Boks,Muay Thai,Kick Boks???

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve XasTurk tarafından 12 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. XasTurk

XasTurk Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar daha önce kick boks geçmişim oldu gerçekten severek yaptığım bir spordu şuan 2 aydır body yapıyorum ve bodyde hedefim budur
    http://u1312.hizliresim.com/1j/d/vfn4n.jpg
    http://u1312.hizliresim.com/1j/d/vfn54.jpg
    şimdi gelelim asıl konuya böyle bir vücuda sahip olduktan sonra evde 1 çift dambıl,halter,bench press sehpası alcam ve kas kütlelerini korumak için evde çalışacam ve bunu yaparkende dövüş sporu yapmak istiyorum ama bu vücuda gidebilcek dövüş sporu hangisi olabilir o konuda kararsız kaldım benim amacım müsabık felan olmak değil sokakta veya herhangibir yerde kendimi koruyabilmek o yüzden kavgada kısa sürede karşıdakini nakavt etmek istiyorum ben boksu düşünüyorum uzun süredir çünkü baktığınızda en güçlü yumruk atan spor bokstur 1 kaç yumrukta kısa sürede nakavt edebilirim ama karşıdaki kişininde muay thai kick boksör olduğunu düşündüğüm zamanda boksörlüğün nekadar yararı olur dezavantajı birde bu yandan düşünüyorum ama ben 2 dövüş spor yapmak istiyorum ve bu yüzden teknikleri nekadar kısa sürede öğrenirsem spora okadar vakit ayırabilirim ben tüm boks tekniklerini öğrendikten sonra evde boks antrenmanlarını devam ettirmeyi düşünüyorum(kum torbası,lapa v.b. şeylerle) boksun tekniklerini öğrendikten sonra 1 dövüş sporu daha yapmak istiyorum sizce ne yapabilirim bu vücuda boks iyi gidermi?Boksun yanında ne yapabilirim?(Ben güreş düşünüyorum)

Boks+Güreş
    Boks+Muay Thai(Mtyi seçmemin sebebi diz dirsek ve tekmelerin güçlü olması)
    En güçlü yumruğu atan boksör ama ayaklar güçsüz kalabiliyor ayaklara bir kaç tekmede yere düşersem bu benim için çok kötü bir dezavantaj olur
    Bana yardımcı olursanız çok sevinirim :)
    --- Mesaj birleştirildi, 12 Aralık 2013 ---
    Not:Boksu bukadar istememin sebebi hem çok sert yumruk atmaları ve yumruk atma teknikleri diğer sporlara göre daha fazla olması yumruk detayı çok

2. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    hem dövüş sporu hem body vücudunu gereksiz yere yorarsın dövüş sporunu yaparken vücudun zaten gelişir. ayrıca boks tekniği öyle birkaç ayda 1 senede öğrenilecek birşey değil temel hareketleri bile zar zor oturtursun 1 senede, birkaç sene boks yaptıktan sonra muay thai veya kick boksa başlamanı önermem çünkü boksun tekniklerini oturtmuş olursun tekme dirsek yabancı gelir.ayrıca sen boks yaparken karşına nasıl muay thai'ci gelecek boksörsen boksörlerle dövüşürsün ama sen sokakta avantajlı olup adam dövmek istiyorsan orası ayrı. şu sıralar kimse spor kariyeri için başlık açmıyor varsa yoksa sokakta adam dövmek.

3. boksörr

boksörr Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Balıkesir
    boksörlerin ayakları güçsüz demişsin okurken bi tebessüm oluşdu.Boksda en önemli yer bacakdır bacakları hızlı boksör adamın altından girer üstünden çıkar ip atlıyoruz yüksek yerlere zıplıyoruz bacakları esnetiyoruz bunları süs olsun diye yapmıyoruz.haftanın 2 3 günü stadyuma koşuya gidiyoruz 1 saat filan koşuyoruz.Bunları hangi kick boxcu yapıyor? bende kick boxa gittim 6 ay kadar bacak esnetmesinden başka bişi göremedim orda.

4. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    boksörlerin ayakları güçsüz derken tekme atma ve darbeye dayanıklılık açınsından demiş başlığı açan. Hiçbir boksör kickbokscu gibi tekme kaldıramaz tekmede atamaz. ayak oyunları falan kick bokscudan tabiki daha iyidir.

5. sarsilmaz0721

sarsilmaz0721 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    2 yil kick box ve muay thai yaptim. Suanda Fitness yapiyorum. benim sana tavsiyem boks un yaninda hafif kick box yapmandir yani tam anlamiyla kick box degil . mesela kick box ta sadece middle kick ve high kick onun yaninda supurge dusurme taktigi calis ve boks yap + body zaten yapiyosun tam anlamiyla donanirsin . bende oyle yapiyorum suan gunde 600 700 yumruk atiyorum calisiyorum :D

6. XasTurk

XasTurk Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    bende öyle düşünmüştüm kick bokstan bir kaç tekme uygularım arada bi ama boksörler bacaklarına tekme vurulduklarında yere düşme gibi bir olay olabilirmi karşıdaki kb veya mt ci ise

7. sarsilmaz0721

sarsilmaz0721 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    o Vurus teknigine ve guc e baglidir Lakin Güc ve kütlenin Carpimi Hizi verir :) body de bol bol bacak calis squat gibi temel hareketler cok faydali olcaktir.

XasTurk bunu beğendi.
  8. XasTurk

XasTurk Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    peki teşekkür ederim zaten bacak antrenmanarımı aksatmıyorum galiba senin görüşünde boks?
    --- Mesaj birleştirildi, 13 Aralık 2013 ---
    Neden böyle düşünüyorsun arakdaşım?Amacım sokakta herkeze bulaşmak değil ben çok sakin ve sabırlı bir insanım ben birşey yapmasam bile durdk yere kaşınan kişi çok,çok zor durumda mecvuren kavga etmek durumunda kalırsam onun için bu dövüş sporunu öğrenmem gerek anlatabildimmi?

9. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Dostum sana sayfalar dolusu açıklama yapabilirim her kafadan bir ses çıktığı gibi bende sana birçok gereksiz sözcük kullanarak bir cevap yazabilirim ve kafan daha da allak bullak olur. Sana açık ve net bir şekilde farkları anlatayım. Herkes yazmış ama dolu yazanıda var boş yazanıda var.

1. si boksörlerin bacakları ayakta kalabilmeleri için mükemmel dayanıklılık ister ancak darbeye karşı kürdan gibidir. Sol + sağ direk + sol kroşe kombinasyonu ile o boksörün üstüne gittiğinde ve kapandığında bacakları açık olduğunda muay thai' ci biri olarak low kick vurduğunda ( hele ki vurduğun low kick balta diye tabir edilen yukarıdan aşağıya doğru vurulan low kick ise ) boksör yerden kalkamaz ha kalkar bu seferde sen onun sol bacağına low kick attığın için ağırlık merkezini oturtamaz böylece arkada kalan sağ bacak yani pivot bacağı onun hiçbir işine yaramaz çünkü boksörler için pivot bacağı önemlidir patlayıcılarını kullanıp rakibin içine girebilmeleri için.

2. si ondan bikaç teknik ondan bi kaç teknik ardından da body; bu iş olmaz tamamen yanlış. Zaten dövüş sporu senın kardiyon sayılacak. Body yaparken pekala muay thai yapabilirsin. Muay thai de, boks ve kick boks' a kıyaslay bütün kas grupların aktif olarak çalışıyor ( tabi gerçekten muay thai öğreten düzgün bir yere gidersen ). Planını programını oturtursan çok da başarılı olabilirsin; Pazartesi-Çarşamba-Cuma body ise Salı-Perşembe-Cumartesi Muay Thai yapılabilir. Böyle yapan çok gördüm ( ki bende vaktiyle yaptım ). Her şeyi geçtim çok hardcore bir body antrenmanın yok ise body nin ardından torba dövmek kaslarının direncini, dayanıklılığını arttırır.

3. Boks mu? Kick boks mu? Muay Thai mi? Tabi ki Muay Thai. Günümüzde herkes Muay Thai ve Kick Boks hemen hemen aynı şeyler diyor ama;
    Varan1: Muay Thai de ki middle kick ile Kick Boks da ki middle kick asla aynı değildir olamazda; Kick boks da middle kick vururken genelde ayak üstü vurursun kavalını sokan nadir sporcu vardur. Ancak Muay Thai de middle kick de ki temel amaç rakibe kavalınla hasar vermektir çünkü kaval kemiğin ile yapacağın her hangibir middle kick darbesi ayak üstüyle veyahut bir çoğunun yaptığı gibi bilek bölgesiyle :) yapılan darbelerden 2-3 kat daha etkilidir daha fazla hasar verir.

Varan2: Muay Thai de dirsek darbesi dediğimiz darbe ile rakibe oldukça büyük hasarlar verebiliriz ancak kullanımı bir o kadar dikkatli bir şekilde olmalıdır dışarıdayken. Pozisyona göre; döner dirsek, aşağıya doğru rakibin kafasına atılan direk, veyahut yukarı doğru rakibin çenesine, burun ucuna, elmacık kemiğine atılan dirsekler mevcut bunlar kolay öğrenilen teknikler değildir ve öğrenildiğinde çok iş yaparlar ve asla boks ve kick bok ile karşılaştırılamazlar. Bir Muay Thai ci bir boksör ile karşılaştığında Muay Thaici direk kullanmayı çok iyi bildiği için boksörün yumruklarını elbow block dediğimiz dirsek bloğunu uykuladığı taktirde rakiba inanılmaz şeyler yapabilir buna emin olabilirsiniz.

Varan3: Diz; çok fazla şey yazmak istiyorum ama yazmaya başlayınca duramayacağımı biliyorum. Diz için söyleyebileceklerim dirsek ile hemen hemen benzer ama daha fazla. Çok fazla konuşup ukala görünmek istemem. Yazmayayım dedim ama herkes birşeyler yazmış ama dolu ama boş orası benim yorum yapabileceğim bir kısım değil bende nacizane kendi bilgilerimi paylaştım. Yardımcı olabildiysem ne mutlu. Hayırlı günler.

XasTurk bunu beğendi.
  10. XasTurk

XasTurk Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Peki muay Thainin yanında önerebilceğin bir spor varmı muay thaiden sonra?

11. boksörr

boksörr Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Balıkesir
    Muay thainin yanında boks tavsiye ederim muay thai %70 olarak tekme boksada gidersen yumrukların geri kalmaz dengeli olursun.

XasTurk bunu beğendi.
  12. XasTurk

XasTurk Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Muay thai+Boks yani?

13. boksörr

boksörr Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Balıkesir
    evet çok iyi bir ikili olurlar bence mmada mesela %50 adamlar yumrukla nakalt ediyor adamları

Son düzenleme: 14 Aralık 2013
    XasTurk bunu beğendi.
  14. XasTurk

XasTurk Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Ben ilk Bokstan başlamayı düşünüyorum sonra Allah ın izniyle muay thai sencede öyle yapayımmı? bende 6 ay kadar kick boks yaptım boksa bukadar merak sarma sebeplerimden biriside kb salonumuzdaki 2 yıllık boksör olmasıydı kum torbalarına çok el teknikli yumruklar atınca şok oldum bu darbeler bana gelse naparım diye düşünüyordum :D

15. boksörr

boksörr Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Balıkesir
    ilk boksa başla sonra muay thai ye gidince ordakilere üstünlük sağlarsın yanına fazla yaklaşmazlar :cool:

XasTurk bunu beğendi.
  16. XasTurk

XasTurk Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Peki teşekkürler :)

17. Cigabyte4

Cigabyte4 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Boksörlerlerin bacakları güçsüz değil güçlüdür fakat dayanıksızdır. Bi kickboksörle boksör dövüşse kickboksör sadece tekmeleriyle boksörü yener. Muay-thai de zaten kick boksun aynısı sadece fazladan diz ve dirsek var. Bende 2 aydır kick boks gidiyorum ve diz atmayıda öğrendik.

18. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    xasturk ben gerekli açıklamaları yaptığıma inanıyorum dostum ama şunu bil önce boks yapıp sonra muay thai başlamak seni kimsenın onune geçirmez sadece vaktini boşa harcamana sebep olur. Boks yaparken de muay thai öğrenirkende boks teknikleri öğreneceksin ve muay thai de yüzde bilmem kaç boks yüzde bilmem kaç tekme diye birşey yoktur bunuda ilave edeyim ( ha yumruk daha azdır orası doğru sonuçta sokakta vs. kendini korurken dur gard alayım yumruk atayım kroşe uppercut atayım demeyeceksin ) Muay Thai' ye diğer bir ad olarak 8 organ sanatı denmesi boşa değildir. Diz, dirsek, yumruk ve tekme eşit şekilde kullanılır. Kullanım sıklığıda maçtaki pozisyonuna göre değişir. İlk onu yapayım sonra onu yapayım dersen bocalarsın. Bocalamaman için çok uzun süre yapmış ve tekniklere hakim olman lazım. Başlayacaksan tek bir spora başla ama tam başla yani arkasını getir ve bırakma sadece ona devam et. Ha sonradan MMA filan dersin orasını bilemem. MMA bile muay thai temelli. Muay Thai + BJJ + Sambo + Capoeira + Krav Maga bunların hepsini kapsar MMA' de. Ki Türkiye' de MMA eğitimi verebilen yerler ve gerçekten kaliteli olan yerler bir elin toplam parmak sayısı kadar bile değildir. Reklam yapmayayım isim vermeyeyim. Neyse sözün özü başlayacaksan tek bir dövüş sporuna başla ve onda kendini geliştir. Düzgün bir programla hem body hem dövüş sporu yapılabilir ve gayet akıcı şekilde ilerlenebilir.

XasTurk bunu beğendi.
  19. XasTurk

XasTurk Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Peki senin görüşün muay thaimidir

20. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    İstanbul' da isen MMA. İstanbul' da değil isen Muay Thai. Tek görüşüm bu.

Sayfayı Paylaş