Body'e Yeni Başlayanlar Için 1-2 proğram (Yapılış şekli)

Konusu 'Vücut Geliştirme Egzersiz Hareketleri' forumundadır ve FleXoR tarafından 1 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 118 üye.
  1. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  2. damnned

damnned Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    valla bende shapefit.com dan burası düzelene kadar bakayım dedim ama bir çok hareketin bir sürü alternatifi var.Burası düzelene kadar tatildeyim anlaşılan.

(Örn: Dumbell Press var programda ama tek kol mu çift kolmu yazılmadıgı için bilmiyorum yada dumbell Curl yazıyor programda ama bir sürü çeşit dumbell curl var(oturarak,ayakda,tek kol çift kol.....) sonra shapefit.com da concentration curl hareketi yok resimlerde vs. vs. vs.)

Resimler düzelene kadar yüzme yapıp hamlamadan resimlerin düzelmesini bekliyim en iyisi.Birde programı ezberlerim.

3. acemirambo

acemirambo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Sayın hocalarım...
    yeni başlayanlar için 1. ay programında karın çalışma egzersizleri koymamışsınız.başlayalı yaklaık10 gun oldu bnm vg e.ve antrenmanlarım 45 dk den daha uzun süürüor.Program bitişinde tekrar koşuorum.koşmalı mıyım koşmamalı mıyım kararsızım.birde vg e ilk başladiğimiz günlerde arkadaşlarımda kas ağrıları oldu ve kas gevşeticileri kullandılar.kas gevşeticinin herhangi bir zararı olur mu sormak istıorum
    saygılarımla.....

4. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ağırlık egzersizinden sonra koşmanı önermiyorum.

ilk ay mide yapmanıza gerek yok önce genel kasları alıştırın

5. mt34

mt34 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ya forumda bu baslıktaki ve diğer tek tek karın , omuz gögüs biceps vs. için açılmış konulardaki resimler gözükmüyor sorun bende mi :S opera var.

6. HeavyDuty

HeavyDuty Yeni Üye

Beğenileri:
    221
    Ödül Puanları:
    0
  7. Petrucci

Petrucci Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    FleXoR hocam bu topic'in en basindaki 2. Ay programinin uygulama sekliyle "Body Building'e yeni baslayanlar icin Program" kismindaki 2. Ay programinin uygulama seklinde kücük bir farklilik var ; (aslinda büyük bir fark) 2. Ay programinda bu topicte yazan uygulanis "1 gün gel 1 gün dinlen" öteki topicte yazan uygulanis "2 gün gel 1 gün dinlen". Sanirim dogru olani öteki topikte yazani.. Bu arada emeklerine tesekkürler, saygilar..

FleXoR bunu beğendi.
  8. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Tamamen doğru anlamışsın. 1 ve 2 de araya ilave edilen egzersizler vucudun çalışma ve gelişme sistemine farklı bir yön veriyor bu yön 1. programdan aldığı alt yapıyı destekleyerek şahsi programdaki sakatlanma risklerini en aza indirirken vucut yapısı hızlı bir gelişim çalışkanlığı ile gelişiyor.

9. sleepwalker

sleepwalker Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bişey sorcam ben 13 yaşındayım(14 e gircem) 3 aydır salona gidiyorum(kırklarelinde).Neyse 1.gün koşu, mekik, bench press, inchline press, pullowel, dumbel curl, hammer curl, leg extension, streching yapıyorum

2.gün koşu mekik sopa çivrme lat ense lat öne rowing machine halat press down sopa çevirme yapıyorum.

3.gün koşu mekik lateral raise front raise chest press leg extension dumbel curl halat yapıyorum.

Ben çok araştırdım salondaki hocama tanıdıklara sporla uğraşan tanıdıklarıma falan ama birinin sölediği öbürünü tutmuyor.Gel gelelim sonuca bu hareketler BOYU KISALTIR mı?

Şimdi forum yöneticilerinden biri gelip aradığın konu hakkında bol bol forum mevcut falan diyecek..

10. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    verdiği hareketler nizami ve boy uzamasını engelleyecek hareketlerin olmaması yönünden iyi bir program. ne leg pres ne neck press nede dumbell neck tarzı hareketleri vermemiş. hocanızı dinlemenizi tavsiye ederim

11. sleepwalker

sleepwalker Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim bi de boy uzatır mı bu hareketler veya boy için hangi hareketleri önerebilrisiniz

12. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  13. a-y-k-u-t

a-y-k-u-t Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    hocam mrb bu spora sizin verdiğiniz programları uygulayarak başladım şuanda bulunduğum yerde spor hocası yok ve bir bilgi edinemiyorum sizden başka kimseden... 1.2.ve 3. vermiş olduğunuz programları uyguladım ve her kaslarım yeterince gelişti bunun farkına vardım şimdi nasıl bir program uygulamam gerekiyor yardım ederseniz çok minnettar olacağım teşekkürler ...

14. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    üye resimleri bölümüne resim eklerseniz herkes elinden geleni yapıcaktır.

15. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Flexor Merhabalar,

Kişisel programlarla soru sormayı vs. gereksiz bulurdum ama kişisel fikrinizi almanın bana çok şey katacağını düşündüğüm için bu mesajı yazma gereği duydum.

Spor salonundaki hocam sizin programınıza benzeyen ve triceps ve bicepsin 2 hareket olduğu aşağıdaki çalışma programını bana yazdı.

Yazılış sıraları ve hareket sayısı itibariyle bir itme bir çekme olmalı diyerekten göğüs(3 hareket)-kanat (2)-omuz(2)-biceps(2)-triceps(2)-bacak(2) olarak aşağıdaki programı verdi. Aşağıdaki hareketlere kaç tekrar ve ağırlık yaptığımı da yakın bir şekilde yazmaya çalıştım. VAktinizi alıyorum biliyorum ama ilgilenirseniz sevinirim.

Spor ve kilo geçmişim: 2 yıl önceden aralıklarla diyet ve cardio ile 103 kilodan 78 kiloya kadar düştüm. 1 sene önce 2 ay boyunca evde şınav mekik ve dumbell ile ön kol vs. çalıştım. Başka body geçmişim yok. 2.5 ay önce 88 kiloydum 2 ay boyunca cardio + diyet ile 10 kilo verdim.

15 gün önce yağ oranım %12 çıktı ve artık body'e başlamam gerektiğini düşünerek body'ye başladım.

Göğüs

1. Chest Press Machine (40kg ile başlıyorum 55kg'ye kadar arttırıyorum. 4 set)
    2. Dumbell/Barbell Pullover (7,5 ile başlayıp 10kg'a çıkartıyorum. 4 set)
    3. Kelebek Makina (20kg başlayıp 30 kg yapıyorum. Hoca kolları kapatamazsan kg arttırma dedi)
    Kanat(Sırt)

1. Makinada yukardan sırt çekiş (20 tekrar yapacak şekilde başlayıp 10 tekrar yapacak şekle kadar kg arttırıyorum)
    2. Makinada karşıdan sırt çekiş (15 tekrardan 10 tekrar kadar )
    Omuz

1. Yukarı doğru kaldırma (15 tekrar ile başlıyorum bazen 7 tekrara kadar düşüyorum çok zorluyor beni bu bölge)
    2. Dambılları yana açma. (20 tekrar 2.5 kg ile başlıyorum hiç kilo arttırmadan devam ediyorum tekrar düşüyor)

Ön kol

1. Barcell curl
    2. Konsantrasyon
    Arka kol

1. Alna pres (boş barla)
    2. Triceps push down (10kg başlıyorum bazen son sette 15kg'ya çıkıyorum)
    Ön-bacak arka bacak

1. Sizinle aynı hareketler

Bazı sorularım olacak vakit bulursanız çok sevinirim.

1. 45 dakika demişsiniz fakat ben bunları 1 saatte yapıyorum. 45 dk olacak diye acele ettiğimde set aralarında pek dinlenemediğimden 6-7yi geçemediğim tekrarlar oluyor ya da ağırlığı arttıramıyorum.
    2. Hocam bu programı yazdığında ağırlık olarak %70 kapasite demişti fakat bu kapasiteni sonra hesaplayabiliriz önce belirli bir süre çalış demişti. Bu kapasite kilomu nasıl hesaplayacağım?
    3. İlk ay programına göre biceps ve triceps iki hareket fazla mı?
    4. Normalde konsantrasyonda 10kg yapabilirken barbell curl sonrası 7.5'da kalıyorum. Böyle olunca dinlenme süresini arttırmak için mekik çekiyorum 5 dk sonra falan 10kg konsantrasyon yapabiliyorum bu yaptığım bölge değişikliği yanlış mı?
    5. 1 sene önce evde şınav, dambıl ile ön kol falan çalışıyordum. Body'e başlayalı 15 gün oldu sadece tricepslerim ağrıyor. Acaba diğer bölgeleri yapamıyor muyum?

Son düzenleme: 12 Ocak 2010
  16. karasahin90

karasahin90 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Flexor Hocam;

Resimleri tazelerseniz sevinirim

17. angel_f!re

angel_f!re Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    fotoğrafların çoğunu göremiyorum.Görevli mod düzeltebilir mi?

18. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  19. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Flexor,

Çalıştığım spor salonunda "Straight Arm Pulldown" resminde görmüş olduğum çubuk kancalı olmadığı için onun yerine Seated (Cable) Row hareketini yapıyorum. Doğru mu yapıyorum? Yanlışsa bu hareket yerine ne yapabilirim?

20. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    tam olarak aynı etkiyi vermesede alternatif olarak iyi bir seçim. Straight Arm Pulldown koltuk altı bölgesine yakın etki ederken cable row tam sırta etki eder.

Sayfayı Paylaş