Body Yapmak kilo Vermeyi engellermi ???

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve McM_33 tarafından 9 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. McM_33

McM_33 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Selam ben 18 yasında 1.72 boyunda 87 kilo bi gencim..Ve bir diyet programı kullanıyorum. Haftada 3 gün Fitness calısması diger 3günde Body calısıyorum Ancak Bazı Hocalar Zayıflamak istiyorsan Body yapmıcaksın Yaglarını sertlestirir Kilo vermeni engeller diyor . Bazıları ise Kesinlikle yapman gerek Vücudun sekilli erimez Sarkar diyor. Bu konu hakkında Beni Bilgilendirirmisiniz Tamamen bi çıkmaz icindeyim

2. acemi_42

acemi_42 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Konya-Ereğli
  3. Dwain

Dwain Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba,

Konunuzu kirletmiyorumdur umarım. Forum'da Yeni Başlayanlar bölümüne bir mesaj yazmaya çalıştım ancak 10 dakikadır sayfanın her yerine bakıyorum yeni mesaj başlatmak için bir düğme bulamadım. Ancak gördüm ki başka bir mesajın içerisinden en azından cevap yazabiliyorum. O yüzden kısaca şöyle bir soru sormak istiyorum.

Ben kilo vermek amaçlı ve fit olmak için 1 ay önce spora başladım. Kendime öncelikle 3 aylık bir program yaptım. 1. ayı bitti. Bu bir ay boyunca haftanın 5 günü 1 saat boyunca cardio çalıştım. Herhangi bir şekilde ağırlıklara girişmedim. Yemek düzenime de dikkat ettim. Gayet olumlu bir ilerleme oldu.

2. ay programıma dün başladım. Öncelikle bu ay hafif ağırlıklara girişmeye başladım. Kendime sadece 8 tane hareket belirledim. Kol, bacak, göğüs ve karın çalıştırıyorum. Akabinde yine 1 saat cardio yapıyorum. Besin olarak da protein almaya dikkat ediyorum.

Sorum ise şu:

Dün ilk defa ağırlıklarla çalıştığım için bugün oturduğum yerden kalkıp iki adım atmaya çalıştığımda bile kaslarımın çok ağrıdığını hissediyorum. Bu akşam da gitmek istiyorum. Isınarak bu acıyı dindireceğimi düşünüyorum. Ancak yine de sizlere danışmak istedim. Bugün gidip ısınmamı yaptıktan sonra yine hafif hareketleri yapıp 1 saat cardio yapsam vücuduma bir zararı dokunur mu acaba? (Ağırlıklar çok aşırı zorlayıcı değil ama tamamen hafif de değil)

Konunuzu böldüğüm için kusura bakmayın. Yeni mesaj yazma düğmesini bulana kadar en azından buradan cevap alabilirsem sevinirim :)

Teşekkürler...

Son düzenleme: 11 Ocak 2010
  4. clubberfree

clubberfree Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    benim bildiğim kadarıyla önce cardio yapacaksın sonra ağırlık çalışmaya başlayacaksın yani bizim salonda öyle liste verirdi hoca
    sanırım kaslarınızı ya ağır kg girip zorladınız yada çok tekrar yaparak zorladınız şu anki sisteminizde 4x10 hafif ağırlıklarla çalışmanızı öneririm ama bugünkü idmanda kaslarınız çok ağrıdığı için sadece cardio yapıp geçiştirin diğer idmanınızda hafif ağırlıklara girersiniz

5. Berkthagar

Berkthagar Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    0
    "Body yapmıcaksın Yaglarını sertlestirir " bu lafı ilk defa duyuyorum,hocan sana kulaktan dolma bilgi vermiş anladığım kadarıyla.

sen en iyisi arama yap.Fitness kelimesini mesaj başlıklarında arat.Modların da bu başlığa girince söyleyeceği bu,%99 ihtimalle.

6. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Ben bu spora 2 sene önce başladığımda 1.65 boyunda 89 kg idim. En son halim de 1.72 boy ve 76kg yum. Bu spora başlarken ki düşüncem aynen nasıl motor hacmi büyük bir araba normalden fazla yakarsa kaslı bir insanın da fazladan gün içinde kalori harcayacağı üzerineydi ve bunu gerçekleştirdim. Şu anda yağ dolu olan kollarımda yağ kalmadı ve soğuk 40cm geliyor. Omuz çevrem:128cm ve belim 88cm. Eğer kilo vermemi engelleseydi yağ oranımı alt üst olurdu. Spora başlamadan önceki yağ oranım %27 ve son halimde %14. Sonuçta 2 yılda sadece 14 kg kadar yağ kaybetmişim. Sen çevrendekilerin dedikelrine inanma ben senin durumun için en iyi örneğim.

Gelelim 2. arkadaşın sorusuna:D
    O ağrı dediğin şey kaslarının geliştiğinin göstergesidir. Mesela çok ağır bir göğüs antremanından sonraki gün merdiven inmek hatta derin nefes almak bile ağrımasına sebep oluyor. Veya çok ağır bir şekilde bacak çalışmak beni yürüyemez hale getiriyor. Bu tarz ağrılar olağan şeyler. Bu sporda bir söz vardır "No Pain, No Gain" yani acı yoksa kazanç yoktur demek :D Sen biraz daha arttır ağırlıkları ve gör bakalım ne hale geleceksin :D Bide bu tarz ağrılar belli bir yerden sonra ağrımamaya başlarsa gelişemediğini zannediyorsun, yani bana öyle geliyor :D

7. McM_33

McM_33 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bide son bi sorum arkadaslar. Cok klasik bir soru ama Tam cevap alamıyorum . Body yapmak boy kısaltırmı ??

8. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    kısaltır evet 15 cm kısalırsın :) ... alakası yok abartmadıkça bir şey olmaz! bunları kim çıkartıyor ya! şu gerçek var ama iskelet sistemini bozacak büyük ağırlıklar kesinlikle zarar verir bu mantıken zaten herkesin kolayca bilebileceği bir durum! gidip öküz gibi ağırlıkların altına girersen kasığın da patlar boyun da kısalır ama ayarında yaparsan hiç bir şey olmaz! o zaman basketbolcuların filan kısalması lazımdı ki benim tanıdığım beko basketbol liginde oynayan bir oyuncu günde 3 defa ağırlık antremanımız var demişti... doğal olarak kısalma filan yok demektir bu!

9. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Büyüme çağında olan insanlarda çok ağır kemiklere yük bindirmek, kemik uçlarında kıkırdak yapıda bulunan büyüme plaklarının kemikleşmesine bir nevi uzamanın durmasına sebep olabilir. Ayrıca bu faktörü göz önüne alırsak düzgün bir şekilde çalışıldığı zaman büyüme hormonunu tetiklediği için kısmen de olsa boy uzamasına bile sebep olabilir.

10. lion4141

lion4141 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Ben 17 yaşındayım 1.72 boyundayım.Yani biraz kısayım.Fakat body e gidiyorum 1 ay oluyor yalaşık.. uzamayı engellememek için hangi haraketleden uzak durmalıyım ?

11. PablitoStyLE

PablitoStyLE Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    omurgaya baskı yapan hareketler deathlift gibi ...
    bide boyun kısalması olmaz bence uzaması durur yetişkin bir insanda da sorun olmaz heralde

12. lion4141

lion4141 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    valla tam 17 yaşındayım hangi haraetlerden uzak durmam gerektiği konusunda kararsızım..yaklasık 1 ay oluyor başlayalı..

13. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    lion4141; omurgana fazla yük bindiren hareketlerden kaçınmalısın,ya da düşük ağırlıklarla çalışmalısın..
    (enseye press gibi)

14. warlords

warlords Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci

Sayfayı Paylaş