Boy uzaması için yüzme şart mı?

Konusu 'Diğer Spor Antrenmanları (Yüzme, Futbol vb)' forumundadır ve cekhemir tarafından 12 Mart 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. cekhemir

cekhemir Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba herkese, 15 yaşındayım, 165 boyunda ve 55 kiloyum. Eskiden boyum normal ve aynı şekilde(yılda 5-6cm vs...) uzardı fakat şu 2 senedir sadece 1 santim uzadı ve buda beni korkuttu açıkçası. Genetik olarak bir sıkıntı olduğunu zannetmiyorum çünkü babam 180cm boyunda. 1 senedir filan evde vg yapıyorum fakat max.10-20 kilo arası çalışıyorum düzenli olarak. Boyumun uzamasında yardımcı olmak için yuzmem gerekiyormuş fakat yüzmeyi malesef bilmiyorum ve kursuna filan da gitmeye de korkuyorum. Başka yapabileceğim egzersizler varmıdır sizce? Teşekkürler...

2. Sandiegotr

Sandiegotr Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum yüzme iyi gibi hem kondisyonun gelişiyor hem vücudun toplanıyor kurbağalama yüzersen boyunda uzar büyük ihtimal çekinmene gerek yok bence yüzmeye git istanbulda oturuyosan her yerde belediyenin havuzları var.

3. Tamerburak

Tamerburak Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Antrenörlük
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar öncelikle yüzme boy uzatır mı sorusuna şu cevabı verebilirim yüzme boy uzatmaz. Evet böyle 10 cm 15 cm boy atma gibi bir şey beklemeyin. Ancak doğru postur gelişimine yardımcı olacağı için bir kaç cm gelişmenize yardım edebilir. Yani, hocam ben her hafta 4 gün 1 er saatten yüzüyorum boyum 10 cm uzadı 1 yılda diye bir şey duymadınız değil mi ?
    Peki bu kanıya nasıl kapılmış bizim insanımız ?
    Bizim komşunun bir çocuğu var 10 yaşında her gün yüzmeye gidiyor 6 ay boyu attı filinta gibi oldu çocuk, dedikleri için herkes aaa yüzmeye mi gidiyor muş dur ya bende gideyim uzuyayım denmesi çok normaldir.

Hocam 18 yıl yüzdüm hemde profesyonel bir şekilde, milli sporcuydum hafta 8-9 antrenman yapıyordum, hiç bir şekilde ağırlık antrenmanı yapmadım 16 yaşımdan önce. Ve boyum şuan 1.76..

Arkadaşlar aynı tartışma konusunda üniversitede çok sevdiğim bir hocam ile yapmıştık koca anfide.
    Basketbol boy uzatır mı ? yoksa uzun boylular mı basketbol oynar ?

Yüzme boy uzatmaz arkadaşım sadece belirli bir yoğunluk altında sağlıklı bir eğitim sonucu yapıldığında gelişim çağında iseniz gelişiminizi tetikler gelişim çağında değilseniz duruşunuzu düzeltir ve vücudunuzu güçlendirir.

İnternette araştırma yaparsanız sağda sol özellikle ismini vermeyeceğim futbolda 3 büyük kulüpten biri olan bir kulübün resmi internet sitesinde yüzme boy uzatır diye bir yazı okumaktayım.
    Lütfen itibar etmeyin bu sadece reklam amaçlı yapılan bir şeydir.

Özet geçmek gerekirse yüzme sağlıklı ve bilinçli yapılırsa, yeterli kalsiyum vitamin ve mineraller alınırsa, beslenme ve uyku düzenine dikkat edilirse, aile tarafından kalıtımsal olarak çocuk boy uzamaya müsait ise, gereksiz ve bilinçsiz yere ağırlıkların altına girilip yanlış antrenmanlar yapılmaz ise boyunuz uzar ama sadece yüzme sayesinde değil. Lütfen öyle kurbağa yüzülünce boy uzuyormuş gibi yorumlar yapmayalım 6 yıldır belgeli antrenörüm milli takıma sporcu hazırlıyorum böyle bir şey bilimsel olarak daha kanıtlanmadı. Özelden sorularınız var ise yardımcı olurum iyi akşamlar saygılar

4. Ckavustran

Ckavustran Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Yüzme omuz,göğüs kafesi veya sırtı genişletir mi? Kemik olarak

5. Tamerburak

Tamerburak Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Antrenörlük
    Yer:
    İstanbul
    Yaş kaç hocam ?

6. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Kasları uzatır orası kesin. Bir miktar omurgada ki press azalir ama en fazla olsa olsa 5mm farkeder. Boy genetiktir.

I believe in Fitness

7. sezer1994

sezer1994 Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Boy genetikle alakali bir durumdur disardan mudaheleyle pek fazla fark yaratacagini dusunmuyorum

8. Ckavustran

Ckavustran Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    büyüme plakları kapanmamış bir insanda olur mu demek oluyor?

9. Tamerburak

Tamerburak Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Antrenörlük
    Yer:
    İstanbul
    Bilimsel bir kesinliği olmamaktadır ancak büyüme plakları kapanmamış bir insanda %100 etken olmasa da yardımcı faktör olarak sporun artısı vardır. Yüzme de belirli bir yoğunluk altında yapılan bir spor olduğu için, tüm kas gruplarını tamamen çalıştırmaktadır. 4 branşı da yüzer bir durumda iseniz. Günlük 2500m 3000m antrenman yapan biri için söylüyorum. Özellikle deltoid gelişiminde Kelebek branşının çok büyük artısı vardır. El paleti ile yapılacak direnç ve kuvvet çalışmaları da güzel beslenme ve uyku düzeni ile doğru orantıda olursa gelişim kaçınılmazdır.

Yüzme boy uzatmaz. Ama kas gruplarının ve eklemlerin gelişiminde yardımcı rol oynar.
    Omurga da eğrilik olan insanlara yüzmenin önerilmesi de bu nedendendir.

Saygılar

10. Ckavustran

Ckavustran Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Peki ya kemikler? Ben göğüs kafesi ve omuz kemiklerinden bahsediyorum genişlerler mi

11. Tamerburak

Tamerburak Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Antrenörlük
    Yer:
    İstanbul
    Hocam, yukarıda anlatmak istediğim şeyi gece gece uyku sersemi çok fazla açıklayamamışım, kusura bakmayın.

Boy uzaması demek, kemiklerimizin uzaması sonucu olur. Göğüs kafesi ve omuz eklemlerinden bahsediyorum diyorsun. Güzel kardeşim böyle bir şey bilimsel olarak kanıtlanmamış olduğunu için kesin konuşamıyorum, konu tartışmaya açık ama şunu sana söyleyebilirim ama 15-16 yaşına gelip yüzmeye başlayıp hafta da 3 gün 1 saat yüzerek bir etki falan alamazsın onu bir aklından çıkar yani. O kadar kolay olsaydı dünya da herkes günde 1 saat yüzerdi bilim adamları bas bas bağırırdı her yerde, yüzün kemikleriniz genişlesin ve uzasın diye.

Boy uzaması ve kemik uzaması genişlemesi aileden gelen kalıtımsal özelliklerimiz sonucu oluşur ve şekillenir ancak bu gelişimlerde dış faktörlerinde sonucu vardır. Ancak bu etkiden yararlanmak için yüzme sporunu minimum çocukluktan beri düzenli bir şekilde yapman gerekiyor ve vitaminlerini düzgün bir şekilde alman gerekiyor, kalsiyumu düzgün bir şekilde alman gerekiyor, uykunu düzgün bir şekilde alman gerekiyor, yemeklerini düzgün bir şekilde alman gerekiyor bunların hepsi bir halka ve bu halkalar bütünü birlikte senin gelişimini tetikliyor ancak bu konuda tartışmaya açık bir konu.

18 sene yüzdüm 4 yaşımdan beri antrenman yapıyorum sadece yüzme de değil, basketbol, jimnastik ve yüzmeyi bir arada götürdüm 12-13 yaşıma kadar. Düzenli olarak her gün antrenman yaptım ancak boyum şuan 176cm clevicula ve sternum az gelişmiş durumda,
    Ancak fenerbahçede bir arkadaşım vardı yüzücü boy 195cm kas yapısı yaşına göre az ama kemikleri uzun ve genişti oda benimle aynı yıllarda yüzdü nereden baksanız aynı antrenmanı yaptı..

Demek istediğim şey bir kere 15-16 yaşına geldiysen yok boy uzar mı yok kemiklerim genişler mi bunları bir kenara at haftada 3-4 gün yüzerek bu etkiyi yaratamazsın imkansız. Olur diyen de bu işte hiç bir şey bilmiyordur.

Bilimsel olarak kanıtlanmış tek bir şey var bu yüzme de omurga eğriliklerine yüzme iyi geliyor bu kanıtlanmıştır ve fizyoterapi amaçlı doktorlar yüzmeyi önermektedirler. Bunun nedeni de belirli bir yoğunluk altında tüm iskelet ve kas sistemimizin çalışmasıdır. Yüzme postur (duruşlar) gelişimini maksimuma çıkartır sağlıklı gelişimi sağlar ekstra bir gelişim sağladığı tartışmaya açık bir konu olduğu için seni yanlış yönlendirmemek adına kesin konuşamıyorum.

Umarım bir şeyler netleşmiştir kafanda..

12. Nactremozi

Nactremozi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Abi ben skolyoz (omurilik eğriliği) ameliyatı oldum. Omuzlarim çok dar kaldı 3 gün 1'er saat yüzmek işe yaramaz demissiniz bende de mi yaramaz ? 3 gün 2'şer saat yüzme düşünüyorum. Bu arada yaşım 18. 14 yaşımda oldum bu ameliyatı. Doktor skolyozdan dolayı omzun çok gelişmemiş dedi. Yüzme fayda sağlar dedi. Ama ne kadar yüzmem gerekiyor?

13. Martin Ateş

Martin Ateş Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Atletizm
    Yer:
    İstanbul
    Basket oyna kardeş :D NBA de 2 metrenin altında sayılı adam var :D %80 i 2 metre üstü...Basket oyna ve ip atla..Yüzme de uzatır ayaklarını sert çırparak yüz..

Sayfayı Paylaş