Boy-fitness-body Building

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve 307KD tarafından 27 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar, foruma yeni üye oldum ve yeni başlayanlar kısmına konu açmanın uygun olacağını düşündüm...

Hemen konuya gireyim, ben 1 ay kadar her gün basketbol ve ağırlık çalıştım ama çok yüklenmedim hiç her alete, belli aletleri çok kısa süreli yapmıştım... 21- haziran ile 16 temmuz arasında yaptıydım, hala da yapıyorum şu anda.

Sormak istediğim soru şudur; benim boyum 184 cm, kilom da tam 80 kg...

Şimdi bir arkadaşım boyun uzun değilse hemen şişersin o yüzden en az 180 cm olmak lazım demişti. Sizce bu ne kadar doğru yani boy uzun değilse ağırlık yapmak tamamen yanlış mıdır? Boyun 1.91 filan olsa şişme olmaz mı boy uzun olduğu için?

Cevaplarsanız sevinirim...

2. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşın bu anlamdamı söledi bilmem ama 2 kişiden boyu kısa olan vücut ölçüleri aynı olsa bile diğerine göre daha şişkin durur,bir nevi göz yanılması diyebiliriz.Ayrıca boyunun uzun olması büyüme hormonlarının iyi çalıştığının göstergesidir ki bu da gelişimin için olumlu birşeydir.Boyun senin verdiğin ölçüleri baz alarak kısa veya uzun olması büyümeyi o kadar fazla etkilemez diye düşünüyorum.Boyu 1.90 2 arkadaşım var salonda müthiş performans gösteriyorlar ve inanılmaz vücutları var.Özellikle estetik arayan biriysen boy oldukça büyük bir avantaj

3. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Dostum cevabın için çok sağol da, yaşım 24 benim artık boyum uzamaz zaten... 1.91 olayını örnek verdim.

1.84 olan biriyle 1.87 olan birisi arasında da böyle göz yanılması olur mu yoksa 1.84 olan birisiyle ancak 1.92 olan birisi arasında mı fark belli olur?

Bir de o zaman boyu daha uzun olan estetik açıdan her zmaan boyu mesela atıyorum 1.77 olan birinden her zaman için daha iyi mi gözükür?

4. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Elbette herzaman değil, bu herkese göre değişebilecek bir kavram. Ben sana kendi estetik anlayışıma göre söyledim. Ama 1,80 ile 1,90 arası boy bu spor için çok çok ideal. Bana göre senin boyun en ideal boy bu spor için(ben 1,80-1,79 arasıyım)

5. CENTAUR

CENTAUR Guest

Şimdi olay şu; 168 boyunda kol kalınlığı 46 cm birini düşün, birde 180 boyunda aynı kol kalınlığı olan birini düşün ikincisi yine adaleli, iri yarıdır fakat ince yapılı gösterir estetiklik bundan kaynaklanır ilkinde bu tıknaz durur aynı zamanda kısa boylular vücut yağlarınıda az bir alanda topladıkları için kısa boylularda basen ve göbekte nispeten daha büyük ve belirgin görünebilir, kısa boyun belki bu yüzden kötü bir ünü vardır.
    Gelelim daha iyimi gözükür daha kötümü gözüküre; bu kişiden kişiye değişir bunun yanında fikrimi söyliyeyim, bence çok uzun boy estetik değil aksine kaba ve iticidir tıpkı çok kısa boy gibi, ortalamaya yakın olmak en iyisi. Bunların dışında aman aman fark yok yani, aslında olay sadece vücudu nasıl işlediğine ve kemik yapısında bağlı uzun boylu olup dar omuz iskeletine sahip olursan atletik manada estetik vücudu rüyanda görürsün, kısa boylu kalın kemikli olupta, kalın dolma gibi parmakların, kalın eklemlerin olabilir, ne yesen yarar endomorf tipte birisindir buda estetik olmaz. Netice itibariyle bu sadece kısa ve uzun boyda aranmamalıdır.

6. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    hmmm, valla makale gibi yazmışsınız, sağolun... her cümleyi anlayarak okudum. Doğrusunuz aslında, ne çok uzun boy iyi oluyor ne de çok kısa...

bu spor için ideal olan 1.80-1.90 boy dedi az önce bir spor akademisinde okuyan arkadaş zaten... Tabi istinalar da oluyor o zaman, boyu 1.93 filan olur ama iskelet yapısı iyiyse, iyi olur, ama kötü dar omuzluysa iiğrenç olur. Anladım....

Boyu 1.72 olur kısadır, ama iskelet yapısı çok iyiydir, ona 1.91'lik adamdan çok daha iyi yakışır o zaman... yanlış mıyım?!?!?!

Bilgiler için sağolun...

Bu arada ince kemikli olan mı kilosu fazla olsa da zayıf gösterir yoksa kalın kemikli olan bir şahıs mı?

7. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Ben bu kadar ayrıntılı bilgiye bir de şunu eklemek isterim;
    -Boyu uzun kişinin kasları (kemiklerinin uzun olması sebebiyle) daha uzundur.Bu kişi kendisinden kısa olan birine göre daha zor hacim yapacaktır.Bu cümlem yanlış anlaşılmasın;ilerleme aynı olabilir ama kısa olan daha az zamanda kendini belli edecektir.
    -Herkesin bir sınırı vardır.Bu sınır adaleleri uzun olanlarda daha ileridedir.Kemik yapısı,hormonal aktivite,performans vs. eşit iki kişiden uzun olanın ölçüleri daha fazla olacaktır. Uzun adaleye sahip olan kişi daha fazla hacim yapabilir.

Sayfayı Paylaş