Bodybuilding - Yas ikilemi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Stygia tarafından 15 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Stygia

Stygia Üye

Beğenileri:
    189
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hamburg
    Kolay gelsin bi fikrinizi almak istedim forumda arastirdim herkes farkli birsey soyluyor.
    Body nin boya zararli oldunu sanmiyorum,oyle buyuk bi kaygim yok.
    Buyume cagindayim,ortalikta dolasan sozler kemik gelisimine zarari olur,buyumeni negatif etkiler vsvs. Diye gidiyor. Bugune kadar pek kulak asmadim bunlara,ancak bu ara cevremden de cok tepki almaya basladim. Yok kucuksun daha buyuyeceksin bu spor buyumeni durdurur sunu engeller falandi filandi, tedirgin olmaya basladim, zorlama yapma etme cok zorluyosun diyolar. Aklimi celiyor baya.
    Yas ile guclenme de vardir bilirsiniz, kesinlikle suan tam gucumu bulmadgima eminim.
    Evde calisiyorum yanimda beni izleyen hoca antrenor de olmadigi icin sakatlik cikartmaktan da korkuyorum acikcasi, napicami sasirdim.
    Diceksiniz ki senin calisman ne kadar agir olabilir ki diye. Gerekirse kullandigim agirliklari falan yazarim. Vucudu sonuna kadar kullaniyorum enerjimin tek zerresine kadar,drop set super set yardiriyorum squat deadlift lerde belim agryor,herkes de oyledir muhtemelen. Shoulder presslerde de belim devreye giriyor son reps lerde,hos hissetmiyorum acikcasi.
    Buna tabiki bir cozumum var,o da calisthenics antremanlari yapmak. Yani vucut agirligiyla yapilan antremanlar. Barfix,dips,sinav,squat,lunge turevleri bunlarin yanina db ile sadece omuz calismasi,cunku omuz hareketi yok calisthenics de. Biceps de db ile calisabilirim. Ne diyorsunuz sizce boyle daha mi iyi olur?
    98 liyim boyum 175 kilo 67, 15 yasindayim
    Eger erken yasta vucut gelistirmenin uzerinde arastirmalar,makaleleriniz varsa paylasirsaniz cok sevinirim, her turlu tecrubenizi de paylasmaktan cekinmeyin..

2. SpReaD

SpReaD Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Aydın
    makale olmasa da kendi deneyimlerimi aktarayım ben de bu spora 15 yaşında başladım. Başladığımda boyun 175'di şu anda boyum 179 1.5 senedir bu sporu yapıyorum. squat, deadlift gibi hareketleri ilk 15 ay yapmadım yaptığım en boyu etkileyecek(etkilediği için değil etkilese etkilese o etkiler diye) calf raise'dir sanırım. haa, ama eğer bu sporu yapmasaydım boyum ya da gücüm daha fazla olur muydu onu bilemem ama ben halimden memnunum.

3. Stygia

Stygia Üye

Beğenileri:
    189
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hamburg
    Dostum sorun boy falan degil aslinda biraz kemik eklem sagligi biraz bel ve hareketleri dogru yanlis yapma kuskusu hepsinden biraz var ama boy cidden endiselendigim son konulardan biri. Demin lowerbody antremani yaptim. Gercekten asiri isteksiz gecti,yari birakiyodum nerdeyse. Neden bilmiyorum yorgunluk halsizlik yok performansim da iyiydi ama isteksizlik var. Hasta degilim enerjim tam overtrain oldugumu hic sanmiyorum cunku beslenme ve dinlenme iyi. Icime bisi sinmiyo gibi ama ne onu da bulamadim. Sanirim sabirsizlik ve gelisimden dolayi tatmin olamadigimdan. Kafam baya karisti bu ara, normalde en sevdigim antreman olan upperbody yi bugun yapacaktim. En sevdigim antremanima bile asiri isteksizlik geldi. O yuzden aradan ciksin diye lowerbody yi yaptim. Haftaya zaten 3 gunluk ara verecegim,o zamana kadar disimi siksam :/ sanki olmayan sorunlarim olmayan yuklerim varmis gibi anlamiyorum bende hayirlis bakalim. Tamamen psikolojik de olabilir :S

4. Kasımpaşa34

Kasımpaşa34 Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kadıköy
    Uzun uzun okumadım, beni bilenler bilir zamanında kilo vermeye çalışan bir çocuktum 15 yaşında başladım bu spora 1.5 sene devam edip istediğim kilolara ulaşınca bıraktım.
    Şimdi 18 yaşındayım. Yeniden başladım. Keşke bırakmasaydım.
    182-183e yakın boyum vardı zamanında şimdi 187yim. Squat dışında yapmadığım hareket yoktu.
    Tecrübe istedin ben sana bi amatörün günlüğünü paylaştım, umarım yardımcı olabilmişimdir. 1.5 sene sonra bu foruma ilk mesajım. Hadi hayırlısı.

5. Stygia

Stygia Üye

Beğenileri:
    189
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hamburg
    Cok tesekkurler, neden bilmiyorum ama ikilem yasamamin nedenini hala bulabilmis degilim. Endisem boy uzamasi kesinlikle degil. Yaklasik 3 aydir fullbody yapiyorum, gecen gun vucut agirligiyla bi antreman yaptim,daha cok core cardio antremani gibiydi. Fullbody antremanlarindan belk de 5kat daha cok zevk aldim. Belki fullbody kadar etkili olmadi ama cok zevkliydi. Uzun uzun yazmamin nedeni kafamin cok karisik olmasi,kesjnlikle psikolojik bi durum ve sikismis durumdayim. Sizlerin tecrubeleriniz suan ki en onemli rehber benim icin.

6. Kasımpaşa34

Kasımpaşa34 Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kadıköy
    Gelişim çağlarında hele ki böyle kritik yaşlarda bir hoca ile çalışman daha çok yararına olur.
    Yapamıyorsan youtube'dan hareketleri izle ve doğru bi şekilde yapmaya özen ver.
    Unutma ki bi spor doğru bir şekilde yapıldığında çok yararlıdır.

7. Stygia

Stygia Üye

Beğenileri:
    189
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hamburg
    O konuda sikintim yok. Gunlerce saatlerce butun hareketleri izledim gordum yapamadigim hareketi zorlamadim programa koymadim. Vucudu son yaptigim antremanlarda harika hissettim,hissediyorum. Yasa bagli vucudun guclenmesi vardir, ben suan kendimi tam o ust seviyede hissetmiyorum. Hani desen 60kg bench basacagima eminim :D
    Boya etki etmez diyoruz,inaniyorum buna ancak soucta ben hissediyorum,omurgama baski oluyor ve deadliftten sonra mesela belimde tatli bi agri oluyor. Endiseleniyorum anladin mi
    Gecen hafta ki antremanimi soyleyeyim, kendi vucuduma,kendi sinirlarims gore hardcore bi antreman yaptim. Hakkatten vucudumdaki kaslari hissettim.
    Ben en iyisi 1-2 hafta bodyweight deneyeyim. Kaybim olmaz. Olmadi oyle devam ederim. Kafayi yemek uzereyim suan anlatamiuorum da derdimi. Cunku sorunu ben de tam bilmiyorum,sanki calisthenics calismam gerekliymis gibi hissediyorum hadi bakalim hayirlisi

8. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Deadlift yapmana gerek yok , olmazsa olmaz değil yani. Aşırı ağır basma ( tüy gibi kilolarla çalış demiyorum ) bu yani. Squat , deadlift ve calf raise kody hoca programa bunları yapmadım ama bacaklarımı görüyorsundur antrenman günlüğümde var hali.

Fazlada kafana takma bence düzgün yaparsan bir şey olmaz faydası olur.Sağlıklı olursun.Zaten konuştuk vücut ağırlığı ile bir program yapıcaksın galiba 1-2 ayda yani vücut alışır sorun yok.

Kendimden örnek veriyim: 1 yıl önce bu zamanlarda küçükken aldığım forma üstüme olmuyordu giyemiyordum. Bugün yine 1 yıl sonra o eşorfmanı maçtan sonra rahat şekilde üstümden çıkardım :) artık iyi sayılabilecek bir vücudum vardı ve o forma üstüme oluyordu :) Boyumda geçen sene makinede ölçmüştüm ayakkabı vardı gerçi ama 177 çıktı , bu yıl yine aynı ayakkabı ve aynı ayakkabıyla boyum 183 olmuştu.

Sonuç olarak aşırı ağır basma , Önce bodyweight ile başla , vücut alışsın sonra imkan varsa spor salonu , Bacakta dediğim gibi için rahat etsin Neck press , deatlift , squat ,leg press i yapma profosyonel değilsin yani yapmazsan ölmezsin.Barfiks demiri varsa asılı kal ve her idmandan önce ısınmak ıcın barfıks cek

9. sthammer

sthammer Guest

Ben her zaman duygusal çalışmadan yanayım.. keyif aldığın şekilde çalışman daha doğru.. yaşında genç daha.. iyi bir altyapın olur..

Stygia bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş