Boyun Fıtığı ve Antrenman Programı

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve anil45 tarafından 6 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. anil45

anil45 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle iyi günler arkadaşlar..ben 21 yaşındayım ve yaklaşık 1.5 senedir BB ile ugraşıyorum.Başıma gelen talihsizliği şöyle anlatmak istiyorum.Son zamanlarda antrenmanlarıma çok iyi ısınmadan başlıyordum ve özellikle göğüs ve omuz antremanlarmdan sonra o bölgelerimde çok kötü ağrılar oluşuyordu.uzutmadan olaya gireyim.Göğüs antrenmanıma 3 hafta ara verdikten sonraki antremanımda göğüsüme aşırı yüklendim.yoğun bir antrenman yaptım süper set olarak.Daha sonra ertesi gün müthiş bir boyun ağrım oldu.İş yerindeyken boynumun sol tarafından sol koluma bir ağrı indi ve parmaklarıma vurdu bu ağrı.daha sonra yavaş yavaş kalbim ağrımaya başladı.Ben kalp krizi diye şüphelendim ve hemen hastaneye yola cıktım.çıktıgım vakit aşırı heyacn yaptım kalp krızı sandığım için.Müthiş bir şekilde kalbimi sıkışma girdi.daha sonra hastaneye vardıgımda kalp krızı olmadıgı,benm heycandan dolayı tansiyonumun 19'a çıktıgı ve bundan dolayıda kalbime baskı yaptığı ortaya cıktı.ama benm sıkayetlerim geçmedi ve üniversite hastanesine gittim.Orada Prof. bir doktora göründüm..kalp ultrasonum,efor testi,ekg gibi işlemler yapıldı ve kalbimde ALLAH'a şükür bi rahatsızlık cıkmadı.bunların sebebide boynumun çok kotu yıpranmasındayımıs.Boyun kasları,sinirleri ve kalp kasları,sinirleri bir biri ile bağlantılı olduğu için benim kalbime baskı yapıyormus ve kalbim ondan ağrıyormus.Daha MR çekilemdim ama büyük ihtimalle boyun fıtığıyım.Mr den sonra herşey belli olucak.Öncelikle bunu anlatmamdaki sebeb,bu spor ile ugraşan arkadaslarımın çok dikkatli olması içindir.Hiçbir şey sağlıktan önemli değil.Isınmadan asla ama asla hareketlere geçmeyin,kendinizi iyi hissetmiyorsanız çok zorlamayın.Benim düştüğüm duruma düşmenizi istemem.Asıl konuya gelecek olursam,BB yi çok seviyorum ve doktor bırakmalısın dedi.Ama ben bırakamıyrm.BB aşığı oldum.En azından bu saatten sonra ağır bir şekilde antreman yapmayacağım.Benim istediğim Tecrübeli hocalarımdan,Benim bu rahatsızlıgıma uygun bir antrenman programı istemek.Nasıl Bir yol izlemeliyim?Ağırlığa hiç girmemeli miyim?Benim için çok önemli bir konu bu.Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim..

Not:Arkadaşlar,bu spor şakaya gelmez.Yapacağınız bir hata sizi sakat bırakabilir.Bilinçli yaparsanız sakatlığın aksine sizi çok daha sağlamlaştırır.Antrenmanlarımızı bilinçli bir şekilde yapalım.Vücudumuzun bir yerinden farklı bir uyarı alıyorsak kendimizi biraz dinlendirelim.Her şeyin başı sağlık.Benim dilim yandı,ondan bunları yazma gereği duydum arkadaşlar...

2. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    göğüs antremanı ile boyun fıtığı biraz garip geldi bana
    ben 10 senedir boyunumda 3 adet fıtıkla yaşıyorum
    hafif ağrılı günlerde bile göğüs antremanlarımı yaparım, ertesi güne negatif etkisi oldugu hiç olmadı
    emar çektirmeden fıtık konusunda asla emin olamazsınız, emardan sonra işler netleşir

eğer fıtıksa büyük ihtimalle eskiden olan bir fıtıgınızı tetiklemiştir

mr_dblue bunu beğendi.
  3. anil45

anil45 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Haklısın dediğin doğru olabilir.Zaten ben boyun sorunumun sadece göğüs antrenmanımda dolayı oldugunu soylemedim.daha once fıtıgım olabilir.sizinde dediginiz gibi onu tetiklemiş olabilir.MR çekilince daha net konusabileceğim.Fıtık kalbimi de çok sıkıstırıyor prof. 'un dedği bu.iyice iyileşmeden çalışma dedi.Yani Boyun orası ile bağlantılıymış.korkuyorum kendimi ağır kilolara zorlamaya.Belki bu rahatsızlıgım geçer ama bi daha cok yoğun bir antreman yapmayı dusunmuyorum.o yüzden nasıl bir antrenman programı izleyebilirim diye sormak istedim.Sizinde bu konu hakkında fikriniz varsa duymak isterim..

4. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Fıtığın konumu ve büyüklüğüylede orantılıdır ağrının ve kollardaki güçsüzlüğün boyutu.
    Ama hiç kalple ilişkilendirildiğini duymamıştım.

5. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    valla 10 senedir fıtığım olduğu için bu konuda çok bilgiliyim, kalp sıkıştırma olayını ilk kez duyuyorum, bana garip geldi açıkcası, fıtıktan olacağına ihtimal bile vermiyorum.
    boyun fıtığı ilerleyince kollara (özellikle sağa) vurur. güç kaybı yaşanır kolda. boyundaki 12 fıtık noktasından 2 tanesinde fıtık ilerlerse doktor ivedi olarak operasyon yapar, bunun sebebi bu iki bölümden geçen sinirler ilerleyen fıtık aşamasında sinirlere fazla basıp felç olmaya kadar giden ihtimalleri var dikkat edilmezse. ama kalp falan ilk kez duydum, zaten fıtık dediğimiz şey iki omur arasındaki sıvı tabakanın fonksiyonunda sorun olmasıdır, kalple bağdaştırılacak bir yanı yok.

6. anil45

anil45 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Haklısınız bende sizin gibi biliyordum.benimde şuan sol kolumda halsizlik ve parmagımda uyuşma soz konusu.Kalp ile boyunun bağlantılı olduğunu prof. söyleyince inanmamak gibi bir ihtimalim yok.dedigim gibi kalpde bir şey çıkmadı.efor testi,ultrason ve ekg yapıldı.Doktorun dediğini bir daha soyluyrm.Boyun kasları,sinirleri kalp aynı doğrultudadır.Ve boyunda oluşan sıkıntı kalbe de vurabilir.illa vuracak die bir şey yok.Bunların soyleyen Celal bayar. üni . kardiyoloji ana bilim dalı başkanı olunca inanmamak gibi bir çare yok..

7. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    dostum şimdi araştırdım nette, boyun fıtığının asla kalple alakası yok.
    fakat bazı başka rahatsızlıklar boyun fıtığı benzeri ağrılara sebep olabiliyormuş ve karıştırılıyormuş boyun fıtığı ile. özellikle sol kolda ağrılarda kalbe bakılırmış. yani doktorun fıtıktan değil başka bir rahatsızlık olabileceğinden şüphelenmiş.

kalp tetiklerin zaten yapılmış, şimdi boyununa da baktırt, inş bir kas spazmıdır ve zararsız atlatırsın dostum

http://www.hastane.com.tr/boyun-fitigi-Nedir.html bu yaziyi okumanı tavsiye ederim, farklı kaynakları da araştır gene. doktorunun uygulaması doğru da, boyun kalbe bağlı diye üstün körü nlatmış gibi geldi bana. tabi gene de bilmeyiz arastırıp gerekirse farklı doktora da görünüp karar veririm ben böyle durumlarda

Son düzenleme: 6 Kasım 2012
  8. anil45

anil45 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    inşallah kardeşim..zaten suan sol kolumda biraz uyuşukluk ve parmaklarımda uyusukluk var..boynumda ve boynumun sol alt kısmından inceden bir ağrı var..bakalım ne cıkıcak.boyunda bir incenme olduğu kesin de fıtık mı yada başka birşey mi o zaman görücez..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:50 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:43 ----------

Bu rahatsızlıgımdan dolayı nasıl bir antreman sistemi uygulamam gerek asıl öğrenmek istediğim bu arkadaşlar?

9. anil45

anil45 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Evet Tecrubeli hocalarım..Sizlerden yardım bekliyorum..antrenmanlarımda nasıl bir yol izlemeliyim?

10. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Merhaba. Sizinle iletişime geçmek istiyorum ama özel mesaj atamıyorum ya da nasıl atılır bilmiyorum. Yardım eder misiniz?

11. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    öncelikle geçmiş olsun
    ben hoca değili ama sadece görüş belirtebilirim uygulamadan önce mutlaka doktora(uzman) danışmalaısın
    gerekli tahlil tetkiklerini yaptır
    sorunun ne olduğunu bil ve çöz sonra antreman düşünürsün
    bu arada boynuna baskı yapmayacak hareketler yapabilrsin(doktorlar izin verirse)
    mesala military pres omuza press sırta barfiks sırta pull down squat yanlış deadlift, ayakta dumbell triceps vb.
    bide bench (özellikle inc. bench. press) yaparken çok zorlama, daha hafif ağırlıklarla daha çok tekrar yaparak çalış çünkü bench preste omurganın yattığı bench ile sırtın arasındaki oynamalar sakatlığını tetikleyebilir
    bu zorlayıcı hareketleri yapmadnda fit ve güzel bir vucudun olabilir
    ama üzücü bi haberim var mr olimpia olamayacaksın
    şaka bi yana önce sağlık, mutlaka sebebi öğren çözümünü bul, sporu da ihmal etme, özellikle yüzme
    tabi tüm bunları uzman doktorlara danış ben sadece sıradan bir sporcuyum

12. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    İşte bütün mesele burda. Fıtık olan biri bilinçli olsa da Body yaparak uzun vadede gerçekten kendini daha büyük riske mi atıyor yoksa bu risk önemsenmeyecek kadar düşük mü? Ben ciddi ciddi yüzmeye mi başlasam diye düşünmeye başladım. Lakin iyi bir yüzücü olsak da bir yüzücü vücuduna sahip olabilir miyiz?

13. anil45

anil45 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkür ederim boksbody..Doktor Boyun düzlesmesi ve fıtık başlangıcı var dedi..Ben idmanlarıma devam ediyorum kendimi aşır zorlamadan.Ama bazen dozunu kacırabiliyorum,dayanamıyorm :)ama tam anlamıyla bu rahatsızlıgıma uygun nasıl bir idman sistemi uygulamalıyım bulamadım.antrenmanlarımı rayına oturtamadım..O yüzden hocalarımdan şikayetime uygun bir antreman tavsiyesi istiyorum..Salonda şikayetimi anlatıyrm ve buna uygun program istiyorum ama malesef anlayan yok,çok ilginç antremanlar öneriyorlar..
    Ayrıca sizede tesekkür ederim zaman ayırıp yardımcı oldugunuz için.

Sayfayı Paylaş