Boks merak ettikleriniz antreman disiplini ve sorulariniz.

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Erdem Onur tarafından 8 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Erdem Onur

Erdem Onur Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    13
    Merhabalar bodyforumtr ailesi oncelikle fazla rastladiğim bir konuya değineceğim yaz tatilimi boks kick boks tai boks/muaythai yaparak geçirmek istiyorum vucudum uygunmu bu konuya temel prensiplerle soyle açiklik getirilebilir bel kemikleriniz dişa doğru değilse yani burdan kasit 10 cm ve uzeri bi bel çevresinde kemiğiniz yoksa yapabilirsiniz yağlariniz gobek simidi olarak adlandirilir erir kemik olmadiği surece onun dişinda temel çalişma disiplini 2 kategoriye ayrilir çalişmak istediğiniz siklet ve kazanacaklariniz yani 115 kg bir ağirsikletin onceliği hizdan ziyade kuvvet olur 45 kg bir hafif siklet hiz kazanmak ister ortak payda tekniktir şunu da açikliğa kavuşturalim yeri gelmişken direnç kuvvet guc patlayici guc ve hiz antremanlari farklidir body için de ortalama size bir program çikarabilirim temel kavramiyla guc nedir uygalidiğiniz kuvveti zamana bolduğunuzde Güç = iş / zaman dır
    Bir kişi 100 kilogramlık bir kütleyi 3 metrelik merdivene 5 saniyede çıkartırsa yaptığı yaklaşık 3.000 (j=Nm) olur.

(Not: g:yerçekimi ivmesi yaklaşık 10 m/sn2 dir. Dolayısıyla cismin ağırlığı 100 kg x 10 m/sn2 = 1.000N dur. Ve, iş (joule) = kuvvet(Newton) x yol(metre) dur.)

Güç ise bu işin ne kadar hızlı yapılması ile ilgilenir. Yani güç fazla ise aynı iş çabuk biter. Az ise geç biter. Örneğimizde, 3.000 Nm lik iş 5 sn de yapıldığına göre Güç (Watt) = 3000/5 (Nm/sn)= 600 Watt olarak bulunur.yani guc temel olarak kuvvete dayanir kuvvetliyseniz hizli yaparsiniz ve guclusunuzdur gucunuzu arttirmak için kuvvet antremanina donuyoruz ve hizla birleştiriyoruz oncelikle kuvvet arttikmak için yapacağimiz şey kasla birlikte lif buyutmek normal bir insan kol liflerinin %30 unu kullaniyor ise sizin en az 70 ini kullanmaniz gerekiyor bunun için de direnç idmani devreye giriyor ve bir butun olarak guçlu kuvvetli adam olmak için direnç hiz ve kuvvet gerekiyor açalim kol a gore bir program yazdimizi var sayalim guç için 2 set tek hareket 4 tekrar ve gucunuzun %100 unu kullanarak kaldirdiğiniz kilo dinlenmeler 2 dakika fayda olarak orneğin bugun 20 kiloyu zorlanarak 2 set 4 tekrar yapiyoriseniz 2 ay sonra 40 olmuş olacak direnç antremanlari asil gucun kaynağidir bence bu bir boksor de en azindan 15 raundluk bir maçin 15 raundunda ellerin yukarda kalmasini sağliyor yani soyle dusunebilirsiniz inşatçi gucu yada sanayici burada esas olan sureklilik yani boş barla tek set 110 tekrar yapmak bu da liflerini buyutur ve hacimden ziyate kapasiteyi arttirarak direnç sağlar velhasil kelam hiz bu da normal olarak kol için duşunduğumde elinize 10 ar kiloluk dumbell aldiğinizda normal gardda yumruk aticaksinniz 10 kilo ilk zamanlar için ağir gelebilir tavsiye 1 kilodur 5 raund dan hesapladiğimizda 3 dakikadan 5.3=15 dakika 3 dakikada bir 30 sanite dinlenmeyle araliksiz yumruk atacaksiniz boylece kol için hem hizli hem dayanikli hem de guclu diyebiliriz ornek bir program olarak girişde tum kolu çaliştirmasi açisindan duz bir demirde barfix demiri kavisli ise bunun yerine squat yaptiğiniz aletin demirini en uste alip deniyebilirsiniz barfix pozisyonunda değil biceps e yuklenecek şekilde bir dakika asili kaliyoruz 30 saniye ara 2 dakika 45 ara 3 dakika ve antremani açiyoruz bu onemli bi ayrintidir tum biceps e kan idman dan 10 dakika once pompalanirsa iç ve diş biceps başlarini buyutmeniz acisindan fayda sağlayacaktir velhasil kelam asilma ile programi açtiktan sonra constantire curl ilk ay için misal 2 set 4 tekrar 20 kg sonra 1 kg ile yuruk çalişmasi sonra boş bar barbell curl 1 set 110 tekrar boylece bir bolge için full idmani yapmiş olursunuz bokstaki temel esas sa bu 3 husustaki tum vucudta yapmak ve obur gun dinlendirmektir bacaklar direnç hiz kuvvet sirt gogus hepsi için yani full body full workout tarzi beslenme ve durumunaza gore program isterseniz elimden geldiğince yardim etmeye çalişirim bitirmeden bozuk klavyem için ozur dilerim ve surc i lisan eylediysek istemeden affola.

Balboa7 bunu beğendi.
  2. mayiaskaquestion

mayiaskaquestion Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    28
    Güzel yazmışsın

Boks ile body aynı anda yürür mü? 1 gün boks 1 gün body olarak?

3. Erdem Onur

Erdem Onur Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    13
    Şoyle soyliyim hocam boks da zaten full body çalişirsin araliksiz çalişirsan vucut yorulur ama hem kas kutlem olsun hem boks yapiyim diyorsan duzenli beslenme ve boks salonunda body çalişirsan normal body den 3 kat hizli gelişirsin hem istemesen de kardiyon var hem yumruk atmaya bağli bilekten sirtin kuyruk sokumuna kadar gelişir hem de genel çalişmalarla bide destek le kisa bi surede toparlarsin

4. hekırz

hekırz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Bende bir soru sormak istiyorum bende arkadaş gibi mt ve body yapcakdım ama hantallascamı düsündüm hatta rezil olmamak için ilk 3 ay body sora mt baslıcakdım fakat şimdi farklı düşünüyorum sizce beslenmeme dikkat edip haftanın 5 günü mt yapsam zararı olurmu hep bu sayede mt ıcın gereklı kasları elde ederım

5. Erdem Onur

Erdem Onur Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam body kas kutleni arttirir ama biraz içi boş bi artiş olur goruntu istiyosan body guc ve hacim istiyosan muay thai ye yonlenmelisin teknik ve kendini korumak gibi gibi.İkisini birlikte yapmanada gerek yok mt yeterli olacaktir beslenme ile 1 haftada ciğer kapasiten artar sigara içmiyosan 1 ay da ustunden atarsin hem kas'a hacim değil gucunu veren lifler buyumeye başlar hem de kas hacmi yani guclu ve buyuk ve hizli bi vucud için 3 ayini body de harcama direk mt diyorum ben

6. hekırz

hekırz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Kardeşim direk mt kararını bende vermişim mt normalde haftada 3 gun her gün 1 saat haftasonları calisip pazar tesi sali mtde özel ders almakdan bassediyorum sigaram alkolüm hiçbir kötü alışkanlığım yok allaha şükür yani soruyu şöyle bastan sorim pzt sali çrş prs cuma mt antremanı yapsam vucuduma zarar verırmıyım

7. Erdem Onur

Erdem Onur Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    13
    şimdi anladim dostum hayir cunku mt de dediğim gibi kas hacmi artmaz hemen kas lifi sayisi ve kas lifi hacmi artar yani haftada 1 gun izinli olup her gun çalişan işçiler gibi dusun guclu olursun ve fit buna ekstra zaten normal mt yumruk atmak dişinda bi sure sonra body çaliştiracaklar dayaniklikla birlikte kuvvet için boylece muthiş olur yani cevap hayir hiç bi problem yok ama ankara da bildiğim 5 salon var ciddi anlamda bu işi yapan hepside haftanin 6 gunu kurs veriyor 70 ile 100 tl arasi farkli bi salano bak derim

8. hekırz

hekırz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Malesef istanbulda oturuyorum internetten bana yakın bir kurs buldum haftanın 3 günü 70 tl vve hergün 1 saat malesef özel mesaj atarak bir kaç soru sordum 2 saat durursam aylık ne kadar olur diye bbana yeniyseniz dayanamazsınız ha dayanayırım diyosanız aynı ücretten dediler. Haftasonları iş bulursam salı persembe özel diger günler normal ders olara k alabilirim buda baya pahalıya patlıyor ama sporcu olmak istiyoorum 18 yasındayım ve spor geçmişim yok bir alanda profesyonel olmak istiyorum.

edit// bu saati ne kadar süre sonra 2 ye çıkarmalıyım sizce ?

9. Erdem Onur

Erdem Onur Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    13
    Pm den cevap verildi.

10. Erdem Onur

Erdem Onur Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    13
    cok sorulmus basligi isitmak istedim umarim haydali oluyordur hayirli geceler dilerim.

11. game4life

game4life Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Dostum merhaba.Öncelikle yazdığın bilgilendirici yazı için teşekkür ediyorum , eline koluna sağlık.Kendi soruma geçmem gerekirse yaklaşık 2-3 senedir sakatlık ve tatil harici - tatil dediğim max. 1 haftalık kısa tatiller - aralıksız fitness la uğraşıyorum.Fizik açısından genel olarak (güç-kondisyon vs ) oldukça iyi durumdayım.Şu sıralar dövüş sporlarına ilgi duymaya başladım.Yaptığım araştırmalar sonucunda muay thai ye başlamayı düşünüyorum.Haftanın 3 günü muay thai idmanlarıyla teknik ve kondisyon açısından ileri gitmek , 2 günündede full body veya günde 3 er bölge olarak temel fitness antrenmanlarına devam etmeyi düşünüyorum.Beslenme ve supplement konusundada oldukça bilgiliyim , en azından vücut geliştirme için , bunuda zamanla idman şiddetine ve yoğunluğuna göre oturturum diye düşünüyorum.Sorum şu.Sence bunca zamandır emek verdiğim sporu bir kenara bırakıp , bu şekilde bi sisteme geçmem ne derece doğru olur ? Fayda - Zarar ilişkisi açısından kişisel yorumunu ve tavsiyelerini duymak isterim.Son olarak sence buna değer mi ? Vücut açısından zaten daha fazla hacimlenmeye niyetim yok aksine daha define ve hatlı bir görünüme ulaşmak istiyorum , kütleli bir dövüşçü gibi.Sadece çok gerileyip yıllardır verdiğim emeği çöpe atmak istemiyorum bir heves uğruna. Şimdiden yardımların için teşekkür ederim.Herkese hayırlı günler dilerim.

Erdem Onur bunu beğendi.
  12. Erdem Onur

Erdem Onur Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    13
    Bence kardeşim amacında sana yardımcı olacaktır düzgün bir salona gitmen halinde yeni antremanij vucudun fitness da calismayan itici kas gruplarini calistiracak duzgun beslenke ve takviyelerinle maksimum defineye kavusacaksin kolun parcali halde 37 38 civati oldugunda 42 gibi duracak 3 gun muay thai 3 gun body bi gun yuzme yaparsan cok saglikli olacaktir body i temel olarak gogus biceps bir gun omuz sirt kanat trapez triceps bir gun bacak bir gun olmak uzere calisirsan fazlasiyla yetecektir karina fazla yuklenmemeji oneririmbu durumda sporda bel cevreni adonislerini ve karini yeteri kadar zorlayacaksin body de arti bi calisma allah muhafaza yirtilma ve parcalanmalara yol acabilir madem guc ve kondisyonun yerinde basla hizi yol alip iyi seyler basarabilirsin sadece ogrenmekten dunya sampiyonluguna kadar istedigin yolda sonuca ulasmani temenni ederim kolay gelsin.

Sayfayı Paylaş