Boy uzunluğu (sabah başka akşam başka)

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve JacKess tarafından 15 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 20 üye.
  1. JacKess

JacKess Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar merhaba benım boyum sabah kalkıp ölçünce akşama göre 2 santım uzun oluyor bunun nedeni nedir vakit geçtikçe kısalıyorum? sizin başınızada geliyormu gerçekten merak ettiğim bir konu bunun nedeni nedir önünde nasıl geçilir? sizinde görüşleriniz merak ediyorum

kerem191 bunu beğendi.
  2. Bluediver

Bluediver Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ISTANBUL/BURSA
    Sırt ustu yatarken omur aralari biraz da olsa acilir, sabah kalkar kalkmaz olcuyorsan belki bunla alakalidir diyecegim ama 2 cmde az degil. 1 cm de senin hata yaptigini dusunsek olabilir :D

JacKess bunu beğendi.
  3. JacKess

JacKess Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bu sırt üstü yatmaklamı alakalı yüzüstü yatıncada uzamazmı veya yan dönsek sabah erkenden okulas giditoz :D sabah kalkınca en uzun şeklime mgirmek istiyorum sırt üstümü yatacaz yanı :D

4. Bluediver

Bluediver Üye

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ISTANBUL/BURSA
    Evet uzun yıllar sırt ustu yatmak boy uzatir ama bu 5-10 cm birsey degildir, 1-2 cmdir. Bir gunde olacak birseyde degildir. Benim sadece tahmin yurutmemdi sana soledigim sey. Yoksa bu konularda uzman biri degilim :)

JacKess bunu beğendi.
  5. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  6. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    bütün gece sırt üstü uzanmanın sonucunda omurgada 1-2 cm lik bir esneme meydana gelir. sabahları boyun uzun çıkmasının sebebi budur. kalktıktan kısa bir süre sonra tekrar normale döner. aynı şekilde ağırlık altında kalındığında boyda 1-2 cm lik bir kısalma meydana gelir. mesela squat çalışırken ilk sette barı rackten rahatlıkla alırken son sette barı yerine bırakmak için hafif parmak ucuna kalkmak zorunda kaldığımı fark ettim.

Son düzenleme: 15 Nisan 2010
    kerem191 bunu beğendi.
  7. emrecan11

emrecan11 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Saygilar. Arkadaşlar ben bir sayfada okumustum insan sabah kalktiginda daha zinde ve esnek oluyormus ve sabah kalkinca vucut dinlenik oldugundan kemikler düz duruyormuş ama akşama kadar ( vücut yorulunca ) insanda hafif bir çöküntü meydana geliyormuş ...

8. xOrhanx

xOrhanx Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Neden bu kadar taktığını anlayamadım bu konuya:D

canavar bunu beğendi.
  9. emre1334

emre1334 Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    bunu okulda biyolojicim anlatmıştı daha geçen sene çok iyi hatırlıyorum. Gece uyurken bilinciniz açık olmasına rağmen belli kas grubunuz salınır.Sabah kalktığımızda buda boyu daha kısa gösteririr. Gün içinde daha çok kaslar gergin olduğu için akşamüstü gibi boyunuz daha uzun çıkar ama öle santim işi deil 50mm yani 0,5cm kadar bişi demişti :D
    sanırım sende bunun tam tersi bir durum var...Flexor hocamın dediği gibi bence yanlış bir ölçüm yapıyor olabilirsin :S

10. JacKess

JacKess Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    nasıl hatalı ölçüm anlayamadım? sabah 1.76.5 oluyor akşam 2 santım felan kısa oluyor ama yatakrken kednımı çok kasıyorum?

11. by_bambam

by_bambam Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Boyunuzun böyle değişken olmasının sebebi gün içinde vücut ağırlığınızın omurlar arasındaki disklere baskı yapmasındandır yani gün içinde ve sabah kalktığınızda ölçtüğünüz de farklar olabilir ama 2 cm gibi büyük bir fark olacağını hiç zannetmiyorum..

12. *BaRMaN*

*BaRMaN* Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    13
    bu çok normal bir durum eklemler hareretli parçacıklardır sonuçta onlarca forumda bu konuyla ilgili yapılan yorumları yazıları okudum gayette mantıklı geldi bana. aynı şeyi bende hissediyorum zaman zaman sabah uyandığımda daha uzun oluyorum ölçtümde bikere cidden kuşkularım beni yanıltmamış yaklaşık 1 cm kaybetmiştim akşama kadar, tabi sabah yine aynı terane.

13. murderali

murderali Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    2Cm fark olabilceğini zannetmıyorum...

14. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Oluyor 1-3 cm arası fark benim de akşam 172 sabah 174 hata yok sorun da yok tamamen doğal bir durum.

15. virtual_sky

virtual_sky Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    muhtemelen kasların esnemesinden kaynaklanır. daha anlaşılır olması için size bir örnek vereyim: sağ elinizi sağ omzunuza dokundurun, sonra kolunuzu sonuna kadar gerin. bu hareketi ard arda 25 defa yapın ve sonra iki kolunuzun uzunluğunu kıyaslayın. sonra 2dk bekleyin ve yine kıyaslayın...

16. aslapesetmem

aslapesetmem Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya kafama takılan birileri diyorki düz yatmak yıllar boyunca 10 sntim falan uzatmas ama 1-2 santim uzatır tmm 1-2. santım uzattı sonra her gün süt içmekte 10 santim uzatmas ama 1-2 santım uzatır dıyorlar sonra spora da gıtmek 1-2 santım uzatır dıyorlar yane her seyı yaparsak 10 santım uzarmı bızım boyumuz ? :S:S

17. TheSingleWolf

TheSingleWolf Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Adana
    gayet mantıklı o yüzden polislik mülakatlarına katılan arkadaşlara boy sınırında olanlara sabah erkenden uyandıktan sonra gidilmesi söyleniyor.yanlış ölçümle alakası yok doğru.

kerem191 bunu beğendi.
  18. batuhan2314

batuhan2314 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    hayatınız boyunca istediginizi yapın 2-3 cm farkettırır süt içmek antreman vs kalanlar genetik uzamadır

19. Soundcheck

Soundcheck Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0

Bu kadarda emin olma. Ailemde( dedeler vs hepsi) max boy uzunlugu 1.75 daha uzunu yok. Bense 3-4 yaşından beri günde 1 litreden aşagı süt içmeyen. Ve Ortaokul lise hayatı boyuncada basket oynamış biriyim ve boyum 1.85.

Demekki 2-3cm farkettirmiyormuş değilmi ? ailemdeki en uzun 1.75 oldugunu düşünürsen en yüksekten baz alırsak 10 cm fazla hiçte az değil bence.

20. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    genelde sabah kısa olur diye biliyordum. öğle saatleri en uzun olur.

gün içinde 1 cm falan oynaması normaldir dostum. hatalı ölçüm yok

hatta gövde ve bacakları esnetip boyunu ölçsen 4 cmye kadar daha uzun bile çıkabilirsin.
    belgeselde izlemiştim adamı esnetiyorlar ve boyu 3 cm falan farkediyordu.

Sayfayı Paylaş