Boy ve kiloma göre hedefime ulaşabilir miyim ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve can_man tarafından 27 Haziran 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. can_man

can_man Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Şuan 79 kiloyum boyun 1.78 plaj sporcusu( hafif karın hafif kol kaslı arkadaşlar) değil de sağlam bi fizik istiyorum ancak abartıya kaçmadan(mesela taylor lauther gibi) planımda 74 75 kiloya inip tam ağırlık antremanına girmeyi planlıyorum 1 yıl bu sporu yaptım 1 yıl ara vermek zorunda kaldım.Siz ne düşünüyorsunuz ?

2. Yunussecgen

Yunussecgen Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Şöyle açıklamak istiyorum.
    Hiç bir zaman öyle bir vücuda sahip olamayacaksın çünkü genetiğin birbirinizle aynı değil.Tamam o tarz bir vücut yapacaksın ama o vücuda benzer bir vücut olmayacak belki senin kaslarının simetrisi onunkine oranla çok daha iyi.Veya kötü.Sean Faris , Taylor Lautner , Cam Gigdanet , Jason Mamoa vb. hiç kimse bunlarla aynı vücuda sahip olamayacak o yüzden bunları aklımızdan çıkartalım.

Diğer mevzu kilo vererek o tarz vücuda ulaşmaya başlamak için ayıracağın süre tamamen boşa gidecek.Zira düşürmen gereken yağ oranın varsa bu sadece yağ olarak gitmeyecek vede kaslarını kaybettiğin için yeniden eklemen zaman alacaktır çünkü kas inşaası sıkı bir dönemden geçer.
    Ayrıca hayatının Taylor Lautner gibi olmadığıda aşikar çünkü Türkiyede etin kilosu 40 TL ve Protein Tozları , L-Carnitine ve BCAA'ler bayağı pahalı.
    Yapacağın vücut senin genetiğin gibi olacak.
    Taylor Lautner'den bahsedeyim biraz..
    Fotoğraflarından baktığım kadarıyla Eight-Pack yani 8 li karın kası , 30/35 cm arası kol , iyi çalışılmış omuzlar , fazla belirgin olmayan adonis ve oblik , ayrıca fazla özen gösterilmemiş göğüsler var.
    İlk önce yapacağın çalışma merkez bölgesi odaklı olacak.Yani nereden baksan 4 gün karna çalışman gerektirecek..Zaten kendisinin karnında ve yan kısımlarda biraz yağ var %9 ila %12 arası bir oran.Haftanın 1 günüde omuza çalışmak böyle bir omuz için yeterli olmuştur.
    Göğüslerdeki kas küçük yani Bench Press ve Dumbell Fly tarzı egzersizlerle gitmiş. 12-16 ay gibi sürede(Türkiye şartlarına göre)yapılabilir.
    Gerçi taylor lautnerdeki tarzda bana göre plaj vücudu gibi ama neyse..

Hedefine ulaşman için disiplinli sabırlı ve motive olmalısın sağlam vücut için karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslen.Kalıp olarak artış göstermen içinde sıkı çalışmalısın. Örnek vermek gerekirse 3/12 tarzında çalışan bi insan hareketleri tam ve doğru yaparsa(nefes düzeni,hareketin yapıldığı bölgeyi düzgün çalıştırması,zorlama derecesi) %90 3 set 8/10 tekrar çalışan birisi %100 ünü kaldırmak zorunda.
    Ayrıca o tarz çalışmalar sıkı kontrollü definasyon , sıkı kontrollü bulkingler şeklinde ilerler.Sıkılmayacaksan hedefine ulaşmamak için bahane bulamayacaksın..

can_man bunu beğendi.
  3. can_man

can_man Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    O evet farkındayım genetik faktörün o kadar da yeni değilim :F yap oranım %14 dü en son ondan dedim göğüsler biraz yağ bağladı ondan kafamda kardio vardı. Ben zaten karın kası meraklısı değilim kol göğüs hastasıyım sonra omuz ardından sırt en son karın geliyo bende
    --- Mesaj birleştirildi, 28 Haziran 2015 ---
    Birde haftada 4 5 gün çalışsam yaz sonuna iyi bişeyler çıkar mı ?

4. Yunussecgen

Yunussecgen Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Kardiyo ile yağ yakmak sadece %15 in üzerindeyken işine yarar daha çok sana yardımı olacak şey bence core egzersizleri sonuçta iki şekildede kalori yakıcaksın.
    Biraz daha crossfit tarzı veya kondisyon antrenmanları yapmanı tavsiye ederim.
    Mesela :
    3 dakikada 100 tane kürek çekme ardından 25 kg lat pulldown
    2 dakikada 70 tane kürek ardından 20 kg lat pulldown vb.

can_man bunu beğendi.
  5. can_man

can_man Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Eoaw iyi fikir gerçekten çok teşekkür ederim işime yarar değil mi ? Peki ne zaman yapmalıyım antremana başlamadan mı yoksa antremandan sonra mı yoksa ayrı bi günde mi ?
    --- Mesaj birleştirildi, 28 Haziran 2015 ---
    Peki lat pulldownu kaç kere yapmalıyım yine zamana karşı mı yapmalıyım ? Bir de kumtorbasında çalışmamk önerir misiniz ?

Son düzenleme: 28 Haziran 2015
  6. Yunussecgen

Yunussecgen Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Bu antrenmanlar süreli veya tekrar sayılı yapılıyor diye biliyorum çünkü kondisyon arttırıp nabzı aşırı yükseltir.
    Kum torbasında çalışmakta iyidir ama kum torbasından fazla verim alamazsın bu konuda.
    Bu tür antrenmanlar normal antrenman ile birleştiriliyor en azından canım istediğinde ben öyle yapıyorum.
    Kolay gelsin.

7. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    ısmarlama vücutlara hemen ulaşabilsek keşke.ne hedefiniz olursa olsun kısa yollar yöntemler arayışına girmek yerine adam akıllı ağırlık çalışmak,beslenme düzeni oturtmak lazım.bu spor 3-5 aylık kısa dönemler için düşünülürse çok nankördür,istediğinize de ulaşamazsınız.gereken emeği eforu sarfettikten sonra geri kalan her şey zamana kalır ve de genetiğe eğer ki uzun soluklu düşünülürse.yıllar yıllar...

ayrıca amacım şudur budur diye bazı bölgeleri çok bazılarını az çalışmak mantıksız bir şey.tüm vücudunuza eşit ağırlık verin(sırt bacak vs. de dahil),sadece aynada gördüğünüz göğüs karın biseps e önem vermek yapılabilecek en saçma şey.

ilk etapta temel compound egzersiz hareketlerine yönelin,gerekirse haftada her kas grubuna sadece 10 set yapın ama sağlam ağırlıklarla temel hareketlerle vurun kasları.bir çok yeni başlayanın yaptığı gibi haftada 40-50 set biseps-triceps çalışmayın,izole egzersizler ağırlıklı çalışmayın ilk yıllarınızda.kişisel önerim fullbody idmanlar yapmanız.forumda onlarca sayfalık bilgi deposu bir fullbody başlığı var.

forumu okuyun,bilgi birikiminiz arttıkça aklınızdaki soruların cevaplarını bulur,bu sporun esas mantığını kavrar farklı açıdan bakabilirsiniz.bu da isteklerinizi ve amaçlarınızı değiştirebilir.

Sayfayı Paylaş