Boks Zararlımıdır?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve surakings2 tarafından 7 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Arkadaşlar ben Boks ile uğraşmayıda düşündüm.

Ama Boks ile uğraşanlar Kafaya göze karına heryerinden darbe yiyorlar.

Bu alınan darbeler,ileride vücuda risk yaratırmı???

2. StoLen

StoLen Üye

Beğenileri:
    161
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Bu sporla uğraşanlar zaten bu söylediklerini göze aldıkları için iyi yerlere gelebiliyorlar. Eğer dövüş sanatlarından herhangi birini öğrenmek istiyorsan yiyeceğin yumruklarara,tekmelere katlanman gerekecektir.

3. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Ağrısı sızısı önemli değil.

Örneğin Gençliğinde boks ile uğraşan bir insan,elbet kafadan darbe alacaktır.

Bu darbe,İleride zeka düşmesine veya çok ciddi hastalıklara yol açabilirmi?

4. MyShadowKing

MyShadowKing Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Açabilir . Belki ileride bile değil.Cok ciddi hastalıklara yol acmaz ama alınan darbelerle unutkanlık vesaire bircok sey oluşabılır .

5. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    sevgili surakings2; kafa yumruk yemek iyidir yapılan testler bunu kanıtlamıştır. kafaya alınan sert darbeler g2 vitamini oluşumunu tetikler dememizi mi bekliyorsunuz?. tabikide boks gibi sporlar sağlık açısından zararlıdır. eskiden roma da arenalarda (kolezyum) gladyatörler hayvanlarla veya birbirleriyle dövüştürlürler imparator istersede rakip öldürülürdü. tabi bu arenalarda daha bir çok değişik şeyler yapırdu konumuz dışı. gel gelelim bu elit kesimin eğlencesi ve halkıda buna ortak etmenin iyi olacağı düşünülüyordu çünkü insanlar idam günleri için bile hıncahınç dolduruyordu arenaları. bu gün ise futbol basketbol ve dövüş sporlarından boks bu amaca hizmet ediyor glatyatörlük nekadar sağlığa faydalıysa boksta böyle. hata amerikan güreşi mizansen olduğu bilindiği halde binlerce kişi tarafından biletli olarak salonlarda izleniyor. yani bu spor yapan için değil izleyenler için zevk veren bir şey.

Son düzenleme: 7 Eylül 2012
  6. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Ölümcül bir tehlikesi yok yani?

7. McGeady

McGeady Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Ankara
    amatör boksta pek tehlike yok , kafa korumalı müsabakalar, profesyonel boks için letsev'e katılabilirim profesyonellerde parkinson yaygın olabiliyor vs.
    (Filipe) :)

8. animal17

animal17 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    2yıl amatör boks yaşamım oldu ve profesyonel eğitim aldım

kask korumalığı var dişlik var eldivenler antreman eldiveni oluo ve yumuşak can yakcak kadar değil bokstaki amac yumruk yemeyi en aza indirmek zaten sen yumruk yemezsen hiçbirşey olmaz . boks güzel dir antremanları ağırdır yağ yakmak için iyidir yani :) başarılar diliyorum

surakings2 bunu beğendi.
  9. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Sana şöyle söyleyeyim amatör boks ne kadar korunaklı gibi görünsede amatör boksta beyin kanamasından ölenler oldu. 1-2 sene önce birisi Konya da düzenlenen amatör boks müsabakasında hayatını kaybetti. (en yakın aklıma gelen örnek)

Ayrıca amatör boks bir olimpiyat sporudur. Profesyonellerde parkinson gibi sinir hastalıkları kaçınılmaz duruma geliyor, amatör boksla ilgilenip parkinson olan tanıdıklarım var.

Amacın boks ile uğraşmaksa uğraş, ama hayallerin varsa ülkemizde spor ve sporcunun geleceği biraz malum o yüzden iyi düşün.

10. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas

Profesyonel boksör olmak istiyorum.Örneğin Muhammad Ali,Mike tyson vb. gibi:)

ve son satırlarınızdan pek birşey anlamış değilim.Malum derken durumları kötümü?

11. AegeanDream

AegeanDream Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    28
    ben şöyle cevap vereyim soruna bana göre bu ülkede spor adına varsa yoksa futbol profesyonel basketbol maçlarına bile bakıcak olursan salonları dolduramıyoruz bile gençlerimizin kendini geliştirebilecekleri alanlar kısıtlı Türkiyede hocaların durumlarıda belli bu yüzden herşey sana bağlı çok çalışmalısın bi yerlere gelmek istiyorsan bu ülkede ve ben hiçbir zaman bu ülkede muhammet alilerin mike tysonların larry holmes lerin cıkacağını düşünmüyorum.

12. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Bana göre Türkiyede imkan yok,İmkan olsa şuan ne Mike Tysonlar,Ne Muhammad Aliler vardı.

13. Porvext99

Porvext99 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaş türkiyede başarmanın daha zor olduğunu söylüyolar ama sen yılmadıktan sonra seni kim yıkabilir hem öteki dallarında bazı zararları oluyo yani şimdi futbolcu topa kafa attımı 1000 hücresi ölüyor ama yapıyor genede boks tada çok ileri seviyelere gitmedikten sonra dünya şampiyonluğa kadar gitmedikten sonra gitsen bile sen az yumruk yedikten sonra bisey olmaz hem dövüşmeyi öğreniyorsun yani sokağa çıktınmı 3-5 serseri ile karşılaşırmıyım diye korkmassın :D zafere giden yolda çekilen çile kutsaldır

14. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    14 yaşıma kadar spor salonuna gitmem imkansız.Yani 1.5-2 sene daha VG ile uğraşacağım.

Şimdiden evde kum torbası ile çalışmak fayda edermi ?

15. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    profesyonellikte amaç sağlıklı olmaktan çok rakibi yenmek ve para kazanmaktır bu bütün spor dallarında böyledir ülkemizde 5-10 tane meslek öğrenilmiş illa onlardan biri olacaksın birde baskı yaparlar gençlere yahu bi ülkeye oyuncuda lazım böksörde lazım müzisyende lazım dimi ama anlayan yok gençlerin imkanı kısıtlı öyleki düşük gelirli masa başı iş bulunduğunda sevinir durumu gelindi çoğu kişi adım gibi eminim istediği işi yapamıyor sonrada niye iyi sporcu az yok niye iyi oyuncu az bilmem ne kardeşim imkan verildide biz mi yapmadık yaşın sanırım 12 tavsiyem aşırı büyük hayallere kapılmamandır ancak yinede uğraşman lazım elinden geleni yap hiç değilse ilerde ben elimden geleni yaptımda olmadı dersin ama tabiki umarım hayallerine ulaşırsın

16. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Bak sana açık konuşayım.Çok sevdiğim bi abim vardır şu andan bahsetmek gerekirse salonumuzun eski boksörlerinden çokta sağlamdı ve bi anda boksu bıraktı.İlk sorduğumuz zamanlarda belki de bizi bokstan soğutmamak için yeter artık okuluma önem vermek istiyorum vs. diyip geçiştirdi.Sonraları kendisiyle konuştuğumda bana gerçeği anlattı;eve giderken bi anda herşeyi unuttum dedi evimin nerde olduğunu nerde bulunduğumu herşey bi anda aklımdan silindi oturdum kaldırıma boş boş etrafa bakıyorum dedi tam o sırada annesi arıyo ve nerdesin diyo bilmiyorum diyo evin 2 sokak aşşağısında olmasına rağmen.Profesyonel ağır siklet maçlarını boşver kendisi daha profesyonel bile değildi.Velhasıl kelam bu sporu yapacaksan bunları göze alacaksın yok ben bu riski alamam diyorsan başka sporlara yönel yol yakınken.

2157, rockybalboa7 ve MyShadowKing bunu beğendi.
  17. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    O riski göze alamam ama Profesyonel olmadan öğrenirim o zaman bende.En azından kendimi savunmayı vb.öğrenene kadar yaparım.

18. MyShadowKing

MyShadowKing Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Kendini savunmak için dovus ogrenmek ıstıyosan kıck boxtan daha ıyılerde var . Wing Chun , Mhai Thai , Karete

19. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Savunma+Saldırı olarak önerileriniz nedir?

20. Ogden

Ogden Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    kardeşim sen savunma istiyorsan boks öğren, wing chun olsun, kung fu olsun, aikido olsun, karate olsun ÇOK ÇOK ÇOK ÇOK ÇOK ÇOK profesyonel birinden çok profesyonel bir eğitim almadıkça bi halta yaramaz sokakta hoşaf ederler (tabir biraz sert kaçabilir ama durum bu alınma :D).

filmlerde gördüğümüz kung fu cular 5- 10 senede bu hâle gelebilmiş, ustalardan ders alan aktörler, ama şunuda unutmamak lazım adı üstünde film :) onlar dahi sokakta profesyonelce kullanamayabilirler bu sanatları.

Ama boks en azından gerçekçidir, gerçekdir. Sana çok faydası olur

Antremanları ağırdır: Ağıra alışırsın, kolay kolay yorulmazsın, direncin artar, dayanıklılığın artar,

Sürekli yumruk yersin: hemde usta boksörlerle çalıştığın için ağır yumruklar yersin, yumruk yemeye alışırsın buda sokakta dayak yiyeceğini bilsen bile korkaklık yapmamana sebep olur (Yani cesaretin artar)

Yani sözün özü: sokakta kendini savunmak istiyorsan Boksa git. Yumruğunu çaktığın adam yerden kalkabiliyor mu bak gör ;)

Sayfayı Paylaş