Boksta Beyin Hasarı

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve acemi Jojuk tarafından 17 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. acemi Jojuk

acemi Jojuk Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Body
    Yer:
    Rize
    S.a Arkadaşlar Hemen Konuya Giriyorum... Ben bu yaz Boksa başlamayı Düşünüyordum Araştırma Yaparken Bir yazıya rasladım Bu yazıyı okuyunca tüm hevesim Kaçtı Bu doğrumudur Burdaki Kick-Boks hocalarına Sordum Bişey Olmaz dedi Muhammet Ali'de Hapisanede Geçirdiği Yıllar İçin bu Hastalığa Yakalandığını Söyledi İşte O yazı:

Boks beyinde kalıcı hasar yapıyor

Geçtiğimiz günlerde boks maçında hayatını kaybeden Güney Koreli Boksör Choi- Yo Sam'ın ardından ‘boks ölüm makinesı mi yoksa bir spor mu?’ tartışması tekrar gündeme geldi.

Florance Nightingale Hastaneleri Nöroşirürji Bölümü Genel Koordinatörü Profesör Cengiz Kuday, "Boks oynayanlarda beyin hasarı kaçınılmaz. 250 boksörün % 55'inde nörolojik bulgulara rastlandı. Bunların yüzde 21.7’ sinde orta beyin hasarı, yüzde 8.4'ün de beyin hasarı görüldü.

HEP AYNI KADER

Beyin hasarları sonucu kişilerde konuşma bozuklukları, şahsiyet değişiklikleri, dengesizlik, titreme ve psikiyatrik bozuklukların ortaya çıkıyor" dedi. Efsane boksör Muhammed Ali dahil birçok boksörün aynı kaderi paylaştığını söyleyen Kuday, "Ağır siklette dünyanın en çok para kazandıran boks sporunun bedeli de çok ağır. Boksörlerin yüzlerine, kafalarına yedikleri her yumrukta beyin hasarı oluyor. Muhammed Ali'de olduğu gibi sonradan ortaya çıkan hastalıklarla karşı karşıya kalıyor' şeklinde konuştu.

KAÇIŞ YOK

Birçok boksörün beyninde ki hasardan habersiz yaşadığını söyleyen Kutay, son yıllarda boksörün ağır darbe aldığı durumlarda maçlara müdahale edilmesine rağmen, boksörler beyin hasarlarından kaçamıyor. Kaynakwh webhatti.com: [​IMG]

Çok para kazandıran boksun bedeli de çok ağır. Boksörlerin yüzlerine kafalarına yedikleri her yumruk beyinde kalıcı hasar yaratma riskini de taşıyor. Efsane boksör Muhammed Ali de bu hasarı yaşayanlardan.[​IMG]

Bazı Sivil Toplum Örgütleri Tarafındanda Kaldırılmaya Çalışılmış Bu spor??

2. karakayaysf

karakayaysf Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Bu sezon televizyona giren bir dizi vardı "Lights Out" adında. Dizide bir ağırsıklet boksorun hayatı işleniyor. Ordaki boksorde'de böyle sorunlar var; unutkanlık vb. durumlar yaşanıyor. İzlemenizi isterim.

Bunları yazmak istedim teşekkürler :)

acemi Jojuk bunu beğendi.
  3. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Boks'un ne olduğunu bilmiyorum ama SPOR olmadığı kesin!

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:25 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:23 ----------

Alıntı;
    Boks sporunda en çok yaralanan bölge yüzdür. Bilindiği gibi boks sporunda öncelikle yumrukların hedefi yüz ve çenedir. Bu nedenle yüzde hafif ekimozlardan (çürüklerden) başlamak üzere, önemli kırıklara ve yüzdeki organların ciddi yaralanmalarına kadar değişik derecelerde yaralanmalar görülebilir. En çok yaralanma kas yarılmalarıdır. Ayrıca ikinci planda ve zamanla oluşan yaralanma ise boksörlerde burun kemiğinin kırılması, çökmesi ve burundaki konkaların deviasyonudur.

Bilindiği gibi boksta geçici şuur kayıpları sık görülür. Bu alınan darbenin şiddetine, sporcunun dayanıklılığına ve tecrübesine bağlı olarak farklı sürelerle devam eder. Geçici ve kalıcı beyin zedelenmeleri boksta görülen olaylardır.

Kaynak

4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    boks,travmatik bir spordur ve dövüş sporları içinde en fazla " kafa travması " yaratan daldır...

nedeni gayet basittir, " istediğiniz kadar iyi boksör olun, 10 vururken 2-3 tane kafaya yersiniz...

kickboxing, muay thai gibi sporlar çok daha travmatik,sert görünse dahi "tekme, diz,sarılma,güreş vb" teknikleri ile en azından "kafaya yumruk yeme ihtimali " daha azdır...)

vücutcuu bunu beğendi.
  5. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    ama kafaya diz dirseği yeyince sadece travma olmuyor yüz dağılıyor hocam

6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    dirsek ,diz yeme olasalığı çok az seyreder ...nedeni, işin içinde sarılma ,tekme, rakibi yaklaştırmama vb bi türlü manüpülasyon mevcuttur...ancak, boksta bu yok...

ve ayrıca "kan çıkması "halinde beyin hasarı gerçekleşmesi pek mümkün olmaz...bu tip hasarların çoğu kansız olur...

boks , dövüş sporları içinde ölüm riski en fazla olan disiplindir...(

7. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    muay thai maçları ile boks maçlarının süre farkı çok fazla.ayrıca boksta hedef sadece vücudun üst kısmı olduğu için beyne daha çok hasar geliyor.ama şunuda söylemek isterim ki o doktor belki 20 yaşından 80 yaşına kadar doktor maaşıyla yaşıycak ama o beğenmedikleri ağır sıkletler 25 yaşından 35ine kadar yaşasa o doktorun 60 senede yaşayacağından iyi yaşar.

8. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    güzel açıklama teşekkürler.

burkay soyadın akın mı? face ten arkadaşız :)

9. pernalonga

pernalonga Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    Vallahi doktorların maaşları okadar da kötü değil ,öyleki son dönemde doktorlardan toktor diye bahsedenlerin sayısı hayli fazla. Ayrıca okadar iyi yaşamaktan bahsediyorsanız
    bknz: tyson.

10. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    hayır değil.ama şunuda bağımsız bir şekilde söylemek gerekir mucadele sporları gerçekten zararlıdır.ama bakıyorumda insanlar günde 1 paket sigarayı içiyorlar sonra bu sporlara laf ediyorlar.ve herkesin yaptığı spora saygı duymak zorundayız.burda adamın biri çıkıp supplemente ilaç deyince 10 kişi besin takviyesi diye düzeltiyor sporumuzu saygı bekliyorsak bizde saygılı olmalıyız.daha geçen günlerde hacettepe dağcılık kulubünün dağcılarından biri tırmanış sırasında hayatını kaybetti ama kluptekiler sporu bırakmadı hala tırmanıyolar insan sevdiği sporu yapmalı varsın 10 sene az yaşasın ama istediği gibi yaşasın.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:26 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:20 ----------

o açıklamaları yapan doktor öldükten 10 sene sonra sadece ailesi tarafından hatırlanır ama bazı efsaneler vardır.dediğin gibi tyson ali bunlar tarihe adını kazıdı.

11. pernalonga

pernalonga Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    aksini söyleyen yok zaten. Hayatını herkes istediği gibi yaşasın. Ancak risklerin farkında olsun ona göre sonra ben naptım demesin. Onun için dolduruşa getirmemek lazım profesiyonel spor konusunda insanları. Birde sigara içtiği halde sporcuyum diye dolaşan kesim var esas onlara ne demek lazım.

12. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Şu anki boks hocalarına gidip sorun hepsi bu olayı kabul eder zaten.Bunu bilmeyen boksör olduğunu sanmıyorum bilmiyorsa o zaman boksör olduğundan şüphe duyarım.Bu sporu yapanlar gönülden yapıyor hayatını koyuyo basit bir şey değil.Mesele para,lüks meseleside değil bu bi yaşam tarzı içine girmeyen bilemez.Yaşlandıkça belirtileri ortaya çıkıyo ama şu şartlarda sen o yumruğu yemesende yaşlanınca sağlıklı olacağını sanmıyorum bırakta sevdiğimiz işi yapıp erken ama mutlu ölelim.

13. pernalonga

pernalonga Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    hah işte bu mantıktaki sıkıntıdan bahsediyorum.
    10 sene kafasına yumruk yemiş adamdan (ki yediği yumrukta yumruk hani )
    hiç yememiş adam arasında diğer faktörleri 0 ladığınız zaman sağlık konusunda ciddi farklar olabilir. Ha diyeceksiniz diğer faktörleri 0'lamak imkansız. Doğru ancak bu kafaya yumruk yemenin zararını azaltmıyor. Her profesiyonel spor yapmayan adama da içki sigara kullanıyor, bütün gün gelsin kebaplar gitsin mezeler diye yaşıyor gözüyle bakmamak lazım. Zira uzun vadede ne sporu ne de spor dışı şeyleri abartmadan yaşayan adam (burada sigara uyuşturucu kullanımdan falan bahsetmiyorum beslenmeden falan bahsediyorum yanlış anlaşılmasın sonra :D ) genetiği işin dışında tutarsak . Daha sağlam olması kuvvetle muhtemeldir.
    Peki bu yazdıklarım verim sporu yapmayalım demek midir ?
    Hayır böyle birşey kastetmiyorum. Ancak olayın tam olarak farkında olmak ve buna göre yaşamaktan bahsediyorum. Çoğu sporcu durumu bildiğini söylüyor. Ancak konuyu bu şekilde anlatınca hemen ya kaçınma ya saldırma yoluna gidiyor. İşi etraflıca düşünmekten uzak duruyor. Çünkü düşünürse sporu bırakabileceğinden korkuyor.

Son düzenleme: 18 Haziran 2012
  14. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    VG yaşam tarzı ise boksörlükte bir yaşam tarzıdır ;)

15. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    samimi fikrimi sorarsanız :

" finansal sıkıntı olmayanların ciddi stratejik, müsabıklık kapsamında boksu yapanların zeka durumlarından "gerçekten şüphe etmek gerekir..."

ama, eğer müsabık olmayacaksanız antrenman kapsamında fena dal değilidr...hem işe de yarayabilir...)

16. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
  17. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    ee o kadar olacak dövüş sporları arasında en çok boksta darbe alınıyor hemde kafaya.doğal olarak beyinde biraz hasar oluşuyor.

M.ALİ parkinson oldu diye herkes parkinson olacak zannediliyor.ya 70 yaşındaki adamda parkinsonda olur her şeyde olur.

18. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    M. Ali döneminin en iyi boksörleriyle dövüştü olur o kadarcık.ben mesela 1 sene sonra amatörde 15-17 yaş grubu arasında amatör muay thai turnuvalarına katılıcam olabilcekleri biliyorum ve yinede katılıcam.

19. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Bende seneye katılacağım inşallah.

2012-2013 benim senem olacak :) 2012 Yılbaşına yakın boksa başladım bırakmamak üzere ;)

Joe Fraizer la kim dövüşse o kadar hasar olur tabi :)

20. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Etraflıca düşünmekten kaçmak değil bu sporu yapan insan herşeyini koyuyor ortaya kendisine ne kazandırdığını da ne götürdüğünü de iyi biliyor zaten.Bu sporda belli bi konuma gelmiş kişilere sorarsanız kabul ederler.Bizzat kendi hocam kabul ediyo,çoğu şeyi sık sık unutur kendisi de der zaten yılların darbesi yapıcak bişey yok.Yeni başlayanlara sorar bi amacın var mı yoksa spor olsun diye mi yapıyorsun eğer amacım var dersen sana bunların hepsini anlatır olay bu hala istiyosan devam et ya da hiç başlamadan bırak diye.Sonuç olarak bu sporu yapanlar herşeyin farkında bunları bilerek yapıyolar.

vücutcuu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş