıma göre bazı egzersizlerin boyun fıtığına iyi gelirken bazılarının kötü etkilediğini öğrendim.

Sormak istediğim squat,deadlift,bench press, barbell(shoulder) press, power clean gibi temel hareketlerden hangisinin boyun fıtığını kötü etkilediği.

Ayrıca benim durumum için başka tavsiyeleriniz olursa onları da öğrenmek isterim.

Teşekkürler..

2. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Boyun fıtığını arkadaşımdan bilirim bisiklet kazası geçirdi çenesini sertçe asfalta vurunca bazı disklerinde oldu, o da başta inat etti spora devam ederim birşey olmaz dedi ama canı çok yanıyordu belliydi 1 ay tamamlanamadan ben yapamıyorum dedi bıraktı.Şu an sadece fizik tedavi yapıyor durumu daha iyi ameliyat olmayı düşünüyor.
    Sen hafif iyorsun hafifliğini bilemiyorum ama fıtığın adı bile insanı korkutmaya yetiyor bence durum ne olursa olsun önceliğin fizik tedavi olsun onlar en iyisini biliyorlar bu konuda hareketleri yaparsın belli bir süre sonra duruma göre sporda da devam edebilirsin o hareketleri.
    Doktoru ona eğer kuvvet kaybın varsa, yavaş yavaş felce kadar gidiş varsa kaslarda erime varsa ameliyat olmalı dedi ama yaşı itibariyle şimdilik fizik tedaviyle götürüyor.
    Biraz sorularının dışında da bilgiler verdim ama fıtık hakkında tüm bildiklerimi paylaşmak istedim.
    Fıtık hakkında bildiklerim benim bu kadar çok geçmiş olsun

3. desci

desci Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Teşekkür ederim.

Özellikle squat,deadlift ve rowing hareketlerinin boyun fıtığını nasıl etkileyeceği hakkında bilgisi olan varsa yardım rica ediyorum.

Malum 3 büyüklerden(squat,deadlift,benchpress) sadece bench press yapıyorum şu anda. Deadlift boyuna sakıncalı olabilir ama squat'ın pek zarar vereceğini düşünmüyorum aslında. Biraz boyun hareketleriyle güçlendikten sonra squat'a başlamayı düşünüyorum.

4. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Şu anda durumunuz nasıl?

5. Emre ke

Emre ke Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Fitigi olup spora devam eden yok sanirim. Fitik olunca spor hayati bitiyor geri donusu yok maalesef

Sayfayı Paylaş