Boks için Program

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve bosphorus tarafından 21 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. bosphorus

bosphorus Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Broker / Owner
    Yer:
    Heryerden :-)
    Öncelikle tüm arkadaşlara selamlar. Ben yaklaşık 9 aydır amatör olarak Pazartesi / Çarşamba / Cuma günleri Boks yapıyorum.(Spor salonunda) saat :20.00 -- 22.00 arası .27 yaşındayım alkolü ve sigarayı bıraktım bir daha hayatıma sokmak istemiyorum bu yüzden Salı / Perşembe / Cumartesi günleride Body sporu ile uğraşmak istiyorum.Amacım hacim yapmaktan cok vucudumu kuvvetlendirmek.Siz üstadlardan bana uygun bir program istiyorum.Ayrıca bunu yapmamın zararı olurmu yada ne kadar faydası olur.Boks idmanı ağırlık Koşu ısınma ve denge üzerine (1 saat) Kalan 1 saat yumruk atma ve idman olarak geçiyor.İdman bitimi Mekik ve şınav çekiyoruz.Boy:1.78 Kilo : 70

Not : Beslenmemi protein ağırlıklı ve düzgün olarak yapıyorum . Suplement Kullanıyorum.

Saygılarımla

Son düzenleme: 21 Aralık 2008
  2. queque

queque Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında tam benim de merak ettiğim bir konu.. Salı Perşembe Cuma bende boks'a başladım. 4 günde sabah body yapıyorum..

boks için body i hafta da 3 güne indirmek istiyorum.

Ancak bu bile yani 3 gün boks 3 gün body fazla olabilir.Çok iyi beslenme gerekir.. Özellikle boksun ağır idmanı var çok fazlakalori harcıyorsun üstüne bide body de sağlam çalışırsan gerekli dinlenme olmayabilri..Ben biraz deneyip sonucu görücem ve ona göre boks'a göre body programımı azaltıcam..

Saygılar..

3. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    bench press 3 set 10-8 tekrar
    military press 3 set 10 tekrar
    lateral raise 2 set 15 tekrar
    Upright Row 2 set 10 tekrar
    Shrug 3 set 12 tekrar
    Bent-Over Barbell Row 3 set 12 tekrar
    Squat 3 set 15 tekrar
    leg Extension 2 set 15 tekrar
    leg curl 3 set 15-12 tekrar
    Standing Calf Raise 2 set 20 tekrar
    Reverse Curl 2 set 15 tekrar

şekilde olabilir ,
    ama boks ve body yi birlikte yapmak cok güç,
    birbirinden birini yapmak en iyisi derim ,
    aksi takdir yorucu çok yorucu olur,

sahin_2781 bunu beğendi.
  4. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    burakulaya katılıyorum. Ama eğer body'i boksa yardım olarak yapıyorsan omuz , karın , göğüs hareketleri yapmanı öneririm sadece. 6 yıl boyunca ben öyle yaptım. bir boksör için saldırıda en önemli kas omuzdur. Yumruklarda güç omuzdan gelir. Pek çok boksör biceps çalışma gafletine düşer ve bu yumruklarına hiçbir etki bırakmaz. Her yumrukta güç en çok omuzdan gelir. Sadece kroşede ve aparkatta işin içine göğüs kasları dahil olur omuz kadar.

sahin_2781, ozo21, zoparrat ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. canpolat

canpolat Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    nakliye
    Yer:
    hatay
    farklı şeyler arkadaşım iki spor dalı, boksta da ağırlıklarla yapılan idmanlar var onları uygulamak gerekiyor..ama bu body boulding değil tabi, ayrıca body boulding, boks yaparken aşırı bir şekilde yavaşlatıyor boksta seri olmak çok önemlidir ve body aşırı bir şekilde hantallık yapar iki spor aynı anda gitmez, sıkı ve indirici yumruğu vücudu kullanarak atarız tabi bunun idmanları teknikleri var... 3 senelik bir boksör olarak bence çok gereksiz ve 2 sene de body yapmışlığım var... saygılarımla

Morphling bunu beğendi.
  6. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Gereksiz olduğunu inanmıyorum. 6 yıl boksörlük yaptım hala dönem dönem antrenman yapıyorum. Milli takım kampındada belirli bir omuz ve göğüs programı uygulamıştık.

7. mayones

mayones Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    İdman Arkadasim Canpolat abinin sözlerine bende katiliyorum.
    Boks icin gerekli olan uzun Kastır .Agirlik calisarak vucudunda kısa kaslar olustursunuz buda size dezavantaj verir. Ha idman sonrasi
    hafif agrilik cok tekrarla hafif tempoda idmanlar yaparsiniz.Ama yinede mekik,sinav barfiks diyoum ;)

sahin_2781 bunu beğendi.
  8. teknopatron

teknopatron Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    boks-body çok tezat sporlardır aslnda boksda kondisyon-serilik önemliyken sişz bunu body ile yavaşlatırsınız ama ben taekwondo sporu ile ilgilendim keinlikle tavsiye ederim sizede body gerçekten ne bileyim yorucu-zor ve sıkıntılıdır boks veya taek ile zaten güzel bir vücuda erişebilirsiniz

bosphorus bunu beğendi.
  9. sedax

sedax Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    katılıyorum ama boks derken amatör boksla profesyonel boksu ayırmak gerekiyor.gençseniz ve ilerde profesyonel boks yaparım diyorsanız omuzlarınızın sırtınızın bacaklarınız ve karın kaslarınızın çok güçlü olması gerekir. tabi siklete ve boks tarzınıza boyunuza vsye göre de bu değişir.amatör boksta teknik güce göre çok daha önemli o yüzden vücut yapmaya çalışmak çok gerekli değil bence.

10. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    diğer spor branşlarıyla uğraşan ve haricen kuvvet geliştirmek isteyen kişiler için hazırlamış olduğum programı paylaşmak istedim. not: her spor branşı kendine özgü(spesifik) kuvvet gerektirir. yazmış olduğum program sadece genel kuvvet geliştirme niteliğindedir.

bölüm1 (hazırlık)
    dumbbell veya barbell squat
    romanian deadlift
    dumbbell incline press
    pulldown
    seated cable row
    dumbbell biceps curl
    dumbbell triceps extension veya pushdown
    reverse crunch
    4 hafta haftada 2-3 gün 3 set 12-15 tekrar setler arası 30-60 saniye

bölüm2 (kuvvet çalışması)
    barbell squat
    barbell bench press
    barbell deadlift
    pull up (max)
    6 hafta haftada 2-3 gün 5 set 3-5 tekrar setler arası en az 3 dakika

bölüm3 (patlayıcı kuvvet)
    barbell/dumbbell hang clean
    machine calf raise
    cable push pull
    barbell/dumbbell push press
    one arm cable raise
    medicine ball twist 5X20
    4 hafta haftada 2-3 gün 3 set 10 tekrar setler arası en az 1 dakika

toplamda 14 hafta sürecek bu programın ilk 4 haftası kasları kuvvet çalışmasına hazırlayacak. bağ yırtılmaları, tendinit vb problemlerin oluşmaması için bu süre çok önemli. sonraki 6 haftada temel hareketlerle kuvvet artışı sağlanacak. son 4 haftada elde edilen kuvvet artışı sporcunun kendi branşı için gerekli olan spesifik kuvvete (örnek olarak patlayıcılık) dönüştürmek için özel metod takip edilecek.

14 haftanın sonunda istenilirse tekrardan bölüm2 ye dönerek kuvvet çalışmalarına 6 hafta ve devamında bölüm3 patlayıcı güç çalışmasına 4 hafta devam edilebilir. bu şekilde rutin bir çalışma programı oluşturulabilir. spora ara verilmesi durumunda tekrar başlarken mutlaka bölüm1 de yapılmalı.

sahin_2781, zoparrat, kicker ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  11. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Amacım vücut yapmak değil dediniz o zaman size boksun yanında body önermiyorum..ancak şiddetle barfiks öneririm...eğer yapacaksanda haftada 1 gün temel kas gruplarını çalıştıran antrenman yapabilirsin..sizin boks hocanız nasıl şampiyonlukları falan varmı o sana yardımcı olacaktır eğer sana bir ağırlık programı verirse ekstradan bizimlede paylaşırsanız seviniriz..iyi çalışmalar...

not:bu arada bazı boks salonlarında sadece kondüsyon antrenmanı yaptırılıyor hiç bir kuvvete devamlılık programları yok şınav bile düzensiz birisi 1 yıl çalışmış bir tokatlık canı var daha lapa tutamıyor eli acıyormuş...her salon aynı değil tabi ama baktım geneli öyle clüpler başkadır bence kişiyi ölçmek için çeşitli istasyon çalışmaları olmalı..yoksa kişi geleiştiğini bile farkedemiyor bence haftada 1 günde mutlaka istasyon çalışması yapırılmalı ve hocada bunu takip edip öğrencinin gelişimini takip etmeli yoksa bir boksör hiç barfiks çekemiyorsada iyi değil yani hep rutin antrenmanlada olmaz yanlışmıyım..Eğer amacınız sadece sokakta kendinizi savunmaksa emin olun baody daha etkili kaliteli boks salonlarına lafım yok tabi saygılar..

12. Kubılayyy7

Kubılayyy7 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar bende bir senedir vücut geliştirme ile uğraşıyorum supplement destegi de alıyorum.Bu sene işi dahada ilerletmek adına boksa baslamayı kafama koymus durumdayım, haftada üç gün Fitness üc gün boks a gitmek niyetindeyim fakat ikisi bir arada nasıl yürür hacimmi kazanırım yoksa kilomu veririm merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim

Sayfayı Paylaş