Bordo Bereliler Hakkında bilgi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve efekan tarafından 24 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. efekan

efekan Üye

Beğenileri:
    975
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    KARABÜK
    Özellikleri

1-Subay ve Astsubaylardan oluşuyor.
    2-üç-üçbuçuk yıl eğitim alıyorlar.
    3-Gönüllülük esasına göre seçiliyorlar.
    4-Yurt içinde 72 haftalık temel nitelikli kursları var.
    5-Daha sonra ihtisas alanına göre 10-52 hafta arasında değişen yurt içi ve yurt dışı ihtisas eğitimleri var.

A- YURT İÇİ TEMEL KURSLARI

-Muharebe temel eğitimi
    -Göğüs göğüse muharebe
    -Uzak mesafeli keşif devriye
    -Sızma
    -teşhis ve tanıma
    -Hayatı idame
    -kaçma kurtulma
    -Hedef atrifi,Ateş tanzimi
    -Psikolojik Harekat
    -Tahrip
    -Paraşüt
    -Kurbağa adam
    -Gayri nizami savaş
    -Özel harekat türleri.konularında eğitilirler.

B-İHTİSAS KURSLARI

-yer ekip komutanlığı
    -tahrip teknikleri.mayın ve bubi tuzakları
    -İlk yardım
    -Cerrahi müdahale teknikleri
    -Mühimmat imha
    -Hafif ve ağır silah uzmanlığı
    -İstihbarat uzmanlığı
    -Muhabere kursları
    -psikolojik harekat kursları

C-YURT DIŞI KURSLARI

Ranger
    -Hava İndirme
    -Sivil İşler
    -Halkla İlişkiler
    -Hayatı İdame
    -Psikolojik harekat

Tümü iyi paraşütçüdür. Çeşitli yabancı dilleri iyi bilirler.

Bordo berelilerin görevi özel harekât ve savunmadır. Yıllarca PKK dâhil birçok yasadışı örgüte kan kusturmuşlardır. Farklı aralıklarla yapılan dünya özel kuvvetler taarruz, savunma yarışmalarında 2 defa dışında hep birincilikle dönmektedirler. Ne amor’u ne delta force'u bordo berelilerin önünde ayakta kalamadı. Almanya, Fransa dâhil birçok Avrupa ülkesi özel kuvvet eğitimi aldırmak için sıradalar. Ama bordo berelilere verilen eğitimin %30 u o ülkelere gösteriliyor.
    Özel operasyonlarda sessizlik ve hız en önemli değerdir.

K.loca dedikleri kilitleri delta forte dâhil diğer ülkeler 10,13 saniye arası acarken bordo bereliler maksimum 7 saniyede acıyorlar.

200 metrede hâlâ nokta atışı yapabiliyorlar.

Ordudaki çoğu askerin hayalidir bordo bereli olmak. Ama bu iş her babayiğidin altından kalkabileceği bir iş değildir. Bordo bereliler çoluğunu çocuğunu, anasını babasını yok sayabilir.

Bordo bereli bildiğiniz askerlere benzemez. Tabiri yerindeyse yanında ailesini kesseler umursamazlar. O askerlerin eğitiminde duygusallık diye birsek yoktur. Komutanları vurun beni dese 2. emri beklemeden vururlar. Eğitimlerinde bir insanın başarabileceği noktanın üstünde ki işler için eğitim alırlar. Kısacası en ağır şartlar onlar içindir. İste bordo bereliler bundan dolayı bir numaradır. Iraktaki çatışmalarda komando ve piyade birlikleri PKK'lılarla çatışırken bordo berelileri her zaman çatışmanın arasına atarlar. Ve belki 3 saattir süren bir çatışma 20 dakikaya son bulur.

PKK mağarasında bulunan bir yazı;

Eğer bir asker sizi Gördüğü Zaman Durmadan Ateş Ediyorsa, Bilin Ki O Acemidir... Kurşununun Bitmesini Bekleyin... Bittiği Zaman Gidin Ve Kafasına Sıkın...

Eğer Sadece Sizi Gördüğü Zaman Ateş Ediyor Saklandığınız Zaman Duruyorsa O Bir Komandodur... Kaçın Ve Canınızı Kurtarın...

Eğer Sizi Gördüğü Zaman Ortadan Kaybolmuşsa Ve Etraf Sessizce Bilin Ki O Bordo Berelidir... Merak Etmeyin O Sizi Bulur...

PKK'lılara yakalandığı zaman sorulmuş;

'Türk askerinin geldiğini nasıl anlarsın'?

Şarjörünü üstümüze boşaltarak.

Komandonun geldiğini nasıl anlarsın'?

Yarım şarjörü üstümüze boşalttığı zaman

'Peki bordo berelinin geldiğini nasıl anlarsın'?

TAK!

Bordo Berelilerle ilgili 3 olay

Olay 1: Doğuda bir gece 12 kişilik bir komando birliği aldığı talimat üzerine dağa çıkıyorlar. Dağda gezerken PKK'lılarla çatışmaya giriyorlar. Ama PKK zannettikleri aslında o gece orda devriye gezen başka bir bordo bereli tim. Komandoların hepsi şehit düşüyor. Bordo berelilerde de ise hiç kayıp yok. Olaylar öğrenildiğinde Komando birliğinin komutanı çatışma yerine gidiyor. Gittiği zaman şehitlerin olduğu yerde yüzlerce bos kovan görüyor. Bölgeyi araştırdıklarında biraz aşağısında 12 bos kovan buluyorlar.
    Şifrelerin birbirlerine söylenmemesi ve aradaki ihmalkârlıklar yüzünden 3 komutan ceza alıyor.

Olay 2: 11 kişilik bir bordo bereli timi bir köyün güvenliğini sağlıyor. Halk onlara çok samimi ve sıcak davranıyor. PKK'lılar bu timi bir gece pusuya düşürüp hepsini şehit düşürüyor. Ve kıyafetleri dâhil bütün eşyalarını alıp kendileri giyiyor. O köyde bordo bereliler şehit düştü diye bayram havası var. Aylarca korudukları o köyden bir hain PKK'lılara bilgi sızdırıyor. Köyün komple PKK'lı olduğu sonradan çıkıyor ortaya. PKK'lıların bu yaptığı anca 2.ci ayında çıkıyor ortaya. Ve oraya 4 kişilik bir bordo bereli birliği gidiyor.
    Sonuç: 2 saat sonra o köyden tabiri caizse eser yok.

Olay 3: Amerikanın askerlerimizin kafasına çuval geçirdiği o olayda orda 2 bordo bereli vardı. Eğer orda başlarındaki komutan emir verseydi, ne oradaki 45 Amerikalı asker ne diğer 20 kişilik Kürtler hiçbiri sağ çıkmazdı. Orayı öyle bir savunurlardaki çok kanlı biterdi. Ve o binanın altında kilolarca patlayıcı vardı güvenlik için. En kötü ihtimal orayı uçurmaları bile bazı şeylere net bir cevap olurdu.

O olaydan sonra orda bordo bereli olduğunu o zamanki Amerikalıların basındaki komutan öğrendi ve telefonla genelkurmayı aradı.

'Askerlerinizin gösterdiği anlayış beni çok mutlu etti. Tanrıya bin şükür ki askerleriniz askerlerimizi evlerine sağsalım gönderdi'
    vatanımızın yetiştirdiği en teknik tim hakkında size bilgi vermek istiyorum arkadaşlar biraz uzun ama etkileyici .

Ayrıca bordo bereliler dünyada "güven atışı eğitimi" alan tek birlik.

Nedir bu güven atışı?

-iki adet bordo bereli karşı karşıya geçer.
    -ilk önce ikiliden birisi başının üzerinde kitap büyüklüğünde bir hedef tutar.
    -diğer bordo bereli iki elinde iki tabancayla yürüyerek o hedefe gerçek mermilerle ateş eder.
    -yolun yarısına geldiğinde arkasını dönüp, tabancaları bacaklarının arasından hedefe doğru sıkmaya devam eder.
    mermiler bitince roller değişir, bu kez ateş eden kişi hedefi tutar, atış sırası diğerine gelir.
    bu eğitim hergün yapılır.

alıntı:http://turklerklani.blogcu.com

Alıntı:1923Turk

2157, HergeleSefa, mista ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    472
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Daha çok bilgi istiyorum. Sorun olmazsa araştırıp, paylaşır mısın? Sayfalarca sürse de sorun değil. Okumak, öğrenmek istiyorum. Nedir bu bordo bereli?

3. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    Özel hareket polisi hakkındada bilgilerin varsa okumak isterim efekan.

4. kenan_23

kenan_23 Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    dediklerin cogu doğru bir kısmı sehir efsanesi

5. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.408
    Ödül Puanları:
    123
    Jandarma Özel Harekat C-Timi birimlerinde 15 ay askerlik yaptım tim komutanım eski bordo bereli personeliydi. 42 yaşındaydı ama spor eğitiminde ona yetişmek mümkün değildi ( o zaman 20 yaşında olmama rağmen) . Ne yaptığını bilen kendinden emin tam bir profesyonel askerdi.

Lakin doğuda asker efsaneleri had safhada çok basit operasyonlar bile adeta imkansız başarılmış gibi lanse ediliyor. Televizyonlarda izlediğiniz gösteri tatbikat görüntüleriyle doğudaki ortam çok çok farklı. İnternette dolaşan çoğu konu da mübalağadan ibaret.

2157, Lightnin ve mista bunu beğendi.
  6. efekan

efekan Üye

Beğenileri:
    975
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    KARABÜK
    arkadaşlar bu konuda tek araştırma kaynağım internet bu nedenle bazı şeyler efsane olabilir kusura bakmayın , araştırmaya devam ediyorum, Özel harekat polisleri hakkında da bir başlık açacağım yarın bu saatlerde araştırmamı bitirir paylaşırım sizlerle .

7. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.786
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    keske hepsı gercek olsada bızde hıtlerın super askerlerıne sahıbız desek :)

yanı tabı guzel seyerede abartmadan yazılsa ne guzel olur yanı her asker bızım ıcın kahraman ole 2 ye 65 kısı savasmasına gerek yok teke tek de olsa o bır kahraman cunku turk askerı :)

yanı amerıkan komutanın aramsı tesekkur etmesı falan yanı bunlar bıraz uzak seyler . askerlık denılen olay sadece savasmak degıldır karsınızdakı kısı eger amerıkaysa olay dıplomatık olur . sız bırkac tane adamı yanlıslka vursunuz olay olur onlar mılyon adamı yanlıslıkla tek seferde yok eder vatan severlık olur :)

eger bole seyler seven arkadaslar varsa bence bordo berelı yada ozel tımlerı degıl . gercek efsane olan ve anlatılanalrın tekının yalan olmadıgı deneysel bılımsle kayıtlarla desteklenen hıtlerın super askerlerıne baksınlar aylarca uyumayan aylarca yemek yemeyen vurulsalar bıle devam eden super askerlerden bahsedıyorum a tabı bunalrın asıl nedı kımyasal bır cok madde ama yınede super asker kavramının ılk ve son temsılcısı nazı ordusundakı super askerlerdır :)

Son düzenleme: 25 Şubat 2012
    mista, Kara Kalem, onurr_535 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. efekan

efekan Üye

Beğenileri:
    975
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    KARABÜK
    sadece karşılaştığım bir bilgiyi sizle paylaşmak istedim zaten alıntı yaptığımıda belirttim tabi hepsinin doğru olduğu hakkında bilgimiz yok , nazi ordusunuda araştıracağım belkide bi konu açabilirim nu konuda

Danny Boy bunu beğendi.
  9. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    472
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Ben nazi süper askerlerinin sadece bilim-kurgu filmlerinde olduğunu biliyordum. Böyle ilginç şeyler varsa söyleyin de araştıralım.

10. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    274
    Ödül Puanları:
    0
    Hitler dönemindeki almanya'nın bilim gücü tartışılmazdı.
    Ve askerlere uykusuz ve acı cekmemeleri icin bir madde veriliyordu.
    hatta japon bir bilim adamının hazırlamış oldugu...

Silah ve savunma sanayiinde iyi oldukları da aşikar.

aynı senaryonun bir değiği ise sovyet rusyasında geçmektedir.

eger SÜPER ASKER arıyorlarsa Çanakkale'deki kınalı kuzulara bakabilirler..
    Ruhları şad olsun.

Hymenalos, mista, Ramirez ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  11. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.788
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    vatana bağlılık vefakarlık cesaret konularını tartışmak yersiz.her ne kadar Türk askerleri vatana bağlı olsalar da siz hiç bizim ülkenin askerlerinin savaş kabiliyeti az diyen bir devlet büyüğü gördünüz mü ?

forumda geçenlerde bulduğum bir başlık vardı.2. dünya savaşında Alman askerleriyle ilgili.sadece fotosunu kaydetmiştim.eğer başlığı tekrar bulabilirsem linkini de atmak isterim.

dar çatılı define olmayan bir tane asker yok.ama ben bu askerlerin dopingsiz olduklarını düşünmüyorum. çünkü zamanın teknolojisine sahipseniz dünaya kafa tutarken bu teknolojiyi niye kullanmayasınız ?

ozon tedavisini de hitlerin bilimadamlarının ilk uygulayıcıları olduğu biliniyor.

ve o konuyu da buldum http://www.bodyforumtr.com/vbforum/hitleriin-askerleri-ve-doping-t16189.html

Ekli Dosyalar:

• nazi.jpg
      nazi.jpg
      Dosya Boyutu:
      73,7 KB
      Görüntüleme:
      55
    Son düzenleme: 26 Şubat 2012
    mista bunu beğendi.
  12. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.786
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    tabıkıde steroıdler kullanıldı :)

yanı yıllarca yakalanılamayan alman atletler bunun en buyuk ornegı :)

t-bol u kullanırlardı ama kımse yıllarca tespıt edemedı daha nıce steroıd :)

onurr_535 ve pozitronn bunu beğendi.
  13. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    Nazi askerleri aldıkları kimyasal maddelerle Öyleydiler.Çanakkele savaşında hiç bir madde almadan hiç bi cesaret hapı almadan adamlar kazmalarla küreklerle savaşıyolardı karşılarında silahlı adamlar.Yada osmanlı devletinde Deli diye tabir edilen savaşta en önde giden askerler sadece tokatlarıyla adamları öldürüyolardı işte süper askerler bunlardır:)

mista, onurr_535 ve kenan_23 bunu beğendi.
  14. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    320
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    Askerlik bittikden sonra.. Özel Harekatcı olarak hep orda kalabilirmiyiz ? ve rütbe olarak yükselirmiyiz. bunu çok araştırdım ama net bilgi bulamadım ya beni bilgilendirirseniz sevinirim...

15. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.408
    Ödül Puanları:
    123
    Askerliğini C-timi olarak yapanlar isterlerse tezkeresine 2-3 ay kala dilekçe vererek (sınavsız ) Uzman Çavuş olarak profesyonel birimlere katılabiliyor. Fakat Özel Harekat birimlerinde askerlik yapıpta orada kalmak isteyen bir asker ben daha görmedim. İnsan evladının yapabileceği bir iş değil. Eksi 30 - 35 kar tipi demeden her daim görevdesin.

Rütbe almak o kadar kolay değil ilk önce astsubaylık sınavlarına girmen lazım sınavlar zor ve alım kontenjanları da düşük. Astsubaylığa geçmen için sınavlardan yüksek puan almak gerekiyor. Astsubaylığı kazananlar da subaylık sınavına girebiliyor.

Eğer askere gitmediysen astsubay okuluna yazılıp 1 yıl eğitim alıp astsubay olarak orduya katılabilirsin.

16. onurr_535

onurr_535 Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    askere gidince bence bu düşüncenden vaz geçersin...gercekten askerlıgın zor şartlar var.ama bende bordo berelı olmayı cok isterdim bizm bolükde eskı bı bordo berelı astsubay vardı adam resmen buz gibiydi

17. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    320
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    Peki teşekkür ederim ama bi kaç sorum daha olucak...
    sence polis özel harekatla jandarma özel harekat arasında çok fark varmı..
    subaylık okulu için Ygs,kpss gibi sınavlardan mı geçiyoruz

Bunlar benim sadece ikinci plan yani şuan ygs hazırlanıyorum tercihim polis olmak.. eğer olamassam asker olarak yapmayı düşünüyorum.

18. kenan_23

kenan_23 Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    polis özel harekatla ilgili sorularınız olursa içinde olan biri olarak cvp verebilirim

19. XxBadyxX

XxBadyxX Yeni Üye

Beğenileri:
    320
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Evden
    jandarma özel harekatla farkları nelerdir

20. kenan_23

kenan_23 Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    jandarma özel harekat jandarma bölg görev yapıyor asker arasından seçiliyor silah eğitimleri bizimki gibi değil ve silahlarıda çok teknik değil pöh ise polisten gönüllülük esasına göre seçiliyor 10binlerce mermi atarak teknik anlamda daha iyi yetiştiriliyorlar ve polis bölgesinde çalısıyor talep olursa jandr bolg cıkıyorlar heriki birimde kaliteli ama farklı vizyonları var pöh swata denk ama arazi ekstrası var jöh yeşil berelilere denk sadece arazi bilg var kısmen meskun mahal

Sayfayı Paylaş