Boyumu uzatmam mümkün mü?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve jericho16 tarafından 2 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. jericho16

jericho16 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba arkadaşlar. Boyum 1.80 ve yaşım 19. 7-8 cm civarlarında uzatamak istiyorum sizce bunu nasıl başarabilirim? Egzersizle yapılabileceğini söyleyen bir sürü web sitesi var ama o egzersizlere başlamadan önce size danışayım dedim. Bana nasıl bir yol önerirsiniz? Şimdiden sağolun

2. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.246
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Boy uzunluğun senin genetiğine bağlıdır. Genlerinde maksimum kaç cm olacağın bellidir. Sen ne yaparsan yap (ister hopla, ister zıpla, ister süt iç vs vs) o limiti geçemezsin. Fakat mevcut genetik potansiyelini en iyi şekilde kullanmak için iyi beslenmelisin. Yetersiz beslenmeyle potansiyel genetiğini iyi kullanamayabilirsin.

Örnek olarak; genlerinde 180 cm olacak potansiyelin yazılmış. İstediğin kadar uğraş bunu 181 e çıkaramazsın. Ama iyi beslenirsen 180 i görebilirsin. Kötü beslenirsen belki 170 belki 175 de kalacaksın.

Bir de yapılan son bilimsel araştırmalar, herhangi bir sporun boy uzunluğuna olumlu ya da olumsuz etkisi olmadığını söylüyor. Yani vücut geliştirmenin boyu kısaltmayacağı ya da basketbol oynamanın boyu uzatmayacağı gibi..

Açık açık yazmak istedim. Çünkü bu soru sürekli soruluyor. Umarım aklı bu konuda takılan arkadaşlarımıza yol gösterici olur.

3. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    boy uzaması evet ırsidir ama düzgün beslenme spor ve uyku ile %25 e kadar uzatma şansın var, şöyle genetiğine kodlandıysa uzun boylu olabilmek misal en fazla 1.85 olabileceksen 1.85 olursun diğer türlü düzgün beslenmez gelişme çağında uykuna dikkat etmezsen belkide 1.75 de kalırsın. ayrıca ben sporun boy uzamasına katkısı olmadığına inanmıyorum çocukluktan beri yapılan sporun gelişmeye etkisi vardır elbet o kadar profesyonel yüzücülerin hepsimi en az 1.85 genetik olarak

4. jericho16

jericho16 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    uyku ve beslenmeme dikkat ediyorum sırf bu yuzden birsürü sitede de öyle yazıyor. Esneme hareketleri işe yarar mı sizce? Uzamax falan diye bi ilaç varmış bide bitkisel ona da başlamayı düşünüyorum

5. mayiaskaquestion

mayiaskaquestion Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    28
    Belki de arkadaşın sınırı 1.90 dır ama henüz ulaşamamıştır beslenmesi ve egzersiz yapması gerekiyordur?

6. jericho16

jericho16 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    sınırımı ögrenmemin bir yolu var mıdır peki yani doktora falan gitsem soyler heralde?

7. mayiaskaquestion

mayiaskaquestion Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    28
    Endokrinoloji bölümüne gitmen lazım

8. Reglatör

Reglatör Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    3
    Arkadaşım ilaç falan sakın alma onlar hikaye boyunda gayet iyi nedir bu uzama takıntısı ayrıca bu yaştan sonra pek uzacağını sanmıyorum boşuna ümitlenme

9. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    ben de sporum falan boy uzamasını pek etkilediğini zannetmiyorum. hollanda da askeri kayıtlara göre 1850 de ortalama erkek boyu 168 miş. şimdi 185 bu iyi beslenmeyle ilgilidir bir de seçicilik arttığı için eskiden insanlar boya posa pek dikkat etmiyordu şimdi genelde kızlar erkekler daha uzun ve sağlam fizikli insanları tercih ettiği için boy ortalaması arttı

10. supergt1

supergt1 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    genetikle alakası yok sultan kösen 2'51 cm ne anası uzun ne babası ne kardeşleri büyüme hormonu salgısını artırmamız lazım
    oda sporla herhalde

11. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    peki varmı bildiğin bir yol büyüme hormonu salgısını artırmak için

12. burjuvaes

burjuvaes Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    spor yöneticisi
    Yer:
    istanbul
    boy uzaması genetiktir ama sporla bu şansı artırabilirsn bireysel egzersizlerin yanında bir voleybolla ugrasmanı tavsıye edıyorum yaşın daha erken 1 80 boy da fena bır boy değildir ama dediğim gibi sporla desteklemen şansını arıtırr ama boy için kesinlikle voleybol öneririm ben ..

13. mericboss99

mericboss99 Üye

Beğenileri:
    197
    Ödül Puanları:
    43
    19 yaşından sonra uzayamazsın uzasan uzasan 3-4 cm

Narkoz1990 bunu beğendi.
  14. supergt1

supergt1 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    sultan kösenin büyüme hormonu salgılayan hipofizinde tümor varmış ondan dolayı büyüme hormonu fazla salgılanıyormuş. adamın boyu 2.51

robert wadlow'da aynı hastalıkğa yakalanmış adamın boyu 2.71 cm

basketbolculardan Shaquille O'Neal adamın boyu 2.16 cm

yani büyüme hormonu her insanda farklı salgılanır kimisinin babası 1.85 ama kendisi 1.70 yada babası 169 KENDİSİ 180 oluyor sonrada adamın sülalesine bakıyorsunuz uzun 1 kişi bile olsa o kişiyi görünce boy uzunluğunu ona bağlıyorsunuz

peki 180 olan adamın sülalesine bakın uzundan çok kısa oluyor ama adamın boyu kısa kalmıyor.

15. burjuvaes

burjuvaes Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    spor yöneticisi
    Yer:
    istanbul
    şimdi sen genetik değilmi diyorsun ?

16. mericboss99

mericboss99 Üye

Beğenileri:
    197
    Ödül Puanları:
    43

Kardes saçmalama anne baba boyunu topla ikiye böl 13 santjm ekle.Bu bir erkeğin olmasi beklenen boyudur.10 santim üzerine çıkabilirsiniz veya 10 santim aşağısında kalabilirsiniz ama daha fazla değişmez.

Sultan kose örneği çok saçma ve yanlış adamda devlik hastalığı var adi üstünde hastalık.Bu hastalığa ergenlikte yakalananlarin boyu sürekli uzar ve durmaz ergenlikten sknra yakalanirsanda boyunda değişim olmaz ama ellerin ayaklarin büyür

Narkoz1990 bunu beğendi.
  17. supergt1

supergt1 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    evet genetik degil diyorum sadece büyüme hormonuna bağlıyorum

mesela yakın arkadaşımın boyu 184 bu arkadaşımın ne anası uzun ne babası sülalesinde uzun sadece 1 tane amcası uzun peki babası neden uzun değil bu kişi bu kadar kısa insan içinden sadece amcasına mı benzedi babası 175 anca var yada yok yani siz genetikle alakalı diyorsunuzda

maşallah forumdaki boy ortalaması hollanda boy ortalamasını geçti herkes 185-190 artık 180 adama bile kısa diyorlar

18. mericboss99

mericboss99 Üye

Beğenileri:
    197
    Ödül Puanları:
    43

Kusura bakma kendini kandir mutlu ol.Ama boy uzaması yuzde 95 genetiktir.Kucukken aile doktorumuz benim biyum hakkinda 190 195 arasi olacak demisti.Nitekin oylede de oldu şuan boyum 190 adam bunu horman testi vb yapmadan 10 yil once bilmisti.Yani istersen bir tarafini yirt 170 olacak adam 190 olamaz

19. supergt1

supergt1 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    kardeş peki basketbolculara nedemeli

adamlarda 190 dan aşağı adam çok az var yani bunlardamı genetik

ben kızıyorum böyle şeylere mesela 16 yaşındaki çocuk 175te kalmış boyu uzamıyor 1-2 senedir. gelmiş buraya konu açmıs sizden yardım istiyor

sizde hemen genetik cevabını yapıstırın çocuğun ümidi kırılıyor ve çocuğun beyni sorunu buna bağlıyor belkide çocuk boyu 180 felan olacak siz nerden biliyorsunuz genetiğini sadece çocuğun ümidiyle oynuyorsuz

arnold scwysgrs soyadı her neyse bu adamın düşünce gücüyle kas geliştirmiyormuydu

zaten bütün hormonları düzenleyen beyin degılmi

20. mericboss99

mericboss99 Üye

Beğenileri:
    197
    Ödül Puanları:
    43

Tamam sen düşünce gücüyle boy uzat yapacak bir şey yok.

Kimsenin ümidini kırmamaya çalışıyoruz ancak erkeklerin boyu genelde 18 yaşından sonra uzamaz.Kemikler bir kez kapandı mı uzamasının bir daha hiçbir imkanı yoktur.Kemikler kapandıktan sonra hiçbir şekilde uzayamaz.

Ayıca sen bana bir örnek vermişsin bende vereyim.Çok sevdiğim yakın bir arkadaşım boyu 170.Çocuk 15 yıla yakın süredir basketbola gidiyor.Hergün litre litre süç içiyordu amacı basketbolcu olmaktı.Şuan harika basketbol oynuyor ama maalesef hayalini gerçekleştiremedi.En yakın arkadaşlarımdan biri ilkokuldan beri baskete giderken bu boydayken,ben hayatımda ne basketbol ne voleybol oynamış biriyim nede demire asılmış biriyim.Ona rağmen boyun 190.

İstediğin doktorun açıklamasınıda okuyabilirim.Maalesef ki boy genetiktir en fazla 5-10 santim arttırabilirsiniz olacak boyunuzu veya iyi beslenmezseniz genetik boyunuzun 5-10 santim altında kalırsınız.

Başka şekilde olmaz.

Ayrıca Hidayet Türkoğlu'nunda hikayesini okumuştum adam zaten 50 santim doğmuş doğdu zaman doktorlar boyu 2 metreyi geçecek demişler

Sayfayı Paylaş