Boks İçin Ağırlık Antremanı ?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve truecorrect tarafından 27 Haziran 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. truecorrect

truecorrect Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    11
    Herkese merhaba.

Sağlık nedenlerinden dolayı 1 yıl daha kum torbası vs tarzında boks antremanı yapamayacağım.Size programımı anlatayatım...

Hafif ısınma
    15dk kombinasyon --> yani gölge boksu
    İşte sorum burda başlıyor.Ağırlık antremanı yaparken kuvvet odaklı mı gitmeli yoksa dayanıklılık mı ?

5x5x5x5x6x6 örneğin Omuz için hızlı kaldırıp çok hızlı değil 2 saniye içerisinde yavaş indirip her set arası 60 saniye dinlenme ve 5,6 tekrar mı yapılmalı yoksa... (KUVVET)

10x15x20x25 hızlı hızlı çok hızlı değil tabii ki dinlenme 30 saniye bu tam olarak dayanıklılık olmadı ama diğerine göre daha çok dayanıklılık üzerine bir antreman normalde dinlenme 0 ve basabildiğin kadar ben bunu seçtim ya da hangi şekilde yapmalıyım ?

Antremanım şöyle

Gölge boksu,omuz,arka kol,karın bir gün
    ön kol,bilek,bacak bir gün
    böyle böyle haftada 5 gün.

Şimdi boks için hangi şekilde yapmalıyım ?
    2 gün dayanıklılık 3 gün kuvvet odaklı yapsam nasıl olur ?
    Bir boksör nasıl ağırlık kaldırmalı,ne derece hızla ne kadar ağır kiloyla(dumbell için soruyorum) yapmalı ?
    Ağır ağır kaldırmam beni yavaşlatır mı esneklik kaybettirir mi ?
    Patlayıcı kuvvet antremanlarında çok ağır kilolarla yapılıyor nasıl bir yol izlemeliyim ? Sadece vücut ağırlığı odaklı patlayıcı egzersizler yapsam nasıl olur ?

Kilo=68
    Boy=1,78

2. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Ağırlıkta dumbellı boşver. Barla yap ağırlık kaldırma işini. Bench press, deadlift vs...
    Kuvvet mi dayanıklılık mı dersen, bence dayanıklılık. Mike Tyson, ağırlık antremanlarında genelde 100 kilo ile bench press yapardı. İstese daha fazla kaldırabilir, ama 180-190 kilo ile 2-3 tekrar yapmaktansa; 100 kilo ile 30-40 tekrar yapmayı daha uygun görmüş sanırım antremanları.
    Bu da kuvvetten ziyade, dayanıklılık antremanı oluyor.
    Ben boksör değilim ama benim antremanlarım da ikisi de var. Hep kuvvet hem dayanıklılık diye 2 ye böldüm antremanlarımı.

3. Solak Boxer

Solak Boxer Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Valhalla
    Ben lisansli boksorum haftada 2 gun calisiyorum program bu
    2x5 Agir kg bench 130kg giriyorum ben
    4x12 orta kg bench 90kg 3sn pauselu
    3x20 hafif kg bench 60kg hizli set